Ścieżki
Mojego
Świata

Pierwszy raz w samolocie w 5 krokach – o tym musisz wiedzieć

Pierwszy raz w samolocie – to kilka porad, jak ogarnąć samolot i siebie w nim, gdy lecimy po raz pierwszy. W dobie tanich podróżny lotniczych coraz trudniej spotkać osobę, która jeszcze nie latała, ba! Znajoma, komentując mój poprzedni wpis napisała, że być może więcej jest osób, które jeszcze nie jechały pociągiem!

Jakby nie patrzeć, wiedza o tym, jak zachować się na pokładzie, z pewnością przyda się nie tylko początkującym podróżnikom. Przypomnienie kilku zasad przyda się również tym z Was, którzy już podróżują samolotami.

Pierwszy raz w samolocie Ścieżki mojego świata

Pierwszy raz w samolocie – to nic skomplikowanego

Przed tygodniem publikowałem krótki poradnik o tym, jak ogarnąć lotnisko w pięciu krokach, gdy jesteśmy na nim po raz pierwszy (link do wpisu tu). Dziś idziemy już dalej – z lotniska kroki kierujemy już na pokład samolotu. O tym, co musisz wiedzieć, by pierwszy raz w samolocie nie odbił się bolesną czkawką, będzie właśnie ten tekst. Zebrałem subiektywne spostrzeżenia, dodałem kilka obiektywnych prawd i proponuję stosować się do nich właśnie w taki sposób.

Pierwszy raz w samolocie Ścieżki mojego świata

Krok pierwszy: zajmij swoje miejsce

W samolocie nie ma miejsc stojących. Są wyłącznie siedzące, więc nie ma sensu przepychać się przed innymi 🙂 Numerów siedzeń szukaj na wysokości wzroku. Są umieszczone na specjalnych listwach poniżej schowków bagażowych (np. w liniach Ryanair na żółtym pasku pod drzwiczkami. Przed zajęciem miejsca możesz schować bagaż podręczny w schowku lub – jeśli to możliwe – położyć go pod swoim siedzeniem.

Pierwszy raz w samolocie Ścieżki mojego świata

Krok drugi: słuchaj poleceń załogi i instrukcji bezpieczeństwa

Wyraz znudzenia czy obojętności na twarzach pasażerów, którzy nie zwracają uwagi na instrukcję bezpieczeństwa przed startem, budzi we mnie mieszane uczucia. Z jednej strony rozumiem ich: latali pewnie tyle razy, że znają to na pamięć. Warto jednak mimo wszystko raz na jakiś czas odświeżyć sobie wiedzę na temat tego, jak zachować się podczas awarii, jak zapiąć pas, etc.

Wykonywanie poleceń załogi to nie nasze widzimisię, a obowiązek. Wszystko, o co prosi załoga – zapięcie pasów, wyłączenie urządzeń elektronicznych, włożenie kurtki czy swetra do schowka na bagaże – powinno być bezwzględnie wykonywane. Nie ma tutaj pola do dyskusji.

Pierwszy raz w samolocie Ścieżki mojego świata

Krok trzeci: pamiętaj, że samolot to nie sklep ani restauracja

Owszem, personel pokładowy oferuje do sprzedaży mnóstwo rzeczy: gadżety związane z lotnictwem, perfumy, biżuterię. Nie znaczy to jednak, że masz się poczuć, jak w sklepie na ziemi. Jeśli więc po przejrzeniu magazynu pokładowego zechcesz coś kupić, to niech to będzie zakup przemyślany i niech trwa jak najkrócej. Oprócz Ciebie w samolocie jest jeszcze wielu innych pasażerów. Miej świadomość, że wybieranie zapachów bądź gadżetów w nieskończoność nie będzie mile widziane.

Jedzenie w samolocie: na dłuższych dystansach otrzymasz kilka posiłków w cenie biletów. Na krótkich dystansach i na tanich liniach za jedzenie i picie płacisz. Pamiętaj, że nie dość, że na wysokości przelotowej nawet Twoje ulubione danie nie smakuje tak dobrze, jak na ziemi, to jeszcze kosztuje o wiele drożej. Dotyczy to również napojów, w tym alkoholu. Dlatego zalecam daleko posunięty umiar i w jedzeniu i w piciu, szczególnie gdy Twój lot trwa poniżej dwóch godzin. Nie dotyczy to oczywiście kawy, herbaty czy napojów bezalkoholowych.

Krok czwarty: bycie miłym i uczynnym dla personelu pokładowego i współpasażerów to żaden problem

Zajmujesz miejsce przy przejściu, a siedzący obok pasażer zapomniał czegoś z bagażu podręcznego, umieszczonego w schowku lub musi skorzystać z toalety? Rozepnij pas, wstań i z uśmiechem przepuść go. Ktoś prosi o pomoc w wyjęciu bagażu podręcznego ze schowka? Pomóż. Bycie miłym i uśmiechniętym to żaden wysiłek, a pomoże rozluźnić atmosferę i zmniejszyć napięcie. Nie awanturuj się, nie polemizuj bez sensu! Skoro chcesz lecieć w spokoju i w miłej atmosferze, to i Ty zachowaj się spokojnie i kulturalnie.

Icelander Ścieżki mojego świata

Krok piąty: pasy odepnij i włącz telefon, gdy samolot już się zatrzyma

Nie odpinaj pasów bezpieczeństwa i nie włączaj telefonu, dopóki samolot się nie zatrzyma po wylądowaniu. Dopiero wtedy możesz wstać, sięgnąć po swój bagaż podręczny, ubrać się i stojąc w kolejce do wyjścia uruchomić telefon. Zabronione jest – pod karą grzywny – wstawanie z siedzeń podczas schodzenia maszyny do lądowania, więc stosuj się do tego. Na koniec, wychodząc z samolotu, nie zapomnij podziękować personelowi za ich pracę. To oni czuwali nad Twoim bezpieczeństwem podczas całej podróży. Tym akcentem miło zakończysz swój pierwszy raz w samolocie, a personelowi będzie po prostu miło, gdy usłyszy ciepłe słowa.

Podsumowanie

Pierwszy raz w samolocie to nic strasznego, wystarczy znajomość kilku zasad, w tym również tak uniwersalnych jak kultura osobista:

  • zajmij swoje miejsce, jego numer i lokalizację znajdziesz na piktogramach umieszczonych na wysokości wzroku pod schowkami na bagaż podręczny,
  • wysłuchanie instrukcji bezpieczeństwa traktuj jako obowiązek – nigdy nie zaszkodzi przypomnieć sobie, co robić w sytuacjach awaryjnych,
  • na krótkich dystansach i w tanich liniach nie rozpędzaj się z zakupami. Jeśli już coś kupujesz, to przemyśl to dobrze,
  • nie zapominaj o uśmiechu i staraj się pomóc, jeśli zachodzi taka potrzeba,
  • wykonywanie poleceń personelu pokładowego leży w Twoim interesie, więc stosuj się do tego,
  • nie wstawaj z siedzenia w czasie schodzenia do lądowania. Po wylądowaniu odczekaj z odpięciem pasów bezpieczeństwa, aż samolot zatrzyma się na płycie lotniska. Gdy opuścisz pokład, uświadomisz sobie, że pierwszy raz w samolocie za Tobą. I że nie było wcale tak strasznie 🙂

Czytaj również:Podoba Ci się ten wpis? Podziel się nim z innymi!