Ścieżki
Mojego
Świata

Wymiary bagażu podręcznego na najpopularniejszych liniach lotniczych w Polsce

choroby w podróży

Do napisania tego wpisu zainspirowaliście mnie nie tylko Wy, Szanowni Czytelnicy bloga, pisząc do mnie na portalach społecznościowych czy wysyłając wiadomości tu, ale i to, co ostatnio widziałem na lotniskach w Gdańsku i Malmo. Ujmijmy to tak: trochę podróżujemy po Polsce i świecie, łapiemy promocje cenowe, główkujemy, jak wycisnąć długie weekendy jak cytrynę, organizując sobie w ich trakcie fajne wycieczki, uważamy na to, co jemy za granicą i jak nie zbankrutować na zagranicznym wyjeździe. Wszystko OK., ale co z tego, gdy okaże się, że…

wymiary bagażu podręcznego

zostały przez nas nie sprawdzone, albo w międzyczasie się zdezaktualizowały? Na lotnisku czeka nas wówczas niemiła niespodzianka w postaci konieczności nadania bagażu rejestrowanego oraz związany z tym nieplanowany wydatek. Podczas weekendu w Kopenhadze via Malmo, widziałem na szwedzkim lotnisku zdenerwowanych pasażerów, którzy ze zdumieniem dowiadywali się, że ich bagaż nie wejdzie z nimi do kabiny samolotu. Musieli zapłacić za jego przewiezienie w luku bagażowym

Podróżujmy mądrze

Nie chciałbym znaleźć się na ich miejscu i Wam też tego nie życzę. Dlatego krok po kroku, przez najbliższe tygodnie, postaram się wyjaśnić, jak uniknąć tego typu pułapek związanych z podróżami lotniczymi. Dziś biorę na warsztat wymiary bagażu podręcznego u kilku najpopularniejszych w Polsce przewoźników.

Bagaż podręczny na liniach Ryanair

Wymiary bagażu podręcznego u irlandzkiego przewoźnika wzbudzały ostatnio wiele kontrowersji, w związku ze zmianą polityki bagażowej oraz odprawy (pisałem o tym już dwukrotnie w tym roku, wpisy znajdziecie tu i tu). Jakie wymiary ma bagaż podręczny na liniach Ryanair, co weźmiecie za darmo, a za co musicie dopłacić?

Zmiany w Ryanair od 1 listopada 2018

Na pokład będzie można wnieść bezpłatnie jedynie bagaż o wymiarach 40x20x25 cm, a więc dość niewielki plecak czy torba. Z kolei 10 euro będzie nas kosztować wniesienie do kabiny podstawowego bagażu podręcznego, którego wymiary nie mogą przekroczyć 55x40x20 cm i wagi 10 kg. Oczywiście Ryanair uwzględnił sytuację, że pasażer  może kupić opcję priorytetowego wejścia na pokład. Płacąc za priority boarding (maksymalnie do 95 pasażerów) wniesiemy wówczas bez problemu i mniejszy plecak/torbę i ważący do 10 kg bagaż podręczny . Zasady te obowiązując w zasadzie już od 1 września – znajomy, który chciał za 90 zł lecieć z Gdańska do Wrocławia w przyszłym tygodniu, został postawiony przed wyborem: 90 zł i mała torba albo 211 zł za wniesienie obu bagaży na pokład.

Nie dotyczy niemowląt

Uwaga: należy pamiętać, że nie obowiązuje przydział bagażu podręcznego dla niemowląt (w wieku od 8 dni do 23 miesięcy) podróżujących na kolanach osób dorosłych. Jedna osoba dorosła, która podróżuje z niemowlęciem w podanym wyżej przedziale wieku, może – oprócz własnego bagażu podręcznego – zabrać na pokład także torbę dziecięcą ważącą nie więcej, jak 5 kg. Można mieć również ze sobą na pokładzie torbę z rzeczami kupionymi na lotnisku w strefie wolnocłowej.

Diabeł lubi tkwić w szczegółach

O czym warto pamiętać w przypadku linii Ryanair? Że wymiary bagażu podręcznego mogą uwzględniać zewnętrzne elementy, jak rączka walizki, kółka, nawet kieszenie. Jedna dodatkowa rzecz więcej w kieszeni walizki i na lotnisku może zajść potrzeba nadania bagażu jako bagażu rejestrowanego.

Bagaż podręczny na liniach Wizzair

Na tych liniach wymiary bagażu podręcznego  prezentują się następująco: możemy podróżować zabierając do kabiny jedną bezpłatną sztuką bagażu podręcznego o maksymalnych wymiarach 40 x 30 x 20 cm i wadze nie przekraczającej 10 kg. Chyba, że wykupimy usługę WIZZ Priority, dzięki której do wspomnianego wyżej bagażu możemy dołączyć dodatkową sztukę bagażu podręcznego o wymiarach 50 x 40 x 23 cm. Na pokład wniesiemy też przedmioty, które zakupiliśmy w sklepach wolnocłowych, już po przejściu bramek bezpieczeństwa.

Bagaż podręczny na liniach LOT

Nasz narodowy przewoźnik dopuszcza, w zależności od klasy podróży, możliwość wzięcia na pokład bagaży wg następujących wariantów:

  • LOT Business Class – 2 sztuki każda do 9 kg,
  • LOT Premium Economy (loty międzykontynentalne) – 2 sztuki o 12 kg (1 sztuka max. 8 kg),
  • LOT Premium Economy (loty międzynarodowe) – 1 sztuka do 8 kg,
  • LOT Economy Class – 1 sztuka do 8 kg,
  • LOT Economy Simple – 1 sztuka do 8 kg.

W cenie biletu na liniach LOT każdy pasażer może także zabrać ze sobą na pokład torbę damską lub męską, bądź też laptopa (wymiary 40 cm x 35 cm x 12 cm). Osoby podróżujące z dziećmi mogą zabrać na pokład pokarm oraz składany wózek dziecięcy.

Bagaż podręczny na liniach Lufthansa

Na pokład samolotu niemieckiego przewoźnika możemy zabrać jedną sztukę bagażu podręcznego o wymiarach 55 x 40 x 23 cm i wadze do 8 kg – w klasie ekonomicznej i ekonomicznej premium. Jeśli zakupimy bilety w klasie biznes bądź klasie pierwszej, to wtedy możemy zabrać na pokład 2 sztuki bagażu podręcznego. Każda może ważyć nie więcej, jak 8 kg. Należy również pamiętać, że na liniach Lufthansa istnieje możliwość bezpłatnego zabrania do luku bagażowego nieco większych sztuk bagażu podręcznego.

Bagaż podręczny na liniach Easyjet

Wymiary bagażu podręcznego na pokładzie samolotu tych linii nie mogą przekroczyć 56 x 45 x 25 cm, łącznie z elementami wystającymi, jak np. kółka czy rączk. Easyjet nie reguluje dokładnie kwestii wagi bagażu, niemniej walizka nie powinna być zbyt ciężka. Uwaga! W kwestii bagażu na tych liniach nastąpiła zmiana, czytaj o niej w tym linku – wystarczy, że klikniesz w ten podświetlony tekst! 

Podsumowanie

Kolejne zabiegi tanich linii dotyczące kwestii, co i za ile możemy zabrać na pokład, redefiniują pojęcie ekonomicznych podróży lotniczych. Wygląda na to, że tanio już było. Jesteśmy świadkami coraz większych ograniczeń dotyczących bagażu i tym samym drożejących lotów. Nie zmienia to faktu, że podróż lotnicza bywa i tak najtańszym, a przede wszystkim najszybszym sposobem podróżowania. Czy możemy spodziewać się dalszych podwyżek?  Ani Ryanair ani Wizzair nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa w tym temacie. Do końca roku wciąż jeszcze coś się może zmienić – niekoniecznie po myśli pasażera. Wymiary bagażu podręcznego mogą nadal ewoluować, podobnie jak ceny.

Czytaj również:

Podoba Ci się ten wpis? Podziel się nim z innymi!