Ścieżki
Mojego
Świata

Vyhliadková veža Dubeň wieża widokowa w Żylinie

Vyhliadková veža Dubeň czyli wieża widokowa w Żylinie, na wzgórzu Dubeň, to jedna z fajniejszych atrakcji tego słowackiego miasta (o mojej wizycie w tym mieście przeczytacie tu). Co ważne, wejście na wieżę jest bezpłatne. W kontekście faktu, że walutą Słowacji jest euro, nie jest to bez znaczenia przy planowaniu kosztów pobytu w tym kraju.

Vyhliadková veža Dubeň, czyli wieża widokowa w Żylinie stanowiła cel mojego spaceru w dniu, gdy odpoczywałem po wyczerpującej wędrówce na Małej Fatrze. Na wieży byłem sam, co sprawiło, że mogłem bez rozpraszania uwagi sycić się rozciągającym się z jej szczytu imponującym widokiem.

Vyhliadková veža Dubeň czyli wieża widokowa w Żylinie, jest dobrze widoczna z Żyliny. Można do niej dojechać autem lub wybrać się na spacer. Jest wysoka na ponad 27 metrów. Umiejscowienie na wzgórzu sprawia, że roztacza się z jej szczytu fantastyczna panorama na Żylinę i okolice. Fantastycznie widać meandrującą rzekę Wag, płynącą przez miasto. Widać z niej dobrze m.in. pasmo Małej Fatry, Beskidy oraz ruiny jednego z okolicznych zamków.

Uwaga: ze względu na ażurową konstrukcję wejście na wieżę może stanowić wyzwanie dla osób mających lęk wysokości. Kolejna rzecz: jak ma to miejsce w wielu tego typu konstrukcjach, wchodząc po schodach czujemy drgania konstrukcji. Nie wpływa to na bezpieczeństwo, bo vyhliadková veža Dubeň czyli wieża widokowa w Żylinie jest stabilna. Niemniej nawet dla mnie wrażenie nie było zbyt miłe. Dlatego weźcie moje spostrzeżenia pod uwagę, wybierając się w to miejsce! Więcej o wieży przeczytacie tu.

Co istotne – w wielu słowackich miastach znajdują się takie wieże widokowe. Jedną z nich jest wieża w Koszycach (o moim pobycie w tym mieście przeczytacie tu), kolejna to Vyhliadková Veža Bojnice – „Čajka v Oblakoch” (czytaj o niej tu). Zresztą, co ja tu będę Wam pisać! Zobaczcie sami na zdjęciach! Vyhliadková veža Dubeň, czyli wieża widokowa w Żylinie i widok z jej szczytu z pewnością Was miło zaskoczy!

Podoba Ci się ten wpis? Podziel się nim z innymi!