Ścieżki
Mojego
Świata

10 rzeczy przed wyjazdem, o które musisz zadbać, by nie zmąciły wypoczynku – nieważne, czy ferii, długiego weekendu czy też wakacji. Są pewne rzeczy, o których musisz pamiętać, nim zamkniesz mieszkanie i wyjedziesz na dowolnie długi czas. Wydaje się to być oczywiste, jak jednak pokazuje praktyka, oczywiste wcale nie jest. Przykład z ostatnich dni to choćby porzucenie kota na wrocławskim dworcu PKS. Rodzina, wybierająca się w podróż autokarem nie sprawdziła, czy na pokład można zabierać zwierzęta. W efekcie biedne zwierzę zostało porzucone, na szczęście szybko zostało adoptowane przez prezydenta Wrocławia, Jacka Sutryka i dziś mieszka sobie we wrocławskim magistracie.

10 rzeczy, które musisz ogarnąć przed wyjazdem ścieżki mojego świata

Co musisz ogarnąć przed wyjazdem?

1. Opłać rachunki

Niezapłacona faktura za czynsz, wynajem, telefon czy Internet, prąd, gaz, podatek bądź rata bankowa mogą nam zepsuć beztroski wypoczynek. Jeśli nawet żadna z instytucji nie zakłóci nam wypoczynku, to możemy się zdziwić po powrocie, gdy wejdziemy do nieogrzanego mieszkania, bez dostępu do telefonu i Internetu.

2. Zadbaj o własną florę i faunę

Chodzi o domowe zwierzaki i rośliny. W przypadku roślin najważniejsza kwestia to regularne podlewanie. Dlatego dobrze jest zostawić klucze komuś zaufanemu, kto pod naszą nieobecność zajmie się naszymi kwiatkami (można nawet zostawić instrukcję podlewania: ilość wody i odstęp czasu, między jednym a drugim podlewaniem). Pamiętajmy, żeby po powrocie zrewanżować się drobnym upominkiem bądź pamiątką z podróży.

W przypadku zwierząt sprawa jest bardziej skomplikowana. Posiadacze kotów i psów mogą je na czas wyjazdu oddać do hotelu dla zwierząt. Adresy takich placówek można bez problemu znaleźć w Internecie. Inne zwierzęta muszą mieć także zapewnioną opiekę, czy to przez członków rodziny czy znajomych bądź też przez dedykowane hotele. Wiąże się to nie tylko z dodatkowymi kosztami (aktualnie w Trójmieście za dużego psa hotele liczą sobie między 40 a nawet 70 zł za dobę), ale i dostępnością wolnych miejsc. Dlatego planując jakikolwiek dłuższy wyjazd, należy uwzględnić to, czy w tym czasie nasz pupil może bez problemu spędzić czas w hotelu bądź pod czyjąś opieką.

10 rzeczy, które musisz ogarnąć przed wyjazdem ścieżki mojego świata

3. Zadbaj o zdrowie

Boli ząb na tydzień przed wyjazdem? Idź od razu do dentysty, szczególnie, gdy czeka cię lot samolotem. Odczuwasz inne dolegliwości? Bezwzględnie skonsultuj się z lekarzem, nie czekaj, aż przejdzie samo. O tym, jak stan naszego zdrowia może wpłynąć na podróż samolotem, pisałem tu i tu. O lekach w samolocie i na zagraniczny wyjazd pisałem tu i tu. Warto też pamiętać o karcie EKUZ czy też polisie ubezpieczeniowej, dzięki którym czy NFZ czy ubezpieczycie pokryją nam koszty leczenia zagranicą. Jakakolwiek dolegliwość zdrowotna podczas naszego wyjazdu skutecznie odbierze nam całą radość z wyprawy.

4. Sprawdź ważność dokumentów

Ci z Was, którzy znają mnie osobiście, zapewne znają też anegdotę o moim znajomym, który nie poleciał z żoną i dziećmi na wyjazd, bo miał uszkodzony dowód osobisty. Stan dokumentów jest bardzo ważny i jeśli choćby w najmniejszym stopniu dowód osobisty czy paszport są uszkodzone, to należy je wymienić przed wyjazdem. Uwaga na terminy ważności dokumentów – paszport jest ważny tylko przez 10 lat, więc na kilka miesięcy przed upływem terminu ważności musicie wyrobić sobie nowy dokument. O tym nie myśli się, gdy często podróżujemy i automatycznie zabieramy ze sobą paszport, nie zaglądając nawet do niego.

10 rzeczy, które musisz ogarnąć przed wyjazdem ścieżki mojego świata

5. Zadbaj o finanse

Kup w polskim kantorze odpowiednią ilość gotówki na wyjazd, o ile jest taka możliwość. To najlepsze i najtańsze wyjście, bo gotówką zapłacisz wszędzie i za wszystko. Chcesz płacić kartą debetową czy z jej pomocą wypłacać gotówkę w zagranicznych biletomatach? Taka płatność bywa o wiele wygodniejsza niż noszenie ze sobą banknotów i monet, jednak nie jest to finansowo korzystne, choćby ze względu na przewalutowania. Dlatego, by niepotrzebnie nie podwyższać kosztów wyjazdu, należy skonsultować się z bankiem i wybrać najlepszą dla nas opcję. Uwaga: niektóre banki posiadają opcje zabezpieczające, które uniemożliwią lub utrudnią korzystanie z debetowych kart płatniczych, np. w Chinach czy w Australii.

6. Telefony i Internet

W Bośni mój znajomy w jednej chwili, za zameldowanie się na portalu Facebook i wrzucenie tam zdjęcia z wyprawy w góry, otrzymał rachunek na 1200 zł od swojego operatora. Powód? Bośnia, choć położona w centrum Europy, to nie należy do Unii Europejskiej. Dlatego przed wyjazdem zadbajcie o to, byście mieli pewność, jakie taryfy obowiązują w miejscu, do którego się wybieracie i jakie koszty są z tym związane. Wyjazdy poza UE wiążą się najczęściej z bardzo wysokimi opłatami roamigowymi za połączenia telefoniczne i internetowe. Dlatego taniej będzie kupić kartę miejscowego operatora i korzystać z niej podczas zagranicznego wyjazdu.

10 rzeczy, które musisz ogarnąć przed wyjazdem ścieżki mojego świata

7. Zrób przegląd potrzebnego Ci sprzętu

Dodatkowe karty pamięci, baterie czy powerbanki to standard podczas wypraw, czy to na ferie, długi weekend czy wakacje. Warto jednak sprawdzić również stan naszego sprzętu foto i video, bo może okazać, że nieużywany od zeszłych wakacji aparat fotograficzny może nie działać, jak powinien. Sprawdź stan baterii, stan kart pamięci, pozrzucaj z nich zdjęcia, by zrobić miejsce na nowe, a przede wszystkim włóż kartę do aparatu. Niby oczywiste, a jednak zdarza się wielu z nas zabrać na wyprawę aparat z rozładowaną baterią czy bez karty pamięci.

8. Zadbaj o odpowiednią garderobę

Zasada najważniejsza: dobierz ubranie do rodzaju i miejsca wyjazdu, do miejscowych uwarunkowań kulturowych czy religijnych, do klimatu miejsca, w które jedziesz. Wyruszasz  w upalne kraje? Weź przewiewne rzeczy w jasnych kolorach. Mój znajomy w lipcu do Izraela zabrał same czarne ubrania, więc oprócz tego, że średnia temperatura nie schodziła w ciągu dnia poniżej 35 stopni, było mu dodatkowo gorąco z powodu koloru koszulek i spodni. Planujesz dużo pieszych wycieczek? Nie kupuj na tę okazję nowych butów, tylko jedź w starych, sprawdzonych, unikniesz dzięki temu bąbli i otarć. Pamiętaj, że do niektórych miejsc możesz nie wejść mając krótkie spodenki czy odsłonięte ramiona! Oprócz tego warto sprawdzić kondycję posiadanej odzieży i jeśli zajdzie taka potrzeba, wymienić ją na nowe modele

10 rzeczy, które musisz ogarnąć przed wyjazdem ścieżki mojego świata

9. Zadbaj o własną wiedzę

Jedziecie w wymarzone miejsce, by na żywo zobaczyć to, o czym do tej pory czytaliście? To super, bo oznacza to, że znacie już warunki wejścia do danego obiektu, sposoby dotarcia, płatności, etc. Czytajcie blogi, poradniki, żeby nabyć choćby podstawową wiedzę o danym miejscu, żeby nie przepłacić lub nie odejść z kwitkiem. Kolega poleciał do Australii, bo marzył m.in. o zdjęciu z koalą i bardzo zdziwił się w zoo w Sydney, gdy okazało się, że należy zrobić rezerwację online, by spotkać się oko w oko z tym sympatycznym zwierzęciem. Wyjechał z kwitkiem. Ja podczas pobytu w Rzymie nie wszedłem do pozostałości pałacu Nerona, gdyż rezerwacje wejść do tego miejsca były możliwe wyłącznie online. Jeśli więc w danym miejscu planujecie zobaczyć jakąś atrakcję, to dowiedzcie się, czy nie jest wymagana rezerwacja online. Jeśli tak jest, nie wejdziecie do danego miejsca prosto z ulicy. Uwaga: niektóre atrakcje, jak m.in. wejścia do rezerwatów, jaskiń, na niektóre szczyty górskie, są limitowane albo dostępne wyłącznie pod opieką licencjonowanego przewodnika. Musicie też pamiętać, że np. zarezerwowane już wycieczki mogą się nie odbyć ze względu choćby na pogodę, co mi przytrafiło się na Nowej Zelandii.

10. Zadbaj o własne bezpieczeństwo

O wykupieniu polisy pisałem w tym wpisie, tam też znajdziecie informację o tym, jak wyrobić kartę EKUZ. Ubezpieczcie sobie też bagaż. Pamiętajcie, by znać miejscowe numery alarmowe, by posiadać przy sobie numer telefonu i adres do najbliższego polskiego konsulatu bądź ambasady. Uwaga: na stronie MSZ publikowane są alerty dotyczące poziomu bezpieczeństwa w różnych krajach. Jeśli przeczytacie tam, że wyjazd jest odradzany, uwzględnijcie to, nim zdecydujecie się na podróż w tamten rejon świata.

10 rzeczy, które musisz ogarnąć przed wyjazdem ścieżki mojego świata

Podsumowanie

  • wszystko, co jest do zrobienia przed wyjazdem, postarajcie się załatwić przed: rachunki, raty, opłaty, hotele dla zwierząt, etc.,
  • przed wyjazdem zróbcie przegląd dokumentów, sprzętu, ubrań, no i własnego zdrowia,
  • lektura poradników, blogów czy portali o miejscach, w której jedziecie jest Wam niezbędna, podobnie jak wiedza dotycząca taryf za telefon i Internet,
  • warto podejść do banku i spytać, jakie opłaty wiążą się za korzystanie z Waszej karty zagranicą, to pozwoli Wam zaoszczędzić sporo grosza.

Czytaj również:

Podoba Ci się ten wpis? Podziel się nim z innymi!