Ścieżki
Mojego
Świata

Podróżowanie samolotem w czasie pandemii

Podróżowanie samolotem w czasie pandemii Covid-19, czyli bezpieczna podróż w niebezpiecznych czasach. Czy to w ogóle możliwe? Tak, pod kilkoma warunkami.

Plany sobie, życie sobie

Jak wiecie, na przełomie marca i kwietnia 2021 roku spędziłem tydzień w Chorwacji. Planowałem też podróż na Maltę w styczniu 2021 r. podczas przerwy związanej ze szkolnymi feriami zimowymi. Niestety, z powodu obawy przed zakażeniem nie poleciałem na Maltę, a koronawirusem zakaziłem się… w domu, od domownika. Czy bym wtedy poleciał, czy bym został – zakażenie Covid-19 i tak było mi pisane. Kto wie, może właśnie wyjazd na Maltę uchroniłby mnie przed chorobą?

Jak to było w moim przypadku

Zakażenie Covid-19 przeszedłem na przełomie stycznia i lutego 2021 r. Zastanawiałem sie potem, czy w moim przypadku bezpieczne podróżowanie samolotem w czasie pandemii było w ogóle możliwe? Z nieukrywaną zazdrością obserwowałem tych, którzy nie bacząc na pandemię podróżowali do różnych krajów. Pomyślałem, że w miarę rozwoju sytuacji pandemicznej, spróbuję tego również.

Bezpieczna podróż, czyli warunki KLM

Bilety lotnicze do Chorwacji, gdzie chciałem spędzić święta wielkanocne, zakupiłem na początku marca, na liniach KLM. Warunkiem wejścia na pokład i transferu przez Amsterdam (trasa wyglądała tak: Gdańsk Rębiechowo Amsterdam Schiphol – Zagrzeb) było okazanie negatywnego wyniku testu na COVID-19, wykonanego nie wcześniej niż 48 godzin przed lotem. Przyjąłem pierwszą dawkę szczepionki ok. 15 marca, więc zarówno przechorowany covid, jak i szczepionka dawały mi już pewien stopień odporności na zakażenie. W moim przypadku bezpieczna podróż miała okazję się udać.

bezpieczna podróż covid-19

Pierwszy test na covid

Pierwszy test na covid wykonałem w Gdańsku, dobę przed wylotem, w puncie drive-thru na Placu Zebrań Ludowych. Wynik był dostępny już po ok. 8 godzinach od pobrania wymazu. Przy czym zaznaczyłem, że wynik musi również w języku angielskim. Koszt, który poniosłem za wykonanie testu i wynik w języku angielskim, to 360 zł. Wydrukowałem sobie wynik testu i w dniu wylotu okazałem go na stanowisku odprawy na gdańskim lotnisku. Dopiero wtedy dostałem kartę pokładową. Bardzo się z tego ucieszyłem – bezpieczna podróż samolotem w czasie pandemii miała stać się moim udziałem!

Następny etap – Amsterdam

W Amsterdamie podczas przesiadki przeszedłem przed standardową kontrolę paszportową plus okazałem po raz kolejny wynik testu. To uprawniło mnie do wejścia na pokład samolotu lecącego z Amsterdamu do Zagrzebia.

Podróżowanie samolotem w czasie pandemii covid-19

Zagrzeb coraz bliżej

Po przylocie do Zagrzebia na tamtejszym lotnisku również przeszedłem identyczną procedurę: okazanie paszportu plus wynik testu. Władze Chorwacji przy wjeździe do tego kraju również wymagają okazania testu z negatywnym wynikiem. Odetchnąłem wtedy z ulgą – przekonałem się właśnie sam, że bezpieczna podróż samolotem w czasie pandemii jest możliwa i mi się to udało.

Potem spędziłem w Chorwacji cudownych kilka dni. By wrócić do Polski, musiałem powtórzyć całą procedurę, czyli ponownie wykonać test – tym razem w Chorwacji.

Test na lotnisku w Zagrzebiu

Ze względu na dni świąteczne, wystąpił problem z wykonaniem testu w Zagrzebiu. Jak się potem okazało, niepotrzebnie się martwiłem, ponieważ na tamtejszym lotnisku, przed wylotem, można było wykonać tzw. szybki test (rapid test) na obecność koronawirusa. Oczywiście test na Covid -19 był odpłatny, koszt w przybliżeniu wyniósł ok. 180 zł, wynik również był w języku angielskim. Test wykonałem ok. godz. 05:00 w dniu odlotu. Czekałem na wynik tylko 20 minut. Sam odlot miałem ok. godz. 06:30.

Podróżowanie samolotem w czasie pandemii

By wrócić tą samą drogą do Polski (Zagrzeb – Amsterdam – Gdańsk) przeszedłem identyczną procedurę. To oznacza, że na stanowisku na lotnisku w Zagrzebiu musiałem okazać aktualny wynik testu na Covid-19, wykonanego nie wcześniej niż 48 godzin przed odlotem. Podczas transferu w Amsterdamie również przeszedłem kontrolę paszportową i okazałem wynik testu, by wsiąść na pokład odrzutowca KLM, który przywiózł mnie do Gdańska. Po przylocie do Gdańska, mimo, iż leciałem z Amsterdamu, a więc z kraju ze strefy Schengen (Chorwacja nie jest w strefie Schengen),musiałem okazać – oprócz paszportu również wynik testu na Covid-19, wykonanego w tym samym dniu rano w Zagrzebiu (przepisy dotyczące lockdownu w tym czasie regulowały to w taki właśnie sposób).

bezpieczna podróż covid-19

Podsumowanie

  • Bezpieczna podróż samolotem w pandemii oznacza podróż w reżimie sanitarnym (maseczka na nos i usta, dystans między pasażerami) i wiąże się z kilkukrotnym wykonaniem testu na obecność Covid-19,
  • Planując podróż w czasie pandemii musisz mieć świadomość, że w przypadku pozytywnego wyniku testu nie polecisz, lecz trafisz na obowiązkową kwarantannę,
  • Jeśli macie za sobą przechorowanie Covid-19 w ciągu ostatnich 3-4 miesięcy roku przed planowaną podróżą, jest większa szansa na to, że wykonane na lotnisku testy będą miały negatywny wynik,
  • Jeśli przyjęliście szczepionkę, to również daje Wam szansę na negatywny wynik testu,
  • Jeśli przechorowaliście Covid-19 i zaszczepiliście się, nie powinno być problemu, by odbyć podróż samolotem,
  • Planując podróż uwzględnijcie koszty wykonania testów,
  • Zaplanujcie wykonanie testów w terminach wskazanych przepisami dotyczącymi warunków wjazdu do poszczególnych krajów, bądź transferu przez nie,
  • Zadbajcie, by wynik testu był w języku angielskim.

Czytaj również inne moje teksty:

Podoba Ci się ten wpis? Podziel się nim z innymi!