Ścieżki
Mojego
Świata

Gdański Szlak Wodociągowy

Zbiornik Stara Orunia, jeden z trzech na Gdańskim Szlaku Wodociągowym, to jedno z najbardziej magicznych miejsc w Gdańsku. Jego atrakcyjność i unikatowość podbija fakt, że jest dostępny jedynie w sezonie letnim. Wybierasz się na wakacje czy weekend do Trójmiasta? Zbiornik Stara Orunia na pewno Cię zaskoczy, i to pozytywnie! Po prostu – musisz go zobaczyć!

zbiornik Stara Orunia
Wejście do zbiornika to jakby wejście do innego świata.

Gdański Szlak Wodociągowy

Zbiornik Stara Orunia wraz ze zbiornikami wody Stary Sobieski i Kazimierz, składają się na Gdański Szlak Wodociągowy – jedną z najnowszych i najbardziej nietypowych atrakcji stolicy Pomorza. O samym szlaku już kiedyś pisałem na blogu (wpis znajdziecie w tym miejscu – kliknijcie link). Teraz kilka słów o miejscu, którego unikatowość jest legendarna, którego wnętrze zachwyca i którego przeznaczenie fascynuje. To zbiornik Stara Orunia – siedlisko nietoperzy, ich baza noclegowa od września do maja.

zbiornik Stara Orunia
Unikalność tego obiektu zawiera się nie tylko w jego niezwykłej architekturze, ale i tym, że jest dostępny dla zwiedzających jedynie przez ok. 3,5 miesiąca w roku.

Zbiornik Stara Orunia

Gdzie znajdziesz zbiornik Wody Stara Orunia? Znajduje się on w południowo-wschodniej części miasta, na wzgórzu w dzielnicy Orunia. Jest usytuowany nieopodal Parku Oruńskiego (dojście od ul. Nowiny na Oruni), można jednak również dojść do niego od strony południowego Gdańska, ulicą Kampinoską, biegnącą na granicy Oruni Górnej i Łostowic. Został wybudowany w 1869 roku jako pierwszy zbiornik, dostarczający wodę mieszkańcom Gdańska. Zbiornik Stara Orunia powstał na planie kwadratu o boku 40 m, jego wysokość wynosi ponad 5 metrów. Przed nim jest podest, z którego rozciąga się wspaniała panorama Gdańska (to punkt widokowy Jerzy).

zbiornik Stara Orunia
Stojąca w zbiorniku woda tworzy unikalny mikroklimat.

W środku wygląda jak… katedra

To pierwsze skojarzenie, które przychodzi na myśl, gdy po schodach wchodzi z rozpalonego upałem powietrza do kojącego wnętrza zbiornika. Klasyczna konstrukcja, złożona z naw i arkad, częściowo zatopionych w wodzie i skąpanych w półmroku, to wręcz gotowy plan filmowy. Wnętrze jest niezwykle urokliwe i fotogeniczne. Konstrukcja z cegieł (wyprodukowała je słynna cegielnia w gdyńskich Kolibkach), sugestywnie podświetlona, budzi zachwyt od pierwszego spojrzenia. Faktura cegieł, tonące w półmroku łuki arkad, skąpo oświetlone nawy, a wszystko to odbijające się w stojącej wodzie – wszystko to sprawia, że wizyta tutaj jest niezapomniana.

zbiornik Stara Orunia
Pierwsze skojarzenie? To obiekt sakralny lub zamek. Tymczasem tak budowało się kiedyś zbiorniki wodne.

Specyficzny mikroklimat

To on zadecydował, że zbiornik Stara Orunia jest… ale o tym za chwilę. Wybierając się tu, dobrze mieć ze sobą… bluzę lub lekką kurtkę, bo temperatura w podziemiach wynosi ok 10 stopni na plusie, w środku z kolei jest wilgotno. To zasługa wysokiej na 20 cm wody, w której stoi konstrukcja. Woda odbijająca łuki i arkady tworzy niesamowite wrażenie i niepowtarzalny mikroklimat. Kto z tego korzysta? Nietoperze – przez większą część roku!

zbiornik Stara Orunia
We wnętrzu zbiornika poruszamy się po metalowych pomostach, zawieszonych nad stojącą tu wodą.

nietoperze mają tu siedlisko

Zbiornik Stara Orunia jest niedostępny mniej więcej od końca sierpnia do ok. połowy maja. W tym czasie pełni rolę siedliska dla nietoperzy – jednego z największych i najbardziej wartościowych w północnej Polsce. By zapewnić hibernującym tu zwierzętom spokój i komfort, wnętrze zachowało swój pierwotny charakter.

nietoperze
Zbiornik stanowi siedlisko nietoperzy, które przebywają tu od ok. września do maja.

Zbiornik Stara Orunia został wyłączony z eksploatacji w latach 70. XX wieku, a w roku 1978 r. został ostatecznie odłączony od systemu wodociągowego. Wtedy to właśnie stał się jednym z najbardziej wartościowych przyrodniczo siedlisk nietoperzy w tej części Polski. Zimą schronienie znajduje w nim kilkaset sztuk gacków, które stanowią prawie pełny przekrój gatunkowy tych stworzeń, żyjących w naszym kraju. W Zbiorniku Wody Stara Orunia hibernują m. in. nocki rude, nocki Natterera, nocki duże i gacki brunatne, a nawet bardzo rzadki i zagrożony wyginięciem gatunek nocka łydkowłosego.

nietoperze
W środku jest ciemno, chłodno, wilgotno i… cicho.

Zobacz zbiornik stara orunia – jak kupić bilet

Jak już napisałem, ze względu na okres hibernacji nietoperzy, obiekt jest dostępny najczęściej od maja do sierpnia. W środku chodzimy po specjalnych pomostach, pod którymi stoi woda. Zwiedzanie obiektu odbywa się w 30-osobowych grupach z przewodnikiem. Czas trwania: ok. 60 minut. Koszt wstępu? To kwota 15 zł. Aby móc obejrzeć zbiornik, zarezerwuj termin i kup bilet. Zrobisz to na dedykowanej stronie internetowej – kliknij w ten link.

Marek Dąbrowski Ścieżki Mojego Świata
Odwiedziłem zbiornik w ostatnim dniu, gdy był otwarty, tuż przed zamknięciem sezonu 2021

Jak i czym tu dojechać?

Zbiornik mieście się przy ul. Kampinoskiej 61. Można do niego dojechać autem, autobusem lub dojść na piechotę.

  • Dojazd autem – jest możliwy od strony ul. Nowiny. Jeśli jedziesz samochodem, to z Gdańska Głównego należy kierować się na ul. Nowe Podwale Grodzkie, następnie należy zjechać na Trakt Świętego Wojciecha. Po przejechaniu Traktem około 2,5 km należy skręcić w ul. Nowiny. Przed marketem spożywczym widnieje znak „Zbiornik Wody Stara Orunia”, wskazuje ścieżkę prowadzącą do zbiornika.
  • Dojazd autobusem – na Dworcu Głównym PKP należy wsiąść do autobusu linii 132 (kierunek: „Pruszcz Gdański Rondo Kociewskie”), linii 189 (kierunek „Maćkowy”) lub linii 205 (kierunek „Pruszcz Gdański Komarowo”). Po ok. 14 minutach dojeżdżamy do przystanku „Nowiny”, gdzie wysiadamy. Kierujemy się w stronę Parku Oruńskiego, a tam znaki poprowadzą nas już do zbiornika, do którego dotrzemy w ok. 15 minut.
  • Dojście pieszo z rejonu Gdańsk Południe – wchodzimy na ul. Kampinoską, wzdłuż osiedla widniejącego z dala nad zbiornikiem retencyjnym Augustowska. Od ulicy Kampinoskiej odbijamy ścieżką w kierunku dużego, niewysokiego, porośniętego trawą obiektu, z maleńkimi kopułami na szczycie. To dach zbiornika – nie wolno na niego wchodzić!
sanktuarium nietoperzy
Zbiornik Stara Orunia w Gdańsku to prawdziwe sanktuarium dla nietoperzy

Kiedy możemy obejrzeć zbiornik?

Kiedy możemy wejść do zbiornika? Wizyty odbywają się wyłącznie w poniedziałki, środy, piątki oraz soboty i niedziele w godzinach 11:00, 12:00, 13:00, 14:00, 15:00, 16:00 i 17:00. Należy przy tym pamiętać, że wybrany przez Ciebie termin będzie zarezerwowany dopiero po opłaceniu biletu. Aby zapobiec wykupieniu miejsca przez inne osoby, zainteresowane tym terminem, warto spieszyć się z płatnością przy zakupie biletu.

Podoba Ci się ten wpis? Dołącz do mnie na Facebooku i bądź na bieżąco z moimi poradami, podróżami i przepisami!

Czytaj również:
Podoba Ci się ten wpis? Podziel się nim z innymi!