Ścieżki
Mojego
Świata

Ćevapčići czyli cevapy, bałkański przysmak do zrobienia w domu

ćevapčići ścieżki mojego świata

Ćevapčići – inaczej cevapy, cevapcici – to bałkańskie danie mięsne w formie krótkich, grubych kotlecików, przypominających kiełbaski. Wyrabia się je z mieszanego mięsa wołowego czy baraniny, z dodatkiem najprostszych przypraw: sól i pieprz. W zależności od regionu lub przepisu, można też dodać inne przyprawy, również np. czosnek i cebulę. Ja jednak trzymam się klasycznego przepisu, urozmaicając smak jedynie przyprawą harissa. Mięsko formuje się w dłoniach w formie wałeczków i wrzuca na ruszt lub patelnię. Cevapy pieczone na prawdziwym ogniu pięknie pachną i smakują wyśmienicie.

Ćevapčići to Bośnia w czystej postaci

O ćevapčići pisałem już w tekście o kuchni bośniackiej (link tutaj). Dziś pokażę Wam, jak to danie, stanowiące jeden z najważniejszych punktów kuchni bośniackiej, wykonać w domowych warunkach. Dla mnie nie ma wyjazdu do Bośni bez skosztowania tych przysmaków w lokalnych barach.

Marek Dąbrowski ścieżki mojego świata
Po polsku mówimy na nie cevapy lub cevapcici – to klasyczne danie kuchni bałkańskiej.

Ćevapčići składniki

  • 2 rodzaje mięsa mielonego (różne gatunki – oryginalnie jagnięcina lub cielęcina, w naszych warunkach może być wieprzowina, z małym dodatkiem wołowiny) – 1,5 kg (z czego 3/4 to wieprzowina, 1/4 wołowina),
  • sól, pieprz, (ja dodaje jeszcze przyprawę harrisa),
  • zimna woda do wyrobienia masy
  • łyżeczka sody oczyszczonej,
  • odrobina oleju (jeśli smażymy na patelni), olej przyda nam się też do formowania ćevapčići palcami,
  • patelnia, najlepiej grillowa lub grill.
cevapy
Potrzebujemy dobrej jakości mięsa mielonego, soli, pieprzu, odrobiny sody i harissy oraz olej – i możemy smażyć w naszej kuchni!

Jak przyrządzić

Rozpoczynamy od przygotowania mięsa. Jak już pisałem, w oryginalnym przepisie stosuje się jagnięcinę lub cielęcinę. W Polsce możemy te mięsa zastąpić mieloną wieprzowiną z niewielkim dodatkiem mielonej wołowiny. Cevapy z tych gatunków mięsa też wyjdą dobre.

Ćevapčići najlepiej zaplanować dzień wcześniej: do mięsa dodajemy przyprawy: sól, pieprz i opcjonalnie harrisę (pamiętamy, że mięso mielone zabiera dużo soli, więc tutaj musimy próbować w trakcie, czy smak już nam odpowiada), dodajemy łyżeczkę sody oczyszczonej i dodając trochę zimnej wody mieszamy całość. Następnie odstawiamy do lodówki na co najmniej 12 godzin, by masa przeszła przyprawami. Ale jeśli nie mamy tyle czasu, to spokojnie kilka godzin w lodówce wystarczy.

cevapy
Formujemy kotleciki na kształt niewielkiego wałeczka.

Formujemy wałeczki

Następnie rozpalamy grilla lub rozgrzewamy patelnię. W międzyczasie z mięsa formujemy w dłoniach małe kotleciki w kształcie cygar.

ćevapčići  cevapy
Frykasy już gotowe do smażenia/grillowania.
ćevapčići cevapy
Już za moment smażenie bądź grillowanie!

Gdy tłuszcz na patelni bądź grill osiągną odpowiednią temperaturę, kładziemy tam nasze pyszności i smażymy (opiekamy) ze wszystkich stron.

Smażymy ćevapčići

W przypadku użycia patelni, po około 6-7 minutach na koniec smażenia przykrywamy patelnię pokrywką i dopiekamy jeszcze na mniejszym ogniu około 1-2 minuty. Robimy to po to, żeby nasze ćevapčići doszły i nie były surowe w środku.

ćevapčići
ćevapčići
ćevapčići
Po polsku mówimy na nie cevapy lub cevapcici – smacznego!

Jak podawać?

Ćevapčići czyli cevapy podajemy na ciepło, np. z pieczywem i dowolną sałatką ze świeżych warzyw.

ćevapčići

Mi zdarzyło się jeść cevapcici z hummusem (przepis znajdziecie tu) i z lawaszem (przepis tu). Najlepiej jednak, moim zdaniem, cevapy smakują podane na sposób bośniacki – z pokrojoną w drobną kosteczkę surową cebulą i kajmakiem (sprawdź mój przepis na bałkański kajmak po polsku tutaj) oraz chlebkiem somun. Kajmak możemy w naszych polskich warunkach zastąpić gęstym bałkańskim jogurtem, cebula jest u nas powszechnie dostępna (zaręczam, że podana w taki sposób z ćevapčići smakuje zupełnie inaczej), a chlebek somun zastąpić lawaszem lub zwykłą pitą.

Idealne na obiad lub grill

Ćevapčići sprawdzi się jako danie obiadowe (z przygotowanej przeze mnie porcji mięsa wyszło, jak widać na zdjęciu poniżej, całkiem sporo kotlecików). Cevapy to również idealne danie na rozpoczynający się już w Polsce sezon grillowy. Miałem okazję poczęstować własnoręcznie wykonanymi ćevapčići uczestników spotkania podróżniczo-kulinarnego na gdańskim Ujeścisku (link do relacji tutaj).

ścieżki mojego świata

Po bośniacku – prijatno, po słoweńsku – dober tek, a po polsku – smacznego!

Czytaj również:

Podoba Ci się ten wpis? Podziel się nim z innymi!