Geopark Łuk Mużakowa – ścieżka geoturystyczna na weekend

Długi weekend 2019 Ścieżki mojego świata

Jaka trudna nazwa: Geopark Łuk Mużakowa, a to kolejny punkt mojej krótkiej ubiegłotygodniowej wycieczki na Ziemię Lubuską i Dolny Śląsk. Pisałem o już Zielonej Górze i Żarach, następny etap podróży to właśnie Geopark z interesującymi atrakcjami.

Jak nie z tego świata

Przyznam się, że gdy pierwszy raz natrafiłem na zdjęcia z tego niesamowitego miejsca gdzieś w internecie, urzekły mnie barwa i niesamowite formy na wybrzeżach antropogenicznych jeziorek. Niektóre miejsca jak żywo przypominały mi formy znane np. z Nowej Zelandii. Ktoś nawet kiedyś opowiadał mi o tym niezwykłym obszarze, ale odstawiałem wizytę na później. Zawsze jakoś było nie po drodze,  bo przecież są najpierw Izery, Karkonosze, Rudawy Janowickie. Tym razem postanowiłem najpierw wybrać się właśnie tu, a następnie kontynuować wyprawę w bardziej górskie rejony.

Wiemy nie od dziś, że ten obszar to rejon eksploatacji wielu surowców, zarówno po stronie Polski, jak i Niemiec. Wszyscy z geografii uczymy się o pokładach węgla brunatnego w tym regionie. Od razu na myśl przychodzi nam Bogatynia –  pamiętajmy, że to nie jedyny obszar zalegania pokładów węgla oraz innych kopalin np. iłów ceramicznych.