Ścieżki
Mojego
Świata

Marek Dąbrowski Ścieżki Mojego świata Bagaż Lotniczy problem

Dlaczego Oxelösund? Dlaczego Szwecja? Dlatego!

  1. Jest w miarę tanio, jak na Skandynawię,
  2. Bilet z Gdańska kosztuje wręcz grosze,
  3. Jest tu co oglądać i co robić przez cały weekend,
  4. Miejsce jeszcze nie opatrzone, nie odkryte przez masową turystykę,
  5. Do tego piękna, szwedzka przyroda.
Marek Dąbrowski Ścieżki Mojego Świata Oxelösund

Kierunek – Oxelösund

No i powiedzcie sami: gdy ktoś zapyta Was o weekend, to odpowiedź, że byliście w Szwecji, brzmi dość, hm, offowo. Nie w modnej Pradze, nie w Berlinie, Londynie, Paryżu, tylko na szwedzkiej prowincji. Jest off? Jest. Rzekłbym nawet: głęboki! Ale uzasadniony. Z Gdańska do Szwecji mamy tak naprawdę rzut kamieniem, to raptem godzina lotu i wejście jakby do innego świata. Kto nie był, kto się zastanawia, tego zachęcam. Warto!

Marek Dąbrowski Ścieżki Mojego Świata Oxelösund

Przeloty do Sztokholm Skavsta

Linie lotnicze Ryanair i Wizzair oferują bardzo bogatą siatkę połączeń z Polski do Szwecji i to w bardzo atrakcyjnych cenach. W porównaniu do Norwegii, wizyta w Szwecji nie zrujnuje nam aż tak portfela i budżetu domowego.

Połączenie bezpośrednie z portem lotniczym Sztokholm Skavsta mają: Gdańsk, Kraków, Poznań i Warszawa (Nowy Dwór Mazowiecki) , czyli lotnisko Modlin – liniami Ryanair. Natomiast z Katowic, Warszawy (lotnisko Chopina) i Wrocławia przylecimy liniami Wizzair.

Dojazd z lotniska do Oxelösund

Z lotniska Sztokholm-Skavsta najlepiej i najtaniej skorzystać z lokalnego autobusu 515, jadącego wprost do centrum Nyköping. Cena przejazdu to 32 SEK w jedną stronę (uwaga: nie można płacić gotówką! Płatności wyłącznie kartą!) Więcej informacji o przewoźniku lokalnym macie w tym linku .

Istnieje również przejazdu autobusem Flygbussarna

Jest to jednakże opcja droższa niż przejazdy lokalnymi połączeniami. Zazwyczaj wybierają tę linię ci, którzy zdecydowali się odwiedzić stolicę Szwecji. Cena takiego przejazdu to aż 285 SEK w obie strony lub 159 SEK w jedną. Jeśli zakupimy bilety on-line zapłacimy odpowiednio w obie strony 278 oraz 139 SEK w jedną.

Marek Dąbrowski Ścieżki Mojego Świata Oxelösund

Z Nyköping autobusy lokalnych linii odjeżdżają z dworca autobusowego. tam wsiadamy w bus 715 w kierunku Oxelösund Centrum. Uwaga! Bilet zakupiony przy wejściu do busa przed lotniskiem jest ważny przez godzinę i możemy spokojnie się przesiąść z autobusu linii 515 do autobusu linii 715 bez konieczności zakupu kolejnego. W moim wypadku był to nawet ten sam autobus, po prostu kierowca zmienił wyświetlacz i po kilkuminutowym postoju w Nyköping na tym samym bilecie zabrał mnie do Oxelösund.

Na zdjęciach poniżej: hotel, w którym spędziłem noc. Bardzo szwedzki, bardzo komfortowy, niedrogi, śniadanie też niczego sobie.

Co zobaczyć w Oxelösund?

Większość muzeów i atrakcji regionu jest czynnych w sezonie wiosenno -letnim. Szczegółowych informacji udziela biuro informacji, mieszczące się na rynku w centrum miasteczka Oxelösund. Znajduje się przy domu kultury i bibliotece (adres: Järntorget 7-9, 613 81 Oxelösund, czas pracy od poniedziałku do czwartku w godzinach 9.00-19.00, w piątki 9.00-18.00, w soboty 10.00-14.00 a w niedziele 12.00-15.00). Możecie również skorzystać ze strony internetowej informacji w tym linku Natomiast fotorelację z samego miasteczka znajdziecie na moim blogu w tym linku!

Marek Dąbrowski Ścieżki Mojego Świata Oxelösund

Jednak okoliczne piękne wybrzeże szkierowe i torfowiska możemy odwiedzić w ciągu całego roku! Warte uwagi są przede wszystkim dwa przepiękne naturalne parki: „Femöre naturreservat” oraz „Brannäs våtmark”. Ciekawi, jak wyglądają szkiery? Tu, w tym linku do mojej fotorelacji z Oxelösund, znajdziecie je w całej okazałości!

Femöre Naturreservat

Rezerwat „Femöre”, to wspaniała kombinacja skalistego wybrzeża, rozbijających się o szkiery fal, zagubionych zatoczek i pięknych sosnowych lasów. Jest tu też kulturowy wypas bydła na śródleśnych polankach. Trasa wokół rezerwatu liczy sobie 5 kilometrów. Znajdziemy na niej tablice informacyjne, miejsca do rozpalenia grilla, można też w wyznaczonych miejscach zażywać kąpieli.

Dostęp: z centrum Oxelösund wiaduktem, przedłużeniem ulicy Föreningsgatan, następnie zjazd z dwupasmówki (droga nr 53) w lewo w ulicę Femörevägen. Dalej ulicą Femörevägen i jej przedłużeniem – ulicą Fiskehamnsvägen oraz Alskärsvägen. Spokojnie ten dystans można przejść na piechotę. Jest to nieco ponad 2 kilometry. Zmotoryzowani turyści mogą tu zostawić samochód na parkingu. Ciekawym wariantem jest przejście pieszo wzdłuż zatok i nadbrzeży portowych, mijając po drodze pięknie usytuowaną marinę.

Sam rezerwat oprócz malowniczych, pełnych uroków skalistych krajobrazów posiada też jeszcze jedną atrakcję: latarnię morską, malowniczo położoną na skalistym przylądku. Ciekawostką jest fakt, iż można w niej przenocować, Możliwe jest również zorganizowanie tam małej konferencji czy nawet ślubu. Rezerwacji można dokonać we wspomnianym już punkcie informacji turystycznej w Oxelösund.

Po drodze mijamy też Muzeum Zimnej Wojny i wyraźnie wyróżniające się w krajobrazie elementy militarne – stanowiska ochrony wybrzeża. Chętni zapoznać się z tym bliżej? Potrzebne informacje możecie znaleźć w linku tu. Owe stanowiska ochrony wybrzeża wybudowane zostały w czasach, kiedy dużą nieufnością darzyły się strona „zachodnia” i „kraje demoludów”. U nas takie stanowiska i bunkry znajdują się chociażby w rezerwacie Kępa Redłowska. Tutaj jednak mamy coś więcej niż w Gdyni: między innymi nuklearny bunkier ze stanowiskami ogniowymi, z którego 70 żołnierzy mogło bronić tego regionu Szwecji przed inwazją sowietów (ciekawostka – cały kompleks działał do 1998 roku).

Dla turystów twierdza dostępna jest w sezonie letnim. Godziny wejść z przewodnikiem: 11:00, 11:30, 12:00, 12:30, 13:00, 13:30, 14:00, 14:30 i 15:00. Wiosną (od 18 maja) 11.00, 12.00, 13.30, 14.30. W pozostałym okresie tylko za wcześniejszą rezerwacją grupy. Wstęp kosztuje 100 SEK, dla dzieci 35 SEK. Pomocą służy Centrum Informacji Turystycznej w Oxelösund: tel. +46 (0) 155 383 50, adres email: turism@oxelosund.se, można skorzystać również z informacji zawartych na stronie

Rezerwat Brannäs våtmark

To już prawdziwa Szwecja: soczysta, kolorowa, czysta, ekologiczna, nieskażona. Do rezerwatu Brannäs dostać się można własnym samochodem lub podjechać w okolice lokalnym autobusem. Rozkład jazdy w linku tu

Aby dojechać tam autem, należy z centrum Oxelösund kierujemy się najpierw na północny zachód główną drogą nr 53. Po kilku kilometrach zjazd na wiadukcie w prawo w ulicę Vivestavägen, którą możemy dojechać aż do parkingów. Pieszo to również spokojna, kilkukilometrowa przechadzka. Ja oczywiście wybrałem się na piechotę. Z centrum Oxelösund idziemy najpierw na północny wschód ulicą Föreningsgatan, a następnie mijając po prawej stronie zakłady: SMA Mineral AB, w lewo główną drogą – ulicą Aspaleden. Za zakładami Aga Gas AB należy obrać ścieżkę w prawo, która doprowadzi nas do parkingu opodal rezerwatu Brannäs.

Ścieżki mojego świata Brannäs Våtmark Oxelösund

Obszar bagien i fragment skalistego szkierowego wybrzeża to ekologiczna inwestycja Szwedów w tym rejonie. Polega ona na wykorzystaniu naturalnej zdolności oczyszczania biologicznego ścieków, które są utylizowane w pobliskim zakładzie. Są tutaj zatoczki, naturalne odcinki potoków spływające do zatok oraz co ciekawe dla turysty wiele stanowisk lęgowych ptactwa wodnego. Warto tu więc przyjechać wiosną. Na trasie wiele tablic edukacyjnych oraz miejsc wypoczynku, jak również podestów drewnianych do obserwacji ornitologicznych. W tym linku znajdziecie moją fotorelacją z wizyty w tym niezwykłym miejscu.

Marek Dąbrowski Ścieżki Mojego Świata Oxelösund

Podsumowanie

Szwecja, jej południowe wybrzeże, szkiery, rezerwat Brannäs to znakomite miejsce na spędzenie tu długiego weekendu. Zmęczeni letnim upałem, którego w Polsce ostatniego lata było pod dostatkiem, znajdziemy tu chwilę orzeźwienia. Kontakt z przyrodą tu pozostawi niezapomniane wrażenia.

  • Bilet lotniczy z Gdańska w jedną stronę do lotniska Sztokholm Skavsta – od 39 zł,
  • dojazd z lotniska przez Nyköping do Oxelösund to koszt 32 SEK w jedną stronę (uwaga: nie można płacić gotówką! Płatności wyłącznie kartą!),
  • nocleg w hotelu poza sezonem to średnio koszt ok. 300 zł za dwie osoby, ze śniadaniem.

Czytaj również:

Podoba Ci się ten wpis? Podziel się nim z innymi!