Ścieżki
Mojego
Świata

Park Mużakowski – to kolejna odsłona mojej kilkudniowej wycieczki na Ziemię Lubuską i Dolny Śląsk, którą odbyłem na początku lipca 2018. Pisałem już o uroku i smakach Zielonej Góry, zaprezentowałem Wam niezwykłej urody Geościeżkę, teraz kolej na Park Mużakowski, który sam w sobie powala ogromem, urokiem, klimatem i stanowi kolejny, piękny punkt do zobaczenia na żywo.

Park Mużakowski

Nie można pisząc o tym miejscu nie wspomnieć o jego twórcy. To Hermann Fürst von Pückler-Muskau, pruski arystokrata-książę, podróżnik, pisarz, człowiek nad wyraz temperamentny, skandalista ale przede wszystkim wybitny architekt krajobrazu. W swoich czasach był mistrzem auto-promocji (dziś jest to zaleta, która we współczesnym świecie jest niezwykle przydatna). Zawsze interesował go rozgłos, pytał „Co na to ludzie? Czy coś mówili? Jak mówili?”. Wygląda więc na to, że był nie tylko utalentowanym twórcą, ale i jednym z lepszych w swoim czasie marketingowców.

Teraz do rzeczy: szyld reklamowy strony internetowej Parku Mużakowskiego brzmi „Tam, gdzie sztuka przemienia się w naturę”. Bardzo trafny poniekąd. Bo założenia sztuki ogrodowej można tu podziwiać w całej okazałości. Poniżej przedstawię…

Pięć powodów…

… dla których warto to miejsce odwiedzić. 

Po pierwsze: jest to jeden z największych zespołów pałacowo parkowych w Europie, jego obszar wynosi ponad 700 ha.
Po drugie: jest to niezwykłe miejsce na styku granic Polski i Niemiec, w którym namacalnie widać, jak fantastycznie można współpracować na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego – rewaloryzacja Parku rozpoczęła się już w latach XX wieku i trwa do dnia dzisiejszego.
Po trzecie: Park jest wpisany na Listę Światowego dziedzictwa UNESCO.
Po czwarte: każdy odnajdzie tu coś dla siebie – jest baśniowy renesansowy zamek, jest malownicza dolina Nysy, są miejsca, w których można się zagubić i pomarzyć, można wypożyczyć rowery, można przejechać się bryczką i przenieść w czasie do epoki twórcy parku, są tu między innymi: park górski, arboretum, park zdrojowy, folwark, czy park na tarasach.
Po piąte: bardzo blisko z Łęknicy czy Bad Muskau (Mużakowa) zarówno do Parku Mużakowskiego jak i innej atrakcji, którą już opisywałem, czyli iście niesamowitej Geościeżki w dawnej kopalni Babina.

Jak tu dotrzeć?

Najłatwiej od strony Żar drogą krajową nr 12 (36,2km), kierując się na Łęknicę i Bad Muskau. Autobusy z Żar kursują z dość dużą częstotliwością do Łęknicy, skąd już tylko chwila drogi do Parku. Kursy obsługuje firma Feniks V Żary. W linku znajdziecie rozkład jazdy. Udając się na stronę niemiecką przekraczamy na moście Nysę Łużycką i wchodzimy do miasteczka Bad Muskau. Cały Park Mużakowski znajduje się na pograniczu Polski i Niemiec w dolinie Nysy i jest wspólnym dobrem obu krajów, wpisanym na listę UNESCO.

Park Mużakowski

Atmosfera pogranicza w całej okazałości, tu bazar w Łęknicy po polskiej stronie. Kupcy otwarci na klientów zza zachodniej granicy reklamują się nie tylko po polsku, ale i po niemiecku. Mieszkańcy pogranicza często są dwujęzyczni: trudno bowiem nie nauczyć się języka, mając dosłownie o rzut kamieniem inny kraj, z otwartą granicą, którą można przekraczać wielokrotnie.

Park Mużakowski Ścieżki Mojego Świata

Oto i graniczna rzeka, czyli Nysa Łużycka, widziana z Mostu Pocztowego.

Park Mużakowski Ścieżki Mojego Świata

Idziemy do parku

Plan Parku Mużakowskiego możecie zobaczyć zaraz przy bramie wejściowej. Jego teren jest bardzo rozległy, ma ponad 700 ha. Spokojnie można tu spędzić cały dzień i będzie to dzień pełen fajnych wrażeń.

Park Mużakowski Ścieżki Mojego Świata

Foldery i mapy można nabyć w punkcie informacji turystycznej opodal neobarokowego zamku Bad Muskau. Bardzo łatwo tam trafić. Jeśli chcemy od razu wejść na teren Parku, skręcamy zaraz po przejściu Mostu Pocztowego w prawo, wchodzimy przez bramę i podążamy aleją wzdłuż potoku Hermannsneiße.

Park Mużakowski Ścieżki Mojego Świata

Oto i on…

…zamek Bad Muskau

Malowniczy, romantyczny, jak z bajki. Nowy Zamek od razu przykuwa uwagę zwiedzających. Posiadłość tę nabył Pückler w 1811 roku i na jej bazie zaczął planować Park. Historia pierwotnego, starego zamku sięga roku 1241, ale praktycznie nic nie  pozostało z pierwotnej budowli. To, co oglądamy współcześnie, to neorenesansowa konstrukcja.

Plan budowy całego Parku zakładał między innymi: przebudowę rezydencji, zlikwidowanie fosy, przekopanie sztucznej odnogi Nysy, likwidację dawnych ogrodów, wybudowanie obiektów po wschodniej stronie rzeki czy sadzenie drzew w dolinie Nysy. Prace rozpoczęły się w roku 1817. Główną część Parku tworzono przez 30 lat i pierwotnie miała ona 250 ha. Wybudowano obiekty po zachodniej stronie, jednak wielu założeń nie udało się zrealizować, pozostawiono bez prac między innymi wschodnią część doliny Nysy.

Wszystko pięknie, gdyby nie styl życia samego Pücklera, który nie zamierzał zwolnić tempa życia, ani rezygnować z podróży. Bardzo blisko był klapy finansowej. Ratował się przed tym nawet fikcyjnym rozwodem, w wyniku czego razem ze starszą od niego o 9 lat Lucie Anną Wilhelminą von Pappenheim zawarli bardziej korzystną „umowę małżeńską”.  Po śmierci Pücklera posiadłość nabył książę Fryderyk Niderlandzki, przez kolejne lata posiadłość przechodziła z rąk do rąk, a każdy z właścicieli pielęgnował to, co zastał na miejscu i odcisnął tu swoje piętno.

Park Mużakowski Ścieżki Mojego Świata

Neorenesansowy Nowy Zamek Bad Muskau z każdej strony prezentuje się bardzo okazale, jest niesamowicie fotogeniczny.

Uroku dodaje mu położenie nad stawem Schlossteich.

Park Mużakowski Ścieżki Mojego Świata

Klimatycznie i romantycznie

Warto spędzić tu trochę czasu spacerując alejkami, jeżdżąc rowerem lub udać się na przejażdżkę bryczką/ Rozległy obszar parku i krajobrazy, które się przed nami otwierają sprawiają, że czas tutaj wolniej płynie, a my możemy nieco się zrelaksować. Jeśli szukacie miejsca idealnego na to, by choć na chwilę wyrwać się do innego świata, to przyjazd do Parku Mużakowskiego jest doskonałym pomysłem.

Park Mużakowski został zaprojektowany w romantycznym stylu angielskim. Dzięki temu za każdym zakrętem ścieżki otwiera się inny, urzekający niezwykłą urodą pejzaż.

Co możemy tam zobaczyć?

W Parku Mużakowskim występuje typowy dla naszej strefy klimatycznej drzewostan: buki, graby, dęby i lipy. Nad strumieniami, stawami i oczkami wodnymi mamy siedliska łęgów, a na zboczach doliny Nysy Łużyckiej i na wzgórzach buczyny i grądy.
Rośliny wprowadzone sztucznie, będące częścią dawnej kolekcji możemy podziwiać w Arboretum. Znajdziemy tu derenie, janowce, trzmieliny, czy żylistki, należące do krzewów oraz mniejsze przyziemne rośliny: jaskry, storczyki czy przytulie.

Nie tylko rośliny

Park Mużakowski stanowi wycinek zwartego ekosystemu Łuku Mużakowa. W tym ekosystemie napotkać możemy żmije oraz węże takie jak padalce, zaskrońce. Mieszkają tu różne gatunki płazów, między innymi: traszki, ropuchy, rzekotki. Spotkamy tu także większe oraz ssaki: jelenie, dziki , lisy, sarny, borsuki, kuny oraz przeszło 100 gatunków ptaków. Część z tych zwierząt na stałe zamieszkuje teren Parku Mużakowskiego, pozostałe zasiedlają okoliczne tereny.

Podsumowanie:

 • Prosty orientacyjnie dojazd od strony Żar i Żagania drogą krajową nr 12.
 • Autobusy z Żar kursują regularnie, cena za przejazd w jedną stronę 9,20 zł.
 • Wejście na teren Parku Mużakowskiego jest bezpłatne, Park jest czynny co dziennie od 10 do 18.
 • Na zwiedzanie Parku trzeba przeznaczyć minimum 2 godziny.
 • W rejonie Mostu Podwójnego znajduje się początkowa stacja bryczek, którymi można odbyć przejażdżkę po Parku.
 • W Nowym Zamku jest obecnie ekspozycja: „Pückler! Pückler? Einfach nicht zu fassen!“ czyli: „Pückler! Pückler? Trudno uwierzyć! „warto odwiedzić, żeby dowiedzieć się wielu ciekawych informacji na temat pomysłodawcy parku.

czytaj również: 

Podoba Ci się ten wpis? Podziel się nim z innymi!