Ścieżki
Mojego
Świata

Hotele dla psów w Trójmieście, czyli oddanie psa do hotelu na czas wyjazdu – to opcja, którą powinni rozważyć odpowiedzialni właściciele czworonogów. Mam trzy sprawdzone i pewne miejsca, w których Sevdah czuje się jak u siebie w domu. Chciałbym Wam je przybliżyć – pomoże to Wam w podjęciu decyzji, co zrobić z pieskiem, gdy nie możecie wziąć go ze sobą. Najpierw jednak chciałbym uświadomić Was w kwestii zasad, dotyczących oddania psa do hotelu. Nie zawsze bowiem jest to możliwe. Przeczytajcie ten tekst, niezależnie od miejsca Waszego zamieszkania, bo zasady przyjęcia psów do psich hoteli praktycznie wszędzie mogą być takie same.

Przytaczałem już argumenty za tym, by nie zostawiać dużego psa pod opieką znajomych bądź rodziny, tylko powierzyć opiekę profesjonalistom. Hotele dla psów to znakomite rozwiązanie nie tylko na czas wyjazdów, gdy nie możemy wziąć psa ze sobą. Sprawdzą się także, gdy dopadnie nas choroba (zarówno, gdy obowiązywała mnie kwarantanna w okresie pandemii, jak i wtedy, gdy miałem koronawirusa, Sevdah trafiał od razu do psiego hotelu), no i w Sylwestra – jeśli mamy psa, który nerwowo reaguje na hałas i fajerwerki.

Czytaj w tym temacie:

Hotele dla psów – o czym trzeba pamiętać?

Gdy decydujecie się na oddanie psa do hotelu na czas wyjazdu, musicie pamiętać o kilku zasadach, obowiązujących w takich sytuacjach. Dlatego warto – sam tak robię i Wam to polecam – wcześniej zaplanować swoje wyjazdy. W dobie pandemii – tekst piszę w lutym 2021 r. – jesteśmy wciąż jeszcze mocno ograniczeni w kwestii wyboru kierunku wakacji czy weekendu. Lecz gdy sytuacja pandemiczna na to pozwoli, z pewnością znów ruszymy na nasze ulubione szlaki. W zaplanowaniu wypoczynku na bieżący rok pomoże Wam mój wpis o długich weekendach i świętach w 2021 r. – by go przeczytać, kliknij link.

Wracając do wątku: decydujemy się na psi hotel. Jakie warunki musimy spełnić, by nasz czworonóg mógł się tam znaleźć?

hotele dla psów

Terminy, rezerwacje

Nie tylko w rekomendowanych przeze mnie hotelach, o których piszę poniżej, ważne są terminy. Hotele często mają już rezerwacje na długie weekendy, święta i wakacje, nierzadko nawet z rocznym wyprzedzeniem. Może się zdarzyć, że gdy za późno zdecydujecie się na oddanie psa do hotelu, tam może już nie być wolnego miejsca. Dlatego warto dokonać wcześniejszej rezerwacji, którą w odpowiednim czasie potwierdzamy lub odwołujemy. Hotele, o których piszę, umożliwiają taką opcję.

Szczepienia

Każdy właściciel psa jest zobowiązany do jego corocznego zaszczepienia na wściekliznę i choroby zakaźne. Gabinety weterynaryjne dokonują odpowiedniego wpisu w książeczce zdrowia psa lub wystawiają odpowiednie zaświadczenie. Aktualne szczepienia to bezwzględny warunek przyjęcia naszego psa do każdego hotelu. Wraz z psem możemy zostawić w hotelu książeczkę, do wglądu dla odpowiednich służb. Warto mieć to na uwadze, planując oddanie psa do hotelu. Ponadto, pies powinien być odrobaczony i zabezpieczony przed kleszczami.

Stan zdrowia psa

Latem 2020 r. Sevdah walczył z anaplazmozą, chorobą odkleszczową, wymagającą podawania antybiotyku przez 6 (!) tygodni. To uniemożliwiało oddanie go do hotelu, był bowiem osłabiony i mógł łatwo nabawić się innej infekcji. W przypadku suczek sytuacją, która może uniemożliwić oddanie ich do hotelu, jest cieczka. Tak więc trwające leczenie, wymagające podawania leków, słabsza kondycja psa bądź cieczka mogą uniemożliwić oddanie psa do hotelu. Co wtedy zrobić?

Należy w takich sytuacjach zawsze zadzwonić do hotelu – nie zawsze bowiem choroba czy cieczka uniemożliwiają oddanie psa do hotelu. Właściciele hotelu, po przeanalizowaniu sytuacji, mogą podjąć decyzję o przyjęciu psa. W opisanych powyżej sytuacjach czworonóg może być czasowo izolowany od innych psiaków. Jednak tu ostateczna decyzja należy do właścicieli hotelu i zawsze należy ją uszanować.

hotele dla psów

Pies towarzyski, pies agresywny

Sevdah jest psem niezwykle towarzyskim, socjalizowanym już od pierwszego dnia po adopcji, przyjaznym i skorym do zabaw. Jednak, jak u każdego psa, może mu się włączyć agresor, gdy spotka innego psa. Właściciele hoteli umieją sobie radzić w takich sytuacjach – dlatego Sevdah nigdy nie był izolowany, a wręcz był wodzirejem w prawie każdej grupie psów. Gdy posiadamy psa, sprawiającego kłopoty behawiorystyczne – agresywnego, wycofanego czy bojaźliwego – musimy bezwzględnie poinformować o tym hotel. Niektóre placówki, ze względów bezpieczeństwa swoich podopiecznych, zastrzegają sobie prawo nie przyjmowanie psów agresywnych. Miejmy to na uwadze, gdy planujemy oddanie psa do hotelu. Jeśli jest to możliwe, to popracujmy wcześniej nad zachowaniem psa z behawiorystą.

Co z karmą dla psa?

Nieczęsto zdarza się, by hotel zapewniał wyżywienie dla psa – to praktycznie zawsze pozostaje w gestii właściciela. Należy więc odpowiednio wcześniej zadbać o zapas karmy, którą lubi nasz czworonóg. Dostarczamy ją wraz z psem do hotelu, a jeśli zamawiamy ją w Internecie, możemy podać adres hotelu dla dostawy. Ja tak robiłem wielokrotnie – dzięki temu karma dla Sevdaha trafiała wprost do placówki, w której przebywał i nigdy mu jej nie zabrakło.

Oddanie psa do hotelu a tęsknota

Nie jestem behawiorystą, ba, uczę się w dalszym ciągu „obsługi” Sevdaha. Jednak to, co zapewniłem mu od pierwszych chwil w moim domu, to socjalizacja – z innymi ludźmi i z innymi psami. Dodatkowo, Sevdah towarzyszył mi od początku w wielu miejscach, zabierałem go do znajomych, nawet do pracy. W ten sposób przyzwyczajałem go do szybkiej adaptacji w nowym otoczeniu. Dziś Sevdah bez problemu odnajdzie się wszędzie. W kontekście oddania psa to hotelu, jest to niezwykle ważne.

Czy tęskni za mną? Tak, jak ja za nim. Z tym większą radością witamy się po rozłące. Opiekunowie w hotelach nie stwierdzili u niego lęku separacyjnego – był tak zaangażowany w zabawę z innymi psami i poznawaniem nowego miejsca, że zawsze łagodziło to jego tęsknotę za mną. Mało tego – śmiem twierdzić, że to ja bardziej za nim tęskniłem.

oddanie psa do hotelu

Jak przygotować psa do hotelu?

Jeśli wszystkie warunki, o których wyżej pisałem, są spełnione, to ostatnią kwestią jest przygotowanie psa do pobytu w hotelu. Dobrze jest dać mu na ten czas jego ulubioną maskotkę, piłeczkę, kocyk lub legowisko, przysmaki, miskę, z której je, można również dać jakiś gadżet, na którym jest nasz zapach (ja zawsze daję Sevdahowi jakąś swoją koszulkę). Książeczka zdrowia idzie z pieskiem do hotelu, nie zapominamy o tym! Tym sposobem pies jest gotowy na pobyt w hotelu. Zawozimy go tam sami lub umawiamy się z właścicielami na odbiór psa z naszego domu.

Sprawdzone hotele dla psów w Trójmieście

Sevdah „zaliczył” trzy hotele dla psów w Trójmieście: As Banino, Psyjaciele oraz Zootelik Lupus w Otominie. W każdym z nich miał profesjonalną opiekę oraz zapewnione towarzystwo innych psów. Gdyby mógł opowiadać, z pewnością podzieliłby się ze mną opowieściami o nowych przyjaźniach czy zawiązanych tam wakacyjnych romansach. Dokumentacja fotograficzna i filmowa z jego pobytów, bieżące relacje opiekunów, a przede wszystkim żywiołowa, pozytywna reakcja Sevdaha na ich widok, nie pozostawiły mi wątpliwości, że każdy jego pobyt w którymkolwiek z tych hoteli, był dla niego radosnym przeżyciem i odskocznią od codzienności. Ja miałem wakacje i on też – zawsze w towarzystwie innych czworonogów; był bezpieczny, profesjonalnie zaopiekowany i zajęty zabawą.

Hotel dla zwierząt As Banino

hotele dla psów

Hotel dla zwierząt „As” w miejscowości Banino, położonej nieopodal Gdańska, to rodzinna inicjatywa z wieloletnią tradycją. Możemy tu oddać psa i kota różnych wielkości oraz różnych ras. Zwierzęta mogą zamieszkać w zewnętrznych, komfortowych boksach, ogrodzonych siatką o wysokości 1,80 m lub w domowych warunkach.

oddanie psa do hotelu


Psy mają do dyspozycji duży wybieg, na którym mogą się wybiegać do woli w swoim towarzystwie, co dla zwierzaków jest dużą frajdą. Ponadto są wyprowadzane na regularne spacery na długich linkach, umożliwiających swobodną eksplorację nowej dla nich okolicy. Hotel As zapewnia całodobową, profesjonalną opiekę, wyżywienie własne lub właściciela (ja zawsze zaopatrzam Sevdaha w jego karmę). Sevdah jest zresztą częstym gościem w hotelu As: przebywał tu m.in. podczas moich wakacji w Bośni czy weekendowych wyjazdów. Co istotne – Sevdah uwielbia właścicieli hotelu, a przy ostatnim pobycie w hotelu „AS” wręcz ociągał się z powrotem do domu. Dla mnie to najlepszy dowód na to, że spędził w tym miejscu cudowne chwile, a właściciele hotelu „As” opiekowali się nim z najwyższą starannością. Zobaczcie na filmie poniżej, jak Sevdah spędza tu czas podczas mojego pobytu na Bałkanach w 2018 r. (więcej o Bałkanach czytaj tu – kliknij link).

Uwaga! Hotel jednocześnie zastrzega sobie prawo nie przyjęcia zwierząt agresywnych, niezależnie od rasy ani suczek w rui. Więcej informacji na stronie internetowej hotelu – kliknij link.

Hotel Psyjaciele

Psyjaciele

Hotel i świetlica dla psów Psyjaciele w miejscowości Rąb nieopodal Gdyni to pierwsze miejsce, w którym – z powodu mojego służbowego wyjazdu – na jeden dzień zamieszkał Sevdah i to już niespełna miesiąc po adopcji z Promyka.

Właściciele hotelu w magiczny sposób integrują ze sobą psy, które w innych okolicznościach być może nie miałyby szans się zaprzyjaźnić. Pieski, które tu trafią, a nie były socjalizowane i źle się czują z innych zwierzakami, posiadają osobne boksy. Cała reszta mieszka razem we wspólnych pomieszczeniach.

Sevdah spędził tu cudowne wakacje w sierpniu 2017 r. – na filmie poniżej zobaczcie jego reakcję na kolegę, który w moim imieniu odebrał go, gdy wracałem z wakacji w Słowenii (hotel mieścił się jeszcze wtedy w Gdyni).

Wszystkie zwierzaki mieszkają u Psyjaciół w warunkach domowych. Mają do dyspozycji duży ogrodzony ogród-wybieg, w którym mogą spędzać całe dnie. Regularne spacery, wspólne zabawy i profesjonalna opieka właścicieli sprawiają, że psy czują się tam jak w domu. Zobaczcie na fimie poniżej Sevdaha w trakcie tzw. brainwork, w czasie pobytu u Psyjaciół.

Dodatkowo, Psyjaciele to również świetlica dla psów, które można tu zostawiać na czas pracy i odbierać po południu – jak dzieci z przedszkola. Dzięki temu Sevdah poznał tam mnóstwie zwierząt i nie miał ani chwili nudy!

oddanie psa do hotelu

Dla tak żywiołowego, towarzyskiego psa jak Sevdah pobyt u Psyjaciół to prawdziwa przygoda. Więcej informacji na stronie internetowej hotelu – kliknij link.

Centrum Zootelik Lupus

oddanie psa do hotelu

Magiczne otoczenie starego otomińskiego gaju to coś, co Sevdah uwielbia. Wyprowadzany przez właścicieli codziennie na aż cztery długie spacery ma do dyspozycji praktycznie cały las! W nim zaś mnóstwo śladów zapachowych zwierząt, zamieszkujących otomińskie knieje. Sevdah spędził tu niezapomniane dwa tygodnie podczas mojego pobytu w Australii (więcej o moim pobycie na najmniejszym kontynencie świata – kliknij link).

hotele dla psów

Pieski przebywają tu w warunkach domowych lub w pomieszczeniu z boksami, mają do dyspozycji duży, ogrodzony wybieg, na którym mogą wybawić się do woli. Mają w pełni zaspokojoną potrzebę wybiegania się i zabawy, a wszystko to pod czujnym okiem właścicieli placówki.

hotele dla psów

Sevdah zawsze z żalem rozstaje się z właścicielami Zooteliku Lupus, a gdy po niego przyjeżdżają, by zabrać go na weekend czy wakacje, nie posiada się z radości.

hotele dla psów

Co istotne, Sevdah zawsze wraca z Otomina ładnie ułożony, grzeczny i posłuszny. To zasługa właścicieli, zajmujących się również szkoleniem psów. Niewykluczone, że w takim szkoleniu wezmę kiedyś udział.

oddanie psa do hotelu

Więcej informacji o Centrum Zootelik Lupus – kliknij link.

Uwaga – to moje rekomendacje

Przygotowane przeze mnie rekomendacje powstały na podstawie mojego własnego doświadczenia z prezentowanymi hotelami. Te hotele dla psów otrzymują ode mnie najwyższą ocenę. Na stronach internetowych tych placówek znajdziecie szczegółowe informacje dotyczące warunków przyjęć, cennik oraz inne ważne informacje. Pamiętajcie proszę, że to moje subiektywne oceny, przygotowane w oparciu o doświadczenia z tymi placówkami.

Hotel As w Baninie, Psyjaciele oraz Zootelik Lupus mają również wysokie oceny wśród użytkowników lokalnego portalu Trójmiasto.pl. Czy to jednak oznacza, że to jedyne tego typu placówki w Trójmieście?

Absolutnie nie. Hotele dla psów, ale również dla innych czworonogów znajdziecie w wielu miejscach w Gdańsku, Gdyni, Sopocie oraz sąsiednich miejscowościach. Niektóre z nich specjalizują się np. w opiece wyłącznie nad niewielkimi pieskami czy też kotami. Są również wysoko oceniane przez klientów. Warto zapoznać się z ich ofertą. Niemniej ja, nie mając z nimi żadnych doświadczeń, nie mogę o nich pisać, ani wystawiać im rekomendacji. Niewykluczone, że Sevdah trafi kiedyś do innego hotelu w przypadku, gdyby w Baninie, Otominie czy u Psyjaciół nie było już miejsca. Jednak póki co, zawsze pozostaje podczas moich wyjazdów, w którejś z wyżej wymienionych placówek.

Podsumowanie

O czym trzeba pamiętać, gdy decydujemy się oddać pieska pod profesjonalną opiekę do psiego hotelu, na czas naszego wyjazdu na wakacje czy długi weekend:

  • rezerwujemy termin – im szybciej, tym większa szansa, że hotele dla psów znajdą miejsce dla naszego czworonoga,
  • zaplanujmy w naszym budżecie koszt hotelu dla psa,
  • sprawdźmy stan zdrowia psa, aktualność szczepień, w razie potrzeby doszczepmy psa, odrobaczmy go i zabezpieczmy przed kleszczami,
  • zadbajmy o odpowiedni zapasa karmy dla naszego psa,
  • w przypadku problemów behawioralnych skonsultujmy się wcześniej z hotelem lub – w miarę możliwości – psim behawiorystą,
  • pamiętajmy, by nasz pies miał ze sobą w psim hotelu ulubioną zabawkę, jakąś rzecz z naszym zapachem.

Mam nadzieję, że po przeczytaniu mojego wpisu ci z Was, którzy zastanawiali się nad tym, czy oddanie psa do hotelu jest właściwe, podejmą odpowiednią decyzję. Pamiętajcie: hotele dla psów są w całej Polsce i z doświadczenia wiem, że w okresie długich weekendów, wakacji czy świąt ciężko tam o miejsce. Zróbcie dobre wakacje Waszemu pieskowi i sami bawcie się bezstresowo podczas swojego wypoczynku.

Zdjęcia, video i grafiki: Katarzyna Ostrowska/As Banino, Anna Dyrdowska/Psyjaciele, Zootelik Lupus, Marek Dąbrowski

Podoba Ci się ten wpis? Dołącz do mnie na Facebooku i bądź na bieżąco z moimi poradami, podróżami i przepisami!

Czytaj również inne moje teksty:

Podoba Ci się ten wpis? Podziel się nim z innymi!