Ścieżki
Mojego
Świata

Pociągi na wakacje

Pociągi na wakacje – czyli nowości i utrudnienia w kursowaniu składów w okresie letnim. Dziś, w niedzielę 12 czerwca 2022 r. weszła w życie wakacyjna korekta rozkładu jazdy pociągów. Oznacza to zarówno reaktywację określonych połączeń, wzmocnienie komunikacji na wybranych odcinkach, jak i – niestety – utrudnienia, których nie da się uniknąć.

Pociągi na wakacje, czyli nowości i utrudnienia
Są nowości, jak reaktywacja połączeń, ale i utrudnienia, np. na Kaszubach.

Urok polskich kolei…

… bywa zwodniczy, o czym wiedzą wszyscy, wybierający ten środek lokomocji. Codzienne opóźnienia, bałagan z miejscówkami, ciągnące się w nieskończoność remonty, składy niedostosowane do frekwencji – czyli za krótkie, awaryjność… Z tym mamy do czynienia od lat, o tym szeroko rozpisują się media. Z drugiej strony podróż pociągiem to świetna alternatywa dla innego środka lokomocji, a sama podróż może upłynąć w miłej atmosferze. Uwielbiam jeździć pociągami, oglądać je i choć moja wyrozumiałość w zakresie opóźnionych połączeń czy remontów bez końca już dawno się skończyła, to od lat nie zdarzyło mi się, bym nie dojechał koleją tam, gdzie planowałem.

Pociągi na wakacje

Korekta rozkładu jazdy będzie obowiązywać między 12 czerwca a 3 września. Zobaczcie poniżej, jakie nowości, ale i utrudnienia związane z remontami, przygotowała nam kolej w 2022 r.?

Pociąg z Wrocławia przez Sobótkę do Świdnicy

Na początek Dolny Śląsk. Tu, po ponad 20 latach przerwy, znów dojedziemy pociągiem z Wrocławia przez Sobótkę do Świdnicy. Na trasie jest aż 14 przystanków, co zwiększy dostępność kolei zarówno dla mieszkańców Dolnego Śląska, jak i osób podróżujących po tym regionie. Jak długi czas przejazdu? W komunikacie prasowym koleje podają, że ok. godziny. Ma to być zależne od liczby zatrzymań.

Pociągi na wakacje
Pociągi na wakacje: z Wrocławia dojedziemy tego lata do Świdnicy przez Sobótkę.

Nowości i dodatkowe połączenia

  • Przenieśmy się w Lubuskie. Tu uruchomione zostaną w weekendy i dni świąteczne połączenia pasażerskie na trasie Czerwieńsk – Guben.
  • Z kolei na Podkarpaciu pociągi na wakacje zawiozą nas z Sanoka do Ustrzyk Dolnych – również w weekendy. Ponadto zaplanowano sezonowe pociągi z Rzeszowa do Zamościa i słowackiej miejscowości Medzilaborce, a także z Jarosławia do Lublina.
  • Na stację Kraków Główny dojedzie więcej pociągów i wrócą codzienne połączenia z Wieliczki do Krakowa.
  • Zmiany również w województwie świętokrzyskim na linii z Kielc do Buska-Zdroju. Tutaj podróżni wsiądą do pociągów na przystanku Dębska Wola (od 12.06) i stacji Włoszczowice (od 30.06), co jest efektem odbudowy peronów.
Pociągi na wakacje, nowości i utrudnienia
Wśród tegorocznych nowości m.in. więcej kursów i połączenia w weekendy.

Wygodniejszy dostęp dla osób niepełnosprawnych

Kolej chwali się w komunikacie prasowym, że w porównaniu z zeszłorocznymi wakacjami, na 40 nowych i zmodernizowanych stacjach i przystankach podróżni zyskali dodatkowy i wygodniejszy dostęp do kolei. Jest to szczególnie dobra informacja dla osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. Im dedykowane są odpowiednio przygotowane perony wyposażone w pochylnie lub windy. To nowości, które rzeczywiście poprawią komfort korzystania z kolei.

Pociągi na wakacje
Przystosowanie peronów dla osób o ograniczonej sprawności to jeden z celów kolei. Służą temu modernizacje, prowadzone na wielu stacjach w całej Polsce.

Nowości i utrudnienia dla Zakopanego

Pociągi na wakacje wracają do Zakopanego! Od 25 czerwca wrócą tu bezpośrednie połączenia m.in. z Krakowa, Warszawy oraz Gdyni. Kolej realizuje wciąż prace na tej trasie, ale zapewnia, że są one prowadzone są etapami po to, by zapewnić bezpośredni dojazd pod Tatry zarówno w sezonie letnim, jak i zimowym. Na razie pociągi będą kursować do tymczasowej stacji, która znajduje się obok stacji postojowej PKP Intercity, przy ulicy Spyrkówka w Zakopanem (ok. 2 km przed stacją Zakopane). Ta tymczasowa stacja, dostosowana do obsługi podróżnych, pozwoli na sprawniejszą przebudowę stacji Zakopane. Gdzie znaleźć informacje, jak pociągi na wakacje dotrą do Zakopanego? Są one dostępne są na stronach internetowych przewoźników. Natomiast już na miejscu, od 25 czerwca do końca sierpnia do dyspozycji pasażerów będą informatorzy mobilni, którzy udzielą wszystkich niezbędnych informacji.

nowości i utrudnienia
Kolej zapewni połączenie do Zakopanego, do tymczasowego dworca, bo główny nadal jest w remoncie.

Pociągi a utrudnienia

Musi być w tej beczce miodu łyżka dziegciu. Zmiana rozkładów pociągów to nie zawsze nowości, dodatkowe pociągi na wakacje, ale i utrudnienia, których – z racji prowadzonych inwestycji – nie da się uniknąć. Na niektórych trasach, ze względu na szeroki zakres robót, dla pasażerów wprowadzona zostanie zastępcza komunikacja autobusowa.

nowości i utrudnienia
Żeby potem było lepiej, trzeba teraz liczyć się z utrudnieniami. Tam, gdzie pociąg z powodu remontu nie dojedzie, pasażerów dowiozą autobusy.

Śląskie utrudnienia

  • 1,2 mld zł – to koszt inwestycji na linii kolejowej Chorzów Batory – Bytom – Nakło Śląskie. Za pociągi Kolei Śląskich nadal utrzymana będzie autobusowa komunikacja zastępcza na odcinku Katowice – Tarnowskie Góry.
  • Podobnie sytuacja wygląda w przypadku stacji Zwardoń. Realizowana tam inwestycja wymusza zmiany w komunikacji. Na odcinku Rajcza – Zwardoń, za pociągi Kolei Śląskich będzie uruchomiona zastępcza komunikacja autobusowa, podobnie jak za pociąg PKP Intercity BESKIDY na odcinku Żywiec – Zwardoń – Żywiec. Informacje o zmianach w rozkładzie jazdy dostępne są u przewoźników.
Z Gdańska nie dojedziemy tego lata do Kartuz
Z Gdańska tego lata nie dojedziemy do Kartuz. Powód? Remont linii kolejowej.

Utrudnienia nie ominą i Pomorza

Od 13 czerwca 2022 r. aż do odwołania zawieszone zostaną bezpośrednie połączenia kolejowe na trasie Gdańsk – Kartuzy. Powód? Całkowite wyłączenie z ruchu odcinka Glincz – Kartuzy, co ma związek z modernizacją linii kolejowej nr 229 prowadzoną przez PKP PLK S.A. Do stacji Kartuzy i Dzierżążno pasażerowie dojadą ze stacji Somonino autobusową komunikacją zastępczą.

Będzie więcej połączeń do Kościerzyny!
Nie dojedziemy do Kartuz, w zamian jednak będzie więcej połączeń do Kościerzyny!

Częściej do Kościerzyny!

W miejsce zawieszonych połączeń do Kartuz zwiększona zostanie codzienna liczba pociągów z Trójmiasta do Kościerzyny z dotychczasowych 22 do 38. Dzięki temu od 13 czerwca 2022 r. pociągi z i do stacji Kościerzyna pojadą co około godzinę, w tym:

  • 22 pociągi na trasie Gdynia Główna – Gdańsk Wrzeszcz – Kościerzyna,
  • 16 pociągów na trasie Gdańsk Wrzeszcz – Kościerzyna,
  • Uzupełniające ww. relacje 2 pociągi na trasie Gdańsk Wrzeszcz – Żukowo Wschodnie,
  • 2 pociągi na trasie Gdynia Główna – Gdańsk Osowa – Kościerzyna.

Co ważne, na stacji PKP Somonino pociągi skomunikowane będą z tymczasową autobusową komunikacją zastępczą, obsługiwaną codziennie przez 34 autobusy na odcinku Somonino – Kartuzy – Dzierżążno i z powrotem.

Szczegółowy rozkład jazdy dostępny jest na stronach internetowych przewoźników (PKP SKM w Trójmieście, POLREGIO) oraz zarządców infrastruktury (PKP PLK, PKM):

Wrocław Główny
Gdzie szukać informacji o zmianach? Znajdziecie je na stronach internetowych przewoźników, informacje znajdują się – wg zapowiedzi kolei – na dworcach.

Pociągi na wakacje, nowości i utrudnienia – gdzie szukać informacji?

Informacje dotyczące rozkładu jazdy pociągów są dostępne w aplikacji i na stronie internetowej portalpasazera.pl, także na stronach internetowych przewoźników oraz na plakatach na stacjach i przystankach.

Na podst. materiały prasowe PKP/Urząd Marszałkowski w Gdańsku

Czytaj również:

Podoba Ci się ten wpis? Podziel się nim z innymi!