Ścieżki
Mojego
Świata

Kontrola bezpieczeństwa na lotnisku – 5 patentów, jak szybko przez nią przejść

Kontrola bezpieczeństwa

Każdy, kto lata, zna ten obrazek – kontrola bezpieczeństwa, a przed nią kolejka, wykładanie na plastikowe kuwety: kosmetyków, sprzętu elektronicznego, zdejmowanie pasków, czasem butów, przejście przez bramkę, czasem osobista kontrola… Wydawałoby się, że filozofii w tym żadnej nie ma. Okazuje się jednak, że wiele osób nie jest świadomych, jak szybko i „bezboleśnie” przejść tę procedurę. Dziś podpowiem, jak się do niej przygotować i co zrobić, by kontrola bezpieczeństwa na lotnisku nie śniła nam się po nocach, jako traumatyczne doświadczenie.

Kontrola bezpieczeństwa – od niej zależy, czy polecisz (i często, czy dolecisz)

Kontrola bezpieczeństwa nie ominie Cię, gdy lecisz samolotem. Nieważne, czy linią ekonomiczną, czy biznes – każdy musi przejść przez nią przejść. Poniższe wytyczne dotyczą przypadków podróży, gdy zabieramy ze sobą na pokład niewielki bagaż podręczny. Zakładam, że większe bagaże zostały już nadane. Dokumentem uprawniającym do wejścia nie tylko do samolotu, ale i przejścia przez kontrolę bezpieczeństwa jest karta pokładowa. Miej ją przy sobie i okaż pracownikom lotniska lub zeskakuj ją samodzielnie w czytniku (warto wydrukować sobie kartę na dobrej drukarce, bo gdy toner słabszy bądź drukarka wiekowa, wydruk bywa czasem trudny do odczytania przez skaner), można ją również posiadać w wersji mobilnej na ekranie telefonu komórkowego.

Patent 1 – odpowiednie ubranie

Nim wsiądziesz na pokład samolotu, przy kontroli bezpieczeństwa musisz pozbyć się części garderoby. Dlatego warto ubrać się w wygodne rzeczy, które bez problemu można szybko zdjąć i szybko założyć. Nie posłuchał mnie znajomy, który leciał do Lubeki. Przez kilka minut mocował się z paskiem do spodni, który był tak uszyty, że zahaczał o szlufki w spodniach. Inna znajoma nie mogła z powrotem założyć butów, które kazano jej ściągnąć. Ratowała się – nie mając łyżki – folderem reklamowym, by wcisnąć stopę do buta. To niepotrzebny stres. Tak więc miej ze sobą na lotnisku:

– buty, które możesz zarówno zdjąć, jak i założyć szybko i bez problemów. Nie zawsze jest to wymagane na bramce, jednak czasem się zdarza. Jeśli masz buty, przy założeniu których potrzebujesz łyżki do butów, to rozważ zmianę obuwia na rejs samolotem lub weź łyżkę do butów ze sobą,

– weź wygodny pasek do spodni – ten element garderoby ściągamy za każdym razem. Dlatego załóż prosty pasek, bez udziwnień, który szybko z siebie zdejmiesz i szybko założysz,

– kurtka/bluza – ściąga się na bramce kurtkę/płaszcz/bluzę/żakiet, więc uwzględnij to kompletując strój to samolotu,

– nie bierz w podróż dużej ilości biżuterii i pamiętaj, że pracownik lotniska może poprosić Cię o zdjęcie łańcuszka, bransoletki, kolczyków, etc. podczas przechodzenia przez bramkę bezpieczeństwa. Im mniej przypominasz świąteczną choinkę pełną błyskotek i ozdób, tym szybciej przejdziesz kontrolę.

Abstrahując od problemów ze zdjęciem/założeniem garderoby podczas kontroli bezpieczeństwa warto w podróż lotniczą ubrać się w jak najwygodniejsze ubranie. Im dłuższy lot, tym bardziej ciało podziękuje wam nie za jeansy, obcisłe koszulki i twarde buty, a za luźny dres i sportowe obuwie.

Patent 2 – zjedz i wypij przed kontrolą bezpieczeństwa

Kontrola bezpieczeństwa uniemożliwi ci próby przejścia przez bramkę z butelką napoju czy niedojedzonym pączkiem w ręku. Z pewnością zauważysz duże kosze, do których musisz wyrzucić niedopite napoje. Dlatego wypij, co masz wypić i zjedz, co masz zjeść przed bramką bezpieczeństwa.

Patent 3 – poprawnie spakuj bagaż podręczny

O wymiarach bagażu podręcznego na popularnych liniach pisałem tu, więc w tej kwestii odsyłam do archiwalnego wpisu. W innych wpisie pisałem również, jakie ograniczenia dotyczą m. in. leków w bagażu podręcznym. Przed podróżą danymi liniami sprawdź więc wymiary bagażu, rozważ co możesz, a czego nie możesz mieć ze sobą na pokładzie samolotu. To bardzo ważne i wiedza ta oszczędzi Ci mnóstwo czasu i stresu na lotnisku przy przejściu przez kontrolę.

Patent 4 – bądź aktywny

To oznacza, że nie czekaj, aż pracownik lotniska poda Ci kuwetę i każe zdjąć odzież wierzchnią. Kuwety bierzemy sami – do jednej kładziemy odzież wierzchnią i bagaż podręczny, do kolejnej wszelkie przedmioty metalowe: klucze, zegarek, pasek od spodni, portfel, sprzęt elektroniczny (laptop, kamera foto/video, nie zawsze powerbank, ale można go również wyjąć, ładowarki do telefonu, etc.), oprócz tego zapakowane w torbę foliową o pojemności zaledwie 1 litra kosmetyki (nie więcej niż 100 ml płynów) bądź kosmetyki i leki. Warto też mieć pod ręką swoja kartę pokładową i paszport. Świadomość wykonania tych czynności oszczędzi czas Tobie i innym pasażerom, a sama kontrola odbędzie się dzięki temu szybciej i sprawniej.

Patent 5 – nie śmieszkuj w głupi sposób

Pracownicy lotniska, przez „ręce” i oczy których przejdziesz podczas kontroli bezpieczeństwa, są w pracy. Codziennie obsługują tysiące pasażerów. Nie mają czasu, by wchodzić z Tobą w polemikę czy wysłuchiwać żartów. Kontrola bezpieczeństwa to nie czas na poczucie humoru. Bezwzględnie stosuj się do zaleceń obsługi i nie żartuj sobie, że masz np. ładunek wybuchowy bądź jesteś terrorystą. Trudno w to uwierzyć, ale niektórzy tak właśnie sobie śmieszkują podczas kontroli. Wielokrotnie pisał o takich sytuacjach portal trójmiasto.pl np tu, więc nie wpisuje się w smutne statystyki ludzkiej głupoty i odpuść z poczuciem humoru na inną okazję.

Co po kontroli?

Musisz pamiętać też o tym, że czasem bramka do wykrywania metalu może zapiszczeć, gdy przez nią przejdziesz. Nie stresuj się – to oznacza to, że najprawdopodobniej masz przy sobie jeszcze jakieś metalowe przedmioty (uwaga na biżuterię). W takiej sytuacji pracownik lotniska sprawdzi Cię ręcznym wykrywaczem. Musisz też wiedzieć, że zarówno Ty, jak i Twój bagaż możecie też być sprawdzeni na obecność narkotyków lub materiałów wybuchowych specjalnym papierkiem do badania.

Jeśli kontrola w Twoim przypadku nie wykaże żadnych problemów, musisz zabrać z taśmy kuwety ze swoimi rzeczami. Nie ma sensu kompletować garderoby przy taśmie – zejdź na bok i przy specjalnych stołach spakuj wszystko, co zostało wyjęte z bagażu, załóż pasek, odzież wierzchnią i ewentualnie buty.

Podsumowanie

  • do kuwety wyłóż wszystkie metalowe rzeczy z bagażu i kieszeni,
  • nie przesadzaj z ilością biżuterii na sobie,
  • masz leki w bagażu podręcznym? Wyłóż je na kuwetę, nie zapomnij okazać zaświadczenia od lekarza, że musisz posiadać medykamenty podczas lotu przy sobie.
  • masz kosmetyki? Wyłóż je do kuwety w foliowym worku, pamiętaj o ograniczeniach w ilości płynów (100 ml),
  • miej pod ręką paszport i kartę pokładową,
  • nim cokolwiek powiesz z własnej woli do obsługi, ugryź się w język. Niewinny w Twoim mniemaniu żart może uniemożliwić Ci lot i narazić Cię na wiele nieprzyjemności.

Podoba Ci się ten wpis? Dołącz do mnie na Facebooku i bądź na bieżąco z moimi poradami, podróżami i przepisami!

Czytaj również:

Podoba Ci się ten wpis? Podziel się nim z innymi!