Ścieżki
Mojego
Świata

Forum Romanum

Forum Romanum, czyli spory kawał starożytnego Rzymu w sercu jednej z najnowocześniejszych metropolii europejskich. Podobnie, jak w przypadku bazyliki św. Piotra, czy w Muzeum Watykańskim, również Forum Romanum wymaga trochę czasu, by je dobrze zwiedzić.

Jeśli nie macie pomysłu, gdzie wczesną wiosną bądź późną jesienią wybrać się na weekend z Polski, to Włochy (o moich wizytach we Włoszech czytaj tu – kliknij link), a przede wszystkim Rzym (o listopadowej wizycie w Rzymie czytaj tu – kliknij link) są idealnym pomysłem. Co ważne, wizyta w Rzymie nawet na 3 dni pozostawia poczucie niedosytu i chce się tu wrócić, więc gwarantuję Wam, że tych kilka dni pod włoskim niebem z pewnością będą dla Was udane.

Forum Romanum – gdzie go szukać

Forum Romanum znajduje się rzut kamieniem od pomnika króla Wiktora Emanuela II. Wejście na teren tego starożytnego artefaktu jest płatne, koszt biletu to 12 EU (cena za listopad 2017). Na tym samym bilecie, co do Forum, wejdziecie też do znajdującego się nieopodal Koloseum.

Forum Romanum

Najstarszy plac miejski w Rzymie

To tu odbywały się najważniejsze publiczne uroczystości starożytnego Rzymu. Plac, otoczony kilkoma wzgórzami, jak Wiminał, Kapitol, Eskwilin, Palatyn, Celius i Kwirynał, pełnił centralną rolę w starożytnej metropolii. Mnóstwo usytuowanych tu świątyń i publicznych urzędów sprawiało, że to miejsce tętniło życiem setki lat.

Odrobina historii

Kilkaset lat przed początkiem naszej ery było tu bagno. Zostało ono osuszone, a po powstaniu Rzymu miejsce, znane dziś jako Forum Romanum stanowiło jego centralny punkt. Można sobie wyobrazić, ile jeszcze antycznych skarbów – mimo prowadzonych od dziesięcioleci prac archeologicznych – kryje jeszcze ta ziemia. Forum Romanum z czasem zostało rozbudowane i przekształcone w okresie Cesarstwa Rzymskiego w ważne centrum życia społecznego, religijnego oraz ekonomicznego.

Mimo, iż Forum Romanum zostało zniszczone w wyniku najazdu Wizygotów w czwartym stuleciu naszej ery, plac pełnił swoją rolę jeszcze wiele lat. Z czasem pozostałości antycznych budowli posłużyły jako bezpłatny materiał budowlany do wznoszonych w mieście budowli . Zdegradowane, lekceważone, przez stulecia porosło trawą, na której wypasało się bydło, tu również organizowano targi bydła. Dopiero na początku XIX wieku „odkryto” to miejsce pod kątem wykopalisk architektonicznych. Więcej o Forum Romanum przeczytacie na blogu „Zagubieni w Rzymie” w tym linku.

Forum Romanum dziś

Dobra, przyznaje się bez bicia – zakochałem się w tym miejscu. Po prostu. Mógłbym cały dzień łazić tu po ruinach świątyń, zaglądać we wnętrza dawnych magazynów zboża, sycić się widokiem budynków, których szczątki nadal wywołują we mnie ciarki. Forum Romanum to dla mnie atrakcja nr 1 Rzymu i nie wiem, co musiałoby się stać, żebym zmienił zdanie. Jeśli więc lubicie historię starożytną, „Gladiator” Ridleya Scotta wyciskał Wam łzy i jesteście, jak ja, ciekawi świata, to miejsce to szczególnie powinno przypaść Wam do gustu! Ja już się nie będę rozpisywał, tylko zaproszę Was do galerii zdjęć. Zobaczcie, co czeka na Was w tym niezwykłym miejscu!

czytaj również:

Podoba Ci się ten wpis? Podziel się nim z innymi!