Gdański Tramwaj Wodny rusza 1 maja

Marek Dąbrowski Gdański Tramwaj Wodny Ścieżki Mojego Świata

Pamiętacie mój wpis o podróży tramwajem wodnym sprzed dwóch lat? Link to niego znajduje się tu.

Dziś otrzymałem informację, że 1 maja rozpocznie się tegoroczny sezon Gdańskiego Tramwaju Wodnego. Statki na liniach F5 (Żabi Kruk – Westerplatte- Brzeźno) oraz F6 (Targ Rybny – Narodowe Centrum Żeglarstwa- Sobieszewo) będą funkcjonować do 29 września. Już dziś Zarząd Transportu Miejskiego w Gdańsku wraz z operatorem jednostek, spółką Żegluga Gdańska, zapraszają na majowe rejsy.

Marek Dąbrowski Ścieżki mojego świata Gdański Tramwaj Wodny

Inny rozkład w okresie roku szkolnego

Między 1 maja a 19 czerwca rejsy tramwajem wodnym odbywać się będą w weekendy, święta oraz wyznaczone dni w liczbie 6 rejsów dziennie. Jeden rejs oznacza pojedyncze przepłyniecie statkiem pomiędzy przystankiem pierwszym a ostatnim.

Inny rozkład po zakończeniu roku szkolnego

Po 19 czerwca, czyli po zakończeniu roku szkolnego, do końca sierpnia, tramwaje wodne będą pływać codziennie, do ich obsługi zostanie również skierowana większa jednostka, ale o tym ZTM poinformuje w stosownym czasie.

Zeszłoroczne nowości

Nowością w zeszłym roku, która bardzo się spodobała pasażerom, była możliwość rezerwacji i zakupu biletów za pośrednictwem systemu sprzedaży, uruchomionego przez spółkę Żegluga Gdańska. Zakupu biletów na wyznaczone w rozkładzie rejsy można dokonywać najpóźniej do dnia poprzedzającego rejs do godziny 23:59. Każdy zakupiony bilet ważny jest tylko na wybrany rejs z gwarancją miejsca na przystanku początkowym. Dla linii F5 są to przystanki: Żabi Kruk i Brzeźno, a dla linii F6: Targ Rybny oraz  Sobieszewo.

Gdański Tramwaj Wodny – drobne zakupy na pokładzie

Intuicyjny interfejs, łatwość obsługi, a także ogromna wygoda, to niezaprzeczalne atuty internetowego systemu sprzedaży biletów. Do tego istnieje możliwość zakupu na pokładzie jednostek drobnych, gotowych przekąsek oraz napojów. Przy rejsach trwających ponad godzinę pasażerowie mogą posilić się oraz ugasić pragnienie, bez potrzeby zabierania na podkład własnego jedzenia.

Nowość – raz w roku bezpłatny rejs dla posiadaczy Gdańskiej Karty Mieszkańca

Osoby posiadające Gdańską Kartę Mieszkańca mogą skorzystać z bezpłatnego przejazdu, jeżeli przed wejściem na pokład tramwaju wodnego pobiorą bilet bezpłatny od załogi statku. W przypadku wygenerowania bezpłatnego biletu w internetowym systemie sprzedaży biletów, należy okazać załodze wydruk na papierze formatu A4 albo zapis na przenośnym urządzeniu elektronicznym w formacie PDF.

Gdański Tramwaj Wodny w standardzie GTFS

Od piątku, 19.04.2019 r. rozkłady jazdy udostępniane w standardzie GTFS (dostępne do pobrania pod tym linkiem) zawierają również linie F5 i F6 realizowane przez tramwaj wodny. Obu liniom zostały nadane wewnętrzne numery – odpowiednio 585 i 586. Rozkłady jazdy dla tych linii obowiązują od 01.05.2019 r. Zasób jest aktualizowany codziennie, zawiera wszystkie rozkłady jazdy pojazdów komunikacji miejskiej w siatce transportu organizowanej przez ZTM – oraz od dziś rozkłady rejsów na tramwaje wodne – na najbliższe 14 dni. To dobra wiadomość dla informatyków, jak i dla programistów, którzy korzystając z tych danych mogą stworzyć różnego rodzaju aplikacje.

Ceny, rejsy,

Szczegółowy rozkład rejsów wraz z cennikiem: bilet normalny 20 zł, ulgowy 10 zł i rower 5 zł, zamieszczony jest już na stronie internetowej ZTM w Gdańsku oraz na przystankach tramwaju wodnego.

Fot. Marek Dąbrowski/Ścieżki mojego świata, info: Materiały Prasowe