Ścieżki
Mojego
Świata

Zamek Bojnice, Bojnický Zámok – wakacje na Słowacji 2020

Zamek Bojnice Bojnický Zámok na Słowacji
Zamek Bojnice czyli Bojnický Zámok, budowla niczym z bajki, to jedna z wielu historycznych budowli, które odwiedziłem podczas wakacji na Słowacji w niesławnym 2020 roku. Położony niedaleko od Żyliny, z dobrym dojazdem, zaprasza w swoje gościnne progi wszystkich turystów. Planujcie wyprawę na Słowację, w Trenczyński Kraj? Zamek Bojnice czyli Bojnický Zámok musi się znaleźć na waszej liście „must see”.

Zamki, pałace, opactwa na Słowacji

Słowacja, podobnie jak Czechy, słyną z pięknych zamków. Usytuowane w miastach czy na wzgórzach, na przecięciu ważnych historycznych szlaków, zachwycają swoim rozmachem i malowniczością. Imponujące z zewnątrz i piękne wewnątrz, pełne interesujących ekspozycji, pozwalających na dotknięcie prawdziwej, kilkusetletniej historii. Ich siła polega na tym, że zachwycają każdego: małego i dużego, rodziny i samotnych wędrowców. takim właśnie obiektem jest Zamek Bojnice czyli Bojnický Zámok – wyjątkowo urokliwy, położony niezwykle malowniczo i kryjący we wnętrzu prawdziwe skarby historii (pisałem już również o zamku Budatin w Żylinie, więcej czytaj tu).

Zamek Bojnice – jak dojechać

Pobyt w Żylinie na Słowacji (o moim pobycie w tym mieście czytaj tu) nie byłby pełny, gdybym nie wybrał się do tego zamku. Jest położony w odległości ok. 62 km od Żyliny. To godzina jazdy autem bądź półtorej autobusem (cena biletu dla osoby dorosłej to 3,10 EU ). Jeśli wybieracie komunikację autobusową, to najprościej z Żyliny dojechać do miejscowości Previdza. Stamtąd komunikacją miejską do Bojnic, miejscowości uzdrowiskowej, położonej niemal przy granicy z Previdzą.

Budowla jak z bajki

Zamek Bojnice czyli Bojnický Zámok to jedna z najchętniej i najczęściej odwiedzanych historycznych budowli na Słowacji. To również jeden z najpopularniejszych dla turystów zamków w tej części Europy. Jego początki sięgają XII wieku. Początkowo drewniany, z czasem był rozbudowywany, przechodził z rąk do rąk i piękniał. Kolejni właściciele dbali o budowlę, nadając jej adekwatne do danej epoki cechy i gromadząc w niej cenne dzieła sztuki. Niestety, cenne zbiory zostały wyprzedane jeszcze przed II wojną światową. Sam Zamek Bojnice czyli Bojnický Zámok przetrwał wojenną zawieruchę. Po wojnie, znacjonalizowany przez państwo, uległ zniszczeniu w wyniku pożaru. Odbudowany od kilku lat pełni rolę oddziału słowackiego muzeum narodowego. Powiem Wam, że jest w nim co oglądać – zobaczcie sami na zdjęciach poniżej!

Bojnický Zámok w popkulturze

Zamek Bojnice czyli Bojnický Zámok na Słowacji to również miejsce wielu imprez. Jednym z najbardziej znanych eventów jest organizowany na przełomie kwietnia i maja (30 kwietnia to wg wierzeń dawnych Germanów tzw. Noc Walpurgii, kojarzona z nocą zmarłych i sabatami czarownic) Międzynarodowy Festiwal Duchów i Straszydeł (Medzinárodný festival duchov a strašidiel, więcej czytaj o tej imprezie tu). Atrakcyjność zamku sprawia, że stanowi naturalną scenografię dla wielu filmów czy przedsięwzięć artystycznych. Jestem pewien, że te motywy architektoniczne, widoki i wnętrza spokojnie odnajdziecie przynajmniej w kilku historycznych filmach.

Więcej informacji o zamku: godziny otwarcia, ceny, warunki zwiedzania i kontakt, znajdzie na stronie internetowej slovakia.travel.pl w tym linku.

Podoba Ci się ten wpis? Dołącz do mnie na Facebooku i bądź na bieżąco z moimi poradami, podróżami i przepisami!

Czytaj również:

Podoba Ci się ten wpis? Podziel się nim z innymi!