Pomysł na weekend: Park Mużakowski

Park Mużakowski – to kolejna odsłona mojej kilkudniowej wycieczki na Ziemię Lubuską i Dolny Śląsk, którą odbyłem na początku lipca 2018. Pisałem już o uroku i smakach Zielonej Góry, zaprezentowałem Wam niezwykłej urody Geościeżkę, teraz kolej na Park Mużakowski, który sam w sobie powala ogromem, urokiem, klimatem i stanowi kolejny, piękny punkt do zobaczenia na żywo.

Park Mużakowski

Nie można pisząc o tym miejscu nie wspomnieć o jego twórcy. To Hermann Fürst von Pückler-Muskau, pruski arystokrata-książę, podróżnik, pisarz, człowiek nad wyraz temperamentny, skandalista ale przede wszystkim wybitny architekt krajobrazu. W swoich czasach był mistrzem auto-promocji (dziś jest to zaleta, która we współczesnym świecie jest niezwykle przydatna). Zawsze interesował go rozgłos, pytał „Co na to ludzie? Czy coś mówili? Jak mówili?”. Wygląda więc na to, że był nie tylko utalentowanym twórcą, ale i jednym z lepszych w swoim czasie marketingowców.

Teraz do rzeczy: szyld reklamowy strony internetowej Parku Mużakowskiego brzmi „Tam, gdzie sztuka przemienia się w naturę”. Bardzo trafny poniekąd. Bo założenia sztuki ogrodowej można tu podziwiać w całej okazałości. Poniżej przedstawię…

Pięć powodów…

… dla których warto to miejsce odwiedzić. 

Comments

 1. Piotr

  Ja również
  Tym razem zapraszam w Lubuskie do części Geoparku Łuku Mużakowa.
  Ten region naszego kraju jest wciąż mało znany a ma tak wiele do zaoferowania. Tak jak pisze autor bloga
  Jednym z Takich miejsc jest Park Mużakowski leżący nad Nysą Łużycką, po obu stronach granicy Polski i Niemiec.
  Park Mużakowski, inaczej Park Muskau będący największym parkiem w stylu angielskim na terenie Polski, najlepiej i najwygodniej jest zwiedzać na rowerze.
  Bardzo rozbudowane i wygodne ścieżki rowerowe pozwalają na docieranie w wiele ciekawych miejsc na terenie rozległego parku.
  Jako punkt startu proponuję Agroturystykę CamperPark Lena w Bronowicach Partyzantów 12, gdzie bezpiecznie możemy zostawi swój Camper, przyczepę,namiot samochód i z stąd po przejechaniu 800 m prowadzi ścieżka rowerowa do magicznych kolorowych jeziorek w Starej Kopalni Babina. Po drugiej stronie Łęknicy znajduje się Park Mużakowski zajmujący aż 728 ha powierzchni.
  Centralna część parku z zabudowaniami, znajduje się po zachodniej stronie rzeki przy niemieckiej miejscowości Mużaków, polska część leży przy miejscowości Łęknica.
  Jeżdżąc rowerem po rozległym terenie, możemy zobaczyć Kamienny Krąg i Dąb Hermana, zamek stary i nowy, oranżerię a także ciekawostkę. To krzew kasztanowca o średnicy aż 30 metrów
  Na terenie Geoparku Łuku Mużakowa i Parku Mużakowskiego , znajduje się największa na świecie, morena czołowa widoczna także z kosmosu. Ma długość ok. 40 km. natomiast szerokość wynosi od 3 do 4 km.
  Miejsc i obiektów na terenie parku jest wiele, ale warto pojechać wygodną ścieżką rowerową 6 km dalej , by zobaczyć tajemniczy Most Rakoczego. Most znajduje się w parku z plątaniną ścieżek rowerowych pomiędzy kilkunastoma hektarami magnolii.
  Odwiedzając Łęknicę i park Mużakowski nie musimy martwić się o tłok na szlakach rowerowych czy przy wejściach do zwiedzanych obiektów.
  Zwiedzanie tego regionu na rowerze, to najlepszy sposób na wakacje Również bardzo polecam