Ścieżki
Mojego
Świata

Mapy Google Trójmiasto – kombinacja idealna dla pasażerów

Mapy Google Trójmiasto, czyli interaktywne narzędzie pomocne wszystkim, którzy podróżują komunikacją miejską. Dzięki porozumieniom podpisanym przez Zarząd Transportu Miejskiego w Gdańsku, Zarząd Dróg i Zieleni w Gdyni oraz Google rozkłady jazdy trójmiejskiej komunikacji miejskiej są już dostępne na Mapach Google. Wystarczy wpisać na mapie adres, który nas interesuje, by pojawiła się lokalizacja najbliższych przystanków i obsługujących je linii komunikacji miejskiej. To niezwykle pomocne rozwiązanie dla wszystkich, którzy podróżują komunikacją miejską w Trójmieście.

Mapy Google Trójmiasto Marek Dąbrowski

Gdy dziś otrzymałem informację prasową na temat lokalizacji przystanków komunikacji miejskiej na Mapach Google, postanowiłem udostępnić ją również na blogu. To bardzo przydatne narzędzie, które ułatwi podróżowanie po Gdańsku i Gdyni komunikacją miejską. Zresztą, sami przeczytajcie.

Mapy Google Trójmiasto

Gdańsk i Gdynia od wielu lat konsekwentnie stawiają na rozwój komunikacji miejskiej. Służą temu nie tylko inwestycje w rozwój infrastruktury, nowych linii autobusowych, tras trolejbusowych i tramwajowych czy zakupy taboru, ale też system TRISTAR – mówi Piotr Borawski, zastępca prezydenta Gdańska ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu.

Mapy Google Trójmiasto zostały uzupełnione o przebiegi linii autobusowych, trolejbusowych, tramwajowych, rozkłady jazdy, trasy przejazdów oraz przystanki. W zeszłym roku w ten sposób na Mapach Google  zaistniał Gdańsk. Kilka dni temu dołączyła do niego Gdynia.

By łatwiej poruszać się po metropolii

Świat pędzi do przodu – jeszcze kilka lat temu wystarczał nam rozkład jazdy umieszczony w widocznym miejscu na przystanku autobusowym, teraz ogromna większość do planowania podróży, nawet tej krótkiej, nie wykraczającej poza granice własnego miasta, wykorzystuje  smartfon i Mapy Google – zauważa Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki. – Dajemy więc naszym mieszkańcom dosłownie „do ręki” kolejne nowoczesne narzędzie ułatwiające poruszanie się po Trójmieście.

Mapy Google Trójmiasto Marek Dąbrowski

To narzędzie powoduje, iż np. wpisując na Mapach Google Trójmiasto konkretny adres, wyświetlają nam się od razu opcje dojazdu transportem publicznym.

Gdańsk, Gdynia, Trójmiasto

Z jednej strony to oczywiście ułatwienie dla użytkowników komunikacji, ale z drugiej także, nie mniej ważna promocja transportu publicznego. Za każdym razem planując podróż pojawia się nam wygodna opcja pozwalająca na pozostawienie własnego auta pod domem – dodaje Katarzyna Gruszecka-Spychała.

Mapy Google Trójmiasto dla pasażerów

– Głównym celem, jaki staraliśmy się osiągnąć było dotarcie z informacją o rozkładach jazdy do jak największej liczby potencjalnych pasażerów, również zagranicznych turystów – mówi Agnieszka Rzeźnikowska, Główny Specjalista ds. Utrzymania Systemów ZTM w Gdańsku. – Razem z naszymi partnerami doszliśmy do wniosku, że warto wzbogacić mapy o te dane.

Mapy Google Trójmiasto Marek Dąbrowski

To kompleksowe rozwiązanie idealne dla turystów, a także dla osób, które osiedlają się w Trójmieście, a przede wszystkim dla mieszkańców. Obsługa jest bardzo prosta i ogranicza się do wpisania na mapie docelowego adresu. System pokaże możliwe warianty połączeń komunikacji miejskiej, za pomocą których dostaniemy się do celu. Na mapie wyświetlą się najbliższe przystanki komunikacji miejskiej wraz ze wskazówkami, jak do nich dojść. Kolejnym krokiem jest sprawdzenie opcji odjazdów ze wskazaniem rozkładowego czasu, co ułatwia zaplanowanie czasu podróży.

Mapy Google Trójmiasto Marek Dąbrowski

Bezpośrednie połączenia w zasięgu ręki

Jest to rozwiązanie znane już z wyszukiwarek połączeń. Jednak w przypadku takich programów trzeba pobrać aplikację bądź wejść na osobne strony, gdzie prezentowane są rozkłady. Rozwiązanie oferowane przez gdański ZTM i gdyński ZKM umożliwia bezpośrednie znalezienie połączenia na Mapie Google Trójmiasto.

Gdańsk i Gdynia razem

W ramach wspólnych działań obu miast na rzecz otwartych danych, rozkłady udostępnianie są także wszystkim chętnym w formacie GTFS. To międzynarodowy standard zapisu informacji o rozkładach jazdy, trasach przejazdu i lokalizacji przystanków. Udostępnienie rozkładów w tym formacie umożliwia tworzenie przez zainteresowanych programistów aplikacji ułatwiających korzystanie z komunikacji miejskiej. Rozkłady w formacie GTFS dostępne będą także na stronie Otwartych Danych ZTM www.ztm.gda.pl/otwarty_ztm oraz dla danych z Gdyni na www.otwartedane.gdynia.pl

Mapy Google Trójmiasto Marek Dąbrowski

Kiedy czas rzeczywisty?

Obecnie trwają prace nad rozszerzeniem funkcjonalności o czas rzeczywisty, pochodzący z systemu Tristar.

Dzięki temu inteligentnemu systemowi, który scalił organizację transportu na obszarze całej metropolii, możemy mówić o dużych ułatwieniach w  poruszaniu się po Trójmieście. Uzupełnienie dostępnych rozkładów o dane pochodzące z Tristara, sprawi, że informacje o kursowaniu komunikacji miejskiej, docierające do podróżnych będą jeszcze dokładniejsze – podkreśla Piotr Borawski.

Mapy Google Trójmiasto Marek Dąbrowski

Uwaga, programiści!

W dniu dzisiejszym ZTM w Gdańsku rozpoczął udostępnianie danych rozkładowych w formacie GTFS. Dane są możliwe do pobrania jako jeden z zasobów Otwartych danych ZTM w Gdańsku. Aby z nich skorzystać, należy kliknąć w link poniżej: http://91.244.248.30/dataset/tristar/resource/30e783e4-2bec-4a7d-bb22-ee3e3b26ca9

Fot: Jakub Hoły, ZTM w Gdańsku

Materiały prasowe ZTM w Gdańsku

Czytaj również:

  • wspólny bilet na komunikację miejską oraz SKM i PKM – czytaj tu
  • Biskupia Górka poleca się na spacer – zobacz tu
  • gdańskie dzielnice w jednym opracowaniu – zobacz tu
  • ukośne mapy Gdańska – zobacz tu
  • Gdański Szlak Wodociągowy – zobacz tu
Podoba Ci się ten wpis? Podziel się nim z innymi!