Ścieżki
Mojego
Świata

Marek Dąbrowski Ścieżki Mojego świata Bagaż Lotniczy problem

Bagaż lotniczy, rejestrowany czy podręczny, to ważny temat. Pisałem o podręcznym na blogu: w tym miejscu o polityce linii lotniczych, dotyczących zmniejszania wymiarów bagażu podręcznego, tu pisałem o wymiarach bagażu podręcznego na najpopularniejszych liniach lotniczych w Polsce, tu zaś o tym, jak sprytnie spakować się w bagaż podręczny.

Co z bagażem rejestrowanym? Co zrobić, gdy bagaż, który nadaliśmy na stanowisku odprawy, zostaje zgubiony, trafia do nas z opóźnieniem, bądź zostaje zniszczony? Temu poświęcam dzisiejszy wpis. Zapraszam do czytania!

Reklamacja to podstawa

Nie widzisz swojego bagażu na taśmie na lotnisku, bądź bagaż rejestrowany został zniszczony? Bezwzględnie skieruj pierwsze kroki do biura rzeczy znalezionych i zagubionych w budynku lotniska. Tam należy wypełnić i zgłosić tzw. raport niezgodności bagażowej, czyli PIR (Property Irregularity Report). Musisz okazać również kartę pokładową, kwit bagażowy, należy także opisać wygląd bagażu. Raport jest zaopatrzony w niepowtarzalny numer referencyjny, możesz wówczas śledzić bagaż rejestrowany przy jego użyciu w internecie.

Marek Dąbrowski Ścieżki Mojego świata Bagaż Lotniczy problem

Z mojego doświadczenia

Niestety, ten raport wypełniałem już dwa razy. Pierwszy raz: po powrocie z Hiszpanii w 2013, gdy po wylądowaniu na lotnisku w Rębiechowie okazało się, że ja owszem, jestem na miejscu, ale nie mój bagaż rejestrowany. Po złożeniu wspomnianego powyżej raportu czekałem ok. 3 dni, aż bagaż został mi dostarczony bezpośrednio do domu. Drugi raz miał miejsce po przylocie do Słowenii w 2014, kiedy to nie mogłem na lotnisku w Ljublianie odebrać swojego bagażu. Ubrania, sprzęt do wspinaczki, etc. trafiło do mnie dopiero 3 dni później.

Dlatego w formularzu należy podać dokładny adres przebywania, by kurier wysłany przez linię lotniczą mógł nas bez problemu zastać i oddać zagubiony bagaż rejestrowany. To bardzo ważne!

Do 6000 zł odpowiedzialności za bagaż rejestrowany

Jest to górna, maksymalna kwota, jaką możemy otrzymać od linii lotniczych w przypadku opóźnienia bądź zagubienia czy zniszczenia bagażu. Kwestię tę reguluje Konwencja Montrealska z 1999 r., a także Rozporządzenie (WE) 889/2002 Parlamentu Europejskiego i Rady Europy. Nie ma znaczenia, jakimi liniami lecisz (czarter, tradycyjne, czy tanie linie), odszkodowanie przysługuje Ci w każdym przypadku.

Marek Dąbrowski Ścieżki Mojego świata Bagaż Lotniczy problem

Bagaż rejestrowany – terminy składania reklamacji

Aby starać się o odszkodowanie od linii lotniczych, należy zgłosić reklamacje. Są dwa terminy zgłaszania reklamacji do przewoźnika. Jeden na zniszczony bądź też uszkodzony bagaż rejestrowany – mamy na to 7 dni od momentu zgłoszenia zdarzenia na lotnisku (formularz PIR) i 21 dni, jeśli chcemy walczyć o odszkodowanie w przypadku opóźnionego/zagubionego bagażu. Termin przedawnienia to 2 lata, po tym czasie niczego możemy już nie wskórać.

Forma reklamacji

Reklamację składamy w formie pisemnej, korzystając z formularza skarg, znajdującego się na oficjalnej stronie przewoźnika. Możemy też reklamację wysłać pocztą tradycyjną, przesyłając kopie niezbędnych dokumentów na adres korespondencyjny linii lotniczej. Jak długo czekamy na odpowiedź? Z reguły jest to termin 30 dni od otrzymania naszej reklamacji – chyba, że przepisy odrębne stanowią inaczej.

Marek Dąbrowski Ścieżki Mojego świata Bagaż Lotniczy problem

Czasem warto mieć dodatkowe ubezpieczenie na bagaż rejestrowany

Warto mieć wykupioną opcję dodatkowego ubezpieczenia na bagaż rejestrowany, na wypadek jego zagubienia bądź zniszczenia/uszkodzenia. Oferują ją przewoźnicy w trakcie zakupu biletu lotniczego. Pozwoli ona zwiększyć kwotę ewentualnego odszkodowania. Osobiście wybrałbym ją, gdybym w bagażu rejestrowanym miał ważne dla mnie, cenne rzeczy. Linie lotnicze zazwyczaj nie odpowiadają za sprzęt elektroniczny, sportowy, kosmetyki, etc. przewożony w bagażu rejestrowanym. Planujemy wsadzić do walizki laptopa, aparat foto, sprzęt sportowy, bądź inne kosztowne rzeczy? Warto je dodatkowo ubezpieczyć.

Pamiętaj o rachunkach

Pasażer składając reklamację musi udowodnić szkodę. Przedstawić własną wycenę, wesprzeć się fakturami czy rachunkami. Mówi o tym Konwencja Montrealska – jesteśmy zobligowani do udowodnienia poniesionej szkody. Tak więc trzymajmy rachunki za rzeczy, które znajdują się w bagażu, trzymajmy nawet rachunek czy fakturę za zakup walizki/plecaka. Jeśli nie mamy takich rachunków, szkoda zostanie wyceniona jedynie na podstawie wagi bagażu.

Marek Dąbrowski Ścieżki Mojego świata Bagaż Lotniczy problem

Odmowa wypłaty odszkodowania, co wtedy?

Jeśli przewoźnik odmówi nam wypłaty odszkodowania, a jest to linia lotnicza zarejestrowana na terenie Unii Europejskiej, Norwegii lub Islandii, możemy skierować sprawę do Europejskiego Centrum Konsumenckiego, instytucji znajdującej się w każdym kraju UE.

Opóźniony bagaż rejestrowany

Zgłoś brak bagażu w punkcie odbioru bagażu na lotnisku i zachowaj protokół PIR. Przysługuje ci prawo do zwrotu kosztów za zakupione niezbędne ubrania, obuwie, przybory toaletowe etc,. . Jeśli opóźnienie trwa tylko kilka godzin, będziesz uprawniony do niewielkiej kwoty odszkodowania. Pamiętaj, że poniesione wydatki muszą być adekwatne do czasu oczekiwania.

Jeśli bagaż rejestrowany opóźni się w drodze powrotnej do twoje miejsca zamieszkania, to linia lotnicza uzna, że większość niezbędnych Ci rzeczy masz w mieszkaniu. Jeżeli cokolwiek będziesz kupować, to upewnij się, ze są Ci one rzeczywiście niezbędne. W przeciwnym wypadku linia lotnicza może zakwestionować Twoje roszczenia.

Masz tylko 21 dni po otrzymaniu bagażu, by złożyć pisemną skargę do linii lotniczej i zażądać odszkodowania za wydatki poniesione z powodu opóźnienia. Bagaż rejestrowany uważa się za zagubiony po 21 dniach. Wtedy możesz ubiegać się o odszkodowanie za utracone przedmioty. Trzymaj wszelkie dokumenty (rachunki/faktury) potwierdzające wysokość poniesionej szkody.

Zagubiony bagaż rejestrowany

Wystąp o odszkodowanie, jeżeli Twój bagaż rejestrowany zaginął. Dzieje się to wtedy, gdy linia lotnicza stwierdza jego zaginięcie lub bagaż rejestrowany nie został odnaleziony w ciągu 21 dni od Twojego lotu. Możesz otrzymać od przewoźnika zadośćuczynienie w wysokości do ok. 6000 zł, zgodnie z cytowaną wcześniej Konwencją Montrealską. Musisz jednak udowodnić wysokość poniesionej szkody przedstawiając np. rachunki czy faktury.

Zniszczony bagaż rejestrowany

W tej sytuacji możesz żądać odszkodowania od linii lotniczej. Zgłoś na lotnisku uszkodzenie bagażu i zachowaj protokół PIR. Masz tylko 7 dni, by domagać się odszkodowania za zniszczony bagaż. Pamiętaj, że odpowiadasz za prawidłowo spakowany bagaż rejestrowany. Linie lotnicze nie ponoszą odpowiedzialności za uszkodzenia powstałe ze względu na naturę przewożonych przedmiotów np. szklanych. Odszkodowania nie dostaniesz, jeśli Twój bagaż rejestrowany wcześniej był już uszkodzony.

Marek Dąbrowski Ścieżki Mojego świata Bagaż Lotniczy problem

Podsumowanie

  • W przypadku reklamacji bagażu rejestrowanego pamiętajmy, by zachować oryginały dokumentów dla siebie. Linia lotnicza powinna otrzymać wyłącznie kopie.
  • Opóźniony bagaż rejestrowany? Masz prawo ubiegać się o zwrot kosztów za rzeczy, zakupione podczas oczekiwania na niego. Chodzi np. o odzież, obuwie czy środki higieniczne. Pamiętaj: zachowuj rachunki!
  • Opóźniony bagaż rejestrowany? Przewoźnik ma Ci go dostarczyć we wskazane miejsce. Jeśli chcesz odebrać go na lotnisku na własną rękę, możesz obciążyć przewoźnika kosztem za transport.
  • Przed lotem zapoznaj się z regulaminem przewoźnika. Zwróć uwagę na zapisy dotyczące rzeczy i produktów, wyłączony z odpowiedzialności w przypadku zagubienia bądź uszkodzenia bagażu.
  • Sprzęt sportowy, instrumenty muzyczne, a nawet zwierzęta to osobna kategoria bagażowa. Przed kupnem bilety dowiedz się, jak je przewozić.

Info: materiały prasowe, konsument.gov.pl

Czytaj również:

Podoba Ci się ten wpis? Podziel się nim z innymi!