Ścieżki
Mojego
Świata

Vyhliadková Veža Bojnice Čajka v Oblakoch

Vyhliadková Veža Bojnice – „Čajka v Oblakoch” – czyli wieża widokowa w słowackich Bojnicach poleca się do obejrzenia! Rozciąga się stąd świetny widok na okolice, w tym na prawdziwą perłę – miejscowy zamek. Sama wieża zaskakuje innowacyjnym kształtem, jakże innym od widokowej wieży w Żylinie (pisałem o niej tutaj).

Vyhliadková Veža Bojnice

Miejscowość Bojnice, położona w odległości ponad 60 km od Żyliny (o moim pobycie w Żylinie czytaj tutaj), oprócz imponującego zamku (czytaj o nim tu) ma jeszcze jedną atrakcję, którą warto zobaczyć. To właśnie wieża widokowa – po słowacku Vyhliadková Veža Bojnice, zwana również „Čajka v Oblakoch”. Wije się serpentyną przez wiele metrów w górę, prowadząc na świetny taras widokowy. Po drodze można wręcz sięgać czubków drzew!

Čajka v Oblakoch

Vyhliadková Veža Bojnice jest pięknie położona na zalesionym terenie. Została wybudowana na wysokości 415 m n.p.m., na zboczu góry o nazwie Mala Magura. Metalowa konstrukcja wieży prowadzi na szczyt nie schodami, a drewnianym pomostem szerokości 2,5 metra i długości 550 metrów, o nachyleniu 6 stopni. Wspinamy się po nim na taras usytuowany na wysokości 30 metrów, sięgający ponad czubki drzew. Z wieży można zjechać tzw. toboganem, o długości 70 metrów, za 1 EU – to atrakcja głównie dla dzieci. Wstęp na wieżę jest płatny: dorośli za wstęp płacą 8 EU, dzieci 3-15 lat: 4 EU. Więcej o wieży przeczytasz tu.

Widoki warte wejścia

Čajka v Oblakoch została oddana do użytku w 2015. Z tarasu na szczycie widać uzdrowisko Bojnice, z najbliższym otoczeniem, w tym piękne lasy na zboczach Malej Magury. Dostrzeżemy z niej również największe miasto w regionie – Prievidze oraz pasma górskie Kremnickie Vrchy i południowy kraniec Lucianskiej Malej Fatry.

Opodal Vyhliadkovej Vežy Bojnice jest również infrastruktura gastronomiczna. Przy samej wieży na głodnych czy spragnionych turystów czekają specjały kuchni słowackiej, większość jednak w postaci fast foodów, warto w związku z tym zejść do miasta gdzie wybór jest zdecydowanie większy. Z ciekawostek: przy wejściu na wieżę, przy samych kasach, na turystów czekają tu sztuczne małpki, grające na instrumentach. Nie widziałem dziecka, które nie byłoby nimi zachwycone!

Podoba Ci się ten wpis? Podziel się nim z innymi!