Ścieżki
Mojego
Świata

Murale Zaspa Gdańsk

Murale Zaspa Gdańsk od wielu już lat towarzyszą mi podczas pracy w szkole, położnej właśnie w tej dzielnicy miasta. Widzę je z okien, gdy prowadzę zajęcia z młodzieżą, mijam je również codziennie w drodze do pracy i z pracy. Dzięki nim blokowisko, jakim jest gdańska Zaspa, nabrało specyficznego charakteru i wyróżnia się na tle innych tego typu zespołów urbanistycznych w Polsce.

Murale Zaspa Gdańsk

Jak to wszystko się zaczęło? Trzeba by się cofnąć do czasów, gdy na terenie przylegającym do dawnego lotniska Zaspa zaczęło powstawać nowoczesne, jak na tamte lata osiedle – a mówiąc o latach, mam na myśli pierwszą dekadę lat 70-tych. Przez kilkanaście lat powstało tu wiele bloków, niskich i wysokich, przez co Zaspa zyskała tysiące nowych mieszkańców. Nie będę rozwodził się na historią tej dzielnicy – najlepiej opowiedzą o tym Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki, organizujący spacery po tej dzielnicy. Ich atrakcją są oczywiście Murale Zaspa Gdańsk.

Street Art po gdańsku

Dziś wielkoformatowe murale stanowią największy w Polsce zbiór malarstwa wielkoformatowego. Są więc unikalne i warto poświęcić chwilę, by je obejrzeć i poznać ich historię. Zapraszam Was do obejrzenia małej galerii zdjęć mojego autorstwa, pokazujących Murale Zaspa Gdańsk i jednocześnie zachęcam do zapisania się w sezonie na spacer organizowany przez Lokalnych Przewodników i Przewodniczki. Nikt lepiej od niech nie opowie zarówno o dzielnicy, jak i nie oprowadzi po tych imponujących dziełach street artu. Przypomnę jedynie, że brałem udział w takim spacerze pod koniec sierpnia na Dolnym Mieście (link do relacji tutaj, a do fotogalerii tutaj).

Poznaj swoje miasto

Czy warto być turystą we własnym mieście? Pytanie brzmi niezręcznie, ale odpowiedź na nie jest jedna: tak! Szczególnie rok 2020 pokazał nam, jak niewiele brakuje, by zdezorganizować nie tylko codzienne życie i zmienić przyzwyczajenia, ale i nakreślił nowe kierunku w turystyce. Takim trendem jest nie tylko podróż po kraju, ale i po własnym mieście. Ilu z nas mija codzienne wspaniałe budynki, które spowszedniały, nie zwracając uwagi ani na nich historię, ani na nie same? Czasem warto zrobić krok wstecz, odetchnąć głębiej, nabrać dystansu i zacząć cieszyć się tym, co mamy, często na wyciągnięcie ręki.

Blokowisko dziełem sztuki

Ta filozofia nie jest mi obca – Ścieżki Mojego Świata to od początku istnienia projekt nie tylko o wyprawach do dalekich krain, ale i do miejsc bliskich, codziennych, odkrywający je na nowo. Patrząc z tej perspektywy nawet zwykłe, dobrze już znane blokowisko, może stać się fascynującym obiektem do eksploracji. Przykład to Murale Zaspa Gdańsk, czekające na to, aż je ponownie odkryjecie. Czy to dla siebie samych, czy dla Waszych znajomych, odwiedzających Gdańsk, a nie spodziewających się na dużym mieszkaniowym osiedlu takich właśnie widoków!

Podoba Ci się ten wpis? Podziel się nim z innymi!