Ścieżki
Mojego
Świata

Ryanair likwiduje darmowy duży bagaż podręczny! Za walizkę lub większy plecak musisz dopłacić aż 10 euro

Ryanair odprawa online 48 h

Pisałem już kilkakrotnie o zmianie polityki irlandzkiego przewoźnika w kwestii odpraw i bagaży- wpisy znajdziecie tu, tu i tu. Tym razem irlandzki przewoźnik idzie dalej. Ryanair likwiduje darmowy duży bagaż podręczny.

Duży bagaż podręczny – 10 euro!

Wg informacji podawanych dziś od rana przez media, już od 1 listopada będzie możliwe wzięcie na pokład bezpłatnie jedynie małego bagażu podręcznego. Dotychczas darmowy, większy bagaż podręczny, z automatu stanie się bagażem nadawanym. Ile zapłacimy za umieszczenie go w luku bagażowym? Aż 10 euro. Sporo, biorąc pod uwagę fakt, że możemy tą linią polecieć na trasie krajowej czy zagranicznej nawet za mniej, niż 10 euro od osoby.

Co mamy teraz?

Przypomnę, jak jest teraz. Zimą weszła w życie zmiana, w myśl której w cenie biletu może wziąć na pokład dwie sztuki bagażu podręcznego. Są to: mniejszy bagaż podręczny (np. niewielki plecak, niewielka walizka, większa damska torba lub też torba z laptopem. Ważne, by nie przekroczyć wymiarów 35x20z20 cm. Bagaż większy ma w myśl tych przepisów wymiary 55x40x20 cm i waży maksymalnie 10 kilogramów. Obie te sztuki bagażu można wnieść bezpłatnie do kabiny pasażerskiej jedynie pod warunkiem, że wykupiliśmy opcję priorytetowego wejścia na pokład lub mamy bilety w taryfie Plus, Flexi Plus czy Family Plus.

Ja zapłaciłem, inni nie

Sam niedawno leciałem z dwiema sztukami bagażu i żeby wziąć je na pokład, za kilka euro wykupiłem priorytetowy boarding – jako jeden z trzech pasażerów na 150, lecących ze mną. Pozostali lecieli bez priorytetowego boardingu i również wnosili na pokład dwie sztuki bagażu, o ile było miejsce. Komu miejsca zabrakło, musiał zapłacić za nadanie bagażu. Jednak od 1 listopada bezpłatny bagaż na tych zasadach przechodzi do historii. Jak teraz będzie?

Mały bagaż za darmo

Będziemy mogli wnieść na pokład bezpłatnie jedynie mały bagaż podręczny, którego wymiary Ryanair – o, łaskawca – zwiększa z 35x20x20 cm na 40x20x25. Jeśli mamy ze sobą również nieco większy bagaż, to nadal możemy zabrać go na pokład, jeśli odżałujemy parę euro na wejście priorytetowe. Zapłacimy za to jednak już więcej. Dziś priority boarding to koszt ok 5-6 euro, po 1 listopada cena wzrośnie nawet do 8 euro.

Jeśli nie podręczny, to co?

Możemy ten większy bagaż nadać na stanowisku odprawy i wówczas, gdy powędruje do luku bagażowego, to zapłacimy aż 10 euro. Należy przy tym pamiętać, że w takim przypadku jeden pasażer może nadać maksymalnie 1 bagaż o wadze do 10 kilogramów. Według informacji z portalu www.fly4free.pl Nowe przepisy o tym, ze Ryanair likwiduje darmowy duży bagaż podręczny, będą uwzględniane w systemie rezerwacyjnym już od 1 września.

Ryanair likwiduje darmowy duży bagaż podręczny

Nowe przepisy o tym, że Ryanair likwiduje darmowy duży bagaż podręczny obejmują również te osoby, które wykupiły lot po 1 listopada. Dlatego, jeśli pasażerowie nie wybrali żadnej taryfy premium, to muszą wykupić albo priorytetowy boarding albo też nadać bagaż za 10 euro. Kto nie zgadza się na takie rozwiązanie, może bez problemu anulować rezerwację i Ryanair zapewnia, że odda za bilety pełną kwotę.

Podoba Ci się ten wpis? Podziel się nim z innymi!