Ferie zimowe 2021 w Gdańsku – nudy nie będzie!

ferie zimowe 2021 w Gdańsku

Ferie zimowe 2021 w Gdańsku – da się coś ocalić dla dzieci i młodzieży w tym szczególnym czasie? Miasto Gdańsk przygotowało bogatą ofertę feryjną. Wszystko po to, by ponad 64 tysięcy uczennic i uczniów, rozpoczynających ferie w naszym mieście, nie nudziło się siedząc w domach. Sprawdźcie to!

Uwaga! Aktualizacja z 22.12.2020 r. W związku z ogłoszonym rozporządzeniem obowiązującym od 28 grudnia do 17 stycznia zajęcia sportowe zostają na ten okres zawieszone. Jedyna dopuszczalna formuła to zajęcia online – dlatego utrzymane zostają jedynie ferie z Zaruskim. Dlatego tekst o sportowych feriach w dalszej części wpisu został przeze mnie przekreślony.

ferie zimowe 2021 w Gdańsku

Takich ferii jeszcze nie było

Decyzją rządu, z powodu pandemii koronawirusa, szkolne ferie zimowe 2021 odbędą się w całej Polsce w jednym terminie. Potrwają od 4 do 17 stycznia. W praktyce oznacza to, że zaraz po noworocznym weekendzie dzieci rozpoczną dwutygodniową przerwę. Uwaga: nie dotyczy to żłobków, przedszkoli oraz „zerówek” w szkołach podstawowych. Te placówki nie mają przerwy w okresie ferii.

Postawą prawną jest Rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z dnia 27 listopada 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. Treść rozporządzenia znajdziesz tu – kliknij link, by pobrać PDF.

Ferie zimowe 2021 w Gdańsku

Półkolonie dla najmłodszych, ferie na sportowo, szkoła ratownictwa, zajęcia kulturalne online – oferta, którą Miasto Gdańsk przygotowało dla szkół, jest dość bogata. Jej forma została dostosowana do panującej sytuacji pandemicznej. Wygląda więc inaczej niż w latach poprzednich.

Kilka słów o organizacji

Największa zmiana dotyczy formuły zajęć podczas ferii zimowych. Jedynie część z nich może odbywać się stacjonarnie w placówkach szkolnych. Z półkolonii korzystać mogą tylko dzieci klas 1-4 szkoły podstawowej. Zajęcia będą bezpłatne, trwające minimum 8 godzin dziennie. Jedne koszty, jakie poniosą rodzice, związane będą wyłącznie z wyżywieniem. Z takiej formy zajęć będzie mogło skorzystać blisko 600 dzieciaków.

Kto organizuje zajęcia

Kto będzie organizować zajęcia? Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego oraz wybrane organizacje pozarządowe. Półkolonie odbywać się będą na terenie wybranych szkół podstawowych w różnych dzielnicach w Gdańsku.

Zajęcia sportowe podczas ferii zostały przygotowane przez Gdański Ośrodek Sportu w oparciu o obowiązujące aktualnie przepisy związane z pandemią. Uwaga! W przypadku ewentualnej zmiany przepisów regulujących korzystanie z obiektów sportowych, nie będą się one mogły odbyć. Dlatego Miasto Gdańsk prosi wszystkich zainteresowanych o śledzenie bieżących informacji dotyczących ferii na stronie gdansk.pl oraz w podanym wyżej linku na stronie Gdańskiego Ośrodka Sportu.

Zajęcia artystyczne, które zostały przygotowane przez gdańskie instytucje kultury, odbywać się będą w formule online. Na część z nich obowiązują zapisy, natomiast inne mają formułę warsztatów rodzinnych. Każde będą propozycją na kreatywne spędzenie czasu.

Na co więc mogą liczyć dzieci i młodzież oraz ich rodzice w nadchodzących pierwszych tygodniach 2021 r. w Gdańsku?

Półkolonie w szkołach

Ferie zimowe 2021 w formie półkolonii? Z zajęć organizowanych przez Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego może skorzystać blisko 350 uczennic i uczniów. Odbywać się będą w wybranych szkołach. Te placówki prowadzą właśnie rekrutację. Półkolonie są dostosowane do obecnie panujących wytycznych Ministerstwa Zdrowia, Głównego Inspektora Sanitarnego oraz Ministerstwa Edukacji Narodowej. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc na wszystkie półkolonie obowiązują zapisy.  

Zapisz dziecko na bezpłatne półkolonie

By zapisać dziecko na bezpłatne półkolonie skontaktuj się z następującymi placówkami:

 • sekretariatem Szkoły Podstawowej nr 2,
 • sekretariatem Szkoły Podstawowej nr 19,
 • sekretariatem Szkoły Podstawowej nr 35,
 • sekretariatem Szkoły Podstawowej nr 43,
 • sekretariatem Szkoły Podstawowej nr 46,
 • sekretariatem Szkoły Podstawowej nr 61,
 • sekretariatem Szkoły Podstawowej nr 88.

Kolejne grupy półkolonii odbywać się będą na obiektach GZSiSS oraz Szkoły Podstawowej nr 72. By zapisać dziecko należy wysłać zgłoszenie. Informacja o naborze uczestników i sposobie zapisów, jest już dostępna od poniedziałku, 21 grudnia na stronie www.gokf.gda.pl, na której umieszczone zostaną formularze rekrutacyjne.

Co z programie półkolonii

W programie półkolonii znajdują się zajęcia sportowo-rekreacyjne, turystyczne, gimnastyczne, plastyczne. Program jest rozszerzany o warsztaty profilaktyczne, warsztaty ceramiczne i kulinarne. 

Jak nie pierwszy, to drugi tydzień ferii

Dla kolejnych 250 uczniów klas 1-4 szkoły podstawowej zorganizowane zostaną półkolonie przygotowane przez organizacje pozarządowe. Aktualnie Miasto Gdańsk przeprowadza postępowanie, które wyłoni operatora zajęć. Półkolonie w drugim tygodniu ferii odbywać się będą w siedmiu szkołach na terenie Gdańska. Zajęcia będą bezpłatne, rodzice lub opiekunowie ponosić będą jedynie koszt wyżywienia dziecka. Nabór na półkolonie, które odbędą się w drugim tygodniu ferii, odbędzie się na początku roku 2021. Wszelkie szczegóły dostępne będą na stronie gdansk.pl.

ferie zimowe 2021 w Gdańsku

Szkolne ferie w Gdańsku na sportowo

Propozycję takiej formy ferii przygotował Gdański Ośrodek Sportu w oparciu o obowiązujące aktualnie przepisy związane z pandemią. Jak już wspomniałem, w przypadku zmiany przepisów regulujących korzystanie z obiektów sportowych, nie będą się one mogły odbyć. Dlatego należy śledzić informacje dotyczące ferii na stronach internetowych Miasta Gdańska oraz Gdańskiego Ośrodka Sportu (linki podałem powyżej). Należy pamiętać, że warunkiem uczestnictwa dziecka we wszystkich wymienionych zajęciach sportowych jest pisemna zgoda rodziców (opiekunów prawnych) lub zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do wzięcia udziału w zajęciach.

Basen za złotówkę 

Przez całe ferie będzie możliwość skorzystania z zajęć sportowo-rekreacyjnych na gdańskich pływalniach. Koszt  to zaledwie 1 zł za 1 godzinę pływania. Podczas zajęć będzie okazja poznać prawidłowe techniki pływania oraz profilaktykę bezpiecznej kąpieli.

Poza nauką pływania, zajęcia obejmują również elementy piłki wodnej, aqua aerobiku oraz gier i zabaw w wodzie. Udział w tych zajęciach mogą wziąć dzieci w wieku 8-16 lat, w grupach 15 osobowych. Na te zajęcia nie obowiązują zapisy. Uwaga! Zgodnie z obowiązującymi przepisami dziecko na zajęcia powinno zostać przyprowadzone przez rodzica lub opiekuna.

 • PŁYWALNIA CHEŁM: 11.00-12.00 nauka pływania /12.00-13.00 nauka pływania, piłka wodna /13.00-14.00 nauka pływania, aqua aerobik
 • PŁYWALNIA OSOWA: 11.00-12.00 nauka pływania /12.00-13.00 piłka wodna /13.00-14.00 aqua aerobik
 • PŁYWALNIA STOGI: 13.00-14.00 nauka pływania /14.00-15.00 piłka wodna /15.00-16.00 aqua aerobik
 • PŁYWALNIA ORUNIA: 11.00-12.00 – środa i piątek – nauka pływania /12.00-13.00 – środa i piątek – nauka pływania /13.00-14.00 – środa i piątek – nauka pływania, aqua aerobik /14.00-15.00 – poniedziałek, wtorek i czwartek –  nauka pływania /15.00-16.00 – poniedziałek, wtorek i czwartek –  nauka pływalnia /16.00-17.00 – poniedziałek, wtorek i czwartek –  nauka pływania, aqua aerobik.

Zimowa Szkoła Ratownictwa

Ferie zimowe 2021 w kierunku ratownictw? Czemu nie! Zimowa Szkoła Ratownictwa to cykl tygodniowych zajęć dla dzieci i młodzieży w wieku od 8 do 16 lat. Zajęcia będą odbywać się w dwóch lokalizacjach: na pływalni Chełm oraz Osowa w Gdańsku.

W programie zaplanowano ćwiczenia doskonalące umiejętności pływackie z elementami ratownictwa.  Zajęcia będą również obejmować podstawowe elementy pierwszej pomocy oraz zawierać elementy gier i zabaw w wodzie. Zadaniem szkoły jest przygotowanie wszystkich uczestników do niesienia pomocy w wodzie oraz przybliżenie zainteresowanym idei ratownictwa bezpiecznej kąpieli. Zajęcia poprowadzą doświadczeni ratownicy, kadra instruktorów ratownictwa oraz trenerów pływania. Po ukończeniu cyklu zajęć, każdy uczestnik otrzyma dyplom ukończenia Zimowej Szkoły Ratownictwa. Uwaga! Liczba miejsc na każdej z pływalni jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.

Co ważne, każde zapisane dziecko na zajęcia Zimowej Szkoły Ratownictwa musi posiadać podstawowe umiejętności pływania. To warunek udziału w zajęciach. Ponadto dokonanie zapisu przez formularz jest to równoznaczne z akceptacją regulaminu akcji.

 • PŁYWALNIA CHEŁM w Gdańsku od poniedziałku do piątku godziny: 14.00–15.00; 15.00– 16.00
 • PŁYWALNIA OSOWA w Gdańsku od poniedziałku do piątku godziny: 14.00–15.00; 15.00– 16.00

-> Regulamin i oświadczenie uczestnictwa <-

Zapisy na pływalnie Chełm ->https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLScOC2VAPGFK_juF_LHQWJvBs6YzBw19nUeAhJ2sDPWe-WuyvQ/viewform

Zapisy na pływalnie Osowa -> https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSc285qB2J6MomVtx43MVzEOObglKLWqQC2cYR6nKXkmDgg2Qw/viewform

ferie zimowe 2021 w Gdańsku

Szkolne ferie z badmintonem

To zajęcia podczas których dzieci poznają podstawy zasad i technik gry w badmintona. Uczestnicy będą mieli możliwość zwiększenia swojego poziomu świadomości nt. historii badmintona, a także zwiększyć umiejętności pracy w grupach. Treningi będą się odbywać na specjalnie przygotowanym boisku, dysponującym pełnym ogrzewaniem i zadaszeniem, znajdującym się przy ul. Lecha Kaczyńskiego 13. Na zajęciach wymagane jest obuwie zmienne oraz strój sportowy. Uwaga! W związku z ograniczoną ilością miejsc – 15 osób, konieczna jest wcześniejsza internetowa rejestracja. 

 • Kiedy: 4, 8, 11, 13 oraz 15.01.2021 roku (poniedziałki, środy i piątki)
 • Gdzie: Klub Sportowy Sport Park Przymorze przy ul. Lecha Kaczyńskiego 13 w Gdańsku,
 • W jakich godzinach: 11.00 – 12.30
 • Limit – 15 osób
 • Formularz zgłoszeniowy: zapisy – biuro@sportpark.com.pl lub telefonicznie 509 024 105

Aktywne ferie z Lechia Tennis Club

Ferie zimowe 2021 w Gdańsku mogą być okazją do gier zespołowych. W programie aktywności sportowo-rekreacyjne (tenis, sparingi tenisowe z rówieśnikami, unihokej, piłka nożna i inne), zabawy i animacje, zajęcia edukacyjne (gry i zabawy integracyjne, gry planszowe, konkursy). Warunkiem przystąpienia do zajęć jest posiadanie zmiennego obuwia oraz stroju sportowego. Sprzęt zapewnia organizator. Zajęcia są bezpłatne, obowiązuje limit miejsc. Dlatego wymagana jest wcześniejsza internetowa rejestracja, decyduje kolejność zgłoszeń.

 • Kiedy: 4-0.01.2021 i 11-15.01.2021 r.,
 • Gdzie: Korty tenisowe przy ul. Traugutta 29 w Gdańsku,
 • W jakich godzinach: 09.30-10.30 oraz 11.30-12.30,
 • Limit: 10 osób,
 • Formularz zgłoszeniowy: Zapisy – biuro@lechiatennisclub.pl

Treningi judo

W treningach mogą wziąć udział dzieci i młodzież szkolna w wieku od 7 do 16 lat.  Zajęcia odbywają się na hali sportowej przy ul. Traugutta w Gdańsku. Warunkiem uczestnictwa w zajęciach jest posiadanie stroju sportowego z długim rękawem i długą nogawką. Zajęcia są bezpłatne.

 • Kiedy: 4-8.01.2021 i 11-15.01.2021 r.,
 • Gdzie: Hala sportowa przy ul. Traugutta 29 w Gdańsku,
 • W jakich godzinach: 09.30 – 10.30 oraz 16.00 – 17.00,
 • Formularz zgłoszeniowy: zapisy – w biurze klubu lub tel. 605 086 353.

Szkolne ferie pod znakiem żeglarstwa

Choć pandemia uniemożliwiła wejście na pokład Zaruskiego, młodzi fani żeglarstwa mogą wzbogacać swoją wiedzę w formule online. Zajęcia o tematyce morskiej odbywać się będą w dwóch turnusach tygodniowych w godzinach 10:00 – 12:00. Adresowane są dla młodzieży w wieku 15-25 lat i prowadzone będą przez oficera programowego i kapitana żaglowca szkolnego „Generał Zaruski” Piotra Królaka, przy współpracy z Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku.

Zajęcia mają charakter interaktywnych warsztatów, a każdy z turnusów oferuje kompletny cykl edukacyjny z odpowiednio opracowanym programem na każdy dzień. Oznacza to, że każdy z turnusów jest dla różnych grup. Warunkiem przystąpienia do zajęć jest posiadanie ważnej legitymacji szkolnej lub dowodu osobistego. Zajęcia są bezpłatne.

W każdym ze spotkań on-line może wziąć udział maksymalnie 10 osób. Decyduje kolejność zgłoszeń dokonanych w formularzu Google pod linkami: I turnus (4-8.01.2021) lub II turnus (11-15.01.2021)

W programie każdego turnusu:

 1. Czy warto żeglować?
 2. Wprowadzenie do żeglarstwa.
 3. Morskie opowieści.
 4. Historia i eksploatacja STS “Generał Zaruski”.
 5. Jak dostać się do “Akademii Zaruskiego”?
 6. Budowa jachtu, czyli techniczna strona żeglarstwa.
 7. Podstawy nawigacji – jak żeglować bezpiecznie do celu.
 8. Meteorologia – czy można uniknąć sztormów?
 9. Samodzielne przygotowanie trasy rejsu na podstawie prognozy pogody.
 10. Teoria żeglowania, czyli czy jacht może płynąć prawie pod wiatr?
 • Kiedy: 4–8.01 oraz 11–15.01.2021 r.,
 • Gdzie: Spotkania on-line Google Meet (na mailowe zaproszenie prowadzącego),
 • W jakich godzinach: 10.00 – 12.00,
 • Limit: 10 osób,
 • Formularz zgłoszeniowy: I turnus (4-8.01.2021) lub II turnus (11-15.01.2021).

Ferie szkolne z kulturą

Zajęcia online dla dzieciaków przygotowały Muzeum Gdańska, Instytut Kultury Miejskiej, Gdański Archipelag Kultury oraz Teatr Miniatura. Część zajęć odbywać się będzie przez całe ferie, niektóre zaś tylko w drugim tygodniu. Uwaga! Ze względu na możliwość zmiany obostrzeń sanitarnych prosimy o śledzenie stron internetowych instytucji, gdzie umieszczone zostaną dokładne informacje o ofercie na ferie.

Ferie zimowe 2021 online z Muzeum Gdańska

W pięciu różnych zajęciach online mogą brać udział dzieci w wieku od 6 do 12 lat. Uczestnicy mogą zapoznać się z tajemnicami historii Gdańska, bądź pod okiem instruktora namalować własną interpretację obiektu ze zbiorów muzealnych. Zajęcia są bezpłatne, bądź za dopłatą, w ramach której uczestnik otrzymuje materiały potrzebne do ukończenia zadań. Obowiązuje internetowa rejestracja miejsc. Lekcje odbywają się przez aplikację Microsoft Teams. Obecność opiekuna nie jest konieczna pod warunkiem, że dziecko radzi sobie z obsługą komputera.

 1. Namaluj historię Gdańska: zajęcia online są skoncentrowane są wokół dziedzictwa kulturowego Gdańska oraz zbiorów Muzeum Gdańska. Podczas warsztatów uczestnicy poznają sztukę kompozycji, nauczą się doboru barw i zgłębią tajniki świata i cienia. Celem zajęć jest przygotowanie własnej interpretacji dzieł sztuki ze zdigitalizowanej oferty Muzeum Gdańska i jej „zmaterializowanie” we własnym domu pod opieką instruktora.

Zajęcia odbywać się będą w soboty, tj. 9, 16, 23 i 30 stycznia 2021 r. w godzinach 11.00 – 15.00. Na warsztaty można zarejestrować się pod adresem a.czarnota@muzeumgdansk.pl. Koszt całego kursu online wynosi 32 zł.

2. Odkryj tajemnice gdańskiej historii – ta oferta lekcji online składa się z czterech tematycznych propozycji, tj. „Herb Gdańska”, „Rycerze króla Artura”, „Panienka z okienka” oraz „W domu państwa Uphagenów”  przeznaczonych dla dzieci w wieku od 6 do 12 lat.

Godzinne zajęcia odbywają się codziennie od 7 do 15 stycznia 2021 r. poprzez aplikację MS Teams.  Obowiązują wcześniejsze zapisy pod adresem edukacja@muzeumgdansk.pl lub pod numerem telefonu: 514-222-205. Zapisu na zajęcia należy dokonać najpóźniej do dnia poprzedzającego zajęcia, do godziny 15.00.

Harmonogram zajęć
7 – 15 stycznia, godz. 11.00-12.00

7 stycznia (czwartek) – Panienka z okienka / Dwór Artusa
8 stycznia (piątek) – Rycerze króla Artura / Dwór Artusa
11 stycznia (poniedziałek) – Herb Gdańska / Ratusz Głównego Miasta
12 stycznia (wtorek) – Wizyta u Państwa Uphagenów / Dom Uphagena
13 stycznia (środa) – Panienka z okienka / Dwór Artusa
14 stycznia (czwartek) – Rycerze króla Artura / Dwór Artusa
15 stycznia (piątek) – Herb Gdańska / Ratusz Głównego Miasta

Jakie dźwięki wydaje Gdańsk i inne miejskie tajemnice

Zajęcia rozpoczną się 7 stycznia, a spotkania podzielone zostaną na dwa główne bloki tematyczne. Pierwszy będzie związany ze znanym cyklem „Gdańskie Miniatury”, którego tematem przewodnim są Dźwięki Miasta. Uczestnicy będą szukać miejskich dźwięków związanych zarówno z dawnym, jak i współczesnym Gdańskiem. Na drugim bloku zajęć „Łączy nas Gdańsk. Gdańsk wielu kultur” będą odkrywane związki wybranych narodowości z Gdańskiem.

Spotkania przeprowadzone będą w aktywny sposób: uczestnicy będą rozwiązywać zadania przygotowane przez prowadzących: szukać śladów danych narodowości w Gdańsku czy uczyć się podstawowych zwrotów w danym języku. Zajęcia poprowadzą licencjonowani przewodnicy miejscy i historycy – wszyscy z zacięciem edukacyjnym. Odbywać się będą codziennie i trwać ok. godziny. Więcej informacji zostanie podanych do 23 grudnia na stronie www.ikm.gda.pl.

Domowe Laboratorium czyli ferie z Hevelianum

Hevelianum w Gdańsku przedstawiać nie trzeba. Ta instytucja również przygotowała ofertę na ferie zimowe 2021. Zajęcia odbywać się będą na profilu FB oraz na platformie Zoom. Szczegółowe informacje dotyczące zapisów pojawią się niebawem na stronie Hevelianum.  

Jak piszą Organizatorzy: „W poniedziałek, 4 stycznia o godz. 10.00 oraz w sobotę, 9 stycznia o tej samej godzinie można spędzić czas w kuchni odkrywając jak w prosty sposób z kuchennych odpadków po przygotowywaniu obiadu wyczarować ogród i własną zieleninę? Pokażemy kilka sposobów na domową hodowlę hydroponiczną wykonaną z fragmentów różnych roślin. Zachęcamy do przesyłania zdjęć z przeprowadzonego doświadczenia”.

Jakie atrakcje szykuje Hevelianum na zimowe ferie 2021 w Gdańsku, na pierwszy tydzień? W tym czasie, codziennie w godz. 10.00 i 12.00 odbywać się będzie astronomiczny pokaz na platformie Zoom. Na zajęcia obowiązują zapisy na adres mailowy: edukacja@hevelianum.pl. Ilość miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń. Podczas pokazu uczestnicy poznają gwiezdne dokonania gdańskiego astronoma Heweliusza. Jak piszą Organizatorzy: „Dowiemy się, jakie obiekty można podziwiać na niebie najbliższej nocy. Dowiemy się, jak odróżnić planety od gwiazd. Poznamy gwiazdozbiory i spróbujemy odpowiedzieć na nurtujące każdego pytania, nawet te z kosmosu”.

W drugim tygodniu ferii, codziennie w godz. 10.00 i 12.00 odbywać się będzie pokaz popularnonaukowy na platformie Zoom. Na zajęcia obowiązują zapisy na adres mailowy: edukacja@hevelianum.pl. Ilość miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń. Organizatorzy pokażą, jak zręczne dłonie, bystry umysł i znajomość praw rządzących światem pozwalają dokonywać niemożliwego, bo całą tę magię wyjaśnia nauka. Uczestnicy zobaczą też naukowe eksperymenty, które wydają się magią!

Gdański Archipelag Kultury na ferie zimowe 2021

Gdański Archipelag Kultury w Gdańsku zaprasza małe i duże dzieci na zajęcia online. Swoją ofertę przygotowały wszystkie filie archipelagu, a udział w nich może wziąć każdy chętny, niezależnie od tego, czy uczęszczał na zajęcia do domu kultury przed pandemią. Na zajęcia obowiązują zapisy, dlatego warto wcześniej odwiedzić stronę internetową danej filii i zapoznać się ze szczegółami rekrutacji. Warto skorzystać również z przygotowanej z myślą o rodzinach gry terenowej, podczas której można poznać Zaspę. W dogodnym terminie, z zachowaniem zasad bezpieczeństwa można udać się na spacer i odkrywać historię i tajemnice tej dzielnicy. W ten sposób ferie zimowe 2021 fajnie zapiszą się w pamięci ich uczestników.

 • GAK Gama w Gdańsku zaprasza na warsztaty kreatywne, zabawy taneczno-ruchowe, czytanie na ekranie. Wszystkie aktywności odbędą się online podczas drugiego tygodnia ferii. Obowiązują zapisy (telefonicznie lub mailowo). Zajęcia będą odbywać się na platformie ZOOM. Zajęcia kreatywne z podziałem na dzieci młodsze i starsze (online). Zabawy taneczno-ruchowe online dla dzieci prowadzone przez instruktora. Czytanie bajek online na profilu FB GAK Gamy – bajki polskie i ukraińskie będą czytane przez aktorów teatru Navpaky.
 • GAK Projektornia w Gdańsku zaprasza na zajęcia warsztatowe online w dwa tygodnie ferii. Zajęcia będą nawiązywały do Roku Lema, obchodzonego w roku 2021. ajęcia będą skierowane do dzieci od 7 do 12 roku życia, wstęp wolny, obowiązują wcześniejsze zapisy. Materiały będą dostępne do odbioru w Projektorni GAK.
  Kosmiczne komiksy z Martą Tymińską – 4 spotkania po 1,5 h online; na zajęciach dzieci przygotują autorskie komiksy i projekty graficzne z pomocą dostępnych narzędzi; będą to także warsztaty z robienia visual novelek, czyli robienia właśnie mini-gierek z dialogami; wykorzystane zostaną darmowe platformy jak na przykład canva.com, www.storyboardthat.com
  Maskotko-ufoludek – zajęcia podczas których powstaną maskotki – ufoludki z różnych planet układu słonecznego, dodatkowo będzie możliwość wyposażenia maskotek w niezbędne akcesoria opracowane według autorskiego projektu uczestników; podczas zajęć wykorzystane zostaną różnego rodzaju materiały krawieckie – włóczka, filc itp. – 2/4 spotkania po 1,5 h.
  Zdobywcy kosmosu – zajęcia kreatywne podczas, których uczestnicy obejrzą wprowadzające prezentacje i materiały wizualne o podróżach w kosmos, środkach transportu kosmicznego, a następnie wykonają własne rakiety, lunety do obserwacji kosmosu – 2 spotkania po 1,5 h.
 • GAK Plama w Gdańsku zaprasza na warsztaty dla dzieci online, słuchowisko, spektakle teatralne online, studio foto na świeżym powietrzu.
  3 stycznia o godz. 17.00 odbędzie się przedstawienie online – Teatr pod Orzełkiem „Bajkowa szopka”. Akcja dzieje się w bibliotece, gdzie w Noc Wigilijną postacie z książek przemawiają do widza. W spektaklu nawiązuje się do tradycji papierowych szopek. W widowisku wykorzystano klasyczne kolędy i nietypowe pastorałki w aranżacji Agnieszki Glińskiej.
  4-15 stycznia odbywać się będzie multimedialna gra terenowa „Zimowa Zaspa”. Wszystkie dzieciaki małe i duże oraz ich opiekunów zapraszamy do zimowego spacerowania po naszej dzielnicy. Poznajcie lepiej Zaspę, obejrzyjcie murale i odnajdźcie QR-kody, pod którymi ukryliśmy linki do przygotowanych specjalnie dla Was ciekawostek o dzielnicy Zaspa, mini słuchowisk z opowiadaniami pochodzącymi z książek Wydawnictwa Dwie Siostry, piosenki i konkursy. Szczegóły akcji na stronie gak.gda.pl. Niezbędna aplikacja do odczytywania kodów QR.
  8 stycznia o godz. 20. 00 odbędzie się online koncert grupy Lastryko. Koncert w GAK Plamie będzie pierwszym po ukazaniu się nowej płyty i jednocześnie ostatnim przed koncertową przerwą. Lastryko zaprezentuje całość nowej płyty i fragmenty nowego materiału, a wszystko to będzie na żywo transmitowane ze sceny Plamy.Lastryko to przedstawiciele trójmiejskiej sceny alternatywnej, grają muzykę z pogranicza psychodelii, post i kraut rocka, z typowym dla Trójmiasta eklektyzmem i eksperymentalnym zacięciem.
  11 stycznia o godz. 12:00 odbędą się online rodzinne warsztaty plastyczne z Agatą Królak.Warsztaty mają na celu pobudzić kreatywność i zachęcić do wspólnej zabawy. Podczas warsztatów wykorzystywane będą gotowe pakiety, które posłużą do wykonania małych dzieł sztuki. Uczestnicy warsztatów będą mogli odebrać je na kilka dni przed warsztatami z Plamy. 11 stycznia spotykamy się wszyscy razem (online) by w zaciszu swojego domu, pod okiem instruktorki i z pomocą rodziców wykonać papierowe artefakty nawiązujące do historii Zaspy.
 • GAK Scena Muzyczna w Gdańsku zaprasza na warsztaty dla dzieci, młodzieży i dorosłych, kino kosmos, wydarzenia miejskie w plenerze. Wszystkie warsztaty są otwarte dla nielimitowanej liczby osób. A odbywać się będą na FB filii. W pierwszym tygodniu ferii odbędą się warsztaty fotograficzne online, a w drugim z kaligrafii. W grupie Klubu Filmowego Kosmos na fb odbędą się dwie projekcie tygodniowo. Na spotkania zapraszają Weroniką Orzechowską, Wojciechem Zejdą i Mikołajem Lewalskim.Następnie film zostanie zanalizowany i zinterpretowany na wirtualnym spotkaniu klubu na platformie Zoom. Spotkania przeznaczone dla dowolnej liczby osób, młodzieży, osób dorosłych i seniorów.
  Lekcje poppingu online z Lipskee’m 4 warsztaty (po dwa w każdym tygodniu ferii).Wirtualne, darmowe lekcje poppingu z Adrianem Lipskee Lipińskim – uczestnikiem programu Mam Talent, a także instruktorem Sceny Muzycznej GAK. W ramach każdej lekcji została przeprowadzona prezentacja figur z tutorialem jak wykonywać je poprawnie. Tutoriale publikowane będą na fanpage’u Sceny Muzycznej. Zajęcia Popping to nie tylko nauka ruchów, to również wiedza, historia, styl życia, forma wyrażania siebie, wzbudzająca duże zainteresowanie innych. Uczestnicy tych zajęć nauczą się również w konstruktywny sposób reagować na krytykę i wyrażać złość, zamiast pozwalać się jej niszczyć od środka.
  Podczas warsztatów kaligraficznych, które będą się odbywać w drugim tygodniu ferii prezentowane zostaną nowe kroje pisma oraz liternictwa. Warsztaty poprowadzi Kamil Gibas – historyk sztuki, doktorant nauk o sztuce Uniwersytetu Jagiellońskiego, a także od 2016 roku wykładowca w krakowskiej szkole kaligrafii Littera Nova.
 • GAK Wyspa Skarbów w Gdańsku przygotowała różne aktywności online – warsztaty rodzinne, czytadełko na ekranie, biblioteka na wyspie, warsztaty manualne i muzyczne. Wszystkie odbywać się będą podczas dwóch tygodni.  Niektóre z nich będą dodatkowo płatne, na wszystkie obowiązują zapisydo 6 stycznia 2021 pod nr  tel. 58 323-91-15 od pon. do pt. w godz. 8.00-16.00. wyspaskarbow@gak.gda.pl. UWAGA: obowiązuje limit miejsc oraz kolejność zgłoszeń!Szczegółowy plan zajęć dostępny na fb filii i na stronie internetowej.
  We wtorek 5 stycznia i w czwartek, 7 stycznia w południe odbywać się będzie Czytadełko na platformie zoom. Czy zanurzymy się w świecie pełnym magii, czułości i niezwykłych przypadków, czy też może będziemy odkrywać kryminalne zagadki tajemniczych przestępstw? Spośród kilku naszych propozycji wybierzecie książkę, którą w całości, lub częściowo przeczyta Wam Kamil Leński.
  W piątek 8 stycznia w południe odbędzie się video spotkanie (dostępne na fb) z Anną Czerwińską-Rydel, autorką książek dla dzieci.
  W poniedziałek 11 stycznia w południe odbędą się PANDEMICZNE EMOCJE czyli  warsztaty rodzinne prow.Team Mama z Lasu-Ewa Czapiewska i Sandra Groblewska / wstęp 10 zł / platforma Zoom. Podczas warsztatów „Pandemiczne emocje” przyjrzycie się swoim podstawowym emocjom, zarówno tym przyjemnym, jak i nieprzyjemnym (radością, złością, strachem, smutkiem, odrazą).Uczestnicy tego spotkania zapoznają się z praktycznymi sposobami regulacji emocji, w tym z bezcennymi technikami oddechowymi, które stosować można zawsze i wszędzie. Dzieci i rodzice, którzy zdecydują się wziąć udział w tych zajęciach wyjdą z nich, nie tylko z większą świadomością siebie, ale też z większą akceptacją siebie i swoich najbliższych. Na warsztaty zapraszamy dzieci w wieku od 6 do 8 lat wraz z rodzicami.
  We wtorek 12 stycznia o godz. 13.00 odbędą się na platformie zoom warsztaty POZNANIE PRZEZ EKSPERYMENTOWANIE warsztaty edukacyjno-przyrodnicze. Na warsztaty obowiązują zapisy, wstęp kosztuje 10 zł.  Na zajęciach przeprowadzimy szereg doświadczeń, dzięki którym odpowiesz nie tylko na to pytanie, ale dowiesz się także, że cukier ma wiele postaci. Sprawdzimy, które produkty zawierają ten najbardziej złożony, którego lepiej nie dodawać do herbaty. Na koniec przeprowadzimy eksperyment, pokazujący czy nasza ślina może działać jak nożyczki.
  W środę 13 stycznia w południe pojawią się SZYSZKOWE TROLLE, czyli warsztaty manualne prowadzone na zoom (wstęp 10 zł). Jak wyglądają trolle? Czy są to paskudne stworzenia ze zrogowaciałą skórą i wielkimi nosami? Czy może urocze istoty przypominające muminki? My zaproponujemy Wam takie… szyszkowe! Z pomocą materiałów znalezionych w lesie, kleju, sznurka i pomponów pokażemy Wam jak wykonać unikalnych bohaterów, z wymyślonych przez was opowieści. Ich wygląd będzie zależał tylko od Waszej nieskrępowanej fantazji!
  W czwartek od godz. 12.00 odbędą się najpierw warsztaty muzyczne, a od godz. 14.00 warsztaty edukacyjno – manualne. Wstęp 10 zł na każde, odbywać się będą na zoomie. Warsztaty KIESZONKOWE MUZEUM odbywać się będą dwa dni (czwartek i piątek) i pomogą odpowiedzieć na pytanie jak zmieścić całe muzeum w kieszeni? Czy kawałek kartonu, nożyczki, papier i flamastry mogą stworzyć mini muzeum, które z dumą będziemy mogli prezentować na domowej półce?
 • GAK Stacja Orunia w Gdańsku zaprasza na warsztaty z rękodzieła online oraz na spacery po Oruni z przewodniczką. Wszystkie zajęcia odbywać się będą w formie transmisji na profilu fb GAK stacji orunia. Będą dostępne dla wszystkich dzieci bez zapisów.
  We wtorek 5 stycznia o godz. 11.00 odbędą się warsztaty online dla dzieci i rodziców. Tworzymy grę planszową z tego, co mamy w domu, czyli gra planszowa z recyklingu. Kolejne warsztaty recyklingowe odbędą się 12 stycznia, godz. 11:00.
  W piątek, 8 stycznia o godz. 11.00 Babcia Lucyna i wnuczki zapraszają na wernisaż i wystawa online. Lucyna Korytowska wraz z wnuczkami opowiedzą jak inspirują się nawzajem, jak wspólnie tworzą i pokażą swoje dzieła.
  Warsztaty krawieckie odbędą się 9 i 16 stycznia, o godz. 11.00. Podczas warsztatów  będzie można uszyć wymarzoną i niepowtarzalną lalę.

Podsumowanie

Oferta, którą Miasto Gdańsk przygotowało na ferie zimowe 2021 wydaje się być bardzo bogata. Pamiętać należy jednak o limicie osób, które mogą wziąć udział w niektórych z organizowanych aktywności, szczególnie chodzi o zajęcia sportowe i półkolonie. Skoro nigdzie nie można jechać, warto poświęcić dwa tygodnie, by dziecko czy nastolatek bądź student nauczył się nowych umiejętności czy pogłębił już posiadaną wiedzę. Tak, wiem, to ostatnie zdanie zabrzmiało to z mojej strony strasznie mentorsko, protekcjonalnie i przemądrzale. Niemniej, w dobie pandemii i przy panujących ograniczeniach warto docenić ofertę Miasta. Mam nadzieję, że tekst, który przygotowałem w oparciu o materiały prasowe, pomoże Wam w podjęciu decyzji dotyczących ferii. Niech ferie zimowe 2021 w Gdańsku zostawią w pamięci Waszych dzieci fajny ślad!

************************************************************************

Czytaj także:

Recenzje książek i map: czytaj więcej – kliknij link,

Przepisy kulinarne z różnych stron świata: czytaj więcej – kliknij link.