Ścieżki
Mojego
Świata

Pierwszy raz na lotnisku

Pierwszy raz na lotnisku – wspomnienie tego wydarzenia pozostaje w nas na zawsze. Często od niego zależy, czy ponownie wybierzemy samolot, jako środek transportu, czy też pozostaniemy przy bardziej przyziemnych środkach lokomocji. Jak sobie z tym poradzić?

Pierwszy raz na lotnisku w 5 krokach

Pierwszy raz na lotnisku

Samolot jako środek lokomocji już tak spowszechniał, że wydaje się być naturalnym wyborem przy planowaniu podróży zagranicznych. Nie zliczę, ile razy już leciałem, ale myślę, że około setki. Sam mój wyjazd do Australii podczas ferii zimowych w 2018 r. wiązał się z 10 rejsami, z których aż cztery trwały powyżej 8 godzin. Tanie bilety lotnicze + dogodna siatka połączeń sprawiają, że coraz częściej decydujemy się właśnie na podniebną podróż. Dlatego warto odczarować mity związane z przygotowaniem do lotu oraz samym lotniskiem i podejść do tego zadaniowo.

Pierwszy raz na lotnisku w 5 krokach

Fajnie, gdy pierwszy raz na lotnisku jesteśmy w towarzystwie osoby, która już wcześniej leciała samolotem. To ułatwia sprawę. Jednak w sytuacji, gdy lecimy sami i jest to nasz lotniczy debiut, o stres nietrudno. Wiedza o tym, co trzeba po kolei zrobić na lotnisku, ułatwi ten dzień.

O czym trzeba pamiętać na lotnisku

O tym, co trzeba ogarnąć przez wyjazdem na wakacje, pisałem w tym wpisie. Zakładając, że macie to już ogarnięte, przejdziemy od razu do zasad, których zastosowanie ułatwi Wam przejście przez pierwszy raz na lotnisku.

Krok pierwszy: czas przybycia na lotnisko

Przyjmuje się, że dwie godziny przez odlotem samolotu to optymalny czas, by zjawić się na lotnisku. Uwaga: jeśli nasz lot przypada w miesiącach letnich, to warto być na lotnisku już przynajmniej dwie godziny przez odlotem, by uwzględnić kolejki do nadania bagażu i kontroli bezpieczeństwa. Z reguły jednak od 1,5 do 2 godzin wystarczy w zupełności.

Przyznam się, że ostatnio wpadłem na lotnisko godzinę przez odlotem i zdążyłem. Nie polecam tego jednak, by zbyt wiele zmiennych w samym porcie lotniczym może przedłużyć Wam czas przed przejściem kontroli bezpieczeństwa.

Pierwszy raz na lotnisku w 5 krokach

Dlaczego tak ważne jest, by być na lotnisku odpowiednio wcześniej? Zazwyczaj najwięcej czasu może zająć przejście przez kontrolę bezpieczeństwa. Z reguły zawsze jest tam kolejka pasażerów. Gdy stoi przed nami rodzina z dziećmi, to miejmy na uwadze to, że ich kontrola potrwa dłużej, niż nasza. Dlatego warto się uzbroić w cierpliwość, no i w czas. Ponadto warto mieć w zapasie trochę czasu również na nadanie bagażu. No i na przestudiowanie tablicy odlotów, na której znajdziemy nasz rejs, numer naszego lotu, miejsce przeznaczenia i godzinę, o której maszyna wystartuje.

Krok drugi: kwestia bagażu

Masz bagaż podręczny i zrobioną odprawę online (o tym, jak odprawić się online, pisałem w tym wpisie)? Od razu po przyjściu na lotnisko kieruj się do bramek bezpieczeństwa, mając w przygotowaniu wydrukowaną kartę pokładową. Do bramek bezpieczeństwa drogę wskaże Ci każdy pracownik lotniska oraz piktogramy.

Jesteś po odprawie online, ale musisz nadać bagaż? Zakładając, że Twój bagaż spełnia wszystkie normy ku temu, by znaleźć się w przedziale bagażowym samolotu, musisz udać się do stanowiska odprawy, nad którym wyświetla się numer Twojego rejsu, identyczny z tym na karcie pokładowej. Pracownik przyjmie bagaż, oklei go, a Ty możesz spokojnie udać się do bramek bezpieczeństwa. Nie wstydź się zapytać pracownika, gdzie są bramki – bez problemu Ci je wskaże.

Pierwszy raz na lotnisku w 5 krokach

Czeka Cię odprawa na lotnisku i nadanie bagażu? Kierujesz się do stanowiska odprawy, tam pokazujesz swój paszport, kładziesz bagaż na taśmę, a pracownik lotniska przyjmie bagaż i wręczy Ci bilet, z którym udasz się na kontrolę bezpieczeństwa.

Krok trzeci: bramka bezpieczeństwa

O tym, jak szybko i bezproblemowo przejść przez kontrolę bezpieczeństwa, pisałem w tym wpisie. Dodam jedynie, że aby poddać się kontroli bezpieczeństwa, należy wcześniej zeskanować kartę pokładową bądź też zrobi to za nas pracownik lotniska. Dopiero po takiej wstępnej weryfikacji przechodzimy dalej, gdzie krok po kroku realizujemy wszystkie 5 patentów, o których już pisałem. Uwaga: zwróćcie uwagę na jakość wydruku karty pokładowej. Kończy się toner w drukarce bądź sama drukarka szwankuje? Wybierzcie inne urządzenie – wielokrotnie skanery na lotnisku nie mogły odczytać kodu z mojej karty, gdyż głowica drukarki już się zużyła. Ja się tym nie przejąłem, bo koniec końców przeszedłem przez kontrolę, ale ktoś, kto będzie to robił po raz pierwszy, może się zestresować.

Pierwszy raz na lotnisku w 5 krokach

Krok czwarty: kontrola paszportów

Po przejściu przez kontrolę bezpieczeństwa, kierujemy się najczęściej przez strefę wolnocłową do bramki, z której zostaniemy skierowani do samolotu. W nawigacji do miejsca przeznaczenia pomocne będą piktogramy z numerami bramek oraz zapoznanie się z tablicą odlotów. Przy bramce, z której będziemy odlatywać, możemy sobie zająć miejsce siedzące i gdy przyjdzie czas, możemy ustawić się do kontroli paszportowej i biletowej. Dlatego warto mieć pod ręką i paszport i bilet/kartę pokładową.

Krok piąty: wejście na pokład samolotu

Czasem na podkład samolotu wejdziemy pieszo, przez dostawiane schodki, czasem rękawem. Zawsze jednak musimy okazać ponownie nasz bilet/kartę pokładową obsłudze samolotu już przy wejściu. Skierowanie na miejsce oznacza, że pierwszy raz na lotnisku już za Tobą i bogatsza/bogatszy w tę wiedzę możesz lecieć.

Pierwszy raz na lotnisku w 5 krokach

Podsumowanie

  • tablica odlotów to nasz pierwszy drogowskaz po wejściu do hali odlotów na lotnisku,
  • jeśli musimy nadać bagaż czy nadać bagaż i odprawić się, to kierujemy się do stanowiska odprawy,
  • jeśli mamy wyłącznie bagaż podręczny i odprawiliśmy się online, to to kierujmy się do bramek bezpieczeństwa,
  • przed wejściem na kontrolę bezpieczeństwa, skanujemy nasz bilet/kartę pokładową w specjalnym skanerze,
  • ze stanowiska kontroli bezpieczeństwa przechodzimy przez strefę wolnocłową do bramki, obsługującej nasz lot,
  • po kontroli paszportu i biletu/karty pokładowej udajemy się do samolotu,
  • wchodząc do samolotu okazujemy bilet/kartę pokładową obsłudze maszyny.

Podoba Ci się ten wpis? Dołącz do mnie na Facebooku i bądź na bieżąco z moimi poradami, podróżami i przepisami!

Czytaj również:

Podoba Ci się ten wpis? Podziel się nim z innymi!