Ścieżki
Mojego
Świata

Wymiana Karty Mieszkańca na Kartę Mieszkańca ze zdjęciem Ścieżki mojego świata

Wymiana Karty Mieszkańca na Kartę Mieszkańca ze zdjęciem już trwa. Zapytacie: po co ją wymieniać? W tym wpisie krok po kroku wyjaśnię, dlaczego powinny to zrobić osoby korzystające z komunikacji miejskiej.

To już prawie 3 lata

Karta Mieszkańca – produkt dedykowany mieszkańcom Gdańska – funkcjonuje w stolicy Pomorza od listopada 2017 r. , a więc prawie 3 lata! Pisałem o niej na swoim blogu wiele razy – przy okazji jej wprowadzenia (link do tekstu w tym miejscu); o tym, że umożliwia bezpłatne przejazdy dla dzieci i młodzieży (link do tekstu w tym miejscu); o pakiecie Gdańskiej Karty Mieszkańca na 2020 r. w tym tekście; natomiast tutaj wspomniałem o wspólnym bilecie na gdańską komunikację miejską, przejazdy pociągami PKM/SKM i POLREGIO dla posiadaczy imiennych biletów okresowych i tejże karty.

Miesiąc temu przedstawiłem Wam nową odsłonę Karty Mieszkańca – Kartę Mieszkańca ze zdjęciem – w tym wpisie. Dziś z kolei kilka słów o tym, że trwa już wymiana Karty Mieszkańca na Kartę Mieszkańca ze zdjęciem. Czym spowodowana jest wymiana i co oznacza dla posiadaczy tego produktu – o tym w moim tekście.

Karta Mieszkańca a komunikacja miejska

Wymiana Karty Mieszkańca na Kartę Mieszkańca ze zdjęciem opłaca się osobom korzystającym regularnie z komunikacji miejskiej, posiadającym Kartę Miejską (więcej o Karcie Miejskiej czytaj tu). Dlaczego? Pozwoli ona jej posiadaczom na podróż zarówno komunikacją miejską, jak i koleją po Gdańsku, przy wykorzystaniu jednego nośnika. Ten właśnie jeden nośnik to wspomniana Karta Mieszkańca ze zdjęciem (obecnie podczas kontroli w pociągach trzeba okazać zarówno Kartę Mieszkańca – która upoważnia do przejazdów pociągami SKM/PKM i POLREGIO po Gdańsku) i tradycyjną Kartę Miejską.

Od 01.09.2020 r. wystarczy mieć przy sobie jedynie Kartę Mieszkańca ze zdjęciem. Ta karta, nie dość, że pozwala dograć imienny bilet okresowy, dzięki czemu możliwa będzie podróż autobusami, tramwajami w sieci transportu ZTM Gdańsk, to jeszcze w samym Gdańsku umożliwia podróż pociągami SKM, PKM i POLREGIO. Jest to i nowość, i ogromne ułatwienie dla mieszkańców Gdańska. Nie wspomnę już o całym pakiecie korzyści, jakie oferuje swoim posiadaczom (co roku jeden bezpłatny wstęp do wielu gdańskich instytucji oraz szereg zniżek – szczegóły w tym linku).

Dodatkowa korzyść to jedna karta, a więc jeden nośnik – nie dwa, jak obecnie – więc i mniejsze ryzyko zawieruszenia się, czy to Karty Mieszkańca, czy to Karty Miejskiej.

Wymiana Karty Mieszkańca na Kartę Mieszkańca ze zdjęciem – jak to zrobić

To bardzo proste. Już od 8 czerwca 2020 r. można składać wnioski o wymianę swojej Karty Mieszkańca na spersonalizowaną Kartę Mieszkańca ze zdjęciem. Można to zrobić na dwa sposoby: stacjonarnie i online.

Wymień stacjonarnie

Stacjonarnie w Centrum Obsługi Gdańskiej Karty Mieszkańca, które mieści się przy alei Grunwaldzkiej 148, od pon. do pt. od 08:00 do 18:00 i w sob. od 10:00 do 16:00. Do wniosku należy dołączyć papierową wersję swojego zdjęcia. Prawidłowe zdjęcie powinno:

  • być aktualne,
  • zgodne z wymaganiami obowiązującymi fotografie do dowodu osobistego (zapoznaj się z nimi TUTAJ)
  • na zdjęciu nie powinieneś mieć nakrycia głowy, okularów z ciemnymi szkłami ani innych rzeczy, które utrudniają rozpoznanie.

Koszt wymiany Karta Mieszkańca na Kartę Mieszkańca ze zdjęciem to zaledwie 2 zł.

Wymień online

Wniosek o Kartę Mieszkańca ze zdjęciem można również złożyć online na stronie internetowej www.jestemzgdanska.pl. Aby to zrobić, należy postępować zgodnie z instrukcją:

1. Trzeba kliknąć w przycisk „Zaloguj”, znajdujący się w górnym pasku strony www.jestemzgdanska.pl

2. W zakładce „Karty i Pakiety” należy kliknąć w baner dotyczący komunikacji miejskiej.

3. Następnie wybieramy odpowiedni wariant Karty Mieszkańca ze zdjęciem – ulgowy lub normalny. Przy wyborze wariantu ulgowego, należy wybrać odpowiednie uprawnienie do ulgi, jakie nam przysługuje (np. ulga studencka), a po kliknięciu w prostokąt poniżej załączyć skan lub dobrej jakości zdjęcia dokumentu uprawniającego do ulgi. Trzeba pamietać o tym, że wybierając kartę pełnopłatną nie będziemy mogli doładować do niej biletu ulgowego! Dlatego należy się dobrze upewnić w kwestii przysługujących uprawnień do zniżek.

4. Kolejny etap to dodanie swojego zdjęcie. Prawidłowe zdjęcie powinno być aktualne, zgodne z wymaganiami obowiązującymi fotografie do dowodu osobistego (bez nakrycia głowy, okularów z ciemnymi szkłami ani innych rzeczy, utrudniających rozpoznanie). Zdjęcie zostanie nadrukowane na Karcie Mieszkańca ze zdjęciem, ale jeśli nie umożliwi weryfikacji właściciela Karty, narażamy się na mandat lub konieczność wyrobienia duplikatu karty, co kosztuje już 20 zł).

5. Następnie klikamy w przycisk „Wyślij wniosek”. Wniosek zostanie zweryfikowany w ciągu maksymalnie 3 dni roboczych (o przebiegu weryfikacji oraz terminie odbioru Karty Mieszkańca ze zdjęciem zostaniemy poinformowani). Na koniec należy wejść w zakładkę „Koszyk” i zapłacić 2 zł za Kartę Mieszkańca ze zdjęciem.

Ważne do zapamiętania

Osoby, które wymienią dotychczasowe Karty Mieszkańca na Kartę Mieszkańca ze zdjęciem i doładują nową Kartę biletem okresowym, zyskają – w ramach zakupionego imiennego biletu okresowego ZTM – możliwość przejazdów SKM/PKM/POLREGIO na terenie Gdańska. Uwaga! Oferta dotyczy tylko imiennych biletów okresowych. To oznacza, że mając bilet na okaziciela nie pojedziemy bezpłatnie ww. pociągami.

Należy też pamiętać, że przejazdy kolejami w ramach imiennego biletu okresowego zakodowanego na Karcie Mieszkańca ze zdjęciem, obowiązują tylko w granicach miasta Gdańska. Dla przykładu: jeśli chcemy udać się SKM z Gdańska do Sopotu czy Gdyni, przejazd w ramach imiennego biletu okresowego ZTM będzie obowiązywał wyłącznie w granicach administracyjnych miasta Gdańska. Na pozostałą część przejazdu należy dokupić płatny bilet.

Co z bezpłatnymi przejazdami dla dzieci i młodzieży? Dzieci i młodzież korzystająca z pakietu bezpłatnych przejazdów w ramach Karty Mieszkańca nie musi wymieniać swoich Kart na spersonalizowane, czyli na Karty Mieszkańca ze zdjęciem. Należy jednak zapamiętać, że bezkosztowe przejazdy SKM/PKM/POLREGIO nie przysługują dzieciom i młodzieży w przypadku korzystania z pakietu bezpłatnych przejazdów w ramach Karty Mieszkańca.

Od 1 września 2020 r., aby skorzystać z bezpłatnych przejazdów SKM/PKM/POLREGIO na terenie Gdańska, należy posiadać przy sobie Kartę Mieszkańca ze zdjęciem, załadowaną ważnym imiennym biletem okresowym ZTM na strefę Miasto Gdańsk lub sieć ZTM (aktualne taryfy biletów okresowych w tym linku).

Tylko jedna karta

Jedna karta, na której mamy:
– wgrany bilet okresowy ZTM, umożliwiający również bezpłatną podróż w granicach Gdańska pociągami SKM/PKM i POLREGIO,
– pakiet korzyści dla posiadaczy Karty Mieszkańca.

Brzmi dobrze, co? Dlatego nie ma co czekać i warto składać wnioski już teraz. Wymiana Karty Mieszkańca na Kartę Mieszkańca ze zdjęciem już trwa. Im szybciej złożycie wniosek, tym szybciej będziecie cieszyć się nowym, spersonalizowanym nośnikiem.

Pytania i odpowiedzi

Na Wasze pytania dotyczące Karty Mieszkańca ze zdjęciem i korzystania – w ramach posiadanego biletu okresowego ZTM – z bezpłatnych przejazdów w pociągach SKM/PKM i POLREGIO po Gdańsku, odpowiedzi znajdziecie na stronie jestemzgdanska.pl w tym miejscu oraz na stronie internetowej Zarządu Transportu Miejskiego w Gdańsku w tym miejscu.

Podoba Ci się ten wpis? Podziel się nim z innymi!