Ścieżki
Mojego
Świata

Gdańsk: integracja istniejących taryf biletowych i wspólny bilet na komunikację miejską oraz SKM i PKM – od 1 kwietnia 2020 roku!

wspólny bilet na komunikację miejską oraz SKM i PKM

Wspólny bilet na komunikację miejską oraz SKM i PKM – taka informacja pod koniec roku to nie byle co! Dziś, w piątek, 27 grudnia 2019 r. w Gdańsku Prezydent Miasta Aleksandra Dulkiewicz i Marszałek Województwa Pomorskiego Mirosław Struk podpisali w tej sprawie list intencyjny! Co to oznacza dla pasażerów?

Wspólny bilet na komunikację miejską oraz SKM i PKM

Od 1 kwietnia 2020 r. pasażerowie podróżujący po Gdańsku, posługujący się biletem okresowym będą mogli korzystać zarówno z autobusów i tramwajów, jak i kolejek SKM i PKM.

Ten wspólny bilet na komunikację miejską oraz SKM i PKM jest efektem porozumienia pomiędzy władzami Gdańska a Urzędem Marszałkowskim. O tym przełomowym rozwiązaniu dla gdańskiej komunikacji poinformowali, podczas wspólnej konferencji prezydent  Gdańska Aleksandra Dulkiewicz oraz marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk. Podczas spotkania podpisano list intencyjny w tej sprawie. Ostateczną decyzję o wprowadzeniu tego rozwiązania podejmą radni podczas styczniowej sesji Rady Miasta Gdańska.

wspólny bilet na komunikację miejską oraz SKM i PKM

Tylko 99 zł miesięcznie

Chcielibyśmy, aby w Gdańsku, od 1 kwietnia za kwotę 99 zł miesięcznie można było podróżować w granicach Gdańska, zarówno autobusem, tramwajem jak i koleją – mówiła na dzisiejszej konferencji prezydent Aleksandra Dulkiewicz, przedstawiając założenie na wspólny bilet na komunikację miejską oraz SKM i PKM.

Integracja transportu w Trójmieście

Wspólny bilet na komunikację miejską oraz SKM i PKM na terenie Gdańska oznacza pierwszy poważny krok do integracji transportu publicznego na obszarze całej Metropolii. Takie rozwiązanie oznacza oszczędność pieniędzy i czasu, a także nieporównywalnie większą elastyczność podczas przemieszczania się po Gdańsku.

Komunikacja w Gdańsku – jak jest dziś

Jak jest teraz? Turysta czy mieszkaniec Gdańska może podróżować po mieście kolejką SKM i PKM albo komunikacją miejską organizowaną przez Zarząd Transportu Miejskiego w Gdańsku. Wybór więc jest, ale trzeba jeszcze połapać się w biletach. Inna taryfa obowiązuje bowiem na przejazdy autobusami i tramwajami, a inna na podróż kolejką. Brak integracji, wzajemnego honorowania biletów, różnic w taryfie był do tej pory bolączką i zmorą nie tylko samych gdańszczan, ale i turystów oraz rządzących miastem.

wspólny bilet na komunikację miejską oraz SKM i PKM

Ma być lepiej, prościej, przyjaźniej

Wspólny bilet na komunikację miejską oraz SKM i PKM jest efektem podpisanego 27 grudnia listu intencyjnego pomiędzy Województwem Pomorskim a Gminą Miasta Gdańsk. Porozumienie zakłada współpracę na rzecz wypracowania zasad honorowania okresowych biletów komunalnych w pociągach operatorów PKP Szybka Kolej Miejska Sp. z o.o. (SKM) oraz Przewozy Regionalne Sp. z o.o

Sprawny transport to podstawa

W preambule podpisanego dziś listu intencyjnego jest napisane, że sprawny, przyjazny dla pasażera transport publiczny stanowi podstawę rozwoju każdej metropolii. Jest on również najbardziej przyjazny środowisku. Wprowadzanie dobrych rozwiązań, integracji rodzajów transportu i optymalizacji połączeń to warunek niezbędny do poprawy jego funkcjonowania.

Komunikacja miejska priorytetem

– Tak jak zapowiadaliśmy w kampanii wyborczej – komunikacja miejska jest jednym z naszych priorytetów na tę kadencję. Dążymy do tego, aby uczynić ją bardziej przyjazną i dostępną dla wszystkich mieszkanek i mieszkańców Gdańska. Aby to osiągnąć, chcemy umożliwiać wspólne korzystanie zarówno z autobusów, tramwajów, jak i PKM-ki oraz SKM-ki na terenie Gminy Miasta Gdańska. Chcemy zaproponować Radzie Miasta Gdańska pewne zmiany dotyczące taryf, które obejmą zarówno bilety semestralne jak i miesięczne – mówiła podczas konferencji Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

wspólny bilet na komunikację miejską oraz SKM i PKM

Nie obejdzie się bez Karty Mieszkańca

– Chcemy aby z tego rozwiązania korzystali ci, którzy są naprawdę związani z Gdańskiem. Narzędziem, które pozwala zweryfikować rzeczywiste związki z miastem jest Gdańska Karta Mieszkańca. Dzisiaj, na ponad 460 tys. mieszkańców Gdańska, zarejestrowanych posiadaczy Gdańskiej Karty Mieszkańca jest więcej niż połowa, bo 232 tys. – podkreślała na dzisiejszej konferencji prezydent Gdańska 

Aż 100 taryf na terenie metropolii

Aktualnie na terenie metropolitalnym, w zakresie komunikacji funkcjonuje blisko 100 taryf. Jak podkreślał marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk, wspólny bilet na komunikację miejską oraz SKM i PKM dla mieszkańców Gdańska jest pierwszym krokiem na drodze do ich ujednolicenia.  

– Dzięki temu pilotażowi będziemy mogli przekonać się jakie wygląda realne korzystanie ze wspólnego biletu, jak i o ile zmienią się strumienie pasażerów – tłumaczył Struk.

wspólny bilet na komunikację miejską oraz SKM i PKM

Ile to będzie kosztować?

Wspólny bilet na komunikację miejską oraz SKM i PKM w Gdańsku będzie kosztował 99 zł. W ramach tego biletu, dla posiadaczy karty mieszkańca komunikacja miejska na terenie Gdańska będzie mogła odbywać się wszystkimi środkami transportu: tramwajem, autobusem, koleją SKM i PKM.

wspólny bilet na komunikację miejską oraz SKM i PKM
Gdańsk. Podpisanie listu intęcyjnego na wspólny bilet komunikacji wszystkimu środkami transportu na terenie Gdańska.

Zmiana cen biletów

Zmiany obejmą też bilety semestralne. Za bilet semestralny – 4 miesięczny, w nowej propozycji mieszkańcy zapłacą 188 zł. Bilet 5 miesięczny będzie kosztował 235 zł. Podczas planowanej na 8 stycznia 2020 r. konferencji prasowej, mają zostać zaprezentowane szczegóły dotyczące tych zmian. Przedstawiony też zostanie projekt uchwały na styczniową sesję Rady Miasta Gdańska.

Info: materiały prasowe UM w Gdańsku, fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl, fot. Jakub Hoły/ZTM w Gdańsku

Podoba Ci się ten wpis? Podziel się nim z innymi!