Ścieżki
Mojego
Świata

Jak wyrobić paszport
Jak wyrobić paszport – w gorączce corocznych wyjazdów, dłuższych i krótszych często nie myślimy o dokumentach ważnych w podróży. Owszem, w Strefie Schengen paszport nie jest wymagany, ale gdy np. jedziemy do Chorwacji przez Bośnię – może się już przydać. Podobnie z egzotycznymi destynacjami. Paszport jest tam po prostu niezbędny.

Skończył się termin

Wciąż mam w głowie historie moich znajomych sprzed kilku lat. Rodzina dwa plus dwa jechała na wymarzone wakacje. Bilety na samolot zakupione już wcześniej, więc taniej. Wszystko spakowane, dopięte na ostatni guzik – i co? Na lotnisku okazało się, że głowa rodziny ma…. nieważny paszport! Ważność dokumentu skończyła się zaledwie kilka dni wcześniej. Koniec końców żona z dziećmi na wakacje pojechała, ale mąż musiał zostać w domu. Straty finansowe w tym wypadku nie były najgorsze – wymarzone wakacje przeszły koło nosa z powodu zwykłego roztargnienia.

Sprawdź swoje dokumenty

Czujność uśpić mogą zarówno częste, jak i rzadkie wyjazdy. Owszem, paszport trzymamy w szufladzie, powiedzmy w jednym miejscu, patrzymy na niego, czytamy ale nie widzimy, że nieubłaganie zbliża się kres jego ważności. Planując wyjazd skupiamy się na zabukowaniu biletów, noclegów, cieszymy się, gdy uda nam się przy okazji trochę zaoszczędzić, a paszport? Cóż, paszport traktujemy jako coś oczywistego, coś co jest zawsze z nami. Tymczasem zapominamy o tym, że paszport jest ważny tylko 10 lat. A jego wyrobienie to wcale nie takie hop siup, jak nam się wydaje.

Jak wyrobić paszport
Sprawdź już dziś, czy nie musisz wyrobić nowego paszportu?

Nowy paszport – jak się do tego zabrać

Generalnie nie jest to skomplikowane. Musisz zebrać wszystkie potrzebne dokumenty, o których piszę poniżej, zapłacić za paszport i dołączyć ów dowód zapłaty do dokumentów, które składasz w dowolnym punkcie paszportowym. Potem już tylko odbierasz i masz paszport, ważny na kolejne 10 lat.

Gdzie składasz wniosek?

Jeśli chcesz wyrobić sobie paszport, zacznij od pozyskania informacji o tym, gdzie możesz złożyć wniosek. Wniosek złożysz w  dowolnym punkcie paszportowym w Polsce. Jak znaleźć punkt najbliższy twojemu miejsce zamieszkania? Wszystkie informacje o adresach punktów znajdziesz na stronach internetowych urzędów wojewódzkich. To ważne – wniosek o paszport składasz osobiście. Urzędnik pobierze ci wówczas odciski palców.

jak wyrobić paszport
Marek Dąbrowski Ścieżki Mojego Świata

Jak wyrobić paszport – jakie dokumenty

Trochę tego jest. Musisz przygotować kilka dokumentów, z których najważniejszym jest wniosek o wydanie paszportu. Wniosek ten jest dostępny w punkcie paszportowym. Dlatego nie ma sensu drukować wniosku z plików w Internecie.

Do wniosku musisz dołączyć jedno kolorowe zdjęcie. Uwaga: musi być aktualne i wykonane nie wcześniej, niż maksymalnie 6 miesięcy przed złożeniem wniosku. Kolejna rzecz to dowód opłaty za paszport. Pamiętaj, że jeśli przysługuje ci ulga lub całkowite zwolnienie z opłaty za wyrobienie paszportu, musisz również przedłożyć stosowny dokument, potwierdzający twoje prawo do ulgi czy zwolnienia z opłaty. Weź ze sobą również ważny paszport, którego aktualnie używasz. Jeśli nie posiadasz paszportu, wystarczy ważny dowód osobisty.

Jak wyrobić paszport
Przy wymianie paszportu na nowy wizy, które masz w poprzednim, będą nadal ważne. Dowiedz się w ambasadzie kraju, którego masz wizę, czy musisz mieć przy sobie oba paszporty.

Ile kosztuje nowy paszport

Aktualna cena wynosi 140 zł, o ile nie przysługuje ci żadna ulga czy zwolnienie z opłaty. Jednak jeśli jesteś:

 • uczniem albo studentem,
 • emerytem,
 • rencistą,
 • osobą z niepełnosprawnością,
 • utrzymuje cię współmałżonek, który jest emerytem, rencistą albo osobą z niepełnosprawnością,
 • przebywasz w domu pomocy społecznej albo w zakładzie opiekuńczym,
 • otrzymujesz zasiłek stały z pomocy społecznej,
 • jesteś kombatantem albo ofiarą represji wojennych i okresu powojennego,
 • jesteś rodzicem albo małżonkiem rodzica w rodzinie wielodzietnej i masz ogólnopolską Kartę Dużej Rodziny,

to wtedy możesz skorzystać z 50% ulgi – czyli za nowy paszport zapłacisz tylko 70 zł. Zapamiętaj: zatrzymaj dowód opłaty, by przedłożyć go składając wniosek o paszport!

Ulga 75% – dla kogo?

Ulga wynosząca aż 75%, co oznacza opłatę za nowy paszport w wysokości zaledwie 35 zł, przysługuje ci, jeśli:

 • masz mniej niż 26 lat, uczysz się (na przykład studiujesz) i jesteś dzieckiem z rodziny wielodzietnej (masz ogólnopolską Kartę Dużej Rodziny),
 • jesteś dzieckiem z niepełnosprawnością z rodziny wielodzietnej (masz ogólnopolską Kartę Dużej Rodziny).

Uwaga! Możesz skorzystać tylko z jednej ulgi. Jeśli masz prawo do kilku ulg – wybierz najkorzystniejszą dla siebie i udokumentuj prawo do tej ulgi, na przykład pokaż ważną ogólnopolską Kartę Dużej Rodziny albo legitymację studencką. Zapamiętaj: zatrzymaj dowód opłaty, by przedłożyć go składając wniosek o paszport!

nowy paszport Sarajewo
Paszport nie jest wymagany w krajach strefy Schengen, ale warto go mieć

Dla kogo nowy paszport za darmo

Z opłaty za wydanie tego dokumentu zwolnione są osoby, które:

 • mają ponad 70 lat,
 • przebywają w domu pomocy społecznej albo w zakładzie opiekuńczym, a wyjazd za granicę jest związany z ich długotrwałym leczeniem albo operacją,
 • otrzymują zasiłek stały z pomocy społecznej, a wyjazd za granicę jest związany z ich długotrwałym leczeniem albo operacją,
 • ich paszport posiada wadę techniczną, na przykład nie można odczytać danych z mikroprocesora,
 • są żołnierzami wyznaczonym do pełnienia służby poza granicami państwa – nie dotyczy to żołnierzy zawodowych.

Pamiętaj! Jeśli chcesz skorzystać ze zwolnienia z opłaty za paszport – weź ze sobą dokumenty, które potwierdzą, że spełniasz 1 z powyższych warunków.

Ile za paszport

Przepisy uwzględniają sytuacje, w których mniej płaci się za nowy paszport przed upływem jego ważności. Są to trzy powody, mianowicie:

 • zmienił się twój wygląd, czyli wyglądasz teraz zupełnie inaczej niż na zdjęciu w paszporcie,
 • zmieniły się twoje dane, na przykład nazwisko po ślubie,
 • w twoim paszporcie nie ma już miejsca na kolejne wizy lub stemple, które potwierdzają przekroczenie granicy.

Aby mieć pewność, ile w twoim przypadku będzie wynosiła opłata za paszport, skontaktuj się z punktem paszportowym, w którym chcesz złożyć wniosek. Pamiętaj również, że jeśli z własnej winy stracisz lub zniszczysz paszport – opłata za wyrobienie nowego będzie aż trzykrotnie wyższa. Jeśli więc nie przysługuje ci żadna ulga lub zniżka, a stracisz lub zniszczysz ważny dokument, to za wyrobienie nowego paszportu zapłacisz 3 razy tyle, czyli 420 zł (3 x 140 zł). Zapamiętaj: zatrzymaj dowód opłaty, by przedłożyć go składając wniosek o paszport!

jak wyrobić paszport
Warto regularnie zaglądać do paszportu, by nie przegapić upływu terminu jego ważności.

Jak długo się czeka

Czas oczekiwania na wyrobienie nowego paszportu wynosi ok. 30 dni od momentu złożenia wniosku. W wyjątkowych sytuacjach termin może się wydłużyć. O status wniosku możesz zapytać pracownika urzędu paszportowego lub samodzielnie sprawdzic, czy już jest gotowy. Możesz to zrobić na dwa sposoby:

Odbierz dokument i ciesz się paszportem

Paszport odbierasz osobiście w tym samym punkcie paszportowym, w którym składasz wniosek. Przy odbiorze należy sprawdzić czytnikiem elektronicznym, który jest dostępny u urzędnika wydającego dokument, czy zgadzają się twoje dane biometryczne, a więc odciski palców i wizerunek twarzy. Zapamiętaj: paszport jest ważny 10 lat. W dokumencie znajdziesz datę upływu jego ważności. Jak widzisz, kwestia tego, jak wyrobić nowy paszport, nie jest zbyt skomplikowana.

nowy paszport
Bez paszportu nie zobaczysz wielu krajów, ale do np. Bośni i Hercegowiny możesz również wjechać na dowód osobisty.

Podoba Ci się ten wpis? Dołącz do mnie na Facebooku i bądź na bieżąco z moimi poradami, podróżami i przepisami!

Co jeszcze musisz wiedzieć?

 • zniszcz poprzedni paszport, żeby się nie pomylić i nie zabrać w podróż starego,
 • przy wymianie paszportu na nowy wizy, które masz w poprzednim, będą nadal ważne. Dowiedz się w ambasadzie kraju, którego masz wizę, czy musisz mieć przy sobie oba paszporty,
 • jeśli twoje nazwisko zostało zmienione po ślubie za granicą – przy składaniu wniosku o wydanie paszportu potrzebny będzie skrócony lub zupełny odpis polskiego aktu małżeństwa,
 • urzędnik przyjmujący twój wniosek paszportowy może poprosić cię też o inne dokumenty (na przykład o skrócony odpisu polskiego aktu stanu cywilnego, poświadczenie obywatelstwa polskiego), jeśli będzie miał wątpliwości dotyczące twojej tożsamości lub obywatelstwa, albo też w dokumentach, które przedstawisz, doszuka się nieścisłości (np. sprzeczne ze sobą dane),
 • jeśli pilnie potrzebujesz nowego paszportu, na przykład z powodu pogrzebu członka rodziny, możesz złożyć wniosek o paszport tymczasowy. Dostaniesz go szybciej niż zwykły paszport, pamiętaj jednak, że taki paszport ma krótszy termin ważności, który wynosi do 12 miesięcy,
 • teraz już wiesz, jak wyrobić paszport. Sprawdź daty ważności starego i jeśli widnieje na nim data 2022 nie zastanawiaj się, lecz składaj szybko wniosek o nowy paszport!

Źródło gov.pl

Czytaj również:

Podoba Ci się ten wpis? Podziel się nim z innymi!