Ścieżki
Mojego
Świata

Pakiet Mieszkańca na rok 2020 – to daje Ci Karta Mieszkańca

Pakiet Mieszkańca na rok 2020

Pakiet Mieszkańca na rok 2020 – czyli nowe możliwości na nowy rok w gdańskiej Karcie Mieszkańca! Sama karta to unikalny, fajny produkt dla mieszkańców grodu nad Motławą. Pisałem już o niej tu, a także tu, przy okazji wprowadzenia bezpłatnych przejazdów dla dzieci i młodzieży. Karta Mieszkańca, dająca tyle uprawnień i wiele korzyści dla osób, płacących tu podatki i ich dzieci, ewoluuje, rozwija się, zmienia. Oto najważniejsze, co dziś musicie wiedzieć o tym produkcie, by móc aktywować Pakiet Mieszkańca na rok 2020!

Pakiet Mieszkańca na rok 2020 – za złotówkę

By w bieżącym, 2020 roku, nadal cieszyć się możliwością korzystania z udogodnień, które daje Karta Mieszkańca, należy dokonać opłaty wynoszącej tylko 1 zł za Pakiet Mieszkańca na rok 2020. Czym jest tenże pakiet? To pakiet usług, obejmujący m.in. bezpłatne korzystanie wybranych atrakcji z gdańskiej oferty kulturalnej, sportowej i rekreacyjnej oraz rabatów u partnerów. Gdzie i jak zapłacić tę jedną złotówkę? Gotówką w Autoryzowanych Punktach Sprzedaży lub przelewem online po zalogowaniu się na swoje konto.

Załóż konto, jeśli jeszcze go nie masz

Aby Karta Mieszkańca dawała uprawnienia na kolejny rok, czyli aby aktywować na niej Pakiet Mieszkańca na rok 2020, należy:

 • zalogować się na swoje konto na jestemzgdanska.pl (lub – jeśli nie macie Karty, załóżcie konto i wyróbcie Kartę),
 • w pierwszej zakładce „Karty i Pakiety” należy kliknąć w przycisk „Dodaj nowy pakiet do swojej Karty”,
 • Potem trzeba zaznaczyć Pakiet Mieszkańca na rok 2020 dla każdej osoby, dla której chcemy ów pakiet przedłużyć,
 • następnie trzeba wejść do zakładki „Koszyk” i dokonać płatności online.

Co z bezpłatnymi przejazdami dla dzieci i młodzieży?

Nic. Przyznany do końca 2019 roku pakiet bezpłatnych przejazdów dla dzieci i młodzieży jest ważny do 30 września 2020. Nie ma więc konieczności dokonywania ponownej weryfikacji dokumentów, tzn. przedstawiania legitymacji szkolnej dziecka. Nie jest również konieczna opłata 1 zł, ale wówczas dziecko nie będzie mogło korzystać z pozostałych funkcji karty, w tym z bezpłatnych wejść do obiektów. Dlatego lepiej dodać do Karty dziecka Pakiet Mieszkańca na rok 2020, żeby nasza pociecha też mogła się cieszyć korzyściami z mieszkania w Gdańsku.

Ważne zmiany w zasadach przyznania Karty Mieszkańca

Aby zwiększyć liczbę osób, mogących cieszyć się przywilejami Karty Mieszkańca, rozszerzono ilość dokumentów. Są one niezbędne do weryfikacji podczas zakładania konta i odbierania Karty Mieszkańca. Od 1 stycznia 2020 roku, podczas weryfikacji, można okazać, np. umowę najmu, umowę od usługodawcy za media świadczone w Gdańsku czy akt notarialny, potwierdzający posiadanie gdańskiej nieruchomości.

Pełna lista dokumentów weryfikacyjnych dostępna jest na stronie www.jestemzgdanska.pl w zakładce FAQ (najczęściej zadawane pytania).

Weryfikacja – musisz to wiedzieć

Wprowadzony został okres weryfikacji Kart. Po to, by lista posiadaczy była aktualna. To pomoże Miastu Gdańsk w doborze najlepszych pakietów korzyści. 

Karty wydane do 31.12.2019 r. nie podlegają weryfikacji przez 3 lata od momentu wydania. Oznacza to, że jeśli ktoś posiada Kartę Mieszkańca np. od listopada 2017 roku, to o weryfikację swoich uprawnień zostanie poproszony w listopadzie 2020 roku. Jeśli ktoś dokona weryfikacji 1 stycznia 2020 roku i później, okres ważności Karty będzie zależny od dokumentu, który zostanie przedstawiony.
Uwaga! Od 1 stycznia 2020 roku dokumentem weryfikacyjnym przestał być dowód osobisty, nawet jeśli został wydany w Gdańsku. W zamian można przedstawić zaświadczenie o zameldowaniu na pobyt stały lub czasowy (nie starszy niż 3 lata) lub inny dokument weryfikacyjny.

Miej wpływ na miasto

Karta Mieszkańca ma umożliwić partycypację społeczną. Twórcy Karty chcą, by wszyscy mieszkańcy Gdańska mieli łatwą możliwość wypowiadania się w sprawach ważnych dla miasta i dla społeczności. W związku z tym każda osoba, która doda do swojego konta Pakiet Mieszkańca na rok 2020, może zostać zaproszona do udziału w badaniach dotyczących w/w kwestii. W związku z tym dokonano stosownych zmian w regulaminie oraz klauzuli informacyjnej. Dzięki temu modułowi partycypacji społecznej każdy z nas, mieszkańców Gdańska, będzie miał realny wpływ na to, co dzieje się w mieście.

Pakiet Mieszkańca na rok 2020 – lista bezpłatnych wejść

No i to, co najważniejsze, by cieszyć się przywilejem bycia Gdańszczanką/Gdańszczaninem. Oto pełna lista bezpłatnych wejść z Kartą Mieszkańca:

Muzeum Narodowe (jedno bezpłatne wejście do każdego oddziału):
– Oddział Sztuki Dawnej (data ponownego otwarcia oddziału zostanie podana w późniejszym terminie)
– Oddział Etnografii,
– Oddział Zielona Brama/Gdańska Galeria Fotografii,
– Oddział Sztuki Nowoczesnej,

Muzeum Archeologiczne (jedno bezpłatne wejście do każdego oddziału)
– Dom Przyrodników,
– Piwnica Romańska,
– Grodzisko w Sopocie,

Muzeum Gdańska (jedno bezpłatne wejście do każdego oddziału)
-Muzeum Bursztynu,
-Ratusz Głównego Miasta,
-Dwór Artusa,
-Dom Uphagena,
-Wartownia Nr 1 Westerplatte,
-Twierdza Wisłoujście,
-Muzeum Nauki Gdańskiej,
-Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku.

Korzystaj, nie odkładaj na potem

Dlaczego? Jeśli w 2019 roku nie wykorzystano wszystkich bezpłatnych wejść, to należy wiedzieć, że nie kumulują się one w roku 2020. Dla przykładu: jeśli w roku 2019 nie skorzystaliśmy z bezpłatnego wejścia do ZOO, to w roku 2020 nie będziemy mieli dwóch bezpłatnych wejść, a tylko jedno. Tak więc korzystajmy, nie odkładajmy na potem!

Źródło: Urząd Miejski w Gdańsku, grafika: Urząd Miejski w Gdańsku

Czytaj również inne moje teksty:

 • o wymianie Karty Mieszkańca na Kartę Mieszkańca ze zdjęciem – czytaj tu
 • o bezpłatnych przejazdach w ramach Karty Mieszkańca – czytaj tu
 • o bagażu podręcznym na liniach Easy Jet – czytaj tu
 • o chorobach w czasie podróży – czytaj tu
 • o podróżowaniu samolotem w okresie pandemii Covid-19 – czytaj tu
 • o bagażu podręcznym w samolocie – czytaj tu
 • szukasz pomysłu na majówkę czy długi weekend w innym terminie? Sprawdź moje propozycje – czytaj tu

Podoba Ci się ten wpis? Podziel się nim z innymi!