Ścieżki
Mojego
Świata

Ziemia Chełmińska Dolina Dolnej Wisły Marek Dąbrowski

Zamek Golubski, Zamek Krzyżacki w Radzyniu Chełmińskim, czyli interesujące zabytki, tajemnice sprzed wieków, malownicze miejsca, rezerwaty przyrody – Ziemia Chełmińska i Dolina Dolnej Wisły są warte tego, by tu przyjechać. Pełne dwa dni wrażeń zapewnione. Brak pomysłu na weekend? Ziemia Chełmińska i Dolina Dolnej Wisły czekają! Niewielkim kosztem można spędzić sobotę i niedzielę w województwie kujawsko-pomorskim tak, by mieć co wspominać na długo!

Ziemia Chełmińska i Dolina Dolnej Wisły – jak i czym dojechać?

W sytuacji, gdy nie posiadamy własnego środka transportu (który zdecydowanie by się przydał, jeśli chcemy większość atrakcji zobaczyć w 1-2 dni) skorzystać możemy z oferty kolejowych przewozów regionalnych . Możliwy jest również przejazd na odcinkach Gdańsk – Laskowice Pomorskie – Bydgoszcz korzystając z pociągów TLK i IC.

Może rowerem?

Województwo kujawsko – pomorskie posiada bogatą sieć dróg rowerowych, można więc taką wyprawę odbyć również na dwóch kółkach dojeżdżając do odpowiadającej nam stacji. Listę tras rowerowych po okolicy (Ziemia Chełmińska i Dolina Dolnej Wisły) wraz z kilometrażem możecie znaleźć np. tu lub pod tym linkiem.

Pociąg, autobus

Wysiadając na stacji kolejowej w Grudziądzu można zarówno wyruszyć na szlaki Doliny Dolnej Wisły, jak i dostać się w okolicę Radzynia Chełmińskiego. Możemy skorzystać też z przewozów autobusowych PKS Grudziądz. Z kolei Chełmno jest bazą wypadową między innymi do Jarów Gruczna, Wąwozu Cieleszyńskiego czy pamiątek menonickich w okolicach Chrystkowa (Chata Menonicka).

Stosunkowo najbardziej oddalony jest zamek w Golubiu Dobrzyniu ale i ten jest dość łatwo dostępny np. od strony Torunia. W tym wypadku możemy skorzystać z wyszukiwarki połączeń autobusowych.

Szczegóły trasy

Nasza trasa była już wcześniej zaplanowana razem z Grzegorzem Reszką i ekipą uczniów i rodziców ze Szkoły Podstawowej Nr 85 w Gdańsku ruszyliśmy wynajętym autokarem.

Zamek Krzyżacki w Radzyniu Chełmińskim

Pierwszy obiekt na trasie to malownicze, romantyczne ruiny – to Zamek Krzyżacki w Radzyniu Chełmińskim. Jest oddalony o nieco ponad 20 minut jazdy samochodem od Grudziądza. Czas jazdy autobusem to 23-25 minut, kursów jest kilkanaście dziennie, cena od 7 do 10 złotych. Zwiedzanie zamku w sezonie wiosenno-letnim jest możliwe co dziennie w godzinach 10.00 – 18.00. Co prawda sezon turystyczny trwa tu od 1 maja do 30 września, ale istnieje oczywiście możliwość zwiedzania po wcześniejszej rezerwacji telefonicznej. Aktualne godziny otwarcia i ceny biletów sprawdzicie na stronie internetowej zamku – w tym linku.

Zamek Krzyżacki w Radzyniu Chełmińskim oprócz standardowego zwiedzania oferuje też zajęcia dla szkół. Dzieci mogą brać udział w strzelaniu z łuku bądź kuszy, pokazach tańca średniowiecznego czy też w warsztatach lepienia średniowiecznej cegły, naczyń, a nawet tworzenia biżuterii.

Jak na obiekt będący w dużej mierze zachowaną ruiną znajdziemy tu dużo atrakcji: można zwiedzać podziemia z zaimprowizowaną salą tortur, wejść na dwie wieże, z których roztacza się piękny widok, a także zajrzeć do zamkowego muzeum. Zamek Krzyżacki w Radzyniu Chełmińskim wart jest tego, by go zobaczyć!

Zamek Golubski

Kolejnym obiektem na naszej trasie był słynny monumentalny Zamek Golubski (Golub – Dobrzyń).

Zamek Golubski można zwiedzać zarówno w sezonie, jak i poza nim. Wejścia rozpoczynają się o pełnych godzinach – w sezonie od 1 maja do 30 września, w godz. od 9.00 do 19.00, poza sezonem Zamek Golubski można odwiedzić w godz. od 9.00 do 16.00. Aktualne ceny biletów i godziny otwarcia możecie sprawdzić na stronie internetowej zamku – w tym linku. Na miejscu znajduje się również płatny parking.

Rok 2018 ogłoszony został rokiem Anny Wazówny. Z tej okazji na Zamku Golubskim odbywało się wiele imprez, między innymi: konkurs pod tytułem „Polska -Szwecja, między rywalizacją, a współpracą” czy „42.Wielki Międzynarodowy Turniej Rycerski”. Sam zamek przechodził różne koleje losu, ma bogatą historię, co widać już na pierwszy rzut oka w elementach architektonicznych. Był między innymi twierdzą krzyżacką, średniowiecznym klasztorem i pałacem renesansowym, a także rezydencją Anny Wazówny.

Ekspozycja zamkowa kryje również ciekawostkę – szkielet i rekonstrukcję osady wikingów. Kości zostały odnalezione na pobliskich stanowiskach archeologicznych.

Zamek kryje również inne „smaczki”, jak chociażby królewską alkowę, a dokładniej: znajdująca się w niej niszę, ponoć spełniającą życzenia. W tej chwili jest niemiłosiernie popisana i porysowana przez ufnych w jej w właściwości rzeszę turystów.

Przed wejściem do zamku kolejny „kruczek”: to replika Kolubryny, która odegrała epizod w ekranizacji „Potopu” Henryka Sienkiewicza.

Końskie schody – to następny interesujący detal. Prowadzą na piętro, a podążający nimi w górę gość raczej nie powinien oglądać się wstecz, gdyż poskutkować to miało „przemówieniem końską mową”. Nie wiadomo, czy owo rżenie ma podłoże mistyczne czy raczej prozaicznie można się potknąć i zawyć z bólu. Na szczęście nie doświadczyłem tu ani jednego ani drugiego.

Znajdziemy tu również zbroje: tańsze będące zwykłymi replikami, jak i te, które wyglądają jakby wyjęte z okresu rycerskich zmagań. Te natomiast toczą się tu od 1977 roku nieprzerwanie. To ogromna zasługa niezastąpionego pana Zygmunta Kwiatkowskiego, przewodniczącego Komisji Turystyki Jeździeckiej ZG PTTK oraz od wielu lat prezesa Oddziału PTTK w Golubiu-Dobrzyniu. On zorganizował jako pierwszy w Polsce pierwsze rekonstrukcje walk rycerskich, jak również odbywające się od lat konkursy krasomówcze na zamku. Międzynarodowe turnieje rycerskie na Golubskim Zamku cieszą się od lat ogromnym powodzeniem, zjeżdżają na nie goście i zawodnicy praktycznie z całego świata. Na zamku w jednym z pomieszczeń zgromadzono trofea polskich zwycięzców turniejów.

Nasi mali turyści ze Szkoły Podstawowej Nr 85 właśnie w tym miejscu mieli okazję popróbować strzelania z łuku i rzutu toporem.

Stare Miasto Golub Dobrzyń

Warto odwiedzić starówkę golubską. Pełne uroku małe uliczki, kamienice i rynek mają swój specyficzny urok i urzekają. Wpisana do rejestru zabytków jest zabudowa ulic: Kolejowej, Browarnej, Zamurnej, czy Wodnej pochodząca z XIV w. Oprócz zabytków znajdziemy tu także miejsca, gdzie można usiąść na kawę lub wzmocnić wyczerpane zwiedzaniem siły dobrym obiadem.

Dolina Dolnej Wisły

Kolejny etap naszej sobotniej wycieczki to obszar objęty ochroną w ramach programu Natura 2000, czyli Dolina Dolnej Wisły. Znajdziemy tu między innymi Zespół Parków Krajobrazowych Chełmińskiego i Nadwiślańskiego oraz aż 14 rezerwatów przyrody. W jednym z nich, w Parowie Cieleszyńskim, zorganizowałem dla grupy zadania terenowe.

Jest to arcyciekawe miejsce pod względem przyrodniczym. Oprócz wielu gatunków flory i fauny znajduje się tu wychodnia zlepieńców i piaskowców plejstoceńskich. Dwie formy warte są poświęcenia im uwagi: okap cieleszyński i mniejsza forma przypominająca grotę.

Na koniec: forma pseudo-jaskiniowa, czyli Jaskinia Bajka koło miejscowości Gądecz. Kilkanaście metrów korytarzy biegnących w różne strony czeka na chętnych, którym nie straszna ciemność i klaustrofobia. Wejście znajduje się od strony dolinki małego potoku, płynącego do wioski Strzelce Dolne. Najpierw schodzimy stromo po drewnianych schodkach w dół – uwaga ślisko! Potem, pod górę, gliniastym stokiem (od niedawna ubezpieczonym linką) pod całkiem imponujący masyw wychodniej piaskowca.

To był ostatni etap naszej jednodniowej wycieczki. Ziemia Chełmińska i Dolina Dolnej Wisły zaliczone! Tempo było szybkie, a atrakcji po drodze tyle, że spokojnie starczyłoby ich i na całą niedzielę.

Podsumowanie

  • Ziemia Chełmińska i Dolina Dolnej Wisły są warte tego, by spędzić tu nie tylko zwykły weekend, ale nawet długi weekend,
  • To idealna destynacja dla wszystkich osób interesujących się historią oraz rycerstwem,
  • opisane atrakcje zwiedzimy korzystając z transportu publicznego, rowerów oraz transportu indywidualnego,
  • należy pamiętać, że niektóre atrakcje czynne są wyłącznie w sezonie turystycznym, dlatego trzeba sprawdzić przed przyjazdem, czy miejsce jest już otwarte i w jakich godzinach,
  • Zarówno Zamek Krzyżacki w Radzyniu Chełmińskim jak i Zamek Golubski oferują fajne warsztaty, w których mogą wziąć udział grupy zorganizowane, jak choćby klasy szkolne,
  • Na załączonych mapach znajdziecie dojście do opisanych wcześniej obiektów, a korzystając z podanych w tekście linków zaplanujecie sobie tu wyjazd od A do Z. Polecam:)

Podoba Ci się ten wpis? Dołącz do mnie na Facebooku i bądź na bieżąco z moimi poradami, podróżami i przepisami!

Czytaj również:Podoba Ci się ten wpis? Podziel się nim z innymi!