Ścieżki
Mojego
Świata

Karta Mieszkańca ze zdjeciem Aleksandra Dulkiewicz Ścieżki Mojego Świata

Gdańska Karta Mieszkańca ze zdjęciem od 1 września 2020 r. pozwoli jej posiadaczom na podróż zarówno komunikacją miejską, jak i koleją po Gdańsku. Jeden nośnik, który pozwoli dograć imienny bilet okresowy, dzięki czemu możliwa będzie podróż autobusami, tramwajami w sieci transportu ZTM Gdańsk, a w samym Gdańsku również pociągami SKM, PKM i POLREGIO – to istotna nowość i ogromne ułatwienie dla mieszkańców grodu nad Motławą.

265 tysięcy aktywnych użytkowników

O Karcie Mieszkańca pisałem już na blogu, przy okazji jej wprowadzenia (link do tekstu w tym miejscu). Pisałem również o tym, że Gdańska Karta Mieszkańca umożliwia bezpłatne przejazdy dla dzieci i młodzieży (link do tekstu w tym miejscu). O możliwościach, jakie daje Gdańska Karta Mieszkańca na 2020 r. przeczytacie w tym tekście, natomiast tutaj wspomniałem o wspólnym bilecie na gdańską komunikację miejską, przejazdy pociągami PKM/SKM i POLREGIO dla posiadaczy imiennych biletów okresowych i tejże karty. Dziś z tej karty korzysta ponad 265 tysięcy gdańszczanek i gdańszczan. Dziś czas kolejną odsłonę tego narzędzia, jakim jest…

Gdańska Karta Mieszkańca ze zdjęciem

Od 8 czerwca 2020 r. istnieje możliwość składania wniosków o Kartę Mieszkańca ze zdjęciem. Taka karta pozwoli na zakup i dogranie do niej imiennych biletów okresowych na komunikację miejską.

Co to oznacza posiadaczy obecnych posiadaczy Kart Miejskich, na których mają wgrane bilety okresowe ZTM w Gdańsku? Jeśli posiadają Kartę Mieszkańca i korzystają z komunikacji miejskiej, to ich Karta Mieszkańca zyska funkcjonalność Karty Miejskiej . Warunek – musi to być Karta Mieszkańca ze zdjęciem.

Karta Mieszkańca ze zdjęciem Ścieżki Mojego Świata
Gdańsk, ul. Grunwaldzka 148. Otwarcie Centrum Obsługi Gdańskiej Karty Mieszkańca

Wymiana Kart Mieszkańca

Wnioski o Kartę Mieszkańca ze zdjęciem można składać w wersji elektronicznej na stronie www.jestemzgdanska.pl . W wersji papierowej jest możliwość złożenia wniosku w niedawno otwartym Centrum Obsługi Gdańskiej Karty Mieszkańca, które mieści się przy alei Grunwaldzkiej 148 i zastępuje wszystkie dotychczasowe punkty na terenie miasta.

Pamiętajcie: jeśli chcecie złożyć wniosek papierowy, musicie zabrać ze sobą zdjęcie legitymacyjne w formacie i o wymogach takich, jak do dowodu osobistego. Jaki jest koszt wyrobienia sobie spersonalizowanej Karty Mieszkańca ze zdjęciem? To jedyne 2 zł.

Doładuj bilet na Kartę Mieszkańca ze zdjęciem

Od 16 czerwca 2020 r. Karta Mieszkańca ze zdjęciem umożliwi doładowanie płatnym biletem okresowym w Centrum Obsługi Gdańskiej Karty Mieszkańca oraz przez internet na stronie www.jestemzgdanska.pl. Tym samym wszyscy posiadacze Karty Mieszkańca ze zdjęciem, z doładowanym płatnym imiennym biletem okresowym ZTM będą mogli korzystać bezpłatnie z przejazdów SKM/PKM/POLREGIO na terenie Gdańska – uwaga! – bez konieczności posiadania przy sobie Karty Miejskiej.

Do tej pory, by korzystać z tego uprawnienia, jakim są bezpłatne przejazdy ww. kolejami na terenie Gdańska, konieczne było okazywanie obu kart podczas kontroli biletowej – Karty Mieszkańca oraz Karty Miejskiej. Od wtorku, 16 czerwca 2020 r. wszystko załatwi jedna, spersonalizowana Karta Mieszkańca ze zdjęciem.

Karta Mieszkańca ze zdjęciem Ścieżki Mojego Świata
Gdańsk, ul. Grunwaldzka 148. Otwarcie Centrum Obsługi Gdańskiej Karty Mieszkańca

Od 1 września wyłącznie Karta Mieszkańca ze zdjęciem

Zapamiętajcie tę datę. Od 1 września 2020 r., aby skorzystać z bezpłatnych przejazdów SKM/PKM/POLREGIO na terenie Gdańska, należy posiadać przy sobie Kartę Mieszkańca ze zdjęciem, załadowaną ważnym imiennym biletem okresowym ZTM na strefę Miasto Gdańsk lub sieć ZTM (w tym miejscu link do strony ZTM w Gdańsku z aktualnymi taryfami biletów okresowych).

Jak było, jak jest, jak będzie

Podczas kontroli biletowej w pociągach SKM/PKM i POLREGIO pasażer miał, ma i będzie miał obowiązek okazać:

 • do 16 czerwca 2020 r. – imienny bilet miesięczny oraz aktywną gdańską Kartę Mieszkańca (w postaci karty podpisanej imieniem i nazwiskiem lub aplikacji mobilnej Jestem z Gdańska);
 • między 16 czerwca a 1 września 2020 r. – imienny bilet miesięczny oraz aktywną gdańską Kartę Mieszkańca podpisaną imieniem i nazwiskiem w postaci karty podpisanej imieniem i nazwiskiem lub aplikacji mobilnej Jestem z Gdańska; lub Kartę Mieszkańca ze zdjęciem, załadowaną ważnym imiennym biletem okresowym ZTM na strefę Miasto Gdańsk lub sieć ZTM;
 • od 1 września 2020 r.wyłącznie Kartę Mieszkańca ze zdjęciem, załadowaną ważnym imiennym biletem okresowym ZTM na strefę Miasto Gdańsk lub sieć ZTM;

Bezpłatne przejazdy pociągami

Pamiętajcie: do bezpłatnych przejazdów pociągami SKM/PKM/POLREGIO upoważnia każdy okresowy bilet imienny (zarówno pełnopłatny, jak i ulgowy), czyli miesięczny lub semestralny, obowiązujący w granicach administracyjnych Miasta Gdańska – pod warunkiem, że pasażer podróżujący z tym biletem jest posiadaczem aktywnej Karty Mieszkańca.

Komu nie przysługują bezpłatne przejazdy pociągami?

Bezpłatne przejazdy SKM/PKM/POLREGIO nie przysługują dzieciom i młodzieży w przypadku korzystania z pakietu bezpłatnych przejazdów w ramach Karty Mieszkańca. Jeśli więc rodzic/opiekun nie planuje zakupu płatnego biletu okresowego swojemu dziecku, to nie ma konieczności, by wymieniać Kartę Mieszkańca dziecka na wersję ze zdjęciem.

Karta Mieszkańca ze zdjęciem Ścieżki Mojego Świata
Gdańsk, ul. Grunwaldzka 148. Otwarcie Centrum Obsługi Gdańskiej Karty Mieszkańca

2 warunki bezpłatnych przejazdów SKM/PKM/POLREGIO po Gdańsku

Aby korzystać z bezpłatnych przejazdów SKM/PKM/POLREGIO na terenie Gdańska należy jednocześnie spełnić dwa warunki:

 • kupić imienny bilet okresowy ZTM na strefę Miasto Gdańsk lub sieć ZTM,
 • być posiadaczem aktywnej gdańskiej Karty Mieszkańca (od 1 września 2020 r. bilet będzie musiał być załadowany na Kartę Mieszkańca ze zdjęciem).

Na podstawie materiałów prasowych/ZTM w Gdańsku, Fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

Czytaj również inne moje teksty:

 • o bezpłatnych przejazdach w ramach Gdańskiej Karty Mieszkańca – czytaj tu
 • o bagażu podręcznym na liniach Easy Jet – czytaj tu
 • o chorobach w czasie podróży – czytaj tu
 • o podróżowaniu samolotem w okresie pandemii Covid-19 – czytaj tu
 • o bagażu podręcznym w samolocie – czytaj tu
 • szukasz pomysłu na majówkę czy długi weekend w innym terminie? Sprawdź moje propozycje – czytaj tu
Podoba Ci się ten wpis? Podziel się nim z innymi!