Ścieżki
Mojego
Świata

Wakacje w Gdańsku, Akcja Lato czyli zajęcia i półkolonie dla dzieci

Wakacje w Gdańsku, czyli Akcja Lato już trwa! Dzieci mają szansę spędzić miesiące letnie w atrakcyjny sposób, nie wyjeżdżając z miasta. Sprawdź już teraz terminy i zapisz dziecko na półkolonie. Wakacje w Gdańsku nie muszą być nudne, o czym dzieci przekonają się w tym roku!

Właśnie ruszyły zapisy na zajęcia opiekuńczo-wychowawcze, czyli półkolonie w gdańskich szkołach podstawowych w okresie letnim, czyli Akcja Lato. To tygodniowe turnusy dla około 10 tysięcy dzieci. Zapisujcie dzieci, póki są jeszcze miejsca!

Wakacje w Gdańsku Akcja Lato dla dzieci
Wakacje w Gdańsku nie będą nudne! Nie trzeba nawet wyjeżdżać poza miasto, by fantastycznie spędzić letnie miesiące!

Akcja Lato, czyli półkolonie

Wakacje w Gdańsku, czyli półkolonie w szkołach! Są bezpłatne, w każdej grupie dla dzieci młodszych z klas I-III może uczestniczyć 15 dzieci, a od klasy IV po 20 dzieci. Czas trwania każdego z zaplanowanych turnusów to 5 dni. Dzieci będą miały opiekę od 8 do 10 godzin. Atrakcje? Dzieci spędzą czas na świetlicy i na świeżym powietrzu. Nie będzie nudy, bo czekają na nich atrakcje zarówno sportowe, jak i plastyczne czy teatralne. Uwaga: dzieci mogą korzystać tylko z oferty półkolonijnej szkoły, w której się uczą. Zapisy odbywają się za pośrednictwem szkół. Pobierz harmonogram turnusów w poszczególnych szkołach.

Wakacje w Gdańsku Akcja Lato
Wakacje w Gdańsku to świetna okazja, by najmłodsi spędzili wolny czas w wartościowy i rozwijający sposób.

Atrakcje Pałacu Młodzieży

Wakacje w Gdańsku czyli Akcja Lato to nie tylko półkolonie w szkołach. To także zajęcia sportowe czy kulturalne. Półkolonie organizowane w okresie wakacyjnym przez Pałac Młodzieży oprócz standardowych warsztatów, zapewniają też zajęcia wokalne, instrumentalne, kulinarne, skończywszy na zajęciach artystycznych. Urzędnicy zachęcają do zgłaszania się tak w pierwszym, jak i w drugim tygodniu wakacji. Podczas wakacji w Pałacu Młodzieży w Gdańsku odbędą się półkolonie letnie w dwóch turnusach:

  • pierwszy w dniach 27.06.-01.07.2022 r.
  • drugi w dniach 04.07.- 08.07.2022 r.
Wakacje w Gdańsku Akcja lato dla dzieci
Miejskie instytucje zadbają o to, by najmłodsi się nie nudzili. Zapisujcie pociechy, póki czas!

Podróż po Europie

Pałac Młodzieży podczas tegorocznych półkolonii letnich zabierze dzieci „w podróż po Europie”. To okazja do poznania kilku krajów europejskich, ich kultury, a także zwyczajów czy kulinariów. Dzieci poznają przydatne zwroty grzecznościowe w kilku językach oraz zdobędą podstawowe informacje o pięciu krajach. Jak piszą organizatorzy „zatańczą hiszpańskie flamenco, zjedzą włoską pizzę i francuskie croissanty oraz zagrają w starożytnym greckim teatrze”.

Warsztaty tematyczne w terminach: 27.06.-09.07 oraz 22.08-26.08. obejmą m.in. zajęcia wokalne, instrumentalne (gitara, perkusja, keyboard), taneczne (dancehall, hip-hop), a także grafiki komputerowej, robotyki, majsterkowania czy karate. Cena? Od osoby to koszt 300 PLN. Zajęcia będą odbywały się w godzinach od 8:00 do 16:00. Jak się zapisać na te półkolonie? Rekrutacja odbywa się od 8 do 14 czerwca drogą internetową za pośrednictwem systemu Enola (enola.net.pl). Wygenerowane w systemie karty (rekrutacyjna i kwalifikacyjna) trzeba wydrukować, podpisać i wrzucić do urny w Pałacu Młodzieży w dniach 8.06.2022–14.06.2022 w godz. 8.00–19.00. Potrzebujecie więcej szczegółów? Znajdziecie je w tym linku – kliknijcie w Zapisy na półkolonie – Pałac Młodzieży

Wakacje w Gdańsku
Dla najmłodszych przygotowano bogatą ofertę zajęć, również sportowych. To oznacza, że w wakacje dziecko nie tylko odpocznie, ale być może, odkryje w sobie jakiś talent.

Wakacje w Gdańsku aktywnie, na sportowo i nie tylko

Gdański Zespół Schronisk przygotował na wakacje 350 miejsc dla dzieci w wieku szkolnym. Część turnusów odbędzie się w Gdańskim Zespole Schronisk, pozostała – w placówkach oświatowych. Rekrutacja już trwa. Półkolonie i kolonie to nie wszystko: GZSiSS przygotował też kontynuację dzielnicowych centrów sportu. Wszystkie zajęcia odbędą się na boiskach sportowych.

Półkolonie przewidują wiele atrakcji dla dzieci, które spędzą tegoroczne wakacje w Gdańsku, m.in.:  zajęcia i animacje rekreacyjno-sportowe, treningi pokazowe, gry planszowe, zabawy terenowe oraz warsztaty artystyczne. Każda grupa weźmie udział w jednodniowej wycieczce autokarowej służącej poznawaniu walorów turystycznych regionu i rozbudzaniu ciekawości poznawczej wśród dzieci. Nie zabraknie też okazji do integracji z rówieśnikami – atrakcją każdego turnusu będzie piknik z ogniskiem na świeżym powietrzu.

Kiedy szczegółowe plany zajęć? Rodzice uczestników otrzymają je do 3 dni przed rozpoczęciem półkolonii. Jesteście zainteresowani tą ofertą? Zaglądajcie na stronę internetową organizatora – www.gzsiss.pl. Zapytania można też kierować mailowo na adres biuro@ssm.gda.pl

Półkolonie dla dzieci to fajne zajęcia
Półkolonie to namiastka wakacyjnego wyjazdu. Zapisujcie dzieci, dzięki temu będą miały zapewnioną opiekę na jakiś czas, no i atrakcje.

Wakacje w Gdańsku z kulturą

Wakacyjną ofertę nie tylko dla dzieci, lecz i młodzieży, oraz całych rodzin przygotowały też miejskiej instytucje kultury. Ciekawe warsztaty i zajęcia zaplanowało m.in. Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia, Gdańska Galeria Miejska, Gdański Teatr Szekspirowski oraz Gdański Archipelag Kultury. Z tej ostatniej instytucji, która liczy 9 oddziałów wyruszy także Mobilny Dom Kultury, który odwiedzi gdańskie dzielnice.

Atrakcje w Gdańskim Archipelagu Kultury

Wydarzenia kulturalne przygotowane przez Gdański Archipelag Kultury trwać będą przez całe wakacje w łącznie 9 oddziałach rozlokowanych w Gdańsku. W ofercie m.in. kina plenerowe, spacery, warsztaty artystyczne, wieczorki muzyczne, teatrzyki dla dzieci czy wystawy plenerowe. Szczegółowy program dostępny jest na stronie Gdańskiego Archipelagu Kultury – kliknij w ten link i sprawdź.

Zajęcia i półkolonie dla dzieci
Interesująco wygląda oferta zajęć artystycznych dla dzieci. Kto wie, może macie w domu małego artystę?

Gdański Teatr Szekspirowski – warsztaty i kino na dachu

Wakacje w Gdańsku, a dokładniej w Teatrze Szekspirowskim? Tak! Na uczestników czekają warsztaty aktorskie, malarskie i muzyczne, improwizacje teatralne oraz koncerty plenerowe – wszystko to w ramach projektu Szekspir: Rozgrzewka! Już 28 czerwca na dziedzińcu teatru rozpoczną się edukacyjno-artystyczne dla dzieci i młodzieży, prowadzone w języku polskim i ukraińskim. Wstęp na warsztaty jest nieodpłatny, a szczegóły dostępne są na stronie internetowej Szekspir: Rozgrzewka! | Gdański Teatr Szekspirowski – kliknij link.

11 czerwca wystartowało najpiękniejsze kino plenerowe w Gdańsku – na dachu Teatru Szekspirowskiego. Pokazy inspirowane są słynnymi projekcjami filmowymi „Rooftop cinema”, które odbywają się od wielu lat na dachach budynków Nowego Jorku. Przez całe wakacje odbędą się 22 seanse w wyjątkowej scenerii — z widokiem na dachy gdańskich kamienic. Sprawdźcie repertuar tutaj klikając w ten link Repertuar Kina na Szekspirowskim

Stocznia Gdańska
Wakacje to czas, kiedy możemy zostać turystami we własnym mieście. Często nie wiemy, ile skrywa ono atrakcji.

Muzealne wakacje w Muzeum Gdańska – dla dzieci, dorosłych i turystów

To oferta wyjątkowa! Muzeum Gdańska zaprasza bowiem zarówno mieszkańców, jak i turystów do wspólnego spędzania czasu w ramach corocznej inicjatywy Akcja Lato czyli wakacje w mieście. W programie przewidziano 4 spacery śladami historycznego Gdańska, 2 gry terenowe i kreatywne zwiedzania dwóch oddziałów – Domu Uphagena i Ratusza Głównego Miasta. Z taką ofertą muzeum wakacje w Gdańsku, nie tylko dla samych gdańszczan, nie będą nudne!

Oferta przygotowana przez Muzeum Gdańska jest skierowana dla wszystkich zainteresowanych. Spotkania będą organizowane od poniedziałku do niedzieli w godzinach 10.30-14.00 i potrwają do 90 minut. Jak się umówić? Wystarczy zadzwonić pod numer 48 514 222 205 lub wysłać email na adres edukacja@muzeumgdansk.pl. Oferta może być realizowana w 3 językach: polskim, angielskim i ukraińskim. Cena to 4 złotych od osoby. Opiekunowie (jeden na dziesięciu podopiecznych) nie uiszczają opłaty. UWAGA! Grupa musi liczyć minimum 4 osoby! Szczegółowe opisy spacerów znajdziecie w wirtualnym biurze prasowym Muzeum Gdańska – kliknijcie ten link

Akcja Lato
Miasto organizuje szereg atrakcji na miesiące letnie. Zobacz i wybierz coś dla swojego dziecka.

Europejskie Centrum Solidarności – zajęcia na wakacje

Europejskie Centrum Solidarności w dniach 27.06-15.07 przygotowało zajęcia tylko dla grup zorganizowanych: dzieci przebywające na koloniach, półkoloniach, w świetlicach pobytowych i innych miejscach. Warsztaty plastyczne i wędrówki po stoczni, przybliżające jej fenomen, miejsce w życiu Gdańska i opowiadające o ECS.

  • Koszt od jednego dziecka – 12 zł
  • Razem – 30 warsztatów, każda grupa warsztatowa może liczyć do 30 osób
  • Zapisy przez formularz na stronie ecs.gda.pl, ruszają 15 czerwca
  • Zajęcia będą prowadzone tylko w języku polskim
Gdańsk
Zarówno szkoły, jak i miejskie placówki kulturalne nie pozwolą najmłodszym nudzić się w te wakacje.

Gdański Szlak Wodociągowy – musisz to zobaczyć!

Wakacje w Gdańsku to m.in. Noc Nietoperzy, Urodziny Króla Jana III Sobieskiego i inne atrakcje. To wszystko czeka na tegorocznych zwiedzających oryginalne gdańskie zbiornikowe trio – Gdański Szlak Wodociągowy. Zbiornik Wody Stary Sobieski i Zbiornik Wody Kazimierz można odwiedzić do końca września. Natomiast cieszący się olbrzymią popularnością i sympatią Zbiornik Wody Stara Orunia będzie dostępny jedynie do końca sierpnia.

Wejście do każdego z rezerwuarów kosztuje 15 zł, natomiast zwiedzanie zbiornika Kazimierz jest bezpłatne. Zapisy i bilety tylko online na www.szlak.gda.pl. Dla osób, które zwiedzą trzy zbiorniki i zbiorą trzy naklejki, przewidziano nagrody w postaci puzzli. Zwiedzanie odbywa się zawsze w grupach z przewodnikiem, który jest źródłem unikatowej wiedzy. Rezerwacja oraz zakup biletu na stronie internetowej Gdańskiego Szlaku Wodociągowego

Plaża Gdańsk
Liczy się czas – zapisujcie dzieci na półkolonie, póki są miejsca.

Podsumowanie

Wakacje w Gdańsku dla dzieci, młodzieży jak i dla dorosłych nie będą nudne. Akcja Lato sprawi, że pociechy, które z różnych powodów w danym terminie nie mogą wyjechać na wypoczynek, spędzą czas w możliwie jak najbardziej atrakcyjny sposób. Na wysokości zadania stanęły gdańskie placówki kulturalne – szczególnie zaimponowała mi oferta Muzeum Gdańska, skierowana również do turystów. Atrakcyjnie, kulturalnie, rozwijająco – lato spędzone w mieście to również udane wakacje. Jak sami wiecie, dla mnie podróże to również i spacery po Gdańsku, po dzielnicach, uliczkach, odkrywanie rzeczy, których nie zauważamy w codziennym pędzie. Tegoroczne wakacje, ze względu na inflację i ogólną sytuację polityczną, będą bardzo drogie – może to właśnie jest okazja do tego, by zostać turystą we własnym mieście i odkryć je dla siebie na nowo?

opr. na podstawie materiałów prasowych Urzędu Miejskiego w Gdańsku. Grafika: Urząd Miejski w Gdańsku, fot. Ścieżki Mojego Świata

Czytaj również:

Podoba Ci się ten wpis? Podziel się nim z innymi!