Ścieżki
Mojego
Świata

Długi weekend 2019 – 12 dni urlopu da nam aż 34 dni wolne!

Hasło na dziś: długi weekend 2019. Spytacie, czemu tak szybko o tym piszę, skoro wakacje jeszcze trwają, a do zakończenia roku sporo czasu? Końcówka sierpnia to dobry czas, żeby zacząć myśleć o wypoczynku na przyszły rok. Można wcześniej zaplanować dni wolne, łącząc je z dniami świątecznymi i w ten sposób przedłużyć sobie ustawowy 26-dniowy urlop o kilka dodatkowych dni.

Długi weekend 2019 Ścieżki mojego świata

Rok 2018 rozpieścił dniami wolnymi

Pamiętacie, jak jest w 2018 r? Bieżący rok jest wyjątkowo korzystny pod kątem wypoczynku w trakcie długiego weekendu. Jak pamiętacie z tego wpisu, w 2018 r. wystarczy zaledwie 9 dni urlopu, by zrobić sobie aż 28-dniowy wypoczynek (to oczywiście opcja dla tych, którzy mogą wyjechać w każdy długi weekend, przypadający w bieżącym roku).

[sociallocker]

Nie zapomnijcie o tegorocznym grudniu!

Nim zaczniemy opowieść o 2019 r., wrócę jeszcze do 2018. Jak pamiętacie z mojego wpisu na blogu, tegoroczne święta Bożego Narodzenia układają się w kalendarzu wręcz idealnie. Wigilię będziemy obchodzić w poniedziałek, 24 grudnia, we wtorek i środę mamy Boże Narodzenie. Powrót do pracy to czwartek i piątek, 27 i 28 grudnia oraz w poniedziałek, 31 grudnia. Jeśli mamy jeszcze pod ręką 4 dni urlopu, to trzymajmy je do grudnia. Tyle bowiem wystarczy, by mieć aż 11 dni wolnego. To oznacza, że wolnym czasem i świętami możemy cieszyć się już od piątkowego popołudnia, 21 grudnia aż do środy, 2 stycznia 2019 roku.

Wystarczy tylko 7 dni urlopu…

… by przedłużyć sobie ten świąteczny, bożonarodzeniowy urlop o kolejne 3 dni, obejmujące również przypadające w niedzielę, 6 stycznia, Święto Trzech Króli. Tylko 7 dni urlopu i aż 16 dni wolnych, w tym aż 3 weekendy! Taka okazja szybko się nie powtórzy! Mam nadzieję, że wielu czytelników mojego bloga skorzysta z tej porady i urządzi sobie naprawdę długie świętowanie!

Długi weekend 2019 – czas: start!

Jak sytuacja będzie przedstawiać się w 2019 roku? Czeka nas 8 długich weekendów, a więc i tym razem można tak zagospodarować swoim urlopem, by wykorzystując z puli 26 dni np. 3 mieć aż tydzień wolnego. Nim jednak o tym napiszę, przypomnę o…

… dniach ustawowo wolnych od pracy

To stałe daty w każdym kalendarzu, które w zależności od danego roku przypadają albo w dni pracujące albo weekendy. To ważna informacja, pomocna w planowaniu jakiegokolwiek wyjazdu. Tak więc:

    1 stycznia – Nowy Rok,

    6 stycznia – Święto Trzech Króli,

    pierwszy dzień Wielkiej Nocy,

    drugi dzień Wielkiej Nocy,

    1 maja – Święto Państwowe,

    3 maja – Święto Narodowe Trzeciego Maja,

    dzień Zielonych Świątek,

    dzień Bożego Ciała,

    15 sierpnia – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny,

    1 listopada – Wszystkich Świętych,

    11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości,

    25 grudnia – pierwszy dzień Bożego Narodzenia,

    26 grudnia – drugi dzień Bożego Narodzenia.

Sobota – dzień wyjątkowy

Pamiętajcie o tym, że jeśli dane święto przypadnie w wolną dla pracowników sobotę, pracownikom się dodatkowy dzień wolny. Dlaczego? Otóż sobota, w którą przypadnie jakikolwiek dzień świąteczny, jest dniem wolnym z tytułu tegoż właśnie święta, a nie z tytułu 5-dniowego tygodnia pracy. Jak dla mnie, jest to dość karkołomne i skomplikowane, ale – jak tłumaczyła mi kadrowa – robi się to po to, by nie powstały nadgodziny i żeby zachować  5-dniowy tydzień pracy.

Czy mamy wolne za sobotę w 2019?

Nie. W nadchodzącym roku żadne z wymienionych powyżej świąt nie wypada w sobotę. Dlatego też nie mamy co liczyć na dodatkowy dzień wolny od pracodawcy. Nie dostaniemy też, zgodnie z przepisami kodeksu pracy, dnia wolnego za święto przypadające w niedzielę, która jest dniem wolnym od pracy. Tak już jest i nie ma sensu z tym dyskutować.

Długi weekend 2019 Ścieżki mojego świata

Jak się układa kalendarz dni wolnych…

… ustawowo od pracy? Spójrzcie sami:

    1 stycznia, Nowy Rok – wtorek,

    6 stycznia, Święto Trzech Króli – niedziela,

    21 kwietnia, Wielkanoc – niedziela,

    22 kwietnia, drugi dzień Wielkiej Nocy – poniedziałek,

    1 maja, Święto Pracy – środa,

    3 maja, Święto Narodowe Trzeciego Maja – piątek,

    9 czerwca, Zielone Świątki – niedziela,

    20 czerwca, Boże Ciało – czwartek,

    15 sierpnia, Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny – czwartek,

    1 listopada, Wszystkich Świętych, piątek,

    11 listopada, Narodowe Święto Niepodległości – poniedziałek,

    25 grudnia, pierwszy dzień Bożego Narodzenia – środa,

    26 grudnia, drugi dzień Bożego Narodzenia – czwartek.

Jak wziąć urlop, by wycisnąć z tych weekendów jak najwięcej dla siebie i zafundować sobie ekstra długi weekend 2019?

Zaczynamy planowanie!

Przełom roku 2018/2019 to prawdziwa okazja: 4 lub 7 dni urlopu dadzą nam odpowiednio 11 i 16 dni wolnych, w tym aż 3 weekendy. Wystarczyłoby spokojnie na to, by ruszyć do Australii, uwzględniając nawet dwa dni na podróż. Uwaga: taka sytuacja z długim świętowaniem jest możliwa do powtórzenia na przełomie 2019/2020 i zaraz o tym napiszę. Ale po kolei, najpierw długi weekend 2019!

Zima bez szału

W styczniu dni wolne to tak naprawdę tylko wtorek, 1 stycznia, bo 6 stycznia, czyli Święto Trzech Króli, to niedziela. Również luty i marzec nie szykują nam żadnych okazji. Okazją do dłuższego świętowania będzie dopiero…

… Wielkanoc

W 2019 roku dość późno, bo 21 i 22 kwietnia. Dwa lata wcześniej o tej porze wyprawiłem się na święta wielkanocne do Neapolu i to była jedna z moich najciekawszych wypraw w ostatnim czasie. Jeśli planujecie Wielkanoc w Italii, to macie dobry czas na kupowanie biletów.

Długi weekend 2019 w maju

Tegoroczny maj dla hasła „długi weekend 2019” jak najbardziej udany. Aby mieć tydzień wolnego, czyli tzw. majówkę, potrzebujemy 3 dni urlopu. Starczy nam to na ogarnięcie terminu od piątku, 26 kwietnia do niedzieli, 5 maja, a więc 9 dni wolnego. Tu dużo. Można zaplanować wiosenny wyjazd do Bośni lub Izraela, ale można też ruszyć w Polskę i zobaczyć np. atrakcje lubuskiego. Jeśli nie mamy możliwości wzięcia 3 dni urlopu, wystarczy nam wziąć wolne w czwartek, 2 maja, by cieszyć się 5 dniami laby. Na krótki wypad na Słowację wystarczy.

Świąteczny czerwiec

Aż dwa ustawowe święta w tym miesiącu i tylko jedna okazja do długiego weekendu? Słabo. Wszystko dlatego, że Zielone Świątki przypadają w niedzielę, 9 czerwca. Więcej możliwości daje nam czwartek, 20 czerwca, kiedy przypada Boże Ciało. Jeden dzień urlopu w piątek, 21 czerwca i mamy 4 dni wolnego. Może warto odwiedzić wtedy Islandię lub Norwegię?

Lato, lato…

Lipiec bez świąt, za to okazja do dłuższego wypoczynku nadarzy się w sierpniu, kiedy to w czwartek, 15 sierpnia, przypada Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny. Wystarczy 1  dzień wolnego w piątek i mamy 4 dni odpoczynku od pracy. Pisałem już, że Wrocław w sierpniu nęci – może warto wybrać się także do Zielonej Góry, by popróbować tamtejszych win?

Długi weekend 2019 Ścieżki mojego świata

Jesiennie i smętnie

Długi weekend 2019 nie we wrześniu i październiku. Nadrobi to listopad. 1 listopada przypada w piątek, więc z automatu mamy potem wolną sobotę i niedzielę. 11 listopada, Narodowe Święto Niepodległości, przypada w poniedziałek. Gdzie jechać o tej porze roku? Na południe, do Grecji lub do Włoch. Wystarczy, że uda nam się kupić bilet na piątkowe popołudnie, 8 listopada, a powrót w poniedziałek, 11 listopada, by mieć fajny, wyjazdowy weekend, nawet bez dodatkowego dnia wolnego.

Grudniowe szaleństwo

Będzie jeszcze lepiej niż w 2018 i – uwaga – przy mniejszej liczbie dni urlopowych. Wigilia to dzień pracujący, przypada we wtorek, 24 grudnia. 25 grudnia, pierwszy dzień Bożego Narodzenia to środa, 26 grudnia, drugi dzień Bożego Narodzenia to czwartek. Z kolei 1 stycznia przypada w środę. Wystarczy, że weźmiemy urlop w dniach 23, 24, 27, 30, 31 grudnia oraz 2 i 3 stycznia – łącznie 7 dni urlopu.

7 dni urlopu = 17 dni wolnych na przełomie roku!

Co nam to daje? Świętami możemy cieszyć się w zasadzie już od piątku popołudnia, 20 grudnia. Łącznie z 6 stycznia 2020 r. przypadającym w poniedziałek, mamy aż 17 dni wolnych! Tak dobrze jeszcze nie było!

Podsumowanie

  • Wykorzystując tylko 12 z 26 dni przysługującego nam urlopu, możemy mieć aż 34 dni wolne wraz z długimi weekendami, wliczając w to pierwszy tydzień 2020 roku,
  • Na przełomie kwietnia i maja potrzebujemy tylko 3 dni urlopu, by mieć aż 9-dniową majówkę,
  • W czerwcu wystarczy nam 1 dzień urlopu, by cieszyć się wolnym przez 4 dni,
  • W sierpniu wystarczy nam również tylko 1 dzień urlopu, by cieszyć się wolnym przez 4 dni,
  • Długi weekend 2019 – na przełomie grudnia i stycznia śmiało możemy zrobić święta w Polsce i wyskoczyć w góry lub do ciepłych krajów – 7 dni urlopu (pięć w grudniu i dwa w styczniu) dadzą nam aż 17 dni wolnych.

[/sociallocker]

Podoba Ci się ten wpis? Podziel się nim z innymi!