Ścieżki
Mojego
Świata

Ukośne mapy Gdańska – zobacz swój dom z czterech stron!

mapa ukosna

Ukośne mapy Gdańska? Co to takiego? Gdy otrzymałem dziś maila z informacją prasową na ten temat, nie mogłem o tym nie napisać. W końcu mapy, jak i podróżowanie czy nauczanie, to mój chleb powszedni. Mapy ukośne zaś to nie lada gratka. Szczególnie, gdy dotyczą ukochanego Gdańska!

Czym są ukośne mapy?

To mapy wykonane za pomocą kilku kamer zamontowanych w samolocie przelatującym nad miastem na wysokości około 1100 m. Miało to miejsce wiosną br. podczas pięknej, bezchmurnej pogody. Teren miasta był także skanowany laserem. W efekcie mamy mapy ukośne, jak i retromapy. Powstał również trójwymiarowy model miasta, który zostanie opublikowany pod koniec listopada.  Na mapach ukośnych każdy obiekt można obejrzeć z góry oraz z czterech stron. Można też zmierzyć m.in. wysokość czy szerokość danego obiektu.

ukośne mapy Gdańska

Gdańsk z lotu ptaka

Lotnicze pionowe mapy naszego miasta wykonuje się już od wielu lat.  Dwa lata temu po raz pierwszy wykonano także mapy ukośne. Jeśli więc widzicie krążący Wam nad głową w Gdańsku niewielki samolot, to możecie być pewni, że właśnie robiona jest kolejna tego typu mapa.

Zobacz, jak zmienił się Gdańsk

Mapy ukośne, jak i retromapy są ogólnodostępne dla wszystkich. Pozwalają dokładnie obejrzeć interesujący nas fragment miasta. Wystarczy dostęp do internetu, by w ten sposób poznać w zasadzie całe miasto. Pionowe ortofotomapy pozwalają na porównywanie zmian, jakie zaszły w Gdańsku w ciągu ostatnich 10 lat. Pierwsza mapa została wykonana w 2008 r., kolejne w 2014, 2016 i 2018 roku. Zdjęcia pionowe są bardzo dokładne – sporządzone na ich podstawie ortofotomapy przewyższają jakością ogólnodostępne serwisy.

Ukośne mapy Gdańska

Dla kogo te mapy?

Dla każdego z nas. Dla turystów, bo dzięki nim mogą obejrzeć miejsca, które zamierzają odwiedzić. Dla nas, Gdańszczan – bo dzięki nim możemy nie tylko odnaleźć na nich najróżniejsze zakamarki, ale i zobaczyć, co i jak się buduje. Frajda z oglądania własnego domu, bloku, kamienicy, zakładu pracy, szkoły  – bezcenna!

By lepiej poznać miasto

Na tych mapach nie ma w zasadzie białych plam, więc mogą pomóc w lepszym poznaniu Gdańska. Skorzystają z nich z pewnością aktywiści przygotowujący wnioski do Budżetu Obywatelskiego. Dokładność map sprawia, iż są pomocnym narzędziem dla specjalistów zajmujących się: planowaniem przestrzennym, gospodarką nieruchomościami czy też bezpieczeństwem. Przydadzą się w pracy architektom, urbanistom czy geodetom.  Skorzystają z nich specjaliści pracujący dla Gdańska – będą nieocenione podczas sporządzania planów miejscowych, analiz przestrzennych oraz opracowań urbanistycznych. W Biurze Rozwoju Gdańska przydadzą się podczas wykonywania inwentaryzacji zagospodarowania terenu czy tworzenia wizualizacji planowanych zmian na tle rzeczywistego otoczenia.

ukośne mapy Gdańska

Dla urzędników, mieszkańców, turystów

Takie mapy to bezcenna pomoc w pracy urzędników i specjalistów ze spółek i jednostek miejskich. Gdańskie Wody wykorzystują je m.in. w trakcie prac służących podniesieniu bezpieczeństwa przeciwpowodziowego miasta. Gdański Zarząd Dróg i Zieleni wykorzysta je m.in. podczas sporządzania analiz zagospodarowania przestrzennego, ukształtowania terenu, weryfikacji lokalizacji nieruchomości czy tworzenia wizualizacji. Z pomocą map można dokonać pomiarów, których wykonanie w terenie z różnych powodów jest utrudnione.

Jak obejrzeć retromapy?

Wystarczy kliknąć (czy skopiować sobie do swojej przeglądarki) ten link: http://gdansk.retromapy.pl/

Jak obejrzeć ukośne mapy?

Wystarczy kliknąć (czy skopiować sobie do swojej przeglądarki) ten link: http://gdansk.ukosne.pl/

retromapa

Podsumowanie

  • Takie mapy to niesamowicie przydatne narzędzie również do edukacji,
  • Można nie odrywać się od nich całymi godzinami, więc ostrożnie – żebyście się nie uzależnili,
  • Pozwalają prześledzić zmiany w mieście w ciągu ostatnich lat,
  • Dzięki nim można poznać swoje miasto jeszcze lepiej!

Opr. na podstawie materiałów prasowych

 

Podoba Ci się ten wpis? Podziel się nim z innymi!