Ścieżki
Mojego
Świata

Czego nie wolno przewozić w bagażu rejestrowanym

Czego nie wolno przewozić w bagażu rejestrowanym – oto jest pytanie. Ostatnio pisałem, czego nie weźmiemy na pokład samolotu w bagażu podręcznym (link do wpisu tutaj). Dziś słów parę o tym, czego nie wolno zabrać do bagażu, który jest transportowany w luku bagażowym samolotu. Napiszę również o tym, co wolno zabrać do bagażu.

czego nie wolno przewozić w bagażu rejestrowanym
Czego nie wolno przewozić w bagażu rejestrowanym? Lista przedmiotów objętych zakazem jest całkiem długa!

Bagaż rejestrowany

Jest to bagaż, który nadajemy w punkcie odprawy biletowo-pasażerskiej na lotnisku. To nasz główny bagaż. Nie bierzemy go do kabiny pasażerskiej, jest transportowany w luku bagażowym w samolocie. Po przylocie odbieramy go punkcie odbioru bagażu (o tym, co zrobić, gdy nasz bagaż rejestrowany zaginie, zostanie uszkodzony lub zniszczony, pisałem w tym wpisie). W zależności od linii lotniczej oraz miejsca naszej podroży, bagaż rejestrowany może różnić się wymiarami czy wagą. Zazwyczaj jego koszt jest wliczony w cenę biletu lotniczego, jeśli wybieramy się w podróż liniami rejsowymi. Tani przewoźnicy z reguły liczą sobie dodatkowe opłaty za przewiezienie bagażu rejestrowanego.

Co wolno zabrać do bagażu

Wiele przedmiotów, które wyklucza bagaż podręczny, możemy zabrać w bagażu rejestrowanym. Dotyczy to przede wszystkim różnego rodzaju elektronarzędzi, narzędzi, przedmiotów mających ostre końcówki oraz różnych rodzajów broni (musi być odpowiednio zabezpieczona). Przykładem zapisy w regulaminie linii Ryanair dotyczące ostrych przedmiotów: irlandzki przewoźnik nakazuje owinięcie ich, by zapobiec obrażeniom zarówno kontrolerów, jak i personelu obsługi.

Bagaż rejestrowany umożliwi nam zabranie wózka dziecięcego, namiotu, innego sprzętu sportowego, którego nie możemy przewieźć w bagażu podręcznym. Możemy w nim również przewieźć zakupiony poza lotniskiem alkohol, pod warunkiem, że butelki zabezpieczymy tak, żeby się nie potłukły. Miejmy jednak na względzie, że bagaż jest transportowany bez naszego udziału i z użyciem siły fizycznej. Szkło, nawet dobrze zabezpieczone, może mimo wszystko nie wytrzymać. Co wolno zabrać do bagażu? Kosmetyki, te, które nie zmieszczą się w bagażu podręcznym oraz m.in. leki – o ile nie będziemy ich potrzebować na pokładzie (o przewozie leków pisałem w tym wpisie).

czego nie wolno przewozić w bagażu rejestrowanym
Co można, a czego nie można zabrać do bagażu rejestrowanego?

Czego nie wolno przewozić w bagażu rejestrowanym

Chemikalia i artykuły pirotechniczne są na czarnej liście. Nie weźmiemy ich na pokład samolotu w żaden sposób. Ani bagaż podręczny, ani rejestrowany nie jest dedykowany różnego rodzaju materiałom wybuchowym, fajerwerkom, łatwopalnym płynom czy chemikaliom zagrażającym zdrowiu ludzkiemu. Dotyczy to również zapalniczek, gazów takich jak propan i butan oraz innych sprężonych gazów. Nie przewieziemy też w bagażu rejestrowanym gaśnicy. Bagaż rejestrowany nie jest możliwy dla różnego rodzaju substancji toksycznych, substancji, które mogą zakazić, trutek czy substancji radioaktywnych. Zestawów narzędzi do naprawy samochodów również nie przewieziemy w luku bagażowym.

Co jeszcze? Czego nie wolno przewozić w bagażu rejestrowanym? Części samochodowych, takich jak akumulatory pojazdów, a nawet elementów instalacji auta, mających wcześniej styczność z paliwem. Na czarnej liście znajduje się nawet olej spożywczy i np. oliwa z oliwek. Linie lotnicze Ryanair nie przewiozą w bagażu rejestrowanym więcej niż litr takiej substancji.

czego nie wolno przewozić w bagażu rejestrowanym
Bezpieczeństwo samego lotu zależy również od tego, co przewozimy w bagażu rejestrowanym!

Papierosy elektroniczne w bagażu rejestrowanym

E-papierosy czyli papierosy elektroniczne, e-cygara czyli cygara elektroniczne, e-fajki czyli fajki elektroniczne oraz elektroniczne papierosy hybrydowe – tych rzeczy nie wolno przewozić w bagażu rejestrowanym. Są możliwe do przewiezienia w bagażu podręcznym po spełnienia kilku warunków. Znajdziemy je na stronie internetowej Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Pozwolę to sobie tu zacytować: (https://bezpiecznybagaz.ulc.gov.pl/dg-search?cat=3 dostęp: 03.11.2019)

 • w przypadku baterii litowo-metalowych zawartości litu nieprzekraczającej 2 g,
 • w przypadku baterii litowo-jonowych, pojemność energetyczna nieprzekraczająca 100 Wh,
 • ładowanie urządzeń i/lub baterii na pokładzie samolotu jest niedozwolone,
 • podczas przewozu na pokładzie samolotu muszą zostać podjęte działania zapobiegające przypadkowej, niezamierzonej aktywacji elementów nagrzewających się.

źródło: https://bezpiecznybagaz.ulc.gov.pl/

czego nie wolno przewozić w bagażu rejestrowanym
Papierosów elektronicznych w bagażu rejestrowanym nie przewieziesz!

Powerbank w bagażu rejestrowanym

Nie – powerbank w bagażu rejestrowanym nie może być przewożony. Objęty zakazem przewozu w luku bagażowym jest:

 • powerbank o pojemności poniżej 100 Wh,
 • powerbank o pojemności większej niż 100 Wh, lecz nieprzekraczającej 160 Wh,
 • powerbank o pojemności przekraczającej 160 Wh – tego w ogóle nie weźmiemy na pokład samolotu, również w bagażu podręcznym.


Baterie paluszki w bagażu rejestrowanym

Baterie paluszki w bagażu rejestrowanym są możliwe do przewiezienia w zasadzie w jednym przypadku: jeśli są to baterie suche (m.in. alkaiczno-manganowe, niklowo-kadmowe, cynkowo-węglowe) o pojemności nieprzekraczającej 100 Wh (za Urzędem Lotnictwa Cywilnego)

 • każda bateria nie może mieć napięcia większego niż 12 V i pojemności energetycznej nie większej niż 100 Wh,
 • każda bateria musi być zabezpieczona przed zwarciem poprzez skuteczne zaizolowanie odsłoniętych terminali,
 • nie więcej niż dwie zapasowe sztuki baterii mogą być przewożone na osobę; oraz
 • w przypadku, gdy bateria jest zainstalowana w urządzeniu, urządzenie to musi być zabezpieczone przed przypadkowym uruchomieniem (źródło https://bezpiecznybagaz.ulc.gov.pl/dg-search?cat=1).
czego nie wolno przewozić w bagażu rejestrowanym
Aparat fotograficzny przewieziesz w bagażu rejestrowanym, o ile będzie całkowicie wyłączony. Ważne! Lepiej mieć taki sprzęt mimo wszystko przy sobie, w bagażu podręcznym!


Laptop, dron, smartfon, czytnik e-booków, zabawki, aparat fotograficzny a bagaż rejestrowany

Te przedmioty można przewozić w bagażu rejestrowanym pod kilkoma warunkami:

 • jeśli nie są zasilane bateriami litowo-jonowymi o pojemności przekraczającej 160 Wh,
 • muszą być zabezpieczone przed przypadkową, niezamierzoną aktywacją,
 • są zabezpieczone przed zniszczeniem,
 • muszą być całkowicie wyłączone (nie mogą pozostawać w trybie uśpienia lub hibernacji),

Uwaga: linie lotnicze zalecają, by sprzęt elektroniczny: laptopy, smartfony, aparaty foto, kamery, drony, czytniki, etc. przewozić jednak w bagażu podręcznym. Zdrowy rozsądek nakazuje nie ryzykować utraty cennych informacji czy pracy w komputerze, bądź zdjęć z wakacji, pakując te sprzętu do bagażu rejestrowanego. Pamiętajmy, że może on zostać zgubiony/uszkodzony/zniszczony. Elektronikę lepiej więc wozić przy sobie.

czego nie wolno przewozić w bagażu rejestrowanym
Bagaż rejestrowany w samolocie rządzi się swoimi prawami. Poznaj zasady!

Podsumowanie

Czego nie wolno przewozić w bagażu rejestrowanym:

 • papierosy elektroniczne w bagażu rejestrowanym są zabronione,
 • podobnie jak inne elektroniczne wyroby tytoniowe,
 • wszelkich banków energii, czyli powerbanków,
 • baterii o dużych pojemnościach,
 • niczego, co może wybuchnąć, zapalić się, włączyć,
 • części samochodowych mających kontakt z paliwem,
 • gaśnic,
 • więcej niż litra oleju jadalnego (oliwy), przynajmniej w przypadku linii Ryanair,
 • uważajmy na alkohole w bagażu rejestrowanym – wieziony z Węgier tokaj może nam zalać ubrania, gdy nie zabezpieczymy dobrze butelki,
 • elektronikę, dla jej i naszego własnego dobra, lepiej mieć przy sobie w trakcie lotu.

Źródło: Urząd Lotnictwa Cywilnego

Podoba Ci się ten wpis? Dołącz do mnie na Facebooku i bądź na bieżąco z moimi poradami, podróżami i przepisami!

Czytaj również:

Podoba Ci się ten wpis? Podziel się nim z innymi!