Ścieżki
Mojego
Świata

długi weekend 2023

Długi weekend 2023 – to, co szykuje nam kalendarz 2023 wygląda o wiele korzystniej niż w 2022 czy 2020 roku. W trzech przypadkach wystarczy wziąć tylko po jednym dniu urlopu, by cieszyć się odpoczynkiem przez aż 4 dni! Ciekawi, co szykuje nam kalendarz 2023? Chcecie wiedzieć, jak połączyć dni ustawowo wolne od pracy, by w pełni wykorzystać każdą okazję na długi weekend 2023? No to jedziemy z tematem!

Czym są dni ustawowo wolne od pracy

Zacznijmy od definicji, czym są dni ustawowo wolne od pracy. Dni ustawowo wolne od pracy to niedziele i święta, które zostały określone w przepisach ustawy o dniach wolnych od pracy (DzU z 1951 r. nr 4, poz. 28 ze zm.). Gdy dni ustawowo wolne od pracy zbiegają się z piątkiem, sobotą, niedzielą lub poniedziałkiem, to wtedy mówimy o tzw. długich weekendach – a więc okazjach do odpoczynku, najczęściej bez naruszania dni z puli urlopowej. Jak pamiętacie, ani rok 2020, ani rok 2022 nie obfitowały w zbyt wiele korzystnych zbiegów, tworzących nam długi weekend. Najgorzej pod tym względem przedstawia się przełom grudnia 2022 i stycznia 2023 r., ale o tym za chwilę.

Dni ustawowo wolne od pracy w Polsce to: 1 stycznia – Nowy Rok; 6 stycznia – Święto Trzech Króli; pierwszy dzień Wielkiej Nocy; drugi dzień Wielkiej Nocy; 1 maja – Święto Państwowe; 3 maja – Święto Narodowe Trzeciego Maja; pierwszy dzień Zielonych Świątek; dzień Bożego Ciała; 15 sierpnia – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny; 1 listopada – Wszystkich Świętych; 11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości; 25 grudnia – pierwszy dzień Bożego Narodzenia; 26 grudnia – drugi dzień Bożego Narodzenia. Dni ustawowo wolne od pracy to także niedziele.

Ścieżki Mojego Świata - airbus WizzAir
Dni ustawowo wolne od pracy korzystnie zbiegają się w 2023 r. z weekendami. Skoro tak, trzeba z tego korzystać!

Pamiętaj o sobocie!

Dlaczego? Według kodeksu pracy, jeśli któryś z dni ustawowo wolnych od pracy przypada w sobotę, osobom zatrudnionym przysługuje za tę sobotę dodatkowy dzień wolny. Wynika to z art. 130 § 2 kodeksu pracy. W tej sytuacji najczęściej pracodawca określa w danej organizacji, jaki dzień bądź do którego dnia danego miesiąca jego pracownicy mogą sobie ten dzień wolny za przypadające w sobotę święto odebrać.

Dni ustawowo wolne od pracy w 2023 r.

Rok 2023 pozytywnie zaskakuje kalendarzem, który tworzy nam kilka fajnych okazji na długi weekend 2023. Zobaczmy, jak układają się tu dni ustawowo wolne od pracy:

 • 1 stycznia (niedziela) – Nowy Rok
 • 6 stycznia (piątek) – Trzech Króli (Objawienie Pańskie)
 • 9 kwietnia (niedziela) – Wielkanoc
 • 10 kwietnia (poniedziałek) – Poniedziałek Wielkanocny
 • 1 maja (poniedziałek) – Święto Pracy
 • 3 maja (środa) – Święto Konstytucji 3 Maja
 • 28 maja (niedziela) – Zesłanie Ducha Świętego (Zielone Świątki)
 • 8 czerwca (czwartek) – Boże Ciało
 • 15 sierpnia (wtorek) – Święto Wojska Polskiego, Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny
 • 1 listopada (środa) – Wszystkich Świętych
 • 11 listopada (sobota) – Święto Niepodległości
 • 25 grudnia (poniedziałek) – Boże Narodzenie (pierwszy dzień)
 • 26 grudnia (wtorek) – Boże Narodzenie (drugi dzień)

Grudzień 2022 to kalendarzowa porażka

W 2022 r. w dniu 25 grudnia, kiedy przypada Boże Narodzenie, mamy niedzielę. Z kolei 26 grudnia to poniedziałek, drugi dzień świąt. Wigilia, która w 2022 r. przypada w sobotę, nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Nie poszalejemy więc z długim weekendem w żaden sposób, bo – co gorsza – Sylwester przypada w sobotę, a 1 stycznia, czyli Nowy Rok w niedzielę! Trudno o bardziej niekorzystne zbiegi kalendarzowych dni świątecznych.

Długi weekend 2023 Makarska
Tak wygląda Makarska zimą – to zdjęcie z zimowych ferii w 2022 r. Może zamiast latem, zdecydujecie się na Chorwację właśnie na przełomie roku? Może tu przywitacie Nowy Rok?

Styczeń daje nadzieję na dłuższy odpoczynek…

… o ile macie jeszcze w zapasie kilka urlopowych z 2022 r. i chcielibyście sobie przedłużyć sylwestrowo – noworoczną labę, bądź nie planujecie długich wakacji w w 2023 r. Ponieważ Święto Trzech Króli przypada w piątek, 6 stycznia 2023 r., to wystarczą tylko 4 dni urlopowe, by cieszyć się odpoczynkiem od Sylwestra do 8 stycznia włącznie, czyli aż 9 dniami! W zupełności wystarczy to na świetny, zimowy urlop w górach czy nad morzem bądź – jeśli chcecie zmienić klimat – zagraniczny wyjazd w cieplejsze miejsce! Wejść w nowy rok będąc na krótkich wakacjach? Czemu nie!

Wielkanoc – może we Włoszech lub… Chorwacji?

Od kilku lat namawiam Was do tego, by spędzić Wielkanoc wyjazdowo, a Włochy są ku temu idealną propozycją. Kalendarz 2023 szykuje nam niedzielę wielkanocną 9 kwietnia, poniedziałek wielkanocny – 10 kwietnia. O tej porze roku zarówno we Włoszech, jak i w Chorwacji jest już ciepło i przyjemnie. Jeśli weźmiecie sobie wolne w piątek, 7 kwietnia, a sam wyjazd rozpoczniecie np. już w czwartek, 6 kwietnia, wieczorem, to taki soczysty, pełen wrażeń świąteczny weekend na długo zapadnie Wam w pamięć! Ja Wielkanoc swego czasu spędziłem w Neapolu (kliknij w ten link, by o tym przeczytać), obejrzałem też Pompeje (moja relacja z umarłego miasta w tym linku), a także Sorrento i Positano na wybrzeżu Amalfi (o tych dwóch pięknych miasteczkach pisałem w tym miejscu – kliknij link).

długi weekend 2023
Może na majówkę 2023 wybierzecie się na Słowację? Sama tylko Zadielska Dolina, położona nieopodal Koszyc, zachwyci Was i naładuje dobrą energią!

Z kolei Chorwacja o tej porze roku szykuje się do letniego sezonu, więc wiele restauracji może być jeszcze zamkniętych, ale w 2021 r. właśnie w Makarskiej spędziłem niezapomniane święta wielkanocne. Polecam więc i ten kierunek! O samej Chorwacji przeczytacie na moim blogu we wpisie dotyczącym cen (kliknij link dotyczący kosztów – pamiętaj, że w Chorwacji od 2023 r. będziemy płacić w euro), o tym, co warto zjeść w Chorwacji (moje rekomendacje kulinarne – kliknij ten link) oraz o tym, co trzeba wiedzieć przed wyjazdem do Chorwacji (kliknij ten link, by poznać praktyczne porady przed wyjazdem ).

długi weekend 2023
Pozostaje mieć nadzieję, że do przyszłorocznej majówki złotówka na tyle się umocni, że weekendowy wyjazd nie wydrenuje nam kieszenie do cna!

Długi majowy weekend 2023 – majówka na pełnym wypasie

Kalendarz 2023 układa się prawie idealnie w przypadku majówki! Długi weekend 2023 w maju pozwoli Wam odetchnąć po wiosennym przesileniu i poczuć smak zbliżających się wakacji! Dni ustawowo wolne od pracy w maju układają się tak: poniedziałek to 1 maja, środa to 3 maja. Wystarczy więc wziąć zaledwie 1 dzień urlopu, by długi weekend rozpocząć już w kwietniu – od piątkowego popołudnia lub wieczoru, 28 kwietnia! Sobota, niedziela, poniedziałek, wtorek, środa – i macie aż 5 dni wolnych!

Gdzie spędzić majowy długi weekend 2023? Bardzo dobrym kierunkiem na tę porę roku będzie Słowacja. Spędziłem w tym kraju majówkę w 2019 r. i był to jeden z moich najlepszych wyjazdów! Słowacja to nie tylko:

Czerwcowy długi weekend 2023 – gdzie jechać

Kolejna okazja na długi weekend 2023 to czerwiec. Boże Ciało w czerwcu przypada w czwartek. Jeśli weźmiecie dzień wolny w piątek, 9 czerwca, to macie 4-dniowy długi weekend. Kto nie skorzystał z majówki, może właśnie w czerwcu spędzi kilka dni wyjazdowo. Skoro tak się układa kalendarz 2023, to grzechem jest nie skorzystać!

Gdzie jechać w czerwcu? Dobrym kierunkiem dla lubiących wysokie temperatury będzie o tej porze roku Budapeszt. Jeśli już w czerwcu jest Wam za gorąco, zwróćcie uwagę na północną Europę. W Islandii o tej porze roku już na pewno nie zmarzniecie (w tym linku tekst o mojej weekendowej wycieczce na Islandię). Podobnie rzecz ma się w przypadku Norwegii – jest duża szansa, że będąc w Bergen nie zmoczy Was deszcz, padający tu przez 200 dni w roku (kliknij link, by przeczytać o mojej weekendowej wyprawie do Bergen). O wiele bliżej jest Szwecja i wspaniałe wybrzeże szkierowe w Oxelösund (kliknij link, by zobaczyć szwedzkie szkiery moim okiem). W samym Oxelösund jest też inny rezerwat przyrody, który zachwyci Was urokiem typowo szwedzkim (o Brannäs Våtmark przeczytasz tu – kliknij link).

kalendarz 2023 dni wolne
Szwedzkie szkiery na długi weekend to świetna sprawa. Szwecja jest blisko natury – poczujecie to na własnej skórze na wybrzeżu szkierowym!

Wakacje, wakacje

Lipiec i sierpień to tradycyjny czas wakacyjnych wyjazdów, ale i tu nie zabraknie okazji do długiego weekendu. Mało tego – planując urlop w sierpniu, możecie przedłużyć go o jeden dzień lub, po powrocie z wakacji w lipcu, jeszcze na moment oderwać się od pracy. Święto Wojska Polskiego, Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny przypadają we wtorek, 15 sierpnia. Jeden dzień urlopu – i macie wspaniały, długi weekend 2023 w środku lata! Jak też wcześniej wspomniałem, możecie tak zaplanować urlop, by do pracy wrócić w środę, 16 sierpnia. To na pewno lepsze rozwiązanie, niż zaczynać pourlopowo pracę od poniedziałku…

W szczycie sezonu wakacyjnego prawie wszędzie będzie gorąco i… drogo – pamiętajcie o tym! Jednak kilkudniowa wyprawa w polskie góry czy nad polskie morze (np. do Gdańska, by zobaczyć jego atrakcje, jak choćby Muzeum Bursztynu, o którym pisałem tu – kliknij link) bądź weekendowy city break do którejś z europejskich stolic, a nawet na działkę pod miastem czy pod namiot, dopełnią Wam wakacji i dadzą się nacieszyć sierpniem! Wykorzystajcie to, co oferuje kalendarz 2023 r. w najlepszy dla siebie sposób!

Listopad – mogło być lepiej, ale cóż

Kalendarz 2023 nie jest tak łaskawy w przypadku listopada. Dni ustawowo wolne od pracy mamy w tym miesiącu dwukrotnie. Jednak 1 listopada, czyli Wszystkich Świętych, przypada w środę, a 11 listopada, Święto Niepodległości, w sobotę.

O ile za 11 listopada w sobotę osobom pracującym na etatach przysługuje do odebrania dzień wolny i można z niego skorzystać czy to w piątek, 10, czy w poniedziałek, 13, to w przypadku 1 listopada niczego, bez ruszania resztek dni urlopowych, nie osiągniemy. Dwa dni urlopu w poniedziałek 30 i 31 października dadzą nam z 1 listopada i weekendem poprzedzającym, czyli sobotą 28 i niedzielą, 29 października, aż 5 dni wolnych.

Jeśli zaplanujemy wyjazd w piątek, 27 października, po południu, to wieczór możemy już spędzić np. w Rzymie, który o tej porze roku idealnie się sprawdza na taki wyjazd (o mojej wyprawie do Rzymu przeczytasz tu – kliknij ten link). Równie dobrze sprawdzi się w listopadzie Budapeszt (o wyjeździe do Budapesztu przeczytasz tu – kliknij ten link). Trzy, czy cztery dni w każdym z tym miast spokojnie wystarczą i pozwolą nie tylko wrócić do kraju na 1 listopada, ale i naładują Wam akumulatory na ponurą, polską jesień. Rzym czy Budapeszt na długi weekend 2023 w listopadzie sprawdzą się doskonale. Byłem, sprawdziłem i polecam te miasta w tym okresie roku!

Amalfi, Włochy, idealne na majowy weekend
To zdjęcie w śródmieściu Amalfi we Włoszech zrobiłem w połowie listopada 2019 r. Jak sami widzicie, choć zima za pasem, to Włosi i turyści lekko ubrani! Warto rozważyć ten kierunek na długi listopadowy weekend!

Grudzień zaskakuje pozytywnie

Tak dobrnęliśmy do końca roku. Wigilia, 24 grudnia, przypada w 2023 r. w niedzielę. Boże Narodzenie i drugi dzień świąt, to poniedziałek i wtorek, 25 i 26 grudnia 2023 r. Świątecznym dłuższym weekendem możemy więc cieszyć w zasadzie od piątkowego popołudnia, 22 grudnia.

Kalendarz 2023 nie przestaje zaskakiwać! Dwa dni świąteczne w ostatnim tygodniu grudnia skracają nam tydzień pracy do zaledwie trzech dni. Od piątkowego popołudnia możemy się znów cieszyć większą liczbą dni wolnych, bo Sylwester przypada w niedzielę, 31 grudnia, a Nowy Rok – w poniedziałek, 1 stycznia 2024 r. Z kolei 6 stycznia 2024 r., a więc święto Trzech Króli to… sobota, za którą przysługuje dzień wolny. Co to oznacza? Jeśli dzień wolny za sobotę odbierzecie w pierwszym tygodniu nowego roku, to wystarczą Wam 3 dni urlopu – bieżącego lub zaległego z 2022 r., by mieć wolne od soboty, 30 grudnia do niedzieli włącznie, 7 stycznia, a więc aż 9 dni! Na zimowe wakacje wystarczy aż nadto!

Gdańsk, Bazylika Mariacka
Gdańsk jest piękny o każdej porze roku, ale jesienią i zimą wcześniejszy mrok tylko podkreśla jego niesamowity urok. Może warto spędzić w stolicy Pomorza święta lub przywitać tu Nowy Rok?

Podsumowanie

 • Hasło „długi weekend 2023” zapowiada się dobrze!
 • Kalendarz 2023 obfituje w korzystne zbiegi dni ustawowo wolnych od pracy z weekendami!
 • W 2023 r. mamy aż sześć okazji do długich weekendów!
 • Jest więc wiele okazji, by połączyć dni ustawowo wolne od pracy z weekendami.
 • Jeśli do łącznej liczby 20 dni wolnych (dni ustawowo wolne od pracy plus najbliższe im weekendy) dobierzecie zaledwie 3 dni urlopu, to macie aż…
 • 23 dni wolne od pracy w 2023 r.
 • Po jednym dniu urlopu potrzebujecie we wtorek 2 maja, w piątek 9 czerwca oraz poniedziałek 14 sierpnia
 • Równie dobrze zapowiada się początek i koniec roku – wystarczy zaledwie kilka dni z bieżącej lub ubiegłorocznej puli urlopowej, by rozpocząć zarówno 2023 r. jak i 2024 r. krótkimi zimowymi, 9-dniowymi wakacjami!
 • Moja rada? Trzymajcie zawsze w zapasie choć z 3, 4 dni urlopu – w grudniu czy styczniu to naprawdę się przydaje!
 • Moja druga rada? Planujcie długi weekend 2023 r. z wyprzedzeniem, by inni w pracy Was nie ubiegli!
 • Moja trzecia rada? Właśnie jesienią, kiedy w Polsce plucha, linie lotnicze mogą robić promocje na tanie loty np. do Chorwacji lub Włoch. Planujcie i korzystajcie! 3 dni w słonecznym Rzymie czy Splicie w listopadzie naprawdę czynią dobrą robotę!
Marek Dąbrowski, Ścieżki Mojego Świata
Kalendarz 2023 układa się niezwykle korzystnie. Nic, tylko korzystać z długich weekendów – czego serdecznie Wam życzę!

Podoba Ci się ten wpis? Dołącz do mnie na Facebooku i bądź na bieżąco z moimi poradami, podróżami i przepisami!

Czytaj również:

Podoba Ci się ten wpis? Podziel się nim z innymi!