Ścieżki
Mojego
Świata

wodospady Kravica, cud natury blisko Medjugorje; Bośnia i Hercegowina na wakacje

Wodospady Kravica Ścieżki mojego świata

Wodospady Kravica nieopodal Medjugorje (po polsku – Medziugorie), Bośnia i Hercegowina – to jedna z najciekawszych i najbardziej wakacyjnych atrakcji tego kraju. To prawdziwy cud natury, który najpiękniej wygląda o poranku, a w ciągu dnia zapełnia się setkami wypoczywających turystów. Chcecie popływać, ochłodzić się po upałach, z których słynie południowa Bośnia i Hercegowina i poczuć się egzotycznie – wodospady Kravica to coś dla Was. Wypoczynek tu na pewno bardzo się Wam spodoba!

Kravica- przyrodniczy fenomen na światową skalę

W tym, co napisałem, nie ma przesady. Wodospady Kravica to jedna z piękniejszych atrakcji, jakie ma do zaoferowania Bośnia i Hercegowina; atrakcji, które przyciągają tu turystów. Są cudownie uformowane na trawertynowych tarasach. Owe tarasy tworzą głównie kalcyt i aragonit. Wodospady Kravica znajdują się na rzece Trebižat, niedaleko miejscowości Ljubuški w Hercegowinie. Blisko stąd do Medjugorje (Medziugorie), miejsca pielgrzymek, licznie odwiedzanych przez polskich turystów.

Woda, która kaskadowo spływa po martwicy wapiennej tworzy efektowne strugi. Jej głośny szum, gdy rozbijają się u podnóża skał, jest stałym elementem tego miejsca. Wodospady Kravica to przyrodniczy fenomen podobny nieco do wodospadów Krki w Chorwacji, ale mniej rozległy i bardziej kameralny.

Wodospady KravicaRzut kamieniem od Medjugorje

To miejsce jest bardzo znane i chętnie odwiedzanie przy okazji wycieczek i pielgrzymek do Medjugorje (Medziugorie), gdzie znajduje się słynne sanktuarium. W sezonie bywa tu dość tłoczno, można tu spotkać wielu turystów z Polski. Jednak jeśli przyjedzie się około godziny 8.00 czy 9.00 rano, to można liczyć na odrobinę samotności.

Wodospady Kravica – jak tu dojechać?

No i z tym jest bardzo duży problem, o ile nie macie własnego samochodu (podobna sytuacja ma miejsce z dojazdem do miejscowości Počitelj, o czym pisałem w tym miejscu – kliknij link do artykułu). Z Mostaru autobusem podmiejskim nr 48 dojedziemy do Medjugorje za jedyne 3,5 BAM (cena za 2019 r.). Rozkład jazdy znajdziecie w tym miejscu – kliknij link do rozkładu. Dalej już nieco bardziej uciążliwie – jeśli chcecie zaoszczędzić sobie spaceru w upale, z jakiego słynie latem południowa Bośnia i Hercegowina, i to przez około 16 km, to trzeba dogadać się z kierowcą taksówki. Cena za taksówkę (nie ma tu Bolta ani Ubera) waha się od 20 – 30 EU. Można negocjować cenę w obie strony, bo warto tu zabawić kilka godzin.

Dojazd własnym transportem

Dysponując własnym środkiem transportu, od Mostaru kierujemy się drogą R424 przez Čitluk do Medjugorje (Medziugorie), a następnie za znakami na wodospady Kravica. Koszt parkingu dla samochodów osobowych przy wodospadach to 2 BAM za godzinę, bądź 6 BAM za cały dzień. Autobusem parkujemy za 10 BAM za godzinę (są to ceny za 2019 r.).  

Wodospady Kravica – co ile kosztuje?

Wstęp na teren parku w sezonie to koszt 10 BAM od osoby dorosłej, poza sezonem 8 BAM. Rozlewisko jest na tyle głębokie, że można tu nie tylko zażywać kąpieli, ale i ponurkować. Dostępne są też łódki i kajaki. Wypożyczenie kajaków to koszt 10 BAM za godzinę, bądź 40 BAM za cały dzień.

Przy panujących, z których słynie południowa Bośnia i Hercegowina, w zasadzie sama Hercegowina (często dochodzących do 40 stopni Celsjusza) kąpiel i odpoczynek tutaj to czysta przyjemność. Na miejscu znajdziemy bary i małe puby oraz restaurację serwująca lokalne specjały. Można więc wypocząć, popływać, coś zjeść i coś wypić. Jeśli jesteście na pielgrzymce w pobliskiej miejscowości Medjugorie (Medziugorie), to jej program raczej zakłada wizytę tu.

Mala Kravica

Można również udać się do mniejszych, oddalonych o kilkanaście minut drogi wodospadów, to tzw. Mala Kravica. Szlak wiedzie wzdłuż doliny i nad malowniczy kanion rzeki Trebižat. Te bośniackie kaniony, i małe i duże, mają taki urok i rozmach, że zostają w pamięci na długo. Bośnia i Hercegowina potrafią zaskoczyć – wodospady Kravica nieopodal Medjugorie są tego najlepszym przykładem!

Podsumowanie

  • Wodospady Kravica, cud natury, z którego słynie południowa Bośnia i Hercegowina, są położone nieopodal miejscowości Medjugorje (Medziugorie),
  • Dojazd własnym samochodem lub kombinacją: autobus podmiejski bądź dalekobieżny do Medjugorje (Medziugorie), dalej taksówką, można również przyjechać tu z z wycieczką organizowaną przez biuro turystyczne czy też przy okazji pielgrzymki do Medjugorje,
  • Koszt wstępu na teren parku 10 BAM w sezonie, 8 BAM poza sezonem,
  • Wodospady Kravica to raj dla amatorów kąpieli. Ktoś, kto nie pływa, nie poczuje się tu dobrze,
  • Można tu zażywać kąpieli, bądź popływać kajakiem, cena wypożyczenia kajaku 10 BAM za godzinę lub 40 BAM na cały dzień,
  • W pobliżu parking dla autobusów i samochodów osobowych, ceny dla samochodów osobowych to 2 BAM za godzinę, bądź 6 BAM za cały dzień. Autobusem parkujemy za 10 BAM za godzinę,
  • Na miejscu znajdziecie małe bary i puby oraz restauracje.
Podoba Ci się ten wpis? Dołącz do mnie na Facebooku i bądź na bieżąco z moimi poradami, podróżami i przepisami!

Czytaj również:

Podoba Ci się ten wpis? Podziel się nim z innymi!