Ścieżki
Mojego
Świata

ubezpieczenie podróżne polisa na wakacje

Ubezpieczenie podróżne, czyli bezpieczny wyjazd i polisa, która chroni. Jak wybrać najlepszą ofertę? Czym się kierować kupując ubezpieczenie podróżne na wakacje dla siebie, rodziny czy przyjaciół. Czy taka polisa jest w ogóle potrzebna? Czy rzeczywiście chroni, gdy coś się przydarzy?

Wakacyjna beztroska

Lato to okres wypoczynku, a urlop to dni czy tygodnie beztroski. Chcemy odpocząć, zresetować się, nie zamartwiać się niczym. Gdzieś w głowie mamy wakacyjne nakazy czy zakazy – czego nie robić, np. po spożyciu alkoholu, kwestie prędkości jazdy autem, opieki nad dziećmi, etc. – ale często pogoda plus zabawa potrafią wyłączyć nam czujność. W takich sytuacjach o nieszczęście nie jest trudno.

ubezpieczenie podróżne na wakacje
Marzymy o chwili, by odpocząć na wakacjach. Jednak ten wypoczynek może zepsuć nam choroba lub wypadek. Co wtedy?

Organizm lubi płatać figle

Znam wiele osób, łącznie ze mną, które są tak zapracowane w ciągu roku, że bagatelizują nasilające się momentalnie drobne dolegliwości. Jeśli nie chorujemy przewlekle, to szykując się do wyjazdu, skupiamy się tylko na nim. Nie myślimy o tym, by chwilę przed urlopem znaleźć czas na lekarza. To potrafi się zemścić już po rozpoczęciu urlopu. Niedoleczona kontuzja, ćmiący niewyraźnie ząb, drobna dolegliwość skórna, bagatelizowane złe samopoczucie czy stan podgorączkowy nagle zaczynają nam dokuczać z pełną mocą. Pół biedy, gdy jesteśmy w Polsce, ale zagranicą koszty leczenia są wysokie.

Koszty leczenie wyższe niż budżet na wakacje

Znam przypadki, sam byłem ich świadkiem, najróżniejszych dolegliwości, które objawiały się podczas wyjazdów. Ostre zapalenie wyrostka robaczkowego, wyłamana plomba z zęba, nagły atak lumbago, kontuzja nogi, uniemożliwiająca zwykłe chodzenie, omdlenia wywołane temperaturą czy stresem – za każdym razem to ogromny kłopot, a także wydatki. Kwoty, które trzeba przeznaczyć w takich sytuacjach, czy to na zabiegi chirurgiczne, czy stomatologiczne bądź jakiekolwiek inne, nierzadko przekracza zaplanowany na cały wyjazd budżet.

ubezpieczenie podróżne na wakacje polisa
W dużych skupiskach ludzi łatwo np. o zakażenie się wirusem. Polisa pokryje koszty leczenia.

Ubezpieczenie podróżne na wakacje – bez tego nie rozpoczynaj urlopu

Mam taką zasadę, że zawsze, nawet wylatując na weekendowy city break, kupuję ubezpieczenie. Bezpieczny wyjazd dla mnie to polisa, która zabezpieczy mnie, gdyby na wyjeździe coś poszło nie tak i pokryje koszty ewentualnego leczenia. To nie są duże koszty, ale trzeba je uwzględnić dla własnego poczucia bezpieczeństwa.

ubezpieczenie podróżne na wakacje
By cieszyć się bezstresowo takimi zachodami słońca, warto kupić polisę na wyjazd wakacyjny. Nie kosztuje dużo.

Czym jest bezpieczny wyjazd

Do współpracy przy tym tekście zaprosiłem Damiana Grzegorzycę, Opiekuna Ubezpieczeń Generali w Bezpieczny.pl/20093. Ubezpieczenie podróżne na wakacje, bezpieczny wyjazd, polisa – o tym, co musisz wiedzieć na ten temat, przeczytasz poniżej.

Panie Damianie, po co nam ubezpieczenie podróżne na wakacyjny wyjazd? Czy zwykła polisa na życie nas nie ochroni, gdy coś nam się stanie podczas wakacji?

Damian Grzegorzyca Generali
Damian Grzegorzyca, ekspert firmy Generali, mówi wprost, po co nam polisa i jakie daje korzyści na wakacjach.

– Podstawową rolą ubezpieczenia podróżnego jest pokrycie kosztów leczenia chorób i obrażeń, do których dojdzie podczas wyjazdu zagranicznego – mówi Damian Grzegorzyca, agent ubezpieczeniowy Generali. – Typowe ubezpieczenia na życie nie zawierają tego zakresu, a wysokość świadczeń wypłacana za uszczerbek na zdrowiu czy pobyt w szpitalu jest niewspółmiernie niska w porównaniu do kosztów, które ponosimy za granicą. Stąd na każdy wyjazd warto wykupić dodatkowe niezależne ubezpieczenie typu Travel. Ubezpieczenie podróżne zawiera również pełny assistance, obejmujący m.in. koszty poszukiwań i ratownictwa w górach i na morzu, czy transport zwłok do kraju w przypadku śmierci ubezpieczonego. Jest jednak o wiele więcej funkcji, z których można korzystać.

Jaki jest zakres ochrony ubezpieczeniowej na wakacje?

– Oprócz podstawowego zakresu, jakim jest zwrot kosztów leczenia, czy assistance, polisa obejmuje również:

 • świadczenie za śmierć lub uszczerbek na zdrowiu w wyniku wypadku
 • OC w życiu prywatnym – nasze polisy OC często działają tylko na terenie Polski lub Europy, a w ubezpieczeniu podróżnym także w kraju poza Europą, w którym przebywamy.
 • obejmuje również ochronę bagażu
 • ponadto ochronę można rozszerzyć o SPORTY WYSOKIEGO RYZYKA oraz PRACĘ FIZYCZNĄ, dla osób wyjeżdżających za granicę w celach zarobkowych
Bezpieczny wyjazd
Możemy rozszerzyć zakres polisy, gdy w planach mamy np. sporty ekstremalne.

Czego nie obejmuje polisa na wakacje?

– Przede wszystkim nie obejmuje zdarzeń, do których doszło przed rozpoczęciem ochrony, ale może obejmować skutki zaostrzenia chorób przewlekłych, z reguły po opłaceniu dodatkowej składki za szerszą ochronę. Co ważne – polisa nie obejmuje kosztów rezygnacji/przerwania podróży. Warto po zakupie wczasów/wycieczki za granicą, czy też biletów lotniczych itp. zaopatrzyć się w takie ubezpieczenie, gwarantujące zwrot kosztów nieodbytej/przerwanej podróży, gdy niemożliwe jest odzyskanie pieniędzy od organizatora. Warto oczywiście dokładnie zapoznać się z zasadami działania takiego ubezpieczenia.

Polisa nie obejmuje również:

 • zdarzeń pod wpływem środków odurzających, choć zdarzenia pod wypływem alkoholu, zarówno NNW jak i OC mogą być w zakresie,
 • nie obejmuje skutków wojny,
 • prowadzenia pojazdów bez uprawnień,
 • próby popełnienia przestępstwa, czy też świadomego samookaleczenia czy samobójstwa – ale to typowe wyłączenia odpowiedzialności
Bezpieczny wyjazd
Warto wiedzieć, jakie w naszej polisie są wykluczenia odpowiedzialności. Sprawdzaj to przed jej zakupem!

Na jaki okres obowiązuje taka polisa? Tylko na wyjazd? Jest jakiś okres karencji?

– Polisę wykupuje się na czas wyjazdu, aczkolwiek są również polisy roczne lub roczne z powrotami, dla osób które wyjeżdżają za granicę regularnie i może to być finansowo bardziej opłacalne. Np. klient wyjeżdża na trzy tygodnie za granicę do pracy, wraca na tydzień, i znowu wyjeżdża.

Jakie są wykluczenia? W jakich sytuacjach nie dostaniemy odszkodowania za wypadek/chorobę na wakacjach?

– Większość wyłączeń już podałem. Wyłączeń w każdym elemencie ubezpieczenia może być kilkanaście, kilkadziesiąt, dlatego warto poświęcić pół godziny na zapoznanie się z warunkami ubezpieczenia przed jego zakupem.

W sytuacji, gdy coś nam się stanie na wakacjach – jak kontaktować się z ubezpieczycielem?

– Towarzystwa ubezpieczeń rekomendują niezwłoczny (w ciągu 24 h) kontakt z infolinią lub poprzez stronę internetową towarzystwa.
Kontaktując się z Centrum Pomocy Ubezpieczony albo osoba występująca w jego imieniu powinna:

1) podać imię, nazwisko i PESEL Ubezpieczonego;
2) dokładnie wyjaśnić osobie dyżurującej okoliczności, w których znajduje się Ubezpieczony;
3) określić, jakiej pomocy potrzebuje;
4) podać numer telefonu, pod którym Centrum Pomocy może skontaktować się z Ubezpieczonym albo osobą występującą w jego
imieniu;
5) umożliwić lekarzom Centrum Pomocy dostęp do wszystkich informacji medycznych

Karta Ekuz nie zawsze da radę
Karta EKUZ sprawdzi się na wyjeździe, jednak nie ma takiego zakresu, jaki ma polisa na wakacyjny wyjazd.

Polisa a EKUZ (w sytuacji, gdy jedziemy na wakacje tam, gdzie można skorzystać z karty EKUZ). Karta EKUZ zapewnia opiekę zdrowotną w krajach unijnych. Czy w takiej sytuacji za chorobę/wypadek również przysługuje odszkodowanie w ramach wakacyjnej polisy?

– Jeśli koszty leczenia zostaną pokryte za pomocą EKUZ, to nie ma za co zwracać z polisy Travel. Jednak z EKUZ nie uzyskamy świadczenia za trwały uszczerbek na zdrowiu w wyniku wypadku. EKUZ nie zawiera zakresu ASSISTANCE, który zapewnia nam pomoc towarzystwa ubezpieczeń w trudnych sytuacjach, od ratownictwa, poprzez pomoc przy zagubieniu dokumentów po przebukowanie biletów lotniczych z powodu nieplanowanej kwarantanny w przypadku pozytywnego testu COVID (gdzieniegdzie jeszcze wymagane). Ponadto EKUZ nie zawiera ubezpieczenia Odpowiedzialności Cywilnej oraz nie chroni naszego bagażu itp.
Można powiedzieć, że EKUZ tylko częściowo pokrywa się zakresem z polisą podróżną.

Damian Grzegorzyca
Damian Grzegorzyca podczas 120-kilometrowego etapowego biegu z przeszkodami Runmageddon Sahara, Maroko 2019

Ile kosztuje taka polisa?

– Cena polisy zależy od:

 • celu podróży,
 • czasu trwania,
 • wysokości sumy ubezpieczenia,
 • rozszerzeń ochrony liczby osób w polisie.

Przykładowo: 7 dniowe wczasy w Turcji dla rodziny 2+2, bez rozszerzeń, z sumą KL (kosztów leczenia) i Assistance 300 000 zł, to
wydatek 188 zł.

Czy warto na takiej polisie oszczędzać? Wybrać wariant tańszy, czy droższy, np. obejmujący – w sytuacjach tragicznych – również sprowadzenie ciała do Polski? Czy to objęte jest polisą?

– Na platformie www.bezpieczny.pl/ubezpieczenia-podrozne/20093, po podaniu parametrów podróży, pojawiają się 3 propozycje cenowe. Zakresowo są identyczne, ale im wyższa suma składka, tym wyższa suma ubezpieczenia. Klient może więc podjąć decyzję, by zakupić ubezpieczenie podróżne w oparciu o swój budżet, nie martwiąc się, czy coś straci wybierając tańszy wariant. Przedstawione wyżej ubezpieczenie Podróżny Zagranicznej oraz Kosztów Rezygnacji/Przerwania Podróży można samodzielnie kupić online na stronie www.bezpieczny.pl/ubezpieczenia-podrozne/20093

Znajdą nam Państwo bardziej szczegółowy opis, Warunki Ubezpieczenia, Kartę Produktu. Polisa w ciągu jednej chwili trafia na podany adres email. Ochrona może rozpocząć się już kilka chwil po zakupie ubezpieczenia.

Amserdam
Koszt polisy nie jest wysoki, nawet w przypadku rodzin. Natomiast ochrona, jaką daje polisa, pozwala na bezstresowe spędzenie wakacji.

Podsumowanie

Ubezpieczenie podróżne na wakacje – co musisz wiedzieć?

 • ochrona ubezpieczeniowa zaczyna sie od razu po zakupie polisy,
 • polisa chroni Cię w przypadku chorób lub wypadków,
 • ubezpieczenie podróżne na wakacje nie jest drogie, warto ponieść ten koszt,
 • masz kartę EKUZ? Świetnie, ale może nie wystarczyć,
 • polisa wybrana? Przeczytaj jej warunki,
 • ubezpieczenie na wakacje zawiera wyłączenia. Zapoznaj się z nimi przed zakupem polisy!
 • bezpieczny wyjazd na wakacje to świadomość, że w przypadku choroby czy wypadku odzyskasz poniesione koszty,
 • nie oszczędzaj na polisie. Nie kosztuje dużo, ale warto rozszerzyć jej zakres.

Podoba Ci się ten wpis? Dołącz do mnie na Facebooku i bądź na bieżąco z moimi poradami, podróżami i przepisami!

Czytaj również:

Podoba Ci się ten wpis? Podziel się nim z innymi!