Ścieżki
Mojego
Świata

Długa podróż autokarem – 5 rzeczy, o których musisz wiedzieć

długa podróż autokarem

Długa podróż autokarem to dziś często jedyna okazja, by w miarę niedrogo dojechać na weekend czy wakacje. Ja sam jechałem ostatnio aż 9 godzin do Berlina, skąd za kilkadziesiąt złotych poleciałem do Neapolu. Ceny podróży zachęcają do wybraniu autokaru, jako środka transportu. Tłumy na dworcach autobusowych świadczą o tym, że ten sposób podróżowania jest bardzo popularny – choć długotrwały, a co za tym idzie, dość mimo wszystko męczący.

Długa podróż autokarem – da się przeżyć?

Da się. Godziny spędzone na pokładzie autokaru można przespać (choć w polskich warunkach, na polskich drogach, gdy autokar co moment rozpędza się i zwalnia, bywa to niestety trudne). No i w portfelu zostanie więcej kasy na inne atrakcje związane z podróżą. Nie z każdego portu lotniczego polecimy tanio, więc często właśnie długa podróż autokarem to jedyne rozsądne wyjście.

długa podróż autokarem
Jednym z warunków, by znośnie jechać autokarem, jest wygodne ubranie.

Zacisnąć zęby i jechać?

I tak, i nie. Ja akurat lubię podróżować, więc długa podróż autokarem mi nie straszna. Często jednak jeżdżę w towarzystwie osób narzekających na niewygodę podróżowania tym środkiem transportu. Oni zaciskają zęby i jadą. 500 zł na bilet lotniczy z Polski w wybrane miejsce, a kilkadziesiąt czy sto kilkadziesiąt za lot w to samo miejsce np. z Budapesztu (79 zł za bilet do Sarajewa) czy Berlina (75 zł za bilet do Neapolu) – to robi wrażenie, prawda? Warte jest tego, by przemieścić się pewien odcinek drogi w autokarze.

Podróż autokarem – krótko i na temat

W prostych słowach, prostym językiem i konkretnie opiszę kilka własnych patentów na to, by długa podróż autokarem nie była dla Was męczarnią. To moje własne porady, wynikające z doświadczenia z tym środkiem transportu. Gotowi? To zaczynamy!

podróż autokarem
Przed długą podróżą autokarem nie objadamy się. Od razu poczujemy się lepiej.

1. Wybierz dobre miejsce

Linie autokarowe podczas wcześniejszego – nie na ostatnią chwilę – zakupów biletów dają możliwość wyboru miejsca. Ja z reguły staram się wybrać miejsce przy środkowym wejściu do pojazdu, nieopodal toalety. Ma to swoje plusy i minusy.

Plusy to: więcej miejsca na nogi – z miejsca naprzeciw wejścia możemy sobie spokojnie rozprostować nogi. Miejsca nad toaletą dają komfortową i nie przeszkadzającą innym pasażerom możliwość obniżenia oparcia, by się zdrzemnąć. Siedzenia naprzeciwko toalety mają też trochę więcej miejsca na nogi, dają możliwość – po zajęciu odpowiedniej pozycji – wyprostowania nóg. No i jest tam półeczka, na której może postawić (położyć) butelkę z piciem, coś do jedzenia czy czytania. Nikt nam również z przodu nie odchyli siedzenia. Mamy blisko do wyjścia, co przydaje się na postojach (szybciej dostaniemy się do toalety czy sklepu). No i mamy toaletę na wyciągnięcie ręki, nie musimy przepychać się przez cały autobus.

Minusy? W zimniejszych miesiącach może nam tam trochę podwiewać, no i po otwarciu drzwi będziemy tu mieli chłodno. Ze względu na bliską lokalizację toalety bywa tam spory ruch, co może utrudnić nam rozprostowanie nóg na dłuższą chwilę. Choć w autobusach działa klimatyzacja, to czasem z toalety zaniesie brzydkim zapachem, który jednak szybko mija.

2. Załóż wygodne ubranie

Długa podróż autokarem w jeansach, wysoko sznurowanych butach, ciasnym ubraniu? Odpada. Dla mnie podstawą znośnej podróży na długich dystansach w autokarze są wygodne, luźne spodnie, wygodne buty i bluza polarem (w chłodniejszych miesiącach), którą można zdjąć, by posiedzieć w koszuli/t-shircie. I to Wam zalecam – im wygodniejsze, mniej obciskające i łatwiejsze do zdjęcia ubranie (np. dres) będziecie na sobie mieć, tym lepiej dla Waszego komfortu podróży.

Jeszcze kilka słów o butach. Pisałem już (w tym wpisie) o obuwiu na wyjazdy. Długa podróż autokarem kusi, by zdjąć buty i pozostać w skarpetkach. Polecam, pod warunkiem, że nie otworzycie tym samym puszki Pandory 🙂 Niektóre buty, wykonane z tworzyw sztucznych, wydzielają po zdjęciu nieprzyjemny zapach. Brudne skarpetki też nieładnie pachną. Dlatego warto przygotować się do zdjęcia butów w autokarze, mając na względzie to, żeby współpasażerom nasze buty czy stopy nie śmierdziały – jakkolwiek to nie zabrzmi.

długa podróż autokarem
Gdy znudzą nam się widoki za oknem, można się przespać. Przydadzą się wtedy gadżety do spania!

3. Przydatne gadżety do spania

Poduszka podróżna pod głowę, czyli tzw. rogal, lekki koc (jeśli jesteście zmarzluchami), opaska na oczy do spania, dodatkowo ulubiona muzyka w smartfonie, czy odtwarzaczu MP3 i słuchawki – i można jechać. Rogala na podróż kupicie bez problemu w internecie, podobnie jak opaskę na oczy (kto nie ma, może założyć do spania okulary przeciwsłoneczne, da się w nich spać w autokarze, choć niezbyt to wygodne). Komu zimno, może zabrać ze sobą lekki koc lub wykorzystać do przykrycia się własną kurtkę (kurtkę czy bluzę można też wykorzystać zamiast rogala). Odcięcie się dzięki tym gadżetom od zewnętrznych bodźców umożliwi Wam relaks i sen. Długa podróż autokarem szybciej i przyjemniej minie, a Wy odpoczniecie.

4. Jedz i pij z głową

Kebab z sosem czosnkowym, burgery, dwudaniowy obiad, jedzenie w przydrożnych barach – odpuście sobie taką dietę przed i w trakcie podróży autokarem. Owszem, w nowoczesnych autokarach, obsługujących długie dystanse, są toalety. Jednak nie znam osoby, włącznie ze mną, która chętnie korzystałaby z tego przybytku na pokładzie pojazdu. Te kibelki są maleńkie, bo maksymalnie wykorzystują dostępną przestrzeń w pojeździe, ale ciężko się z nich korzysta. Ciężkostrawna dieta przed podróżą lub jedzenie czegoś, czego się nie zna, z przypadkowych miejsc mijanych po drodze, może skończyć się niestrawnością i dłuższym posiedzeniem w takiej toalecie. To nic miłego, ani dla Was, ani dla współpasażerów. Polecam też gorąco pozostawienie „pewnych spraw” (wiadomo, o co chodzi) w domowej toalecie przed wyruszeniem w taką podróż.

Komu jednak ciężko opanować apetyt (ludzie zazwyczaj są głodni po kilkugodzinnej podróży), ten powinien wyposażyć się w węgiel na zatrucia i środki zapobiegające biegunce. Mając je pod ręką poczujecie się pewniej.

Możemy na pokład autokaru zabrać ze sobą własne jedzenie i swoje picie. Lekkostrawne przekąski – raczej nie chipsy – butelkę wody czy innego napoju, kanapki (byle nie z jajkiem, kotletem mielonym czy rybą) – to przyda Wam się podczas podróży. Zawsze jest to taniej, niż kupowanie czegokolwiek na stacjach benzynowych. Uwaga: nie polecam zabierania do autokaru kupionych na ostatnią chwilę zestawów z fast foodów (nawet najlepsze frytki czy kurczak w autokarze cuchną olejem, burgery pachną po swojemu, kebab z sosem czosnkowym to już grzech wobec współpasażerów). Wnętrze każdego środka lokomocji ma to do siebie, że szybko wypełnia się zapachami, nawet przy działającej klimatyzacji. Oszczędźmy współpasażerom takich męczarni, aby długa podróż autokarem nie stała się dla nich koszmarem z naszego powodu (o zabrudzeniu autobusu czy współpasażera majonezem, keczupem, czy bułką już wspomnę).

długa podróż autokarem
Autobus robi przerwy w podróży? Wykorzystaj je, wyjdź na zewnątrz, poruszaj się trochę.

5. Mały bagaż podręczny

A w nim gadżety do spania, coś do czytania/ słuchania/oglądania podczas podróży. Do tego lekkostrawne przekąski czy domowe kanapki oraz coś do picia (nie alkohol). Przydadzą się też chusteczki odświeżające czy inne środki higieniczne oraz środki lecznicze. Wszystko to spakowane do niewielkiej torby/małego plecaka, które spokojnie zmieszczą się na półce nad głową. Ze względów zdroworozsądkowych dokumenty, portfel i telefon trzymamy przy sobie przez całą podróż.

Główny bagaż umieszczamy w luku bagażowym. Nie pchamy się do ciasnego wnętrza autokaru z walizką czy dużym plecakiem. Miejmy przy sobie tylko to, co nam potrzebne.

kanion Piva
Dobre miejsce, luźne ubranie, poduszka – rogal do spania, dobra książka i audiobook – i długa podróż autokarem niestraszna.

Podsumowanie

Długa podróż autokarem niestraszna, gdy dobrze się do niej przygotujemy. Nie stanowi to problemu, bo prezentowane powyżej porady wynikają nie tylko z wieloletniego doświadczenia, ale także ze zdrowego rozsądku:

  • podstawa to dobre miejsce do siedzenia,
  • miej na sobie wygodne ubranie, w którym dobrze się czujesz i którego elementy możesz podczas podróży zdjąć/założyć (bluza, kurtka, buty),
  • zaopatrz się w gadżety, dzięki którym większą część swojej podróży prześpisz lub które zajmą Twoją uwagę: e-book, książka, etc.
  • uważaj z jedzeniem i piciem, nie ryzykuj przypadkowego jedzenia z miejsc, których nie znasz. Przed podróżą autokarem staraj się skorzystać z toalety,
  • na pokładzie autokaru przyda się torba/plecak z m.in. jedzeniem, piciem i środkami leczniczymi.

Czytaj również:

Podoba Ci się ten wpis? Podziel się nim z innymi!