Ścieżki
Mojego
Świata

Zdrowie a podróż lotnicza. Część II: czy można latać samolotem będąc w ciąży?

Czy można lecieć samolotem będąc w ciąży

No właśnie: czy można latać samolotem będąc w ciąży? Czy lepiej jednak zrezygnować w tym czasie z podróży lotniczych? Kwestia ta nie taka prosta i oczywista, jakby się mogło wydawać.  Dlaczego? Zaraz spróbuję to wyjaśnić.

Kilka tygodni temu pisałem o podróżach lotniczych w kontekście przede wszystkim chorób, które mogą utrudnić czy uniemożliwić podróż lotniczą. Przeczytacie o tym w tym wpisie. Niedawno pisałem także o przewożeniu lekarstw w samolocie i przez granicę. Tym razem chciałbym poświęcić nieco miejsca przyszłym mamom i temu, czy mogą bezpiecznie latać oraz na jakich zasadach.

Czy można latać samolotem będąc w ciąży?

Najważniejsza zasada, o której muszą pamiętać przyszłe mamy stanowi, że ciężarna w samolocie jest traktowana, ze względów bezpieczeństwa, jak osoba o ograniczonej sprawności ruchowej. Co to znaczy? Automatycznie podlega pod przepisy dotyczące praw osób niepełnosprawnych oraz osób o ograniczonej sprawności ruchowej, które podróżują drogą lotniczą. Mówi o tym specjalne rozporządzenie (WE) nr 1107/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 5 lipca 2006 r. (tu znajduje się link do pobrania pliku).

Czy można lecieć samolotem będąc w ciąży

Co trzeba wiedzieć przed lotem?

Przede wszystkim to, że ciąża, o ile wszystko przebiega prawidłowo oraz do określonego przepisami trymestru, nie uniemożliwia przyszłej mamie podniebnych podróży. Niemniej, przed każdym rejsem kobieta w ciąży powinna zapoznać się z ogólnymi warunkami przewozu przyszłych mam na podkładach jednostek danych przewoźników. Loty w ciąży zaawansowanej, o ile przewoźnik zgodzi się na udział w nim ciężarnej, odbywają się wyłącznie na jej odpowiedzialność.

Lot a ciąża

Czasem bywa tak, że następuje konieczność odbycia podróży lotniczej (służbowej, w sprawach rodzinnych, w przypadkach losowych, etc.) z dnia na dzień. Tutaj nie da się niczego zaplanować. Jednak w przypadku zakupu biletu z kilkumiesięcznym wyprzedzenie, należy wziąć pod uwagę termin. Z przepisów przewoźników oraz wskazań medycznych wynika, że drugi trymestr (między 14 -18 a 26 tygodniem ciąży) to najbardziej optymalna pora na latanie. Dlaczego? Dziecko ma już rozwinięte najważniejsze organy, natomiast jego mamę przestają już dręczyć mdłości. Dlatego, jeśli tylko jest taka możliwość, należy planować lot w tym okresie. Jest to łatwiejsze, wygodniejsze i bezpieczniejsze zarówno dla mamy, jak i jej nienarodzonego dziecka.

Czego wymagają linie lotnicze?

Linie lotnicze mogą uzależnić wpuszczenie ciężarnej do samolotu od przedstawienia zaświadczenia od lekarza położnika o braku przeciwwskazań medycznych do odbycia podróży w przestworzach. Zawarta tam musi być informacja dotycząca zaawansowania ciąży oraz stanu zdrowia przyszłej mamy. Uwaga: badanie takie powinno być wykonane  w czasie od 72 do nawet 24 godzin przed rejsem. Na tym zaświadczeniu powinna także znaleźć się orientacyjna data narodzin dziecka. Dobrze jest mieć również takie zaświadczenie po angielsku, w przypadku korzystania z usług zagranicznego przewoźnika.

Gdzie usiąść?

W przypadku zakupu biletu z wyprzedzeniem ciężarna może wybrać sobie jakiekolwiek miejsce. Na pokładzie może w tym względzie liczyć również na pomoc personelu pokładowego. Nie może jednak zająć miejsc przy wyjściach bezpieczeństwa, służących do ewentualnej ewakuacji samolotu. Kupując bilet na rejs tanimi liniami przyszła mama dla własnej wygody i komfortu powinna pomyśleć o podnoszących cenę opcjach, które w jej sytuacji ułatwią podróż. Mam na myśli priorytetową odprawę, która umożliwi wejście do pojazdu w pierwszej kolejności, jak i wybór miejsca w samolocie z większą przestrzenią na nogi.

Kiedy nie można latać?

O tym, czy można, czy nie, decydują względy medyczne i bezpieczeństwa. Ciężarna raczej nie powinna wchodzić na pokład samolotu w sytuacji, kiedy zbliża się termin porodu. W przypadku ciąży pojedynczej jest to 36. tydzień ciąży albo też 32. tydzień (dotyczy to dwójki i więcej dzieci – należy przy tym pamiętać, że ciąża mnoga uznawana jest za ciążę podwyższonego ryzyka i generalnie odradza się podróżowanie, gdy ktoś spodziewa się bliźniaków czy trojaczków). Są linie lotnicze, które mogą odmówić zabrania na pokład pań będących nawet w 34. tygodniu ciąży. Dlaczego? To oczywiste: podróż odbywa się na siedząco, dodatkowo czynniki takie, jak podkurczone nogi czy różnica ciśnień mogą wywołać przedwczesny poród. O takich sytuacjach czasem się słyszy, dotyczą one jednak najczęściej krajów pozaeuropejskich.

Podróżować z rozwagą

Jest kilka zasad, o których ciężarna musi pamiętać wchodząc na pokład samolotu. Pierwsza z nich dotyczy czasu przelotu. Jedni podają, że optymalny czas przelotu to trzy godziny, inni, że cztery. Bez względu na to przyszła mama nie powinna lecieć dłużej. Dlatego też będąc w ciąży bezpieczniej i wygodniej jest nie wybierać się w rejs trwający powyżej czterech godzin. To oznacza, że można sobie odpuścić w tym czasie przeloty na drugą półkulę czy inny kontynent. Ciężarna powinna również unikać lotów z przesiadkami. Bywa to męczące nawet dla osób zaprawionych w bojach, jak ja. Jeśli już przyszła mama wybierze się w podróż, która wymaga przesiadki, dobrze jest wciąć pod uwagę kilkugodzinną przerwę między rejsami, najlepiej na nocleg.

Na pokładzie

Pierwsza sprawa: pas bezpieczeństwa. Musi być zapięty podczas startu i lądowania. Najlepiej zapiąć go na wysokości miednicy w taki sposób, aby uniknąć uciskania brzucha. Ze względu na panujący w samolocie mikroklimat, czyli dość niską wilgotność, ciężarna może kupić w sklepie bezcłowym butelkę wody mineralnej, którą ugasi pragnienie. Na dłuższych rejsach klasycznymi liniami lotniczymi nie powinno być problemu z dostępem do wody mineralnej – zawsze można poprosić personel o kubek z napojem. O ile warunki atmosferyczne na to pozwalają, czyli nie ma turbulencji, warto co jakiś czas wstać i rozprostować nogi. Idealnie byłoby też zrobić sobie mały spacerek na pokładzie. To zapobiegnie problemom z krążeniem w kończynach dolnych.

Podsumowanie

  • Przyszła mama może latać po konsultacji z lekarzem,
  • przeciwwskazaniem dla podróży lotniczej jest ciąża mnoga,
  • przed rejsem należy skonsultować się z lekarzem położnikiem w sprawie zaświadczenia, umożliwiającego odbycie podróży lotniczej,
  • najbezpieczniejszy do rejsów samolotem jest okres: 14-18 do 26 tygodnia ciąży,
  • podczas rezerwacji biletów tanich linii lotniczych można wybrać priorytetowe wejście na pokład,
  • na pokładzie warto przespacerować się, rozprostować nogi,
  • trzeba pamiętać, by lot nie trwał dłużej niż 3-4 godziny.
Podoba Ci się ten wpis? Podziel się nim z innymi!