Ścieżki
Mojego
Świata

Marek Dąbrowski Ścieżki Mojego Swiata

Ferie zimowe 2022 na Pomorzu – terminy, atrakcje, ważne informacje, wszystko w jednym miejscu, na moim blogu. Przez najbliższe półtora miesiąca, bo tyle będą łącznie trwać ferie zimowe 2022 w Polsce, właśnie tu będę wrzucać najważniejsze i najbardziej przydatne informacje, dotyczące oferty feryjnej na Pomorzu i w Gdańsku. Zaczynamy!

Uwaga! Na górze strony publikowane będą najnowsze informacje związane z feriami na Pomorzu, a im bardziej w dół strony, tym starsze informacje.

Ferie 2022 na gdańskich pływalniach – taniej!

W okresie ferii pływalnie administrowane przez Gdański Ośrodek Sportu będą czynne codziennie od godz. 9.00 do 21.00 w systemie wejść aquapark. To oznacza, że wejście możliwe będzie o dowolnej godzinie bez wskazywania jakikolwiek jednostek ani godzin wejść czy wyjść. Obowiązywać będą ceny preferencyjne tj. 10 zł/h – bilet ulgowy oraz rodzinny, a także 15 zł/h bilet normalny.

Zimowa szkoła ratownictwa

Zimowa Szkoła Ratownictwa to cykl bezpłatnych zajęć doskonalących umiejętności pływackie z elementami ratownictwa podczas ferii zimowych. Program przeznaczony jest dla dzieci i młodzieży do 16 roku życia. Ćwiczenia obejmują również naukę podstaw pierwszej pomocy oraz elementy gier i zabaw w wodzie. 60-minutowe zajęcia odbywać się będą na pływalni Chełm, w dni powszednie, w terminach od 14 do 18 i od 21 do 25 lutego, o godzinach 14.00 i 15.00. Zapisy rozpoczną się 1 lutego.

Zimową Szkołę zwieńczą zawody Młodzieżowych Mistrzostw w Ratownictwie Wodnym, które odbędą się 27 lutego. Więcej informacji na stronach internetowych gdańskich pływalni.

Gdański Archipelag Kultury na ferie zimowe 2022

Wydarzenia kulturalne przygotowane przez Gdański Archipelag Kultury na ferie zimowe 2022 odbywać się będą przez całe ferie w łącznie 8 oddziałach. W ofercie wydarzenia przygotowane zarówno do dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów. Będą to m.in. gry miejskie, spektakle teatralne, spacery po dzielnicach, warsztaty edukacyjne, artystyczne, wokalne, ruchowe i językowe. Nie zabraknie też wydarzeń dla miłośników zwierząt.

Kino kosmos od 18 lutego

18 lutego w Scenie Muzycznej GAK zostanie zainaugurowany sezon wiosenny Kina Kosmos. W każdy piątek miłośnicy kina będą mogli się spotkać na pokazy filmowe, które będą poprzedzone prelekcjami, a zakończone dyskusjami przy kawie lub herbacie. Na wydarzenia obowiązują zapisy, a szczegóły są dostępne na stronie internetowej Gdańskiego Archipelagu Kultury.

Ferie z książką, czyli oferta Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku

Ofertę zajęć dla najmłodszych przygotowały także filie Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku. W programie m.in. zajęcia podróżnicze, warsztaty programowania z wykorzystaniem robotów, spotkania z technologią VR, zabawy literacko-plastyczne, zagadki literackie i wspólne granie w planszówki. Ekscytująco zapowiada się podróż dookoła świata, w którą młodych czytelników zabierze Biblioteka Żabianka. Podczas zajęć dzieci poznają Japońską sztukę papierowego teatru, życie i obyczaje, tradycje ozdabiania ciała czy gry i zabawy z różnych zakątków globu.

W Budynku Głównym WiMBP w Gdańsku przy Targu Rakowym 5/6 zaplanowano cykl warsztatów kreatywno-rozwojowych z elementami biblioterapii i arteterapii pt. „Dziennik ARTYSTYCZNY”. Szczegółowy program zajęć w każdej z filii oraz informacje o zapisach znajdują się na stronie internetowej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku.

Zima w stoczni, czyli Europejskie Centrum Solidarności zaprasza!

Już po raz dziewiąty Europejskie Centrum Solidarności zaprasza dzieci w wieku od 6 do 12 lat na grupowe zajęcia ZIMA W STOCZNI. W dniach od 14 do 25 lutego odbędzie się osiem warsztatów. Zajęcia będą się odbywały w ECS, początek zawsze o godz. 10.00. Są adresowane do dzieci, które wypoczywają na koloniach, obozach, półkoloniach czy też spędzają czas ferii w świetlicach środowiskowych.

Dzieci będą miały okazję do eksploracji całego budynku. Edukatorzy opowiedzą o tym, dlaczego budynek jest pokryty rdzawymi płytami i czym jest corten. Uwagę zwrócą także na pochyłe ściany i ta zagadka również zostanie rozwiązana. Swoje podwoje otworzy tajemnicza na co dzień biblioteka. Będzie można zajrzeć też do audytorium, które pełni też funkcję kina, a w magazynach archiwum ECS obejrzeć skarby – nie piratów, ale równie drogocenne. Wszystko po to, by na koniec każdego spotkania móc wykonać „leporello” o ECS-ie, czyli składaną książeczkę w kształcie harmonijki o tym, co dzieci widziały i czego się dowiedziały o ECS. Obowiązuje rezerwacja internetowa, która rozpocznie się 31 stycznia, a maksymalna liczba dzieci w grupie wynosi 25.

ferie zimowe 2022 Marek Dąbrowski
Plakat reklamujący ferie w ZOO

Zoostań na ferie

Jak zwykle nie zawodzi Gdański Ogród Zoologiczny. W trakcie ferii zimowych zaprasza na zoologiczne spotkania i warsztaty na świeżym powietrzu. Na uczestników czeka wiele atrakcji, np. przygotowanie kul z pokarmem dla ptaków, obserwowanie lwów w czasie posiłku, przyjrzenie się treningowi fok i czesanie prawdziwej kozy. Zapisy ruszają w poniedziałek, 31 stycznia. Uwaga: udział w spotkaniach i warsztatach możliwy po zakupieniu biletu wstępu do zoo.

Spotkania przy karmniku

Zima to trudny czas dla ptaków – niektóre migrują, szukając cieplejszego klimatu, gdzie możliwość żerowania jest dużo łatwiejsza niż w ośnieżonej Polsce. Jednak nie wszystkie ptaki mają taką możliwość. Część zostaje w kraju, by zmagać się z mroźną aurą, zatem dlaczego nie umilić im trudnych miesięcy, tak jak one umilają nam?- pytają pracownicy zoo zapraszając na eventy. Podczas każdego ze spotkań uczestnicy dowiedzą się, jak pomagać ptakom zimą, przygotują dla nich kule z pokarmem, a także wykonają ptasie origami.

 • Kiedy: 14 oraz 21 lutego 2022 r. (poniedziałek),
 • Liczba uczestników: jedna grupa licząca do 15 osób,
 • Dla kogo: uczestnicy indywidualni oraz grupy zorganizowane w wieku od 6 do 13 lat z opiekunem,
 • Czas trwania: 10:00 – 12:00,
 • Miejsce: wiata edukacyjna, na terenie zoo.

Z foką oko w oko

Czy surykatki to na pewno potulne ssaki? Ile foka wytrzyma pod wodą? I czy pingwin to sąsiad niedźwiedzia polarnego? Na te i inne pytania odpowiedzą opiekunowie podczas spotkań z uczestnikami ferii w zoo. Kiedy? 15 i 22 lutego w godz. 9.30-11:30 przy wybiegach zwierząt, zgodnie z harmonogramem. Pokazy są dostępne dla każdego, nie mają limitu miejsc i nie wymagają wcześniejszej rejestracji. W tych dniach:

 • o godzinie 9:30 będzie można podejrzeć lwy angolskie podczas ich posiłku, wsłuchując się jednocześnie w ciekawe historie ich opiekuna.
 • o godzinie 10:00 uczestnicy zajrzą do surykatek, by spotkać się z opiekunem, który przekaże nam masę informacji o tym gatunku.
 • o godzinie 10:30 warto zatrzymać się przy wybiegu pingwinów przylądkowych, by zaobserwować je podczas pokazowego karmienia i wysłuchać co ciekawego o tych afrykańskich nielotach ma do powiedzenia ich opiekun.
 • o godzinie 11:00 to czas na zabserwowanie szarytek morskich, dawniej nazywane fokami szarymi, podczas treningu medycznego, wsłuchując się jednocześnie w focze opowieści.

Małe ZOO od kurnika

Uczestnicy spotkania w małym ZOO poznają alpakę Gabrysię o osobliwym charakterze, nieśmiałą owcę Monię, kontaktową króliczkę Tosię i całe stado przyjaznych kóz różnej maści. Tam dowiedzą się o historii zwierząt udomowionych, jak wygląda codzienna praca ze zwierzętami gospodarskimi. Bliski kontakt ze zwierzętami gwarantowany. Chętni uczestnicy będą mogli wyczesać kozy oraz otrzymają porcję przysmaków, którymi nakarmią zwierzęta. Uwaga! Sugerowany jest strój roboczy.

 • Kiedy: 17 oraz 24 lutego 2022 r. (czwartek),
 • Liczba uczestników: jedna grupa licząca do 15 osób,
 • Dla kogo: uczestnicy indywidualni oraz grupy zorganizowane w wieku od 6 do 13 lat,
 • Czas trwania: 10:00 – 12:00,
 • Miejsce: wybieg Małego ZOO.

Zimowe supermoce w świecie zwierząt – gra terenowa!

Uzbrojeni w pomocnicze mapki, kompasy i zestaw pytań uczestnicy wyruszą w poszukiwaniu odpowiedzi na nurtujące zagadnienia. Spotkanie zaczyna się pod dużą mapą, zaraz po wejściu do zoo, gdzie edukator rozda potrzebne materiały i wyjaśni zasady zabawy.

 • Kiedy: 18 oraz 25 lutego 2022 r. (piątek),
 • Liczba uczestników: jedna grupa licząca do 15 osób,
 • Dla kogo: uczestnicy indywidualni oraz grupy zorganizowane w wieku od 8 do 15 lat z opiekunem,
 • Czas trwania: 10:00 – 12:00,
 • Miejsce: teren zoo, miejsce zbiórki pod dużą mapą zoo.
ferie zimowe 2022
Oferta gdańskiego zoo zawsze cieszy się dużym zainteresowaniem!

Zoostań na ferie – zapisy

Chęć uczestnictwa należy zgłosić na adres mailowy – edukacja@zoo.gda.pl podając imię i nazwisko uczestników, ze wskazaniem wybranej daty spotkania.
Zapisy przyjmowane są od 31 stycznia do 9 lutego 2022 r. Obowiązuje kolejność zgłoszeń.
W związku z dużym zainteresowaniem i ograniczoną ilością miejsc, pracownik ZOO odpowie mailowo, potwierdzając zapisanie na listę.
Po otrzymaniu potwierdzenia, uczestnicy proszeni będą o przesłanie zakupionego biletu, drogą mailową na adres edukacja@zoo.gda.pl w postaci zdjęcia lub skanu biletu, który to ostatecznie poświadczy udział w wydarzeniu. Bilet należy przesłać do 9 lutego 2022r., do godziny 14:00. Brak potwierdzenia uczestnictwa przesłanym biletem skutkuje skreśleniem z listy uczestników.
*Spotkanie „z foką oko w oko” w dniach 15 oraz 22 lutego nie wymaga rezerwacji miejsca, ilość uczestników w tym wydarzeniu jest nieograniczona. Zoo przypomina, że z racji na pogarszającą się sytuację pandemiczną obowiązuje przestrzeganie zasad bezpieczeństwa, utrzymywanie dystansu oraz zakrywanie ust oraz nosa. Szczegóły i regulamin spotkań dostępny jest na stronie internetowej gdańskiego ZOO.

Ferie po kaszubsku

Ferie zimowe 2022 Wdzydze Kaszuby
Ofertę na ferie zimowe 2022 przygotowało też Muzeum – Kaszubski Park Etnograficzny. Fot. Muzeum – Kaszubski Park Etnograficzny

Czyli ferie zimowe 2022 w Muzeum – Kaszubskim Parku Etnograficznym. Już od 17 stycznia 2022 r. do 25 lutego 2022 r. tutejsi muzealnicy realizują program ferii.
Oto, co przygotowali:
„OD TRZECH KRÓLI PO OSTATKI” – podczas zwiedzania muzealnicy opowiedzą, jak dawniej radzono sobie z mrozem, co zimą jadano oraz czym zajmowano się podczas długich zimowych wieczorów,
WARSZTATY MUZEALNE, czyli kaszubskie instrumenty obrzędowe, malarstwo na szkle, tkactwo oraz wyrób kwiatów z papieru.
PROJEKCJE FILMÓW EDUKACYJNYCH czyli adaptacje kaszubskich i kociewskich bajek oraz fabularyzowane filmy dokumentalne.

ferie zimowe 2022
Plakat reklamujący ofertę muzeum

Muzeum prosi o rezerwowanie z wyprzedzeniem terminu zwiedzania oraz udziału w warsztatach i projekcjach filmowych. Sprawdźcie ofertę muzeum na stronie internetowej w tym linku.

Ferie zimowe 2022 - terminy, atrakcje, ważne informacje
Uczestnicy jednej z wycieczek po Stoczni Gdańskiej w miejscu zbiórki – fot. Morska Fundacja Historyczna.

Ferie zimowe 2022 w stoczni gdańskiej

To świetna propozycja, dla małych i dużych, przygotowana przez Morską Fundację Historyczną, która od wielu lat organizuje spacery na terenach stoczni. W jednym z takich spacerów brałem udział – zobaczcie w tym linku: Na ścieżkach Gdańska: majówkowy spacer po Stoczni Gdańskiej

Co Morska Fundacja Historyczna przygotowała na ferie zimowe 2022? Podczas okresu feryjnego, począwszy od 17 stycznia do 27 lutego Morska Fundacja Historyczna zaprasza na bezpłatne wycieczki po terenie dawnej Stoczni Gdańskiej z przewodnikiem. I to przez 7 dni w tygodniu!

Wycieczki rozpoczynają się o godz. 12:00, od poniedziałku do piątku, natomiast w weekendy startują w godz. 11:00 i 14:00. Każde zwiedzanie rozpoczyna się przy historycznej Bramie nr II Stoczni Gdańskiej, obok kiosku “Souvenire”, na ul. Doki 1 w Gdańsku. Jak długo trwa zwiedzanie? Równe 60 minut.

Trasa obejmuje: Plac Solidarności w Gdańsku, Muzeum Sali BHP Stoczni Gdańskiej, Szlak Stoczni Cesarskiej oraz nowość – wystawę “Szatniowiec” w siedzibie MFH.
Podczas każdego spaceru przedstawiany jest zarys historii gdańskiego przemysłu okrętowego od połowy XIX wieku do czasów współczesnych oraz najważniejsze wydarzenia z okresu PRL związane ze Stocznią Gdańską im. Lenina.

Warto przy tym pamiętać, że w 2022 roku obchodzimy 75. rocznicę powstania powojennej Stoczni Gdańskiej.

Ferie zimowe 2022 - terminy, atrakcje, ważne informacje
Stocznia Gdańska – podczas ferii można ją zwiedzać codziennie

Wycieczki po stoczni – przydatne info

Wstęp jest bezpłatny! Brak jest również ograniczeń wiekowych, niemniej podczas każdej wycieczki obowiązuje rygor sanitarny. Szczegóły można uzyskać pod nr telefonu 605 871 609. Strona wydarzenia jest na Facebooku i tam też można zapisywać się na spacery: https://www.facebook.com/events/2133360776820369

Ferie zimowe 2022 w narodowym muzeum morskim w gdańsku

Jak czytamy na stronie internetowej instytucji: „Tegoroczne ferie w Narodowym Muzeum Morskim potrwają wyjątkowo długo – od 17 stycznia do 27 lutego. Zapraszamy wszystkich, którzy chcą wspólnie z rodzinami, przyjaciółmi lub koleżankami i kolegami z zimowisk interesująco spędzić czas zimowych wakacji.”
Muzealnicy na ferie zimowe 2022 przygotowali zarówno dla młodych gości, jak i ich opiekunów mnóstwo zajęć edukacyjnych, opartych o zbiory i wystawy Narodowego Muzeum Morskiego. Zajęcia, zarówno dla grup zorganizowanych, jak i osób indywidualnych, będą odbywać się od poniedziałku do piątku, w oddziałach NMM w Gdańsku i w Tczewie. To oznacza, że pierwsze takie zajęcia na ferie zimowe 2022 już w poniedziałek, 17 stycznia!

Ferie zimowe 2022 - terminy, atrakcje, ważne informacje
Ferie zimowe 2022 w Narodowym Muzeum Morskim.

Spichlerze na Ołowiance (Gdańsk)

Ci, którzy ferie zimowe 2022 będą chcieli spędzić właśnie w Narodowym Muzeum Morskim, odkryją tu bogatą i różnorodną kolekcję zabytków, z którymi związane są fascynujące historie. To m. in. artefakty wydobyte przez archeologów z dna morza, wśród których znajdują się znaleziska rodem ze… spiżarni! Poznają również niebezpieczną, choć niezmiernie ciekawą pracę wiślanych flisaków.

Archeologiczne ABC (dla osób indywidualnych i grup zorganizowanych)
Muzeum zaprasza w archeologiczną podróż w czasie, podczas której uczestnicy poznają tajniki pracy archeologów, historie odkrywanych przez nich zabytków oraz sposoby zabezpieczania bezcennych artefaktów. Wykonają także własny rysunek wraku na wzór dokumentacji tworzonej przez archeologów.

Jak smakują zabytki? (dla osób indywidualnych i grup zorganizowanych)
Muzeum o tych zajęciach pisze tak: „Czy są słone jak morze? Czy egzotyczne jak ananas? A może trącą… starym kurzem? Jak myślicie, która odpowiedź jest prawidłowa? Spokojnie, nie każemy nikomu zjadać naszych zabytków, chociaż niektóre nadawałyby się do tego. W jaki sposób trafiły one do naszego Muzeum? Z jakich produktów się składają i kto je jadał w przeszłości? Na te oraz inne pytania odpowiemy podczas zajęć w formie teleturnieju z pytaniami dotyczącymi właśnie jedzenia.”

Jak fryc stał się flisakiem? (dla osób indywidualnych i grup zorganizowanych)
Muzeum zaprasza w podróż szlakiem flisackiego spławu, podczas której uczestnicy dowiedzą się, dokąd pływali flisacy, co przewozili i czy ich statki mogły bezpiecznie wypłynąć na morze. Poznają ważne punkty na trasie rejsu flisackiego i ustalą, czy każdy statek miał koło sterowe.

Ferie zimowe 2022 - terminy, atrakcje, ważne informacje
Ferie zimowe 2022 nie tylko na stoku. Można je spędzić również w muzeum.

Ośrodek Kultury Morskiej (Gdańsk)

Własnoręczne wyczarowanie śniegu, a wśród łodzi z różnych stron świata szukanie ukrytych wskazówek i zagadek o państwach, z których pochodzą – to oferta Ośrodka Kultury Morskiej. Młodych artystów, pragnących zgłębiać tajniki sztuki, muzealnicy zapraszają do świata bajkowych ilustracji i poszukiwań ich tajemniczego bohatera.

Zimowe eksperymenty (dla osób indywidualnych)
W trakcie zajęć dzieci przeprowadzą eksperymenty związane z zimą: wywołają burzę, stworzą śnieg i ulepią bałwana, a przy okazji dowiedzą się, co to jest reakcja chemiczna i gęstość materii.
– Gdy już zmęczymy się eksperymentowaniem, pójdziemy „odpocząć” na wystawę „Łodzie ludów świata” i dowiemy się m. in. z czego Inuici wykonują swoje kajaki, skoro na Grenlandii nie ma drzew, a wokół jest sam lód! – zachęcają muzealnicy.

Pływające domy (dla osób indywidualnych i grup zorganizowanych)
Wśród egzotycznych eksponatów z różnych stron świata kryją się zagadki i ciekawostki o zwyczajach mieszkańców krajów, o których niegdyś śnili podróżnicy. Posługując się mapą ze wskazówkami, przemierzymy kraje takie jak Ghana, Tajlandia, Wietnam, a nawet… Grenlandia. Uczestnicy odnajdą tajemnicze znaki na burtach łodzi, zajrzą na ich pokłady i zagrają w podchody – jak na tropicieli zagadek przystało!

Mysz okrętowa i tajemnica pewnej łodzi (dla osób indywidualnych i grup zorganizowanych)
Na wystawie „Łodzie ludów świata” uczestnicy poszukają tajemniczej postaci, która jest bohaterem niezwykłej opowieści o pewnym statku. Następnie biorąc udział w warsztatach plastycznych rozpoczną zabawę z ilustracją książkową. Czeka ich mnóstwo ciekawostek i niespodzianek rysunkowych.

Co, kiedy i jaki koszt?

 • zajęcia dla grup zorganizowanych w godzinach 10:00; 11:00; 12:00; zajęcia dla osób indywidualnych o godzinie 13:00; w środy zajęcia tylko o godzinie 13:00
 • bilety: uczestnik 9 PLN; opiekun/rodzic 1 PLN
 • grupy do 15 osób
 • osoby indywidualne – liczba uzgadniana z edukatorem z uwagi na obowiązujące limity sanitarne
 • dzieci do lat 7 – konieczny udział opiekunów
 • rezerwacja zajęć: edukacja@nmm.pl
Ferie zimowe 2022 terminy, atrakcje, ważne informacje
Kto zostaje podczas ferii w Gdańsku, nie będzie się nudził.

Muzeum Wisły (Tczew)

Na wystawie poświęconej dziejom Królowej Polskich Rzek uczestnicy zajęć zobaczą nie tylko jedne z najstarszych łodzi na polskich ziemiach i poznają tych, którzy nimi pływali, ale dowiedzą się też, jakie smaki i aromaty podróżowały Wisłą w dawnych wiekach.

Wiślanym szlakiem korzennych przypraw (dla osób indywidualnych)
Muzeum zaprasza rodziny z dziećmi w wieku 6-9 lat na zimowe warsztaty, podczas których samodzielnie wykonamy ozdobne pierniki tradycyjną metodą odciskania. – Dowiemy się jakich egzotycznych przypraw używa się do ich wypieku i jaki mają związek z najdłuższą rzeką w Polsce. Przy wykorzystaniu teatrzyku kamishibai poznamy legendę o toruńskich piernikach oraz, aby delikatnie wypieki bezpiecznie dotarły do domu, wykonamy dla nich specjalne opakowania – zachęcają muzealnicy.

Centrum Konserwacji Wraków Statków (Tczew)

Wśród egzotycznych łodzi, legendarnych jachtów i zachowanych fragmentów dawnych żaglowców uczestnicy podążą tropem zagadek i dowiedzą się, z czego jeszcze, oprócz drewna, budowano łodzie.

Z czego łódź zbudowano? (dla grup zorganizowanych)
Na przykładzie zgromadzonych eksponatów na wystawie „Tradycyjne łodzie świata” uczestnicy zajęć przekonają się, że drewno nie jest jedynym materiałem, z którego można wykonać jednostkę pływającą. Rozwiązując rebusy i zagadki odkryją, z czego jeszcze można zbudować łódź lub tratwę. Wykonają również oryginalną pracę plastyczną inspirowaną treściami wyświetlanymi na interaktywnych ekranach. Taki pomysł na ferie zimowe 2022 to strzał w dziesiątkę!

Co, kiedy i jaki koszt?

 • zajęcia dla grup zorganizowanych o godzinie 9:00; zajęcia dla osób indywidualnych o godzinie 12:00
 • bilety: uczestnik 9 PLN; opiekun/rodzic 1 PLN
 • grupy do 15 osób
 • osoby indywidualne – liczba uzgadniana z edukatorem z uwagi na obowiązujące limity sanitarne
 • dzieci do lat 7 – konieczny udział opiekunów
 • rezerwacja zajęć: edukacja.ckws@nmm.pl
Ferie zimowe 2022 - terminy, atrakcje, ważne informacje
Ferie zimowe w mieście nie muszą być nudne.

Ferie zimowe 2022 – terminy

Na podstawie § 3 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 18 kwietnia 2002 r. w sprawie organizacji roku szkolnego (Dz. U. Nr 46, poz. 432, z późn. zm.) oraz na podstawie § 3 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 sierpnia 2017 r. w sprawie organizacji roku szkolnego (Dz. U. poz. 1603) Minister Edukacji Narodowej ogłosił terminy rozpoczęcia i zakończenia ferii zimowych w poszczególnych województwach w roku szkolnym 2021/2022 w następujących terminach:

 • 17 – 30 stycznia 2022 r. województwa: kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie,
 • 24 stycznia – 6 lutego 2022 r. województwa: podlaskie, warmińsko-mazurskie,
 • 31 stycznia – 13 lutego 2022 r. województwa: dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie,
 • 14 – 27 lutego 2022 r. województwa: lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie.

BON TURYSTYCZNY – WAŻNOŚĆ PRZEDŁUŻONA

W połowie listopada 2021 r. , wśród wielu przyjętych przez Sejm nowelizacji, znalazła się i ta, dotycząca wydłużenie ważności bonu turystycznego. Podpisana przez prezydenta RP w grudniu zakłada przedłużenie ważności bonu turystycznego aż do 30 września 2022 roku, a nie, jak pierwotnie zaplanowano, do końca marca 2022 roku.

Co to oznacza? Jeśli macie nadal nie wykorzystany bon turystyczny na dzieci, możecie go wykorzystać do 30 września 2022 roku. Tym samym możecie nim opłacić ferie zimowe 2022 dla swoich pociech. Przypomnę, iż bonem turystycznym zapłacicie za imprezy turystyczne bądź usługi hotelarskie, które są realizowane bądź przez przedsiębiorcę turystycznego bądź też przez organizację pożytku publicznego – na terytorium Polski.
Najważniejsze, co musicie wiedzieć o bonie turystycznym, to:

 • masz dziecko z niepełnosprawnością? Przysługuje ci w takiej sytuacji jedno świadczenie w formie bonu o wysokości 500 zł, a także jedno dodatkowe świadczenie w formie bonu, również w wysokości 500 zł,
 • Jeśli kwota świadczenia wychowawczego przysługuje każdemu z rodziców oddzielnie, każdemu z rodziców przysługuje jedno świadczenie w formie bonu w wysokości 250 zł na dziecko, a w przypadku dziecka z niepełnosprawnością – jedno świadczenie w formie bonu w wysokości 250 zł, a także jedno dodatkowe świadczenie w formie bonu w wysokości 250 zł na dziecko,
 • bonem turystycznym możesz płacić wielokrotnie, do wyczerpania jego wysokości – możesz wykorzystać go np. płacąc dziecku za ferie zimowe 2022,
 • nie wymienisz bonu na gotówkę czy inne prawne środki płatnicze,
 • bon turystyczny otrzymasz w formie elektronicznej,
 • aktywujesz swój bon za pośrednictwem platformy PUE ZUS,
 • bon turystyczny wykorzystasz tylko w miejscach, których listę znajdziesz po kliknięciu w ten link.

Szukasz więcej informacji o bonie turystycznym? Zobacz mój wpis o bonie: Bon turystyczny – wszystko, co musisz o nim wiedzieć!

Źródło: gov.pl, Narodowe Muzeum Morskie, Morska Fundacja Historyczna. Fot. Narodowe Muzeum Morskie, Morska Fundacja Historyczna

Czytaj również:

Podoba Ci się ten wpis? Podziel się nim z innymi!