Ścieżki
Mojego
Świata

Odprawa online na liniach Ryanair, Wizzair, Easyjet oraz LOT – ten temat rozpala emocje, szczególnie, że czas na tę odprawę skrócił się na liniach Ryanair do zaledwie 48 godzin przed odlotem. Pisałem o tym niedawno na blogu i wówczas otrzymałem na FB dużo pytań, jak wygląda to na innych popularnych liniach. Stąd i dzisiejszy wpis, w którym przybliżam, czym jest odprawa i zajmuję się kwestią  czasu odprawy online na najpopularniejszych liniach tanich przewoźników oraz naszej, lotowskiej. Nim jednak napiszę, ile mamy czasy, by odprawić się przed odlotem, słów kilka o tym…

…czym jest odprawa?

Bez odprawy nie ma podroży lotniczej. Potrzebujemy jej do tego, by zająć miejsce w samolocie. Nie wszyscy bowiem wiedzą, że po to, by polecieć, nie wystarczy jedynie bilet. Do rejsu potrzebujemy karty pokładowej. Jest ona generowana właśnie podczas odprawy.

Odprawa online na liniach Ryanair, Wizzair, Easyjet oraz LOT

Odprawa online bądź odprawa na lotnisku

Odprawa może odbywać się przez internet (online) lub na lotnisku. Odprawa online jest realizowana za pomocą formularza internetowego. Musimy tam wprowadzić niezbędne dane: imię i nazwisko, ponadto rodzaj, numer i serię dokumentu podróżnego (dowód osobisty, paszport). Mogą być potrzebne również dane dodatkowe, jak kraj zamieszkania, data wydania dokumentu podróżnego i jego data ważności. Po tym wszystkim system generuje dla nas kartę pokładową, na której widnieje szereg istotnych informacji, a dla nas najważniejsze to data i czas wylotu, miejsce oraz nasze dane: imię i nazwisko.

Odprawa online na liniach Ryanair, Wizzair, Easyjet oraz LOT

Karta pokładowa…

… to rzecz niezbędna, by wsiąść do samolotu, dlatego należy ją wydrukować i zabrać na lotnisko. Uwaga: każdy pasażer otrzymuje własną kartę pokładową ze swoimi danymi. Jeśli lecicie w kilka osób, każde z was musi mieć kartę pokładową. W trakcie odprawy z automatu przydzielane są miejsca w samolocie. Tę informację również znajdziecie na swojej karcie pokładowej.

Uwaga na poprawność danych

Na co trzeba zwrócić uwagę podczas samodzielnej odprawy? Na poprawność podawanych danych. To, czy zgadzają się wasze dane z tymi na waszej karcie pokładowej, będzie weryfikowane podczas kontroli bezpieczeństwa. Literówka w nazwisku czy inny drobny błąd spowodują niezgodność danych. Co wtedy? Zostajecie zawróceni w trakcie kontroli i nim sprawa się wyjaśni, samolot odleci bez was.

odprawa online

Ostatnia szansa – lotnisko

Osoby nie posiadające komputera z dostępem do drukarki czy smartfona mogą odprawić się na lotnisku. Gdy leciałem do Izraela dwa lata temu z pomocą pracowników lotniska Okęcie odprawiłem się na stanowisku do samodzielnej odprawy, w automacie. Jeśli lecicie z większym bagażem, który musi trafić do luku bagażowego, wówczas odprawić się możecie (i nadać bagaż) na stanowisku odprawy biletowo-bagażowej linii lotniczej, którą lecicie. Może się to jednak wiązać z opłatami, których wysokość bywa uzależniona od rodzaju linii lotniczych.

Na pokład bez karty nie wejdziesz

Na pokład wchodzicie z kartą pokładową i dokumentem tożsamości, który potwierdzi zgodność waszych danych na karcie ze stanem faktycznym. Skoro już wiemy, czym jest, jak wygląda i jakie są rodzaje odprawy, mogę krótko opisać najważniejsze zasady dotyczące odpraw na najpopularniejszych liniach.

Odprawa online na liniach Ryanair

Piałem już o tym w tym wpisie, więc tylko krótko przypomnę: odprawa online możliwa jest dopiero od 48 godzin przed odlotem. To bardzo mało, bo jeśli planujemy wylot z miejsca, gdzie może być problem z dostępem do netu, to niestety może się to skończyć odprawa na lotnisku, za którą płaci się niemało (samo wydrukowanie karty pokładowej na linie Ryanair na lotnisku to koszt ok. 70 zł – dane za 2018 rok). Możecie odprawić się na obowiązujących przed 13 czerwca zasadach, o ile wykupicie dodatkowe opcje do swojego biletu, np. pierwszeństwo wejścia na pokład, co kosztuje dodatkowo od ok. 4 EU.

odprawa online

Odprawa online na liniach Wizzair

Te linie lotnicze już rok temu wprowadziły ograniczenia do 48 godzin, jeśli chodzi o  odprawę online. Wcześniej mieliśmy dokładnie 30 dni przed odlotem na ten rodzaj odprawy. Po wprowadzonych zmianach tylko 48 godzin. Jednakże w Wizzair istnieje możliwość odprawienia się w obie strony (czyli tam i z powrotem) do 15 dni. Warunkiem jest, że termin wylot i odlotu dzieli nie więcej niż 15 dni. Odprawa i wejście na pokład Wizzair

odprawa online na liniach Ryanair, Wizzair, Easyjet oraz LOT

Odprawa online na liniach easyJet

Odprawa online to bezwzględny wymóg, gdy chcemy skorzystać z usług tych linii lotniczych. Tu nie ma ograniczeń czasowych: odprawa możliwa jest w terminie od 30 dni do 2 godzin przed planowanym wylotem. Dlaczego tak? Powód: brak możliwości odprawy na lotnisku. Nie zrobisz odprawy online na liniach easyJet, nie polecisz.

Odprawa online na liniach LOT

Tu zaskoczenie – podczas gdy media do czerwoności rozgrzewała informacja, że linie Ryanair i Wizzair ograniczyły czas odprawy do 48 godzin, w LOT czas ten jest jeszcze krótszy. Tu na odprawę online mamy jedynie 36 godzin i możemy się odprawić do 2 godzin przed lotem.

odprawa online

Podsumowanie

  • Odprawa online generuje kartę pokładową, która – nie bilet – jest twoją przepustką na pokład samolotu,
  • Na liniach Ryanair i Wizzair mamy czas na odprawę online od 48 do dwóch godzin przed odlotem,
  • Odprawa online na tych liniach w czasie krótszym niż 2 godziny przed odlotem jest możliwa na lotnisku i wiąże się z opłatami
  • Klienci linii easyJet mają czas na odprawę online od 30 dni do 2 godzin przed lotem
  • Dla linii easyJet możliwa jest wyłącznie odprawa online, kto nie odprawi się online, ten nie poleci
  • Wszystkich na głowę biją Polskie Linie Lotnicze LOT, na których odprawa online możliwa jest dopiero od 36 godzin do 2 godzin przed lotem
  • Odprawiając się online kilkukrotnie sprawdź poprawność danych, niezgodność danych może uniemożliwić ci wylot
  • Planujesz podróż tanimi liniami i wiesz, że nie odprawisz się w ciągu 48 godzin przed odlotem? Wykup dodatkowe opcje, które umożliwią odprawę w wydłużonym terminie.

Podoba Ci się ten wpis? Dołącz do mnie na Facebooku i bądź na bieżąco z moimi poradami, podróżami i przepisami!

Czytaj również:

Podoba Ci się ten wpis? Podziel się nim z innymi!