Ścieżki
Mojego
Świata

Żylina to wspaniały punkt wypadowy – wakacje na Słowacji 2020

Żylina na Słowacji

Żylina na Słowacji (czyli po słowacku Žilina) to wspaniały punkt wypadowy na okoliczne pasma górskie oraz inne atrakcje w regionie. Podczas wakacji niesławnego 2020 roku to właśnie Żylina była jedną z moich dwóch destynacji wakacyjnych (druga to Koszyce – o samych Koszycach czytaj tu).

Żylina na Słowacji

Żylina idealnym punktem wypadowym

Zdecydowały o tym względy praktyczne. Blisko stąd bowiem do Małej Fatry (północnej i południowej części). Bez problemu dojedziemy stąd do Sulovskich Skał, czy Kysuckich Beskidów. Położenie miasta sprawia, że stosunkowo szybko można się stąd również dostać do pasma Wielkiej Fatry (o mojej wyprawie na Wielką Fatrę czytaj tu). Najbliższa okolica również jest pełna atrakcji, z których jedną z najciekawszych jest imponujący zamek Bojnice (więcej o zamku wraz z galerią zdjęć czytaj tu).

Żylina na Słowacji

Żylina na Słowacji

Miasto Żylina jest czwartą co do wielkości metropolią na Słowacji. To również stolica regionu Horné Považie (Poważe Górne). Nazwa tegoż regionu nawiązuje do pięknie meandrującej tu rzeki Wag. Początki miasta Żylina sięgają XIII wieku. Najstarszym obiektem zabytkowym, zachwycającym po dziś dzień, jest tu kościół św. Stefana.

Żylina na Słowacji

Zabytkowe serce miasta

Spacerując po sercu miasta Żylina napotykamy Plac Maryjny, który zachwyca niepowtarzalnym klimatem. Jest zlokalizowany na planie kwadratu, a specjalnego uroku dodają mu arkady. W okolicy placu znajdziemy całkiem sporo restauracji i kawiarni. Przy północnym narożu placu znajduje się charakterystyczny, wielokrotnie przebudowywany budynek ratusza miejskiego. To coś ekstra dla miłośników architektury: dobrze widać tu bowiem szereg elementów architektonicznych, od pierwotnego gotyku przez renesans do czasów współczesnych.

Żylina na Słowacji

Klimatycznie i słowacko

Spacerując po centrum miasta Żylina nie sposób pominąć też Farskich Schodów i górującej nad miastem Katedry Najświętszej Trójcy (w tej chwili w renowacji). Praktycznie każdy spacer po ścisłym centrum miasta odbywa się właśnie tutaj. Na placu poniżej schodów znajduje się posąg słowackiego przywódcy – Andreja Hlinki (1864 – 1938). Tutaj również znajdują się: odrestaurowany hotel Astória. Naprzeciwko niego znajduje się budynek banku VÚB, gdzie pierwotnie zlokalizowany był Dom Vojtecha Spanyola (założyciela żylińskiego szpitala okulistycznego). Opodal jest też jeden z najstarszych parków w mieście. Natomiast centrum placu A. Hlinki u podnóża Farskich Schodów zajmuje oryginalna śpiewająca fontanna autorstwa Jozefa Haščíka. Jej środek ma kształt serca, z którego wypływa woda.

Żylina na Słowacji

Zamek Budatin

Jedną z fajniejszych atrakcji Żyliny, którą spokojnie mogę Wam polecić, jest zamek Budatin, czyli Budatínsky hrad, położony w dzielnicy w o tej samej nazwie. Jego rodowód sięga XIII wieku.

Budatínsky hrad

Pierwotnie był zamkiem, którego charakterystycznym elementem była wieża, zachowana w zasadzie do dziś dnia. Był wielokrotnie przebudowywany, przechodził różne koleje losu. Dziś mieści się w nim Považské múzeum. Otwarte jest w godzinach 09:00 – 17:00 (poniedziałki nieczynne), bilet wstępu dla osoby dorosłej 6EU, dla dziecka do 15. roku życia 3 EU (ceny z wakacji 2020 r.). Więcej samego zamku i jego wnętrze możecie zobaczyć w tej fotorelacji.

Vyhliadková veža Dubeň

Czyli wieża widokowa, z bardzo oryginalnym widokiem na miasto Żylina. Jest położona na wzgórzu po drugiej stronie rzeki Wag, która przepływa przez miasto.

Vyhliadková veža Dubeň

Wieża o metalowo-drewnianej konstrukcji jest dobrze widoczna z terenu miasta. Z osiedla Budatin spacer do niej zajmuje ok. pół godziny. Jest wysoka na ponad 27 metrów, a wstęp na nią jest bezpłatny. Jeśli nie macie lęku wysokości – ażurowa konstrukcja potrafi wzbudzić przerażenie wśród osób bojących się czy wysokości, czy przestrzeni – to na pewno jest to miejsce, które musicie zobaczyć. Więcej zdjęć samej wieży oraz piękna panorama Żyliny z jej szczytu w fotorelacji – oglądaj tu.

Żylina – jak dojechać

Żylina, podobnie jak inne słowackie miasta, jest bardzo dobrze skomunikowana. Nie tylko z innymi miejscowościami, ale również np. z Krakowem. Dojechać tu można z różnych stron Słowacji. Żylina na Słowacji jest ważnym węzłem komunikacyjnym, zarówno autobusowym, jak i kolejowym. Od polskiej granicy ze Zwardonia codziennie kursuje tu 5 pociągów. Ostatni przyjeżdża o 21.13, a cena biletu w granicach 2,5 EUR (wg cen z 2020 r.). Rozkład jazdy od naszej granicy ze Zwardonia możecie znaleźć tu.

Podoba Ci się ten wpis? Podziel się nim z innymi!