Ścieżki
Mojego
Świata

Jak spakować bagaż podręczny do samolotu
Dzisiejszy wpis pod hasłem: jak spakować bagaż podręczny do samolotu. W kontekście wciąż zmieniających się przepisów czy rozmiarów bagażu podręcznego sztuką wydaje się być wybór tego, co możemy zabrać ze sobą na pokład samolotu. By nie zapłacić niepotrzebnie za zaledwie kilkucentymetrowe odstępstwa od wymiarów tego rodzaju bagażu – tak, tak, linie bywają często dość skrupulatne przydatne mogą okazać się porady, którymi chcę się dziś z Wami podzielić.

Moje porady warto zastosować przede wszystkim w przypadku tanich przewoźników, a więc Ryanair i Wizzair.

Plecak, torba, walizka? Wielkość ma znaczenie

Im mniej tym lepiej. Im mniejszy bagaż podręczny, tym mniejsza szansa na to, że przewoźnik doliczy nam dodatkowe koszty. W tym wpisie (kliknij ten link, aby przeczytać o wymiarach bagażu podręcznego na najpopularniejszych liniach w Polsce) podałem wymiary bezpłatnego bagażu podręcznego obowiązujące w tanich liniach. To z reguły dość niewielki plecak czy torba. Możecie zaopatrzyć się również w małą walizkę – można kupić te, w wymiarach bagażu podręcznego.

Dobrze jest zmierzyć przygotowany bagaż jeszcze przed wyruszeniem na lotnisko. Dorzucona w ostatniej chwili książka czy tablet mogą nam już zmienić te wymiary, rozpychając torbę do rozmiarów, których linia może nie uwzględnić bez dopłaty. Taką sytuację miałem na lotnisku w Budapeszcie, skąd leciałem do Sarajewa kilka lat temu. Pracownicy Wizzair kazali mi włożyć plecak do specjalnej skrzyneczki, mierzącej wymiary bagażu podręcznego. Okazało się, że niewielka książka, spakowana w plecaku, rozepchała go za bardzo. Udało mi się uniknąć dopłaty, bo po prostu wyjąłem tę książkę i włożyłem ją do kieszeni w spodniach.

Bagaż podręczny bagażowi nierówny

Od razu warto zaznaczyć, że zawartość bagażu podręcznego, gdy ruszamy samolotem na wakacje (i leci z nami nasz bagaż rejestrowany) różni się od zawartości bagażu podręcznego, gdy lecimy tylko na weekend. Od uświadomienia sobie tej zależności należy rozpocząć pakowanie się do plecaka.

Jak spakować bagaż podręczny do samolotu, gdy lecimy na wakacje?

W przypadku, gdy lecimy samolotem na wakacje i nadajemy na lotnisku bagaż rejestrowany, do bagażu podręcznego, zabieranego do kabiny nie musimy wkładać ubrań czy kosmetyków. Te rzeczy polecą w bagażu rejestrowanym (o tym, co wolno przewozić w bagażu rejestrowanym, czytaj tutaj – kliknij ten link). Do bagażu podręcznego zabieramy wtedy:

 • lekarstwa,
 • sprzęt elektroniczny: tablet, laptop, aparat fotograficzny, telefon,
 • powerbank (nie wolno przewozić go w bagażu rejestrowanym)
 • dokumenty, przewodniki, notes,
 • elektroniczne papierosy,
 • jeśli nie chcemy wydawać pieniędzy na lotnisku – własne jedzenie w stałej formie (nie płynnej – pamiętajmy o ograniczeniach w zabieraniu płynów na pokład),
 • jedzenie i napoje (woda czy sok), kupione na lotnisku.

Pamiętaj o lekarstwach i dokumentach!

Dlaczego napisałem o lekarstwach w bagażu podręcznym? Zdarzyła mi się sytuacja, że wyjeżdżałem z grupą osób na tydzień z Polski. Niestety, linia lotnicza zgubiła nasze bagaże rejestrowane. Sytuacja stała się nerwowa, bo jedna z osób, które ze mną leciały, na stałe przyjmowała lekarstwa, które zostały zapakowane do bagażu rejestrowanego. Owszem, dwa dni później otrzymaliśmy nasze bagaże, ale w międzyczasie potrzebna była wizyta u lekarza i przepisanie lekarstw, których zażywania ta osoba nie mogła przerwać.

Dlatego pamiętajcie: jeśli na stałe przyjmujecie lekarstwa, zawsze zabierajcie je ze sobą do bagażu podręcznego, niezależnie od tego, czy lecicie na weekend, czy wakacje!

O tym, jakie leki można zabrać na pokład i pod jakimi warunkami, przeczytacie w tym wpisie – kliknijcie link.

Dokumenty zawsze przy sobie

Paszport, inne dokumenty tożsamości, wydrukowane bilety, potwierdzenia rezerwacji – miejcie to ze sobą w bagażu podręcznym. Niezależnie, czy pakujecie bagaż lecąc na wakacje czy na weekend. Dużo to miejsca nie zajmie, a jest konieczne! To wydaje się oczywiste, ale spotkałem się z sytuacją, gdy właśnie potwierdzenia rezerwacji z adresem noclegu i biletami leciały w bagażu rejestrowanym. W sytuacji, gdy linia lotnicza gubi bagaż, zostajemy na przysłowiowym lodzie.

Czym jest wyjazd ekonomiczny na weekend

Tanimi liniami podróżujemy często na krótkie dystanse, na krótki okres czasu, z bagażem podręcznym, a więc bezpłatnym. Możemy tak polecieć na weekend np. do Włoch, Dani, Norwegii, czy na city break do jakiegokolwiek innego kraju. To nie pozostaje bez wpływu na to, co ze sobą weźmiemy i ile czego potrzebujemy na tak krótki okres czasu. Jeśli nasz weekendowy wyjazd jest ekonomiczny (tani bilet, maksymalnie jeden lub dwa noclegi na miejscu), to na taką wyprawę potrzebujemy naprawdę niewiele i spokojnie się do bezpłatnego bagażu podręcznego spakujemy.

Jak spakować bagaż podręczny do samolotu?

O tym, jak spakować bagaż podręczny do samolotu, lecąc na weekend, opowiem na przykładzie mojej wizyty w Kopenhadze. Na dwa dni (wylot w sobotę do Malmo, powrót z Malmo do Gdańska w niedzielę), do małego plecaka, kupionego w markecie sportowym, spakowałem:

 • jedną koszulkę na zmianę,
 • parę bielizny na zmianę,
 • jedną parę skarpet na zmianę,
 • małą plastykową torbę z najpotrzebniejszymi kosmetykami,
 • ładowarkę do telefonu i powerbank.

Jeszcze zostało mi trochę miejsca w środku. Miałem na sobie:

 • długie spodnie,
 • wygodne buty do chodzenia,
 • koszulkę,
 • bluzę z polaru z kieszenią, a w niej dokumenty, portfel, telefon,
 • na szyi miałem aparat fotograficzny.

Nic więcej na te dwa dni z jednym noclegiem nie było mi potrzebne w stolicy Danii.

Nie stroimy się, lecąc na City Break

Do małego plecaka, gdy chcemy zobaczyć jakieś europejskie miasto w weekend, zabieramy więc najpotrzebniejsze rzeczy, głównie na zmianę oraz kosmetyki w samolotowych rozmiarach czy leki. Jeśli czeka nas dwudniowa wędrówka po europejskiej stolicy, to nie ma potrzeby zabierania dodatkowych ubrań na zmianę, ciężkich butelek perfum, dużej torby kosmetyków, etc. Stawiamy na praktyczne, wygodne ubranie. Pamiętajmy: na takim zagranicznym wyjeździe nikt nas oglądać nie będzie, nikt na nas uwagi nie zwróci – chyba, że spotkamy kogoś znajomego. To my będziemy eksploratorami.

Podsumowanie

Podsumowując: jak spakować bagaż podręczny do samolotu? Zdecydowanie nie w ten sposób, jak na zdjęciu z walizkami…

Chaos z walizkami, torbami, ubraniami – tak nie pakujemy się do kabiny pasażerskiej!

a dokładnie tak, jak na tym zdjęciu poniżej: nieduży plecak – i gotowe!

Wystarczy nieduży plecak.
Nieduży plecak i kilka zasad – to wszystko, co potrzebujesz, by spakować bagaż podręczny na weekendowy wypad.

Jak tanio, to tanio

Odpowiedni plecak/torba i wiedza, co naprawdę jest nam niezbędne na 2- czy 3 – dniowy wyjazd bardzo się przydaje, jeśli planujemy klasyczny city break. Pakując do bezpłatnego bagażu najpotrzebniejsze rzeczy plus rzeczy na zmianę oszczędzamy pieniądze i kręgosłup (nie dźwigamy kilka godzin ciężkiego plecaka). Mało tego – zostaje w nim jeszcze miejsce na przekąskę wziętą z domu (by nie tracić środków na stołowanie się na lotnisku czy w samolocie). Mając trochę miejsca, możemy do tego plecaka zapakować coś miejscowego i wrócić do kraju z fajną pamiątką. Jak sami widzicie, wiedza o tym, jak spakować bagaż podręczny do samolotu, nie jest skomplikowana – a na pewno Wam się przyda!

Czytaj również:

Podoba Ci się ten wpis? Podziel się nim z innymi!