Ścieżki
Mojego
Świata

Pojezierze Kaszubskie Ścieżki Mojego Świata

Jeziora, lasy, rezerwaty, nietypowe stanowiska geomorfologiczne – Pojezierze Kaszubskie poleca się na weekend. Zwykły bądź długi, niemniej zawsze taka wyprawa będzie udana. Ja dość często zapuszczam się na te te rejony i polecam je Wam z ręką na sercu. Tu warto przyjechać i pozwiedzać!

Kaszuby to moja częsta destynacja. Mam to szczęście, że mieszkam w Gdańsku, a to sprawia, że Kaszuby mam praktycznie w zasięgu niedługiej podróży – w moim przypadku rowerem i PKM/SKM. W tym wpisie możecie przeczytać o mojej wyprawie w tzw. Górki Bukowe. Z kolei o wyprawie rowerowej na Kaszuby możecie poczytać klikając tu.

No to co? Przyjmujemy Gdańsk, jako punkty wypadowy i jedziemy, by cieszyć się wspaniałą, lokalną wyprawą!

Pojezierze Kaszubskie – dojedziemy tam z Gdańska SKM

Dojazd: Gdańsk, jak i całe Trójmiasto jest dobrym punktem wypadowym na Pojezierze Kaszubskie, zwłaszcza iż od kilku lat kolej SKM obsługuje stacje, takie jak Kartuzy, Wieżyca, czy Krzeszna w ramach projektu Pomorskiej Kolei Metropolitarnej. W tym miejscu znajdziecie schemat linii kolejowych obsługiwanych przez SKM w ramach tego projektu, jak i inne w województwie pomorskim. Rozkład jazdy obowiązujący na linii PKM jest dostępny pod tym linkiem, można również po prostu skorzystać z wyszukiwarki na stronie internetowej SKM. W tej chwili w bardzo prosty sposób dojedziemy do Kartuz i Kościerzyny, jak i stacji pośrednich w okolicę Jaru Raduni, jezior Ostrzyckich i Wieżycy. Z dworca autobusowego w Kartuzach firma Gryf obsługuje takie miejscowości jak: Goręczyno, Ostrzyce, Kamienica Królewska, Chmielno, Łapalice, Sierakowice, Stężyca, czy Sulęczyno. Rozkład jazdy znajdziecie tu.

Pierwszy przystanek: Kartuzy

Pierwsze wzmianki o osadzie przy klasztorze Kartuzów, sprowadzonych tu aż z Pragi pochodzą z 1391 roku. Obecne miasto, które walczy z Kościerzyną o miano stolicy Kaszub liczy sobie około 15 tys. mieszkańców. Jest cudownie otoczone jeziorami: Karczemnym, Klasztornym Dużym i Małym oraz Mielenko. Znajdują się tu słynne obiekty, które warto odwiedzić, między innymi: Kolegiata Wniebowzięcia NMP oraz Muzeum Kaszubskie. Jak widać, Pojezierze Kaszubskie już na „dzień dobry” oferuje wiele atrakcji.

Z Kartuz wyruszamy na północny zachód przez Prokowo, Sianowo, Staniszewo do wioski Mirachowo.

Przystanek drugi: Mirachowo

Pojezierze Kaszubskie: Mirachowo. Sama okolica tej miejscowości jest niezwykle pasjonująca. W wiosce zobaczyć możemy dworek z drugiej połowy XV wieku, własność rodziny Wardynów. W odległości kilku kilometrów znajduje się rezerwat – „Jezioro Lubygość”. Nad jego północnym brzegiem są dwa ewenementy, ciekawostki geomorfologiczne: wychodnia skał i grota piaskowcowo – zlepieńcowa. Mają one swoje własne nazwy i zostały szczegółowo opisane w pracy Jaskinie Niżu Polskiego 1998: (Baryła J, Urban J., Zagórski S.): 1-51, Wyd. PTPNoZ, Warszawa. Są to: Grota Mirachowska (I i II) oraz Schron z Kolumnami i Schronisko Owalne. Kompleks skał został odsłonięty podczas prac żwirowni, która funkcjonowała w tym miejscu w latach 50 i 60 XX wieku. Warto to zobaczyć!

Pojezierze Kaszubskie to również Lasy Mirachowskie. Jest to duży kompleks leśny liczący sobie około 6 tys. ha powierzchni. Rozciąga się pomiędzy miejscowościami: Sierakowice, Miechucino, Mirachowo i Kamienica Królewska. W obrębie Lasów Mirachowskich znajdziemy kilka rezerwatów: „Kurze Grzędy”, „Lubygość”, czy „Szczelina Lechicka”.

Lasy Mirachowskie

Bunkier „Ptasia Wola”

Pojezierze Kaszubskie zapisało się w historii najnowszej. Nad jeziorem Lubygość w odległości około 100 m od północnego brzegu znajduje się pamiątka z okresu II wojny światowej. Jest to oryginalny bunkier „Ptasia Wola” organizacji Gryf Pomorski. W bliskim sąsiedztwie bunkra znajduje się krzyż poświęcony zamordowanym partyzantom i tablica informacyjna.

Rezerwat Szczelina Lechicka

Kolejnym etapem wyprawy na Pojezierze Kaszubskie jest rezerwat „Szczelina Lechicka”. Zgrupowane są tu zbiorniki rynnowe, w których znajdują się jeziora: Potęgowskie, Czarne czy Kłączyno Duże. Mało znany punkt widokowy na czerwonym szlaku turystycznym obejmuje swoim zasięgiem wspomniane jeziora i okoliczne lasy.

Dolina Łeby, Paraszyńskie Wąwozy

Wyprawę na Pojezierze Kaszubskie można zakończyć na obszarze chronionego krajobrazu Dolina Łeby i rezerwacie Paraszyńskie Wąwozy. Mało kto wie, że deniwelacja jest tu największa na całych Kaszubach. Od dna pradoliny Redy – Łeby do szczytów wzgórz różnica wysokości przekracza 160 metrów! W skrajnym przypadku od stacji Bożepole Wielkie do szczytu Jelenia Góra mamy aż 180 metrów podejścia. Są tu również szlaki turystyki konnej, rowerowej i ścieżki edukacyjne.

Podsumowanie

Pojezierze Kaszubskie to wspaniały cel wyprawy na weekend, nie tylko z Trójmiasta.

  • Miłośnikom przyrody zapewni niepowtarzalne atrakcje,
  • Coś dla siebie znajdą tu również miłośnicy historii,
  • Atutem jest łatwość dojazdu z Trójmiasta dzięki SKM,
  • Można tu zabrać rower, można odbyć wyprawę na piechotę,
  • Szczególnie to miejsce poleca się wiosną i wczesną jesienią, jest malownicze i romantyczne.
Podoba Ci się ten wpis? Podziel się nim z innymi!