Ścieżki
Mojego
Świata

długi weekend 2022

Długi weekend 2022, czyli jak połączyć dni ustawowo wolne od pracy z weekendami? No cóż, rok 2022 pod tym względem nie zapowiada się rewelacyjnie. Mało korzystny układ dni świątecznych, ustawowo wolnych od pracy, w okolicach weekendów, nie pozwoli rozpędzić się z planowaniem dłuższych wyjazdów. Nie jest tak źle, jak choćby w 2020 r., ale poprzedni, 2021 rok, pod tym względem był o wiele korzystniejszy. Cóż – taki urok kalendarza. Czy uda się zorganizować długi weekend 2022? Przekonajmy się!

długi weekend 2022

Długi weekend 2022 możesz zacząć jeszcze w 2021 r.

Jak to możliwe? Już tłumaczę. Wigilia w 2021 r. przypada w piątek. Pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia w sobotę (przysługuje za to dzień wolny), drugi dzień świąt Bożego Narodzenia to niedziela. Sylwester to piątek, 31 grudnia. Możemy ten czas międzyświąteczny spędzić poza pracą. Wystarczą 4 dni urlopu plus odebranie dnia wolnego za sobotę, 25 grudnia. W tym układzie mielibyśmy wolne aż do końca 2021 r. To łącznie 9 dni – spokojnie można po świętach zrobić sobie tygodniowy wyjazd, świętując Sylwestra i Nowy Rok poza domem (albo też zaplanować wyjazdowe Boże Narodzenie i Sylwestra).

Święta w soboty ratują sytuację

Ale jeśli dobierzecie sobie jeszcze 3 dni urlopu za rok 2022 (bo 6 stycznia 2022 r. czyli święto Trzech Króli, przypada w czwartek) i odbierzecie w tym czasie dzień wolny za 1 stycznia 2022 r. (przypada w sobotę), czyli pożenicie to z Bożym Narodzeniem, to wyjdzie Wam (razem ze świętami i weekendami) aż 16 dni wolnych! To wręcz zimowe wakacje! Potrzebujecie jednak do tego 4 dni urlopowych z 2021 r. plus wolne za sobotę, 25 grudnia 2021 r. oraz 3 dni urlopowe za rok 2022 plus wolne za sobotę, 1 stycznia 2022.  Tak więc dni ustawowo wolne od pracy wyraźnie „ratują” długi weekend!

Długi weekend 2022
Widok na Sarajewo ze zboczy góry Trebevic

16 dni to za długo?

Jeśli jednak macie inne plany na czas między Nowym Rokiem a świętem Trzech Króli, to i tak jeden dzień urlopu (za 2022 r.) bądź odebranie dnia wolnego za Nowy Rok (przypada w sobotę, 1 stycznia) zrobi Wam czterodniowy weekend już na początku 2022 roku.

Dni ustawowo wolne od pracy

2022 rok daje nam 13 dni, które ustawowo wolne są od pracy. Są to:

 • 1 stycznia (sobota) – Nowy Rok
 • 6 stycznia (czwartek) – Święto Trzech Króli
 • 17 kwietnia (niedziela) – Wielkanoc, pierwszy dzień świąt
 • 18 kwietnia (poniedziałek) – Wielkanoc, drugi dzień świąt
 • 1 maja (niedziela) – Święto Pracy
 • 3 maja (wtorek) – Święto Konstytucji 3 Maja
 • 5 czerwca (niedziela) – Zesłanie Ducha Świętego (Zielone Świątki)
 • 16 czerwca (czwartek) – Boże Ciało
 • 15 sierpnia (poniedziałek) – Wniebowzięcie NMP i Święto Wojska Polskiego
 • 1 listopada (wtorek) – Dzień Wszystkich Świętych
 • 11 listopada (piątek) – Narodowe Święto Niepodległości
 • 25 grudnia (niedziela) – Boże Narodzenie, pierwszy dzień świąt
 • 26 grudnia (poniedziałek) – Boże Narodzenie, drugi dzień świąt.
długi weekend 2022

Święto w sobotę czyli dzień wolny

W odróżnieniu od 2021 r., rok 2022 oferuje nam jedynie jedno święto, które wypada w sobotę. To Nowy Rok, a więc 1 stycznia 2022 r. Pracodawca ma więc obowiązek wyznaczenia pracownikom dodatkowego dnia wolnego za ten właśnie dzień. Wynika to z art. 130 § 2 kodeksu pracy, który mówi, że każde święto występujące w okresie rozliczeniowym, a przypadające w każdym innym dniu niż niedziela, obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. To dla osób zatrudnionych podstawa do uzyskania dodatkowego dnia wolnego.

Podsumowując: dzień wolny należy się wtedy, gdy dzień ustawowo wolny od pracy (wymieniłem je powyżej), przypada w sobotę. Uwaga: ów dzień wolny od pracy za święto w sobotę powinien być wyznaczony do końca okresu rozliczeniowego, w którym to święto przypadło. W praktyce oznacza to, że dzień wolny może poprzedzać dzień świąteczny albo też  następować po dniu świątecznym. W wielu firmach i instytucjach pracodawca sam ustala termin, na który przypada dzień wolny. Jednak w sytuacji, gdy pracodawca pozostawia decyzję w rękach pracowników, to warto wykorzystać ten dzień wolny, by przedłużyć sobie weekend.

długi weekend 2022

Długi weekend 2022

Da się? Pewnie, że się da. Omówiłem już okres okołoświąteczny i noworoczny 2021/2022, czas więc ruszyć w kierunku wiosny i zobaczyć, co szykuje nam wtedy kalendarz. Wielkanoc 2022 to 17 i 18 kwietnia (niedziela i poniedziałek). Termin korzystny, bo w przypadku wyjazdu pogoda powinna być już bardziej wiosenna niż zimowa. Jeśli zdecydujecie się na wielkanocny wyjazd, warto wyruszyć już w piątek po południu, a zaplanować powrót do domu w poniedziałek wielkanocny. Wtedy mamy 3 dni wolnego. Warto sobie uświadomić również fakt, że biorąc zaledwie jeden dzień urlopu w piątek, 15 kwietnia, możemy wyjechać już w czwartek po południu, co znacznie przedłuża nam świąteczny wypoczynek.

Które kierunki na Wielkanoc?

Na pewno tam, gdzie będzie już ciepło. Włochy to idealny kierunek dla wielu Polaków, chcących spędzić święta wielkanocne w ciepłym, słonecznym miejscu. Do Neapolu polecicie z Wrocławia, do Rzymu z Warszawy. Szczególnie polecam Wam na Wielkanoc włoską Kampanię, czyli Neapol i okolice – Pompeje w wiosennym słońcu pozostawią niezatarte wrażenie, Sorrento i Positano w tym czasie, jeszcze przed sezonem, również.

długi weekend 2022
Długi weekend 2022 warto wcześniej zaplanować.

Długi majowy weekend

Hasło długi weekend 2022 będzie miało odniesienie również do majówki. Jednakże ze względu na to, że dni ustawowo wolne od pracy zahaczają o niedzielę, niestety nie poszalejemy. 1 maja przypada bowiem w niedzielę. 2 maja to poniedziałek, a 3 maja wtorek. Biorąc jeden dzień urlopu w poniedziałek, 2 maja, mamy (licząc łącznie z sobotą) aż 5 dni wolnych.

Wyjazdy można planować już w piątek po południu – do Szwecji zabierze Was z Gdańska Ryanair do lotniska Stockholm Skavsta. Z Gdańska polecicie również do Kopenhagi – to kierunku idealne dla osób, które nieco gorzej tolerują włoskie upały, już w maju dające się we znaki. Majówka to również wspaniała okazja, by zwiedzić Polskę – czynny już będzie wrocławski Ogród Botaniczny, a to zaledwie jeden z wielu powodów, by majówkę spędzić w stolicy Dolnego Śląska. Majówka to również okazja, by wybrać się w góry – Karkonosze czy Tatry przeżywają w tym czasie co roku istne oblężenie.

Jeśli wolicie bardziej kameralne miejsca, to na pewno warto rozważyć województwo lubuskie i szereg atrakcji, jak Park Mużakowski czy Geopark Łuk Mużakowa. Możecie też wybrać Jurę Krakowsko-Częstochowską. Majówka to również dobra okazja, by polecieć w miejsca mniej oczywiste. W Bergen nie powinno wtedy za bardzo padać, a 5 dni na Islandii dostarczą Wam zdjęć, wspomnień na lata. Warto więc rozważyć i te kierunki.

dni ustawowo wolne od pracy

Czerwcowy weekend

Zgodnie z kalendarzem 2022, Zesłanie Ducha Świętego czyli Zielone Świątki przypadają w niedzielę, 5 czerwca. Nie jest to korzystny układ. Więcej okazji do wyjazdów da tradycyjnie Boże Ciało – przypada 16 czerwca w czwartek. Planując wyjazd lub wylot w środę 15 czerwca, po południu lub wieczorem i biorąc dzień urlopu w piątek 17 czerwca, zrobimy sobie 4-dniową labę. Idealny czas, by wyskoczyć np. do Budapesztu.

dni ustawowo wolne od pracy

Sierpniowy weekend

15 sierpnia w poniedziałek przypada Wniebowzięcie NMP i Święto Wojska Polskiego. Można o ten jeden dzień przedłużyć sobie letni urlop, jeśli planujecie go przez pierwsze dwa tygodnie sierpnia. Można też zacząć letni urlop od wtorku, 16 sierpnia. Kto jednak plany urlopowe w większości już zrealizował, spokojnie nacieszy się 3-dniowym odpoczynkiem od obowiązków zawodowych.

długi weekend 2022

Listopadzica złośliwa

Bardzo trafne określenie na listopad – listopadzica, znalazłem gdzieś na FB. W tym słowie, mającym zdecydowanie wydźwięk pejoratywny, zawiera się wszystko, co kojarzy się z listopadem. No, ale listopad to dni ustawowo wolne od pracy. Miesiąc zaczyna się od Wszystkich Świętych. W 2022 r. święto zmarłych przypada we wtorek. Jeden dzień urlopu w poniedziałek, 31 października i mamy 4 dni wolnego.

Kolejna okazja na dłuższy weekend nadarza się 10 dni później. 11 listopada, czyli Narodowe Święto Niepodległości, przypada w piątek. Bez większego wysiłku i ruszania resztek dni urlopowych mamy wtedy 3 dni wolnego (pełne 3 dni, jeśli zaplanujemy wyjazd w czwartek wieczór, a powrót w niedzielę wieczór bądź w poniedziałek rano). W kierunkach wyjazdowych sprawdzi się wtedy szczególnie Rzym, w którym o tej porze roku temperatury nie schodzą poniżej 20 stopni. Odrobina ciepła i słońca w listopadzie przyda się, dlatego ten właśnie kierunek Wam rekomenduję.

rok 2022

grudniowy zastój

O ile pierwszych 11 miesięcy 2022 roku dało okazję do przedłużenia sobie weekendów, o tyle grudzień zawodzi. Owszem, Wigilia i Sylwester przypadające w sobotę mają jakiś pozytywny walor, ale nie pokombinujemy z długimi weekendami w tym okresie, bez ruszania resztek dni urlopowych.

25 grudnia w niedzielę przypada Boże Narodzenie, 26 grudnia w poniedziałek, drugi dzień świąt. Wraz z Wigilią przypadającą w sobotę mamy 3 dni świąt. Jak widać, szału w tym przypadku nie ma. Nie obejdzie się bez dodatkowych dni urlopu z puli, która nam pozostała, jeśli chcemy ten świąteczny wypoczynek sobie przedłużyć. Podobnie rzecz ma się z Sylwestrem. Nowy Rok, a więc 1 stycznia w niedzielę oznacza, ze 2 stycznia 2023 r. w poniedziałek meldujemy się już w pracy po noworocznych szaleństwach. Pierwszy długi weekend nadarza się w pierwszym tygodniu stycznia, bo 6 stycznia 2023 r. czyli Święto Trzech Króli, przypada w piątek.

długi weekend 2022

Podsumowanie

 • Jeśli macie jeszcze dni wolne za 2021 r., to warto z nich skorzystać w okolicy Bożego Narodzenia lub przed Sylwesterem – pamiętajcie przy tym, by odebrać sobie wolne za sobotę, 25 grudnia!
 • Długi weekend 2022 to przede wszystkim trzydniowe okazje
 • Krótsza niż zazwyczaj przerwa od pracy to majówka, święta Bożego Narodzenia i okres noworoczny
 • Moja rada: warto trzymać na koniec roku kilka dni urlopowych, te zawsze się przydają.

Czytaj również:

Podoba Ci się ten wpis? Podziel się nim z innymi!