Ścieżki
Mojego
Świata

niebezpieczne pamiątki z wakacji, czyli jak nie zostać przemytnikiem? kraje wysokiego ryzyka

Wakacje 2018 właśnie się zaczęły. Przed niektórymi z nas aż dwa miesiące laby na plażach i w górach całej Europy, może i Azji, Afryki czy Ameryki, może nawet w Australii, gdzie jest teraz zima, ale jeśli komuś to nie przeszkadza, również może tam pojechać. Przygotowałem więc dla Was garść porad, które mogą pomóc Wam w spokojnym, bezstresowym wypoczynku.

Miało być fajnie, a tymczasem…

Wyjazdy mają to do siebie, że wracamy z nich zaopatrzeni w przeróżne pamiątki. To nie tylko sposób na zatrzymanie wspomnień, ale i chęć udekorowania mieszkania czy element pasji (np. zbierania muszelek, magnesów na lodówkę, kubków, dzwonków, etc.). Nie wszyscy zadowalają się jednak tak oczywistymi pamiątkami – wielu z nas chce przywieźć do Polski coś bardziej oryginalnego, np. egzotyczną muszlę, fajną roślinę, alkohol z gadem w środku czy elegancki skórzany pasek. To może sprowadzić na nas kłopoty.

Zwierzęta i rośliny na indeksie

Pisałem już o faunie i florze, która może narobić nam kłopotów na granicy. Przypomnę: próba przewiezienia zakazanej pamiątki zapisanej w CITES (czyli w Konwencji o Międzynarodowym Handlu Dzikimi Zwierzętami i Roślinami Gatunków Zagrożonych Wyginięciem, obejmująca aż obejmuje aż 34 tys. gatunków zwierząt oraz roślin) jest przestępstwem. Grozi za to nie tylko konfiskata danej rzeczy, nie tylko wysoki mandat, ale i odsiadka (od 3 miesięcy do nawet 5 lat).

Kraje wysokiego ryzyka

Jak informują Urzędy Celne, najwięcej prób przewiezienia przez granicę nielegalnych pamiątek podejmują turyści wracają z Afryki, Azji oraz Ameryki Południowej. Poniżej przygotowane przeze mnie zestawienie, które – mam nadzieję – pomoże uniknąć Wam kłopotów na granicy i uczuli na kwestie nabywania egzotycznych pamiątek. Jeśli jedziecie w rejon, wymieniony przeze mnie w tym wpisie, polecam bezwzględnie zapoznanie się również z miejscowymi przepisami celnymi. Pamiętajcie, że niebezpieczne pamiątki mogą sprawić dużo kłopotów.

Czego nie wywieziesz z Afryki?

Jeśli spędzacie wakacje w Republice Południowej Afryki, to nie wolno z niej wywozić żywności. Jeśli chodzi o alkohol, to możliwe jest wywiezienie ilości mniejszej niż 1 litr napojów spirytusowych. Napytacie sobie biedy usiłując zabrać z RPA pamiątki w postaci choćby przedmiotów wykonanych z kości słoniowej lub też innych zwierząt, dotyczy to także wyrobów galanteryjnych ze skór. Uwaga: wywiezienie będzie możliwe i legalne, o ile sprzedawca ma licencję na handel tego typu przedmiotami, a rzeczy mają certyfikat trofeum łowieckiego. Choć Afryka stoi diamentami, to z RPA nie wywieziecie ani jednego surowego, a więc nieoszlifowanego przedmiotu.

Wakacje na Madagaskarze? Na granicy zatrzymają was za próbę wywiezienia chronionych gatunków roślin, np. orchidei i zwierząt, bądź przedmiotów z nich wykonanych (lemury, gady jak żółwie czy węże). Przedmiotów wykonanych ze skór wężowych, krokodylich, ze skorupy żółwia bądź kości słoniowej nie zabierzecie ze sobą również po wakacjach w Angoli. Jeśli zechcecie nabyć tam jakikolwiek przedmiot stanowiący dzieło sztuki lub rękodzieło artystyczne, np. z drewna, to za każdym razem wymagana jest zgoda Ministerstwa Kultury w postaci specjalnego znaczku z pieczątka, przyklejonego na danym gadżecie. Jeśli więc chcecie przywieźć sobie z Angoli coś fajnego, to lepiej kupić to w sklepie sprzedającym wyroby oklejone pozwoleniem na wywózkę.

Czego nie wywieziesz z Ameryki Środkowej i Południowej?

Przyznam się wam, że moim marzeniem jest podróż w te rejony świata. Nim to nastąpi, na pewno zapoznam się z przepisami celnymi, bo nie chcę trafić do więzienia za próbę zabrania ze sobą przedmiotu o wartości archeologicznej z Meksyku. Do tego kraju zabronione jest zarówno wwożenie, jak i wywożenie świeżego jedzenia lub też jedzenia o niskim stopniu przetworzenia. Bardzo restrykcyjnie egzekwuje się tam przepisy, które zabraniają przywożenia do kraju Azteków nasion, roślin, surowych, jak i przetworzonych, a nawet paczkowanych mięs i wędlin. Nie wwieziecie tam niczego wykonanego metodą domową (nalewki, przetwory, etc.). Nie wolno wywozić stąd rzadkich gatunków zwierząt ani, jak już wspomniałem, niczego, co miałoby wartość archeologiczną.

Peru, Ekwador – również tu obowiązują restrykcyjne przepisy dotyczące wywozu okazów flory i fauny. Uwaga na przedmioty, imitujące prehistoryczne wyroby kultur prekolumbijskich – usiłując wywieźć te niebezpieczne pamiątki bez dowodu kupna, można wpaść w duże kłopoty podczas kontroli na lotnisku.

Któż nie chciałby polecieć na legendarną Kubę, choćby po to, by skosztować słynnych kubańskich cygar? Z tego kraju nie wolno wywozić więcej niż 50 sztuk cygar i to z paragonem ze sklepu. Miłośnicy rumu czy innych alkoholi rodem z tej części Karaibów nie wezmą ze sobą więcej niż jedynie 6 butelek wyrobów spirytusowych. Absolutny zakaz wywozu obejmuje również zwierzęta lądowe oraz morskie, jak i te będące pod ochroną. Wśród nich są iguany, żółwie, krokodyle, papugi. Niebezpieczne pamiątki to również rzeczy wykonane ze skór tych zwierząt. Z Kuby można zabrać jedynie do trzech dużych muszli, a wywóz antyków bądź też dzieł sztuki, rękodzielnictwa czy też rzemiosła artystycznego o nieco  większej wartości możliwy jest wyłącznie na podstawie stosownego zezwolenia, które wydaje departament w tamtejszym Ministerstwie Kultury. Zezwolenie z banku narodowego potrzebne jest z kolei do tego, by wywieźć większą ilość srebra bądź złota.

Czego nie wywieziesz z Azji?

Ten kontynent to chyba najczęstszy cel egzotycznych podróży Polaków. Będąc w Chinach należy uważać przy kupowaniu produktów paramedycznych: wszelkiego rodzaju maści, kremów czy proszków, które mogą zawierać składniki pochodzenia zwierzęcego, a więc są to już niebezpieczne pamiątki, podlegające przepisom CITES. Z Indii nie wywieziemy złota ani srebra, chyba że są to przedmioty osobistego użytku. Restrykcjom podlegają tu także antyki, liczące sobie ponad 100 lat oraz przedmioty wykonane ze skorupy żółwi, z kości słoniowej czy też ze skór gadów. Indonezja zakazuje wywozu rzadkich gatunków zwierząt i roślin, a Tajlandia – wizerunków Buddy (rzeźb, statuetek, etc.), chyba że to przedmioty małej wartości z bazaru. Wietnam poszedł w nieco innym kierunku, ścisle regulując wwożenie i przywożenie nośników informacji jak płyty CD, DVD, kasety oraz słowo drukowane (gazety i książki).

Co z krajami UE?

Przy tych wszystkich restrykcjach wymienionych powyżej kraje Unii Europejskiej kojarzą się idyllicznie. W ramach wspólnoty nie ma ograniczeń w przewożeniu żadnych przedmiotów pochodzących z poszczególnych krajów. Kłopoty pojawiają się w momencie usiłowania wwiezienia rzeczy zakazanych, o czym pisałem już tu.

Podsumowanie

  • Niebezpieczne pamiątki obejmują zarówno okazy flory i fauny, jak i przedmioty posiadające wartość historyczną,
  • w Ameryce Południowej i Azji niebezpieczne pamiątki to również jedzenie, alkohol czy wyroby tytoniowe,
  • niebezpieczne pamiątki czekają na naiwnych turystów na bazarach – żądajcie stosownych certyfikatów, bierzcie ze sobą dowody zakupu, nie ufajcie w ciemno sprzedawcom zapewniającym was, że to, co kupujecie, zostało wyprodukowane legalnie i legalnie można to wywieźć,
  • szczególną uwagę należy zwrócić na kraje Azji, Ameryki Południowej i Afryki – tu najłatwiej o kłopoty z przewiezieniem czegoś, co klasyfikujemy jako niebezpieczne pamiątki,
  • przed wyprawą w miejsca opisane w tym wpisie zapoznajcie się proszę z moim poprzednim wpisem, przeczytajcie również informacja na stronie Ministerstwa Środowiska – to ważne!
  • udane wakacje to czas spędzony bezstresowo. Oszczędzicie sobie kłopotów, odpuszczając zakup czegokolwiek, co wywołuje w was podejrzenie odnośnie pochodzenia materiału/zwierzęcia, etc.
Podoba Ci się ten wpis? Podziel się nim z innymi!