Ścieżki
Mojego
Świata

Twierdza Wisłoujście Gdańsk Nowy Port Ścieżki Mojego Świata

Gdańsk nad wodą – eskapada, którą zrealizowałem kilka dni temu natchnęła mnie do propozycji napisania tego właśnie pomysłu na weekend. Trasa, która wiodła od Motławy, wzdłuż Martwej Wisły, do ujścia Wisły poleca się na wędrówkę pieszą, jak i rowerową.

Gdańsk Ścieżki Mojego Świata

Wędrujmy po naszym mieście

W dobie pandemii COVID-19, kiedy nie możemy podróżować tak, jak wcześniej, takie wędrówki do miejsc znanych rodowitym gdańszczanom, a często pomijanych, stanowią ciekawą alternatywę. Pozwalają nie tylko na nowo odkryć miasto, które już się zna, ale i często dostrzec pomijane wcześniej walory. Dla turystów – to miła odmiana po popularnych, zatłoczonych w sezonie szlakach.

Etap 1 – Ze Starego Miasta do Stoczni

Swoją wyprawę podzieliłem na kila etapów. Etap 1: Dworzec PKP Gdańsk Główny – Kanał Raduni – Muzeum II Wojny Światowej – nadbrzeże Motławy (ulica Wiosny Ludów) – Przystań Cesarska – Stocznia Cesarska – Nadbrzeże Szczecińskie. Przebieg ilustruje mapka poniżej. Przebieg trasy to 6, 7 km.

Etap 2: w klimatach industrialnych

Etap 2: Nadbrzeże Szczecińskie – ulica Wiślna – ulica Wielopole – rondo Letnica – ulica Marynarki Polskiej – ulica Śnieżna – ulica Handlowa – Nadbrzeże Zbożowe – ulica Starowiślna. To coś dla miłośników nie tylko portu, ale i zakochanych w klimatach industrialnych. Zobaczcie na mapce poniżej, którędy można iść lub jechać. Przebieg trasy to 3, 76 km.

Etap 3: ku ujściu Wisły

Etap 3: ulica Starowiślna – ulica Szkolna – ulica Oliwska – ulica Podjazd (dawna stacja kolejowa Gdańsk Nowy Port) – ulica Przemysłowa – Nadbrzeże Ziółkowskiego – Kapitanat Portu Gdańsk – Latarnia Morska Gdańsk Nowy Port – ulica Krasickiego – Park Brzeźnieński im. J.J. Haffnera – Falochron Zachodni – ulica Brzeźnieńska – Aleja Generała Józefa Hallera – Ścieżka Alicji i Daniela Pelczarskich – parking przy promenadzie (ulica Czarny Dwór). Mamy więc i Nowy Port, i Brzeźno, a po drodze świetne widoki na Twierdzę Wisłoujście czy Westerplatte. Przebieg trasy to 9,28 km.

Kilometry w nogach

Ile kilometrów zajął mi Gdańsk nad wodą – trasa, którą rozpocząłem od Dworca Głównego PKP aż po Park Brzeźnieński? To 19,74 km. Wytrawni piechurzy mogą je przejść – z zatrzymywaniem się na np. robienie zdjęć – spokojnym krokiem w jakieś 4-5 godzin. Mniej wytrawni mogą podzielić trasę na krótsze etapy i np. rozbić sobie tę wycieczką na dwa dni. To, co widziałem po drodze, uwieczniłem na zdjęciach, które możecie obejrzeć w tej fotogalerii.

Podoba Ci się ten wpis? Podziel się nim z innymi!