Koronawirus SARS-CoV-2, a ograniczenia w podróżach lotniczych

Koronawirus SARS-CoV-2 Ścieżki Mojego Świata

Koronawirus SARS-CoV-2 i wywołane przez niego zapalenie płuc COVID-19, w sposób istotny wpłynęły na ruch lotniczy na świecie. Niemal codziennie słyszymy o cięciach lotów na kolejnych liniach lotniczych. W tym wpisie przedstawiam najważniejsze i najaktualniejsze ustalenia, którym tematem są ograniczenia w podróżach lotniczych (stan na 08.03.2020 r.).

Wielkanoc we Włoszech pod znakiem zapytania

Kilka miesięcy temu zarezerwowałem noclegi w Sorrento, by spędzić tegoroczną Wielkanoc ponownie we włoskiej Kampanii. Kupiłem również bilety do Neapolu. Teraz stoi to pod znakiem zapytania – koronawirus SARS-CoV-2 na dobre rozgościł się w północnych Włoszech i zapewne kwestią czasu jest, kiedy dotrze w okolice Zatoki Neapolitańskiej. Czy dotkną mnie ograniczenia w podróżach lotniczych, konkretnie w ten rejon Włoch? Nie wiem, ale z uwagą śledzę doniesienia o kolejnych cięciach rejsów, których powodem jest zapalenie płuc COVID-19.

Ograniczenia w podróży z powodu mniejszego zainteresowania

Tym tłumaczą się kolejne linie lotnicze, tnąc lub redukując liczbę połączeń do kierunków, gdzie rozprzestrzenił się koronawirus SARS-CoV-2, wywołujący zapalenie płuc COVID-19. Połączenia obciął m.in. Lot, Lufthansa, Wizzair, a także Ryanair.

Koronawirus SARS-CoV-2 Ścieżki Mojego Świata

Lufthansa tnie loty na dalekich trasach

Wg informacji podanych przez portal fly4free, aż 7100 lotów zostało odwołanych w marcu przez niemieckie linie lotnicze Lufthansa. Do 24 kwietnia 2020 r. nie polecimy samolotami tej linii do Chin kontynentalnych, a do końca kwietnia zawieszono loty do Iranu. Podobnie rzecz ma się z lotami z Monachium do Hong Kongu (od 6 marca do 24 kwietnia 2020 r.), natomiast spora redukcja dotknie połączeń wykonywanych z portów lotniczych we Frankfurcie i Monachium do Seulu.

Ponadto, na okres 3 tygodni Lufthansa zawiesiła wszystkie loty do Tel Awiwu i Ejlatu. Niemcy zdecydowali się na tak drastyczne ograniczenie z powodu nowych przepisów bezpieczeństwa w Izraelu, o których piszę poniżej, w akapicie dotyczącym Izraela.

Koronawirus SARS-CoV-2 Ścieżki Mojego Świata

Niemiecki przewoźnik na europejskim niebie

Oprócz tych dalekich, egzotycznych tras, niemieckie linie zastosowały ograniczenia w podróżach lotniczych również na trasach krajowych. Ze względu na to, że koronawirus SARS-CoV-2 jest obecny w północnych Włoszech, gdzie ludzie zapadają na zapalenie płuc COVID-19, przede wszystkim ten właśnie kierunek został mocno ograniczony.

Gdzie jeszcze rzadziej polecimy z liniami Lufthansa? To m. in. Wielka Brytania, Skandynawia, Polska, republiki bałtyckie i Rosja. Ograniczenia w podróżach lotniczych dotyczą też zachodniej Europy, w tym Francji, Hiszpanii oraz Portugalii.

Koronawirus SARS-CoV-2 Ścieżki Mojego Świata

Co z innymi lotami na europejskich trasach? Lufthansa poinformowała, że loty po Europie nadal będą realizowane. W większości przypadków pasażerowie będą mogli bezpłatnie przebukować bilety, by wybrać inną datę podróży do miejsc, dotkniętych cięciami.

British Airways zawiesza loty

„W związku ze zmniejszonym popytem wynikającym z trwającą kwestią koronawirusa łączymy kilka lotów w okresie od 16 do 28 marca 2020 r. Będziemy kontaktować się z klientami w sprawie odwołanych lotów, aby omówić ich opcje podróży, w tym zmianę rezerwacji na innych przewoźników, tam gdzie to możliwe, pełny zwrot kosztów lub rezerwację z BA na późniejszy termin podróży” – tak brzmi oświadczenie brytyjskiego przewoźnika, cytowane przez gazetaprawna.pl

Dotyczy to niektórych rejsów, wykonywanych z Heathrow do Włoch oraz Francji, a także Austrii, Niemiec, Belgii, Irlandii i Szwajcarii. Jest to liczba 171 lotów w okresie od 17 do 28 marca 2020 r. Przedłużono również do 17 kwietnia 2020 r. zawieszenie lotów do Chin kontynentalnych. Ograniczenia w podróżach lotniczych dotyczą również kilkunastu lotów do Nowego Jorku, we wspomnianym wyżej terminie. Z lotniska Gatwick odwołano siedem lotów między 16 a 25 marca 2020 r. do Włoch, Francji i Albanii. Również lotnisko London City wprowadziło cięcia. Dotyczą one 26 lotów do Włoch i Niemiec w terminie: 17 – 28 marca 2020 r.

ograniczenia w podróżach lotniczych  Ścieżki Mojego Świata

Ograniczenia w podróży na liniach Ryanair

Na stronie internetowej irlandzkiego przewoźnika znajdziemy wyczerpujące informacje dla pasażerów, którzy chcą podróżować do Izraela, Jordanii, Gruzji, Czarnogóry i Włoch. Kto, gdzie i kiedy nie poleci?

W związku z decyzją rządu Jordanii o zakazie przekraczania granicy przez obcokrajowców przylatujących z Włoch (zakaz obowiązuje do odwołania), Ryanair zawiesił loty między Włochami a Jordanią. Według komunikatu irlandzkiego przewoźnika, loty z Mediolanu Bergamo i Bolonii do Ammanu oraz z Mediolanu Bergamo i Rzymu Ciampino do Akaby będą realizowane jedynie do 11 marca. Ma to umożliwić pasażerom spoza Jordanii powrót. Natomiast same loty będą wstrzymane od 12 marca do 4 kwietnia 2020 r. włącznie. Pasażerowie, których loty odwołano, będę mogli zwrócić się o pełen zwrot kosztów lub też zmienić termin bądź trasę lotu.

Koronawirus SARS-CoV-2 Ścieżki Mojego Świata

Z Izraelem nie ma żartów

Izrael, a koronawirus SARS-CoV-2 i zapalenie płuc COVID-19 – to państwo bardzo restrykcyjnie podeszło do kwestii ograniczenia w podróżach lotniczych. Decyzją rządu Izraela, Ryanair musiał zawiesić wszystkie loty z Włoch do tego kraju.

To nie wszystko: Izrael nałożył także ograniczenia (do odwołania) na pasażerów, którzy przylatują z takich krajów, jak Austria, Niemcy, Hiszpania, Francja oraz Szwajcaria.

Mało tego: w Izraelu będą mogli wylądować pasażerowie z tych krajów tylko w sytuacji, jeśli posiadają obywatelstwo izraelskie, ważny paszport izraelski lub mogą udowodnić straży granicznej Izraela, że posiadają stały adres zamieszkania w Izraelu. W takiej sytuacji mogą pozostać odizolowani na okres 14 dni (potrzebny będzie również numer telefonu w Izraelu).

Kto nie dopełni tego wymogu, może spotkać się z odmową wjazdu do Ziemi Świętej i – uwaga! – powrotem do miejsca pochodzenia na własny koszt. Ten zakaz nie dotyczy mieszkańców Izraela, którzy będą rezerwować lot linią Ryanair z Izraela do jednego z wymienionych wyżej krajów – oraz turystów, niezależnie od narodowości.

Koronawirus SARS-CoV-2 Ścieżki Mojego Świata

Izrael: które loty, w jakim terminie, skąd i dokąd?

Wg informacji zamieszczonej na stronie linii Ryanair, loty z Mediolanu Bergamo, Bolonii i Rzymu Fiumicino do Tel Awiwu, a także loty z Mediolanu Bergamo do Ejlatu Ramon będą obsługiwane jedynie do 11 marca 2020 r. Po to, by umożliwić pasażerom spoza Izraela powrót. Loty będą wstrzymane od 12 marca do 4 kwietnia 2020 r. włącznie.

Jak przedstawia się sytuacja z Niemcami i Francją? Jak pisze Ryanair w komunikacie: „Loty z Berlina Schönefeld do Tel Awiwu i Ejlatu Ramon, z Berlina Tegel do Tel Awiwu, z Norymbergi, Memmingen, Karlsruhe Baden Baden do Tel Awiwu oraz z Marsylii to Tel Awiwu będą realizowane jedynie do 15 marca 2020 r. Loty będą wstrzymane w okresie od 16 marca – 8 kwietnia 2020 r.”

Koronawirus SARS-CoV-2 ograniczenia w podróżach lotniczych Ścieżki Mojego Świata

Gruzja, Czarnogóra i Czechy również stosują ograniczenia w podróżach lotniczych

Liniami Ryanair z Włoch nie polecimy do Gruzji. Zawieszona została część połączeń. Loty z Mediolanu Bergamo do Tbilisi do 7 marca 2020 r. były realizowane jedynie 4 razy w tygodniu. Od 8 marca do 7 kwietnia 2020 r. loty będą realizowane zaledwie 2 razy w tygodniu. Loty z Bolonii do Kutaisi zostały zawieszone od dziś, czyli niedzieli, 8 marca do 7 kwietnia 2020 r.

Ze względu na zagrożenie epidemiologiczne i zgodnie z decyzjami rządów Czarnogóry i Czech, dotyczących całkowitego zakazu lotów między Czarnogórą oraz Czechami a włoskimi regionami: Emilia-Romagna, Lombardia, Piedmont oraz Veneto, irlandzki przewoźnik anulował kilka lotów na tej trasie. Nie zostaną zrealizowane rejsy na trasie Bolonia – Podgorica w okresie od 29 lutego do 5 kwietnia 2020 r. włącznie. Praga anulowała między 5 a 18 marca 2020 r. włącznie połączenia do Bolonii, Mediolanu Bergamo oraz Wenecji Treviso. Dotyczy to także losów z Mediolanu Bergamo do Brna.

ograniczenia w podróżach lotniczych Ścieżki Mojego Świata

Wizzair ogranicza loty do Włoch

Między 11 marca a 2 kwietnia 2020 r. linie Wizz Air, jak podaje portal rynek-lotniczy.pl, ograniczą połączenia do Włoch o 60 procent. Po 2 kwietnia 2020 r. pierwotny harmonogram rejsów do Italii ma zostać przywrócony. Ograniczenia w podróżach lotniczych węgierskiego przewoźnika dotyczą 16 tras z Polski do Włoch. Te trasy to: Gdańsk – Mediolan Bergamo; Kraków – Bari; Kraków – Katania; Kraków – Rzym Fiumicino; Kraków – Mediolan Bergamo; Katowice – Rzym Ciampino; Warszawa – Mediolan Bergamo; Warszawa – Bolonia; Warszawa – Rzym Fiumicino; Warszawa – Turyn; Warszawa – Katania; Katowice – Katania; Warszawa – Werona; Warszawa – Bari; Warszawa – Neapol; Wrocław – Bari.

Przewoźnik zaręcza, że z automatu zmieni rezerwacje na połączenia na innej trasie w najbliższym możliwym terminie. Pasażerowie zostaną o tym poinformowani nie później niż 14 dni przed datą odwołanego lotu. Wizzair zaoferuje im też bezpłatną rezerwację lub m.in. pełny zwrot kosztów.

Koronawirus SARS-CoV-2 Ścieżki Mojego Świata

Pasażerowie LOT-u bezpłatnie przebukują bilety

Od piątku, 6 marca 2020 r., jak podaje portal rynek-lotniczy.pl, Polskie Linie Lotnicze LOT umożliwiły możliwość bezpłatnej zmiany daty podróży, które wypadają między 6 marca a 24 kwietnia 2020 r. Dotyczy to biletów zakupionych przed 31 marca 2020 r., ważnych we wskazanym powyżej terminie. Uwaga: datą graniczną jest 31 grudnia 2020 r., pod warunkiem zachowania tej samej trasy i klasy rezerwacyjnej. „Jeżeli pasażer wybierze datę rejsu, w której oryginalnie wybrana klasa rezerwacyjna nie jest dostępna, konieczne będzie uregulowanie różnicy wynikającej z aktualnie dostępnej taryfy” – pisze portal rynek-lotniczy.pl (więcej szczegółów w tym linku).

ograniczenia w podróżach lotniczych Ścieżki Mojego Świata
Nowe stroje zalog kabinowych PLL Lot sesja dla Magzaynu Kalejdoskopefot. Adam Lach & Bartek Sadowski

Polski przewoźnik zawiesił już rejsy z Budapesztu do Seulu do 8 kwietnia, 2020 r, a także zawiesił loty do Pekinu do 25 kwietnia 2020 r. LOT zmniejszył również częstotliwość lotów do Mediolanu.

ograniczenia w podróżach lotniczych Ścieżki Mojego Świata

Koronawirus a rynek podróży

Ograniczenia częstotliwości, czy nawet zawieszenie realizacji niektórych tras, a także obostrzenia dotyczące wjazdów i wyjazdów to nietypowa sytuacja. Szczerze mówiąc nie pamiętam jeszcze zmian w tak dużej skali. Ważne jest, by epidemia się nie rozprzestrzeniała. Niezależnie od apeli, ważnym jest aby nie ulegać panice oraz dbać o higienę, przewoźnicy po prostu muszą czynić takie ruchy. To nie tylko presja opinii publicznej, oczekiwania pasażerów, ale i zdroworozsądkowe podejście do tematu oraz realizacja przewidzianych przepisami procedur, również rządowych. Moim zdaniem odbije się to bardzo negatywnie na branży turystycznej, na samych liniach lotniczych, na biurach podróży i pracownikach szeroko pojętej turystyki. Jednak dopóki koronawirus SARS-CoV-2 zabija, najważniejszym celem jest jego opanowanie i uczynienie wszystkiego, by zatrzymać jego rozprzestrzenianie się. Sytuacja zmienia się bardzo dynamicznie. Co robić? Czekać, obserwować, co się dzieje i najważniejsze – nie panikować.

Źródła:
1. https://www.fly4free.pl/7100-lotow-odwolanych-lufthansa/ [dostęp: 08.03.2020]

2. https://www.gazetaprawna.pl/artykuly/1456869,koronawirus-odwolany-lot-ryanair-british-airways.html?fbclid=IwAR3lP8HSgXq2ftt525ILiTNcnMrdHvKu15kLAiE3u4AxMl2lDBN3l-It0pI [dostęp: 08.03.2020],

3. https://www.ryanair.com/pl/pl/Przydatne-informacje/covid-19-restrykcje-dla-pasazerow-podrozujacych [dostęp: 08.03.2020],

4. https://www.rynek-lotniczy.pl/wiadomosci/koronawirus-wizz-air-odwoluje-wiekszosc-lotow-do-wloch-ryanair-czeka-7958.html?fbclid=IwAR2_Trom7ZUlFDfD8j17A8IhmWmkHyqUxGnhi4Jbz7SqXbwLdXKyvHHBp1k [dostęp: 08.03.2020]

5. https://www.rynek-lotniczy.pl/wiadomosci/koronawirus-lot-umozliwia-bezplatna-zmiane-daty-podrozy–8010.html [dostęp: 08.03.2020]

fot. materiały prasowe: Lufthansa, LOT, WizzAir, RyanAir