Ścieżki
Mojego
Świata

Budatínsky hrad czyli Zamek Budatin w Żylinie – wakacje na Słowacji 2020

Budatínsky hrad Zamek Budatin

Budatínsky hrad czyli Zamek Budatin to kolejna atrakcja słowackiej Żyliny (więcej o moim pobycie w tym mieście czytaj tu), którą chciałbym Wam polecić. Jeśli wybierzecie to miasto jako bazę wypadową w pobliskie góry, to w wolnej chwili zapraszam właśnie do zamku.

Budatínsky hrad czyli Zamek Budatin, jak już pisałem wcześniej na blogu, został zbudowany prawdopodobnie w XIII wieku. Pierwotnie pełnił funkcję strażnicy, potem był rozbudowywany, przechodził z rąk do rąk. Przez wieki zmieniał funkcję i w zasadzie dziś jest pałacem. O zamkowej przeszłości świadczy potężna wieża, sięgająca czasów średniowiecza.

Piękno architektoniczne to jedno, ale wnętrza zamku też Was zachwycą! Pełno tu imponujących komnat, wypełnionych historycznymi artefaktami. Wizyta tu to gratka nie tylko dla miłośników historii, ale i specyficznego klimatu, jaki można odnaleźć w liczących setki lat, zabytkowych wnętrzach. Uwaga: w dbałości o piękne, drewniane parkiety, po zamku chodzimy w przekomicznych paputkach, filcowych, takich typowo muzealnych.

Budatínsky hrad czyli Zamek Budatin to również piękna legenda. Jak zwykle w takich przypadkach musi być książę, musi być piękna niewiasta, no i – zgodnie z zadami dramaturgii legend – nieszczęśliwa miłość. Nie inaczej jest i tym razem. Piękna legenda mówi o jednym z władców Zamku Budatin – Gašparze Suňodze. Miał on piękną córkę, Katerinę, która spodobała się z wzajemnością szlachcicowi – Frankowi Forgáčowi. Młodzi rozkochali się w sobie. Niestety, Gašpar Suňoga miał już inne plany wobec córki. Obiecał bowiem jej rękę właścicielowi zamku Vršatec w Białych Karpatach – Jakušicowi.

Danego słowa nie można było cofnąć, wiec biedna Katerina musiała wyjść za obcego hospodara. Gdy już odbyły się zaręczyny, zakochany Franko fortelem wdarł się do zamku, żeby jeszcze raz pobyć ze swoją ukochaną Kateriną. Kiedy wymykał się z zamku, dostrzeżono jego cień. Schadzka się wydała. Rozgniewany ojciec zamurował Katerinę w wieży (obecnie w tym miejscu wisi herb rodzinny).

Zrozpaczony Franko uwolnił ją z więzienia. Szczęście zakochanych nie trwało długo. Hospodar z zamku Vršatec, któremu obiecana była Katerina wyzwał Franka na pojedynek, który zakończył się tragicznie dla młodego szlachcica. Katerina musiała poślubić niekochanego Jakušica.

Legenda jest na tyle żywa współcześnie, że panny, które dotkną herbu Suňoga, odwiedzając zamkowe komnaty, mogą liczyć na szczęście i oczywiście na to, iż odnajdą swojego własnego „księcia”.

Tyle legenda. Budatínsky hrad czyli Zamek Budatin otwarty jest dla zwiedzających (oprócz poniedziałków) w godz. 09:17:00. Bilet wstępu dla osoby dorosłej to koszt 6 EU, dla dziecka do 15. roku życia – 3 EU (ceny z wakacji 2020 r.). Więcej o zamku możecie przeczytać tutaj. Teraz zapraszam Was do fotorelacji z wizyty w tym miejscu. Zobaczcie na zdjęciach sam zamek i skarby, które dziś możemy w nim podziwiać!

Podoba Ci się ten wpis? Podziel się nim z innymi!