Ścieżki
Mojego
Świata

kwarantanna po powrocie

Kwarantanna po powrocie z wakacji – niestety, to realna możliwość w świetle czerwcowej zmiany przepisów. Kto musi odbyć kwarantannę po powrocie z wakacji? Jakie warunki trzeba spełnić, by na nią trafić? Kto nie będzie kierowany na kwarantannę i dlaczego będzie z niej zwolniony?

Przepisy, które wprowadzają kwarantannę zmieniły się już w trakcie sezonu urlopowego, w ostatnim tygodniu czerwca. Wywołały zrozumiały popłoch u tych, którzy w momencie ich ogłoszenia wypoczywali poza granicami Polski.

Kwarantanna po powrocie z wakacji

Ostatnie rozporządzenie Rady Ministrów zmieniające rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (linki do aktów prawnych tu i tu), weszło w życie o północy, z 23 na 24 czerwca 2021 r. Zgodnie z nowymi przepisami osoby, które przyjeżdżają do Polski z krajów spoza strefy Schengen, bądź też z państwa, które nie jest członkiem Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) czy Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG), mogą być zwolnione z kwarantanny najwcześniej dopiero po 7 dniach. Test, który zwolniłby ich z obowiązkowej kwarantanny, mógłby być wykonany dopiero po upływie 7 dni od dnia powrotu do kraju. W takiej sytuacji kwarantanna nie trwałaby 10 dni, tylko 7 – pod warunkiem negatywnego wyniku testu.

kwarantanna po powrocie z wakacji

Dla podróżnych do 31 sierpnia 2021 r.

W myśl powyższego rozporządzenia, trwająca 10 dni kwarantanna po powrocie do Polski będzie obowiązywać podróżnych do 31 sierpnia 2021 roku. Co należy podkreślić – kwarantanna po powrocie (z wakacji czy innych podróży, ze wskazanych powyżej krajów) będzie obowiązywać bez względu na sposób przekroczenia polskiej granicy. Oznacza to, że nawet jeśli podróżujemy własnym samochodem lub przejdziemy granicę pieszo, i tak na nią trafimy, razem z tymi, którzy przylecieli samolotem, przyjechali pociągiem czy autokarem. Co istotne – nie dotyczy to osób, które

Kwarantanna: kto nie musi

Przepisy stanowią, kto jest zwolniony z obowiązkowej kwarantanny, bez względu na kierunek podróży (a więc i z państw spoza strefy Schengen, EFTA i EOG). Są to:

 • osoby w pełni zaszczepione, które mogą przedstawić zaświadczenie o wykonaniu pełnego szczepienia przeciwko COVID-19, przy czym od dnia wykonania szczepienia (przyjęcia drugiej dawki w przypadku szczepionek wymagających podania dwóch dawek) upłynęło minimum 14 dni. Dotyczy to również dzieci poniżej 12 roku życia, które podróżują pod opieką dorosłych, w pełni zaszczepionych,
 • w grupie tej są również ozdrowieńcy, czyli osoby, które zakończyły izolację, izolację w domu lub były hospitalizowane z powodu zakażenia koronawirusem, o ile od tego momentu nie minęło 6 miesięcy przed dniem ich powrotu do kraju.

Kto jeszcze zwolniony z kwarantanny

Zwolnieni z kwarantanny są też członkowie załóg samolotów, statków, osoby pracujące na kolei oraz kierowcy transportu międzynarodowego, medycy, którzy przyjeżdżają do Polski celem udzielenia świadczeń zdrowotnych. Obowiązkowa kwarantanna po powrocie nie dotyczy również sportowców oraz członków sztabu szkoleniowego w przypadku międzynarodowych zawodów sportowych.

Na kwarantannę nie trafią także osoby, które podróżują transferem przez nasz kraj. Oznacza to, że po przylocie przebywają w Polsce nie dłużej niż 24 godziny oraz posiadają bilet lotniczy, które potwierdzi ich wylot z naszego kraju w ciągu 24 godzin. Dzieci do 12. roku życia, które podróżują z rodzicami z krajów Unii Europejskiej i EFTA również nie podlegają obowiązkowi kwarantanny. Warunek? Rodzic musi przedstawić na granicy negatywny wynik testu w kierunku zakażenia COVID-19, który został wykonany nie później niż 48 godzin przed przekroczeniem granicy naszego kraju.

kwarantanna po powrocie z wakacji

Zwolnienie z kwarantanny – jakie dokumenty

Wszystkie osoby zaszczepione, które minimum 14 przed przekroczeniem granicy przyjęły ostatnią wymaganą dawkę szczepionki, są zwolnione z odbycia kwarantanny po powrocie do Polski. I to niezależnie od kierunku podróży. By potwierdzić swoje uprawnienia należy przedstawić stosowne zaświadczenie, które potwierdzi fakt przyjęcia szczepionki.

Wszystkie osoby, które przeszły zakażenie koronawirusem i odbyły izolację, są zwolnione z kwarantanny. Warunek? Ozdrowieńcy zakończyli izolację nie później niż 6 miesięcy przed dniem powrotu do Polski.

Dokumentem potwierdzającym uprawnienia niezbędne do tego, by zostać zwolnionym z kwarantanny, jest Unijny Certyfikat COVID. To tzw. paszport szczepionkowy. Każdy może pobrać go ze swojego indywidualnego Internetowego Konta Pacjenta.

Kogo dotyczy kwarantanna po powrocie do Polski

Wynika z tego, że kwarantanna po powrocie – zgodnie z przedstawionymi powyżej zasadami – czeka na osoby nieszczepione bądź osoby, które jeszcze nie przechorowały koronawirusa, a które przyjeżdżają do Polski z krajów spoza strefy Schengen, spoza Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) i spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG). Podróżni ze wskazanych powyżej krajów po przekroczeniu polskiej granicy trafią przynajmniej na 7-dniową kwarantanne – o ile zrobiony po tygodniu od powrotu test antygenowy lub PCR wskaże wynik negatywny. Chodzi o osoby wracające z popularnych turystycznych kierunków, jak m.in. Egipt, Kenia, ZEA, Czarnogóra, Gruzja, Turcja, Albania, Tunezja, Macedonia, Meksyk, czy choćby osławiony Zanzibar, stanowiące mekkę turystyczną Polaków w czasie pandemii.

Test zwalniający z kwarantanny

Osoby przyjeżdżające z krajów Unii Europejskiej oraz strefy Schengen (to kraje takie jak, m.in. Bułgaria, Czechy, Chorwacja, Cypr, Grecja, Francja, Hiszpania, Holandia, Islandia, Litwa, Łotwa, Malta, Niemcy, Norwegia, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria, Włochy czy Węgry), mogą być zwolnione z kwarantanny. Warunek – przedstawienie negatywnego wyniku testu antygenowego lub PCR, który został wykonany do 48 godzin przed powrotem do Polski. Osoby te mogą też wykonać test już po przekroczeniu granicy, ale nie później niż do 48 godzin po tym fakcie. Trzeba też pamiętać, że laboratorium, które wykonuje test, musi wprowadzić wynik do systemu teleinformatycznego sanepidu w terminie do 48 godzin od momentu przekroczenia granicy przez osobę, która temu testowi się poddała.

Test na lotnisku

Wszyscy, którzy wracają do Polski samolotem z krajów Unii Europejskiej lub strefy Schengen mogą wykonać na lotniskach w Polsce, zaraz po przylocie, test antygenowy, który zwolni z obowiązkowej kwarantanny. Dlatego warto sprawdzić, czy lotnisko, na którym lądujemy po wakacjach, posiada możliwość wykonania szybkiego testu antygenowego i ile to kosztuje.

kwarantanna po powrocie z wakacji

Podsumowanie

 • osoby zaszczepione oraz ozdrowieńcy, po przedstawieniu stosownego dokumentu, tzw. Unijnego Certyfikatu COVID, zwanego potocznie paszportem szczepionkowym, nie będą kierowani na kwarantannę, gdy przylatują do Polski z krajów spoza strefy Schengen, bądź też z państwa, które nie jest członkiem Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) czy Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG),
 • warunkiem jest upływ przynajmniej 14 dni od dnia przyjęcia drugiej dawki szczepionki, a w przypadku ozdrowieńców nie może minąć pół roku od ich izolacji,
 • kwarantanna nie dotyczy dzieci do lat 12, podróżujących z osobami zaszczepionymi lub legitymującymi sie negatywnym wynikiem testu w kierunku COVID-19,
 • osoby niezaszczepione, które nie zachorowały na koronawirusa, wracając do Polski z krajów spoza strefy Schengen, bądź też z państwa, które nie jest członkiem Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) czy Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG), będą kierowane na 10-dniową kwarantannę,
 • okres 10-dniowej kwarantanny po powrocie z wakacji można skrócić, o ile test wykonany najwcześniej po 7 dniach od przekroczenia polskiej granicy będzie negatywny.

******************************************************************************************************************************

Czytaj również:

 • o bagażu podręcznym na liniach Easy Jet – czytaj tu
 • wakacje 2021 i koronawirus – gdzie można jechać bez testów – czytaj tu
 • jakie choroby grożą w czasie podróży – czytaj tu
 • zasady przewozu bagażu podręcznym w samolocie – czytaj tu
 • o bagażu rejestrowanym w samolocie – czytaj tu
 • jak spakować bagaż podręczny do samolotu – czytaj tu
 • oszukani turyści czyli fikcyjne kwatery – czytaj tu

Źródła:
fly.pl
https://www.gov.pl/web/koronawirus/

Podoba Ci się ten wpis? Podziel się nim z innymi!