Ścieżki
Mojego
Świata

Jedziemy na wakacje: jak wybrać ubezpieczenie wakacyjnego wyjazdu?

Ubezpieczenie wakacyjnego wyjazdu jest nadal dobrowolnym, ale moim zdaniem niezbędnym elementem każdej wyprawy. Żeby wymarzonych wakacji nie zepsuły nam wysokie koszty udzielenia pomocy lekarskiej, musimy wykupić polisę. Zapraszam na wpis, w którym zdradzę kilka tipów na to, jak ubezpieczyć się z głową i o czym trzeba pamiętać.

Co musisz wiedzieć o wakacyjnym ubezpieczeniu

Wakacje za pasem. Jeszcze kilka dni, tygodni i wielu z Was ruszy na wymarzone szlaki, pod palmy, na zwiedzanie zabytków, na plażę. Podróżowanie po wielu krajach wiąże się z mniejszym lub większym ryzykiem zachorowania bądź uczestnictwa w wypadku. Nie myślimy o tym przed samym wyjazdem, zaabsorbowani pakowaniem bagaży, zakupem biletów, potwierdzeniem rezerwacji, sprawdzaniem detali łącznie z prognozą pogody. Tymczasem posiadanie polisy na okoliczność wakacyjnego wyjazdu może nam nie tylko ułatwić pobyt, ale i uniknąć potężnych kosztów na wypadek, gdyby coś nam się w drodze przytrafiło. Prosty przykład: transport ze stoku narciarskiego w Austrii do szpitala to bagatela 17 000 zł, a transport z Grecji do Polski plus lekarz zabierze nam ponad 40 000 zł! Warto o tym pamiętać wahając się, czy wydać jakikolwiek pieniądze na ubezpieczenie.

Czym jest EKUZ?

Wg definicji zamieszczonej na stronie NFZ, Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) potwierdza nasze prawo do korzystania na koszt NFZ z niezbędnych świadczeń zdrowotnych w czasie tymczasowego pobytu na terenie innego państwa członkowskiego UE bądź EFTA. EKUZ może zostać wydana wyłącznie osobom, które posiadają prawo do świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych zgodnie z przepisami krajowymi, w tym osobom zgłoszonym do ubezpieczenia zdrowotnego. Korzystając z EKUZ zagranicą należy pamiętać, że podlega się obowiązkom i korzysta z praw wynikających z ustawodawstwa państwa członkowskiego UE/EFTA na tych samych warunkach, co ubezpieczeni w tym państwie. Dlatego też idąc zagranicą do lekarza lepiej się upewnić, że działa w ramach publicznego systemu opieki zdrowotnej tego państwa.

Wyrabiamy kartę

Samą kartę bardzo łatwo jest wyrobić przed podróżą, oczywiście z odpowiednim wyprzedzeniem. Udajemy się do wybranej placówki NFZ:

województwo pomorskie – ul. Podwale Staromiejskie 69, 80-844 Gdańsk,

województwo zachodniopomorskie – ul. Arkońska 45, 71- 470 Szczecin,

województwo warmińsko-mazurskie – ul. Żołnierska 16, 10-561 Olsztyn,

województwo podlaskie – ul. Pałacowa 3, 15-042 Białystok,

województwo lubuskie – ul. Podgórna 9B, 65-057 Zielona Góra,

województwo wielkopolskie – ul.Grunwaldzka 158, 60-309 Poznań,

województwo kujawsko-pomorskie – ul. Łomżyńska 33, 85-863 Bydgoszcz,

województwo mazowieckie – ul. Chałubińskiego 8, 00-613 Warszawa,

województwo łódzkie – ul. Kopcińskiego 56, 90-032 Łódź,

województwo lubelskie – ul. Szkolna 16, 20-124 Lublin,

województwo świętokrzyskie – ul. Jana Pawła II 9, 25-025 Kielce,

województwo dolnośląskie – ul. Dawida 2, 50-527 Wrocław,

województwo opolskie – ul. Głogowska 37, 45-315 Opole,

województwo śląskie – ul. Kossutha 13, 40-844 Katowice,

województwo małopolskie – ul. Batorego 24, 31-135 Kraków,

województwo podkarpackie – ul. Zamkowa 8, 35-032 Rzeszów,

po czym pobieramy specjalny druk i wypełniamy go w sposób przedstawiony na grafice poniżej:

Po wypełnieniu wniosku można samodzielnie go przesłać do oddziału  wojewódzkiego NFZ, adresy mailowe są dostępne tutaj: https://www.ekuz.nfz.gov.pl/wypoczynek/kontakt Można również wysłać pocztą albo faksem do oddziału lub jednej z delegatur NFZ, wysłać przy pomocy Elektronicznej Skrzynki Podawczej ePUAP albo po prostu złożyć wniosek osobiście. Wystawioną kartę odbiera się osobiście albo w oddziale lub delegaturze NFZ, można również otrzymać kartę w przesyłce pocztowej, jeżeli w punkcie wniosku „Sposób odbioru karty” zaznaczono pole: „Przesłać pocztą na adres”.

Pamiętaj o tym, że…

…jeżeli jest się  uczniem lub studentem zgłoszonym do ubezpieczenia jako członek rodziny po ukończeniu 18 roku życia, to należy załączyć do wniosku kopię aktualnej legitymacji ucznia/studenta lub inną formę zaświadczenia o kontynuowaniu nauki. Ważność karty zależy od stosunku do zatrudnienia. Osoby na emeryturze otrzymują kartę na 5 lat, osoby nieubezpieczone i bezrobotne otrzymują odpowiednio kartę na 6 bądź 2 miesiące. Wszyscy pozostali dostają ją na okres 12 miesięcy. Zakres świadczeń zdrowotnych w każdym wypadku określa lekarz przyjmujący pacjenta, biorąc pod uwagę jego stan zdrowia oraz planowany czas pobytu. Niektóre świadczenia mogą więc być udzielone dopiero po powrocie do państwa zamieszkania. Dlatego też nie traktujemy karty EKUZ jako dokumentu wystarczającego do uzyskania leczenia planowanego, czyli sytuacji, kiedy leczenie jest celem wyjazdu poza granice państwa właściwego.

Wyjazd poza Europę

Zarówno przed, jak i w trakcie urlopu może okazać się, że nasza destynacja nie mieści się jednak w zakresie ubezpieczania Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, bo wyjedziemy poza teren UE. Tu już trzeba mieć ubezpieczenie podróżne wykupione na własną rękę. Nie oszukujmy się mówiąc, iż jedziemy tylko na weekend i nic się nie stanie, po co wiec nam dodatkowe koszty?

 

Leczenie warte tysiące… euro

Przeglądając koszty udzielenia pomocy ambulatoryjnej czy hospitalizacji możemy złapać się za głowę. Lecąc do Egiptu, Izraela czy Tunezji, za operację i pierwszy dzień pobytu w szpitalu zapłacilibyśmy aż 15 000 Euro! Kwota ta nie obejmuje kosztów każdego dnia w szpitalu czy transportu do kraju. Koszty leczenia i transportu to jednak nie wszystko, a co z ewentualnym skorzystaniem z porad prawnika (assistance), czy ubezpieczenie bagażu bądź pomocą lingwistyczną? Oznacza to jedno – wyjazd bez ubezpieczenia, na które machnęliśmy ręką, bo szkoda nam było kilkuset złotych, może zrujnować nas na całe długie lata! Wniosek jest jeden: musimy się ubezpieczyć. Tylko jak i kiedy?

O czym musisz wiedzieć?

Po pierwsze: ubezpieczenie wakacyjnego wyjazdu możemy wykupić w dowolnym czasie, ale trzeba wiedzieć, że każdy nasz dzień wyjazdu oddala okres rozpoczęcia ubezpieczenia. W dniu, kiedy już jedziemy na wakacje, wykupimy dopiero polisę na dzień następny. Czyli zacznie ona obowiązywać od następnego dnia.

Po drugie: pamiętajmy, że polisa turystyczna nie uchroni nas przed wszystkim. Każda z polis ma szereg zastrzeżeń. Są to wykluczenia odpowiedzialności, za które nie otrzymasz pieniędzy od ubezpieczyciela, nie będziesz mógł także liczyć na jego pomoc,

Po trzecie: polisa ubezpieczeniowa nie pokrywa kosztów leczenia, jeżeli sytuacja wypadkowa, która się zdarzyła wiązała się z upojeniem alkoholem ubezpieczonego, innymi środkami odurzającymi, które zażył albo jeśli dotyczyła choroby przewlekłej,

Po czwarte: wyjazd do krajów położonych w Afryce czy Azji wiąże się z odpłatnym wykonaniem obowiązkowych szczepień. Należy je wykonać nawet, gdy kosztują w pakiecie prawie 1000 zł. Dlaczego? Ponieważ gdy dopadnie choroba, przed którą szczepienie miało chronić, polisa nie pomoże. Należy też pamiętać o zagrożeniach epidemiologicznych! Ostrzegają przed nimi specjalne komunikaty Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Jeśli mimo wydania takiego ostrzeżenia, zostanie ono zignorowane, a osoba ubezpieczona wybierze się w dany rejon narażając na zagrożenie, ubezpieczyciel z całą pewnością odmówi świadczenia!

Po piąte: należy wiedzieć, że uprawianie sportów ekstremalnych (u każdego ubezpieczyciela znajduje się ich katalog wraz z dodatkowymi obwarowaniami, np. nurkowanie wyłącznie w masce i z butlą, etc.), to wiąże się to z wykupieniem dodatkowej polisy, droższej, bo poszerzonej o specjalne warunki.

Po szóste: w przypadku choroby przewlekłej i stałego zażywania leków koszt polisy będzie droższy i ubezpieczyciel może wymagać wglądu do dokumentacji medycznej osoby, która chce wykupić ubezpieczenie.

Po siódme: należy zawsze czytać ogólne warunki ubezpieczenia! Tam zawarta jest górna granica kosztów leczenia.

Jak wybrać ubezpieczenie wakacyjnego wyjazdu?

Najlepiej dopasować ubezpieczenie wakacyjnego wyjazdu do konkretnych warunków naszej podróży. Możemy to zrobić za pomocą zaprzyjaźnionego agenta ubezpieczeniowego, możemy to również zrobić sami, porównując ubezpieczycieli i zakładając sobie po kolei to, co będzie dla nas ważne. Można skorzystać np. z porównywarki ubezpieczeń, np. Rankomatu Możemy tu wybrać kontynent wyjazdu, kraje docelowe, cel wyjazdu, wybrać czas ubezpieczenia czy też liczbę osób. Przykładowo zakładając okres ubezpieczenia standardowo na 2 tygodnie, wybierając opcje turystyczne poszerzone o uprawianie sportów ekstremalnych plus nurkowanie w krajach bałkańskich Czarnogórze i Bośni za jedną osobę musimy zapłacić od: 123 aż do 757 zł, w zależności od wybranego ubezpieczyciela.

Dobrze dobierz polisę

Polisa na ubezpieczenie wakacyjnego wyjazdu powinna być adekwatna do rodzaju aktywności, której dotyczy. Inaczej wyglądają zapisy polisy na wyjazd nad jeziora, a inaczej na wypad górski. Chodzenie po górach może być zakwalifikowane jako sport wysokiego ryzyka bądź ekstremalny w przypadku szlaków typu via ferrata. W Tatrach TOPR pomoże, ale już w sąsiedniej Słowacji tak różowo nie będzie. Za brak polisy można wówczas otrzymać pokaźny rachunek do zapłacenia. Dlatego jadąc w góry musicie mieć polisę, której warunki ubezpieczenia obejmują opcje ratownictwa i poszukiwania.

Po co nam OC? Przykład: idziemy w góry, grunt nieco śliski, kamieni sporo, nieopatrznie zrzucamy kamień na turystę poniżej. Nam nic się nie dzieje, ale poszkodowany zostaje delikwent, na którego kamień spadł. Co teraz? Jeśli mamy OC kosztami zajmie się ubezpieczyciel. Jeśli nie mamy, sprawa może być nieciekawa, bo jeśli uszkodzenia zdrowia lub mienia nastąpiły z naszej winy, będziemy musieli za to zapłacić.

Jeśli nasza podróż wymaga wielu przesiadek i lotów samolotem warto również zatroszczyć się o takie ubezpieczenie, które będzie obejmowało rezygnację lub przerwanie uczestnictwa w imprezie turystycznej albo anulowanie biletu lotniczego. Ważna informacja jest taka, iż przy wyborze biletu też musimy wziąć to pod uwagę, inaczej nasza podróż w przypadku opóźnienia lotu bądź jego anulowania skończy się już przed wylotem.

Nie żałuj kasy na ubezpieczenie wakacyjnego wyjazdu

Już pisałem, że każda polisa zawiera wykluczenia odpowiedzialności. Może być tak, że ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie za nabytą w gorącym klimacie anginę, ale odmówi wypłaty, gdy złamie się nogę po zeskoczeniu z zabytkowego muru, po którym nie można chodzić. To są niuanse polis, pisane drobnym drukiem, ale ważne, bo musicie wiedzieć, za co konkretnie możecie otrzymać świadczenie, a za co nie. Osobiście uważam, że w przypadku wyjazdów wakacyjnych nie ma co oszczędzać na ubezpieczenie, nawet z opcją transportu ciała do kraju. Brzmi to makabrycznie, ale planując wakacje, musimy wziąć pod uwagę i taką ewentualność.

Podsumowanie

  • Polecam wykupienie polisy obejmującej dany wyjazd,
  • dostosuj polisę do rodzaju aktywności na wakacjach,
  • zapoznaj się z ofertą wielu ubezpieczycieli, porównuj ceny,
  • jeśli nie umiesz sobie poradzić z wyborem polisy, skorzystaj z pomocy agenta/brokera ubezpieczeniowego,
  • wykup polisę odpowiedzialnie, przewidując wszelkie okoliczności,
  • podczas wyjazdu nie ryzykuj niepotrzebnie, nie łam zasad opisanych w polisie, nie łam miejscowego prawa.

Można zaoszczędzić podczas wyjazdu na wielu rzeczach. Nie wolno oszczędzać na zdrowiu i bezpieczeństwie. Ubezpieczenie wakacyjnego wyjazdu jest ważne, pamiętaj o tym! 

Podoba Ci się ten wpis? Podziel się nim z innymi!